EUROPOL, zerschlägt ein Internationales Dubai, Drogen Geldwäsche System

EUROPOL, verhaftet ein grosses Kokain Netzwerk um die Firma „Bello“, in Europa bis Dubai

Joint investigation team leads to dismantling of one of Europe’s most active Albanian-speaking networks trafficking cocaine into Europe 17 September 2020 Press ReleaseThe following authorities took part in this investigation: Italy: The Public Prosecutor’s Office of Florence (Procura della Repubblica di Firenze), the State Police (Polizia di Stato) The Netherlands: Public Prosecutor’s Office Amsterdam (OM Amsterdam), Financial and Economic crime unit Amsterdam (Finec), National Police (Politie) Greece: Hellenic Police (Ελληνική Αστυνομία) Hungary: National Police (Magyar Rendőrség), Chief Prosecution Office of Bács-Kiskun County (Bács-Kiskun Megyei Főügyészség) Romania: Directorate for Investigating Organized Crime and Terrorism (DIICOT), Prosecutor’s Office attached to the Iasi Court of Appeal (Parchetul de pe langa Curtea de Apel Iasi), Iasi Brigade for Countering Organized Crime (BCCO Iasi), Iasi County Police – Criminal Investigations Department (IPJ Iasi – SIC) Germany: Federal Criminal Police Office (Bundeskriminalamt), Public Prosecutor’s Offices Lübeck, Duisburg, Mönchengladbach and Berlin, State Criminal Police Office (Landeskriminalamt) of Schleswig Holstein, Bavaria and North-Rhine Westphalia and Berlin. Spain: National Police (Policia Nacional), Investigate Court number 6 in Valencia and Public Prosecution Office Valencia (Fiscalia Superior de la Comunidad Valenciana) United Kingdom: National Crime Agency Albania: State Police (Policia e Shtetit) Emirate of Dubai: Dubai Police Force (القيادة العامة لشرطة دبي‎) https://www.youtube.com/embed/pfLQF4Vn1d8 Operation LOS BLANCOS, coordinated at the international level by Europol and Eurojust, was the culmination of many months of meticulous planning between law enforcement and judicial authorities in preparation for the action. Initiated by the Italian State Police in 2015, under the direction of the Public Prosecutor’s Office of Florence (Procura della Repubblica di Firenze), a Joint Investigation Team (JIT) was set up between Italy and the Netherlands with the assistance and financing of Eurojust and Europol. The partners in the JIT have since worked closely together to uncover the actual magnitude and complexity of the criminal activity of the KOMPANIA BELLO gang to establish a joint strategy and to organise the intensive exchange of information and evidence needed to prepare for the final phase of the investigation.

https://www.europol.europa.eu/newsroom/news/joint-investigation-team-leads-to-dismantling-of-one-of-europe%E2%80%99s-most-active-albanian-speaking-networks-trafficking-cocaine

Interpol Operation Busts Top Ethnic Albanian Drug Smuggling RingXhorxhina BamiPristinaBIRNSeptember 17, 202015:50After a series of coordinated arrests all over Europe and in Dubai, Interpol has hailed the destruction of major drugs smuggling gang, called Kompania Bello, which brought huge shipments of cocaine from Latin America to Europe.


Cocaine seized in Panama, September 16, 2020. Photo: EPA-EFE/Bienvenido Velasco

Interpol on Thursday said that an international operation in which judicial and law enforcement authorities in 10 countries were involved had cracked one of the most active cocaine-trafficking networks in Europe, an ethnic Albanian criminal group called Kompania Bello.

According to a Europol press release, on September 15, as a result of collaboration between 10 different states including Italy, the Netherlands, Britain, the Emirates, Romania and Albania, 20 members of the gang were arrested in Europe and in Dubai.

The highest number of arrests was in Albania and Italy, with five individuals seized in each country. Two were arrested in the Netherlands, two in Germany, one in Romania, one in Hungary, one in Spain and one in Dubai.

N World media reported that, citing the Dubai police, the member of Kompania Bello arrested in that country had helped smuggle hundreds of tons of drugs to Europe via different sea ports.

“A team of elite officers from the Wanted People Department at Dubai Police was immediately assigned to the task after exchanging necessary information with the Italian authorities and Interpol,” Major General Khalil Al Mansouri, assistant commander-in-chief for Criminal Investigation Affairs in Dubai, said.

According to him, the suspect had been under police surveillance for days until the Interpol notice against him was issued. He will be handed over to Italian Interpol after his extradition warrant is processed.

The international sweep followed a five-year investigation led by the Italian police under the direction of the Public Prosecutor’s Office in Florence, the press release said, calling it “the biggest of its kind ever against Albanian-speaking organised crime”.

“The parties have worked closely together for five years. Close to 4 tons of cocaine and over €5.5 million in cash have been seized over the course of this investigation,” it added.

It said 84 arrests had been made over five years of other members of the group in Italy, Ecuador, the Netherlands, the United Kingdom, Switzerland and Germany.

Kompania Bello is considered to have advanced the way organized crime in illegal cocaine distribution works due to the way it “controlled the whole chain – from arranging huge shipments directly from South America to the distribution throughout Europe, differently from previous similar criminal groups,” Europol said.

The organisation’s leader, described as a 40-year old Albanian national based in Ecuador, would directly negotiate with South American drug cartels to arrange “huge shipments of cocaine to the major ports of Europe and, with the help of accomplices based in Italy, the Netherlands and Albania, organised distribution throughout Europe”.

The cocaine was then smuggled across European borders concealed in vehicles equipped with sophisticated hidden compartments.

The profits were laundered via an underground system known by its Chinese name, the “fei ch’ien system”, i which deposits were made in one country and withdrawn in another and then passed on to the intended recipient, leaving no trace.

“The network is believed to have laundered millions of euro through this system,” the same press release writes.

The organization is reported to have stamped its logo, as well as the logos of other criminal groups it collaborated with, on the blocks of cocaine it smuggled throughout Europe. https://www.youtube.com/embed/SNQv4V7Alqc und https://www.youtube.com/embed/ep9ZGLmlb5A Eingestellt von navy um 12:37 Keine Kommentare:

Lajm 17 Sep 2020 Shkatërrohet nga Europol grupi shqiptar i kokainës: “Ndryshoi rregullat e lojës”

Europol njoftoi se organizata kriminale shqiptare kishte negociuar drejtëpërdrejtë me kartelet e drogës në Amerikën e Jugut dhe kishte ndryshuar rregullat e lojës në trafikun e narkotikëve duke i kryer vetë të gjitha veprimtaritë, nga kontrabandimi, shitja në sasi të mëdha dhe shpërndarja me pakicë. Nga hetimi ka rezultuar se miliona euro janë pastruar nëpërmjet një një sistem nëntokësor të remitancave me origjinë kineze…………………………………

Nga hetimi ka rezultuar se një 40 vjeçar shqiptar që jetonte në Ekuador, ka negociuar drejtëpërdrejtë me kartelet e drogës në Amerikën e Jugut, duke përdorur mjete të sofistikuara të koduara të komunikimit. Sipas Europol, ai organizoi dërgesat e mëdha të kokainës në portet kryesore të Evropës dhe, me ndihmën e bashkëpunëtorëve të vendosur në Itali, Hollandë dhe Shqipëri, mundësuan shpërndarjen në të gjithë Evropën. Për të realizuar futjen e kokainës në kufijtë evropianë, organizata ka përdurur automjete të pajisura me ndarje të fshehura.

Nga hetimi janë ngritur dyshimet se grupi kriminal në fjalë ka arritur të pastrojë miliona euro të përfituara nga trafiku dhe shitja e kokainës duke përdur një sistem nëntokësor të remitancave me origjinë kineze, i njohur si sistemi “fei ch’ien”. “Ngjashëm me sistemin e transferimit ‘hawala’, njerëzit që përdorin ‘fei ch’ien’ depozitojnë një shumë në një ‘agjenci’ rrjeti në një vend. Një operator tjetër tërheq shumën ekuivalente diku tjetër në botë dhe ia kalon marrësit të synuar”, shpjegon Europol dhe shton se përmes kjëtij sistemi trafikantët kanë pastruar miliona pa lënë asnjë gjurmë për hetuesit.

Policia e Shtetit njoftoi gjithashtu të enjten rezultatet e operacionit ndërkombëtar të koduar “LOS BLANCOS” dhe arrestimin e pesë personave: G.M. 35 vjeç banues në Tiranë; E.J27 vjeç dhe J.Ll 31 vjec nga Vlora; R.I. 33 vjeç nga Durrësi dhe V.L., 40 vjeç nga Lezha.

Nëpërmjet një njoftimi të dytë, Policia e Shtetit bëri të ditur se në Rumani është arrestuar Lek Colaj 40 vjeç, në Holandë është ndaluar Gjergj Lesaj 38 vjeç; në Spanjë Sokol Aliko(Mehmetaj) 36 vjeçp; Robert Varga 44 vjeç në Hungari dhe Altin Velsulas(Hoxha) 36 vjeç që gjendet në burg në Norvegji i është komunikuar masa e sigurisë.

Gjithashtu, policia bëri të ditur se në kuadër të këtij operacioni janë arrestuar me qëllim ekstradimi drejt Italisë edhe shtetasi Denis Matoshi alias Elti Dizdari, 31 vjeç, të cilin e konsideron si person me rekorde kriminale të theksuara në fushën e trafikimit të drogave të forta dhe krimeve ndaj personit. https://www.reporter.al/shkaterrohet-nga-europol-grupi-shqiptar-i-kokaines-ndryshoi-rregullat-e-lojes/

Ein Gedanke zu “EUROPOL, zerschlägt ein Internationales Dubai, Drogen Geldwäsche System”

  1. Dubai liefert nicht einmal die übelsten, gesuchten Verbrecher aus: Plaurent Dervishaj

    Anëtar i bandës se Lul Berishës dhe pjesëmarrës në vrasjen e bujshme të Klodjan Saliut, Dubai liron Plaurent Dervishajn, refuzohet ekstradimi

    Dervishaj është liruar ditën e djeshme nga gjykata me argumentin se materialet nga Shqipëria kanë mbërritur me vonesë. SPAK ende nuk është njoftuar zyrtarisht për këtë vendim as policia e shtetit. Dervishaj u kap me 10 dhjetor në Emiratet e Bashkuara Arabe ndërkohë që ishte në arrati pas operacioni „Asgjë nuk harrohet“.

    https://shqiptarja.com/lajm/anetar-i-bandes-se-lul-berishes-dhe-pjesemarres-ne-vrasjen-e-bujshme-te-klodjan-saliut-dubai-liron-plaurent-dervishajn-refuzohet-ekstradimi

    Gefällt mir

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s