„Helidon Gjikoka“ hat man festgenommen: Illegales Bauen, Landraub bei Himari

Verlorene Schlacht gegen illegale Bauten an der Küste, seit 30 Jahren

Vorbild, waren Amerikaner, die das Betrugssystem etablierten

 

Grabitja e pronave në Himarë, Gjykata e Lartë rikthen në “arrest shtëpie” Helidon Gjikokën; mbetet sërish jashtë burgut

Gjykata e Lartë në një vendim të marrë së fundmi dhe që e disponon “Pamfleti”, ka rikthyer në “arrest shtëpie” Helidon Gjikokën. Ky vendim është një sinjal i mirë, por nuk është i plotë. Gjikoka sërish do jetë i lirë, edhe pse kemi të bëjmë me një përvetësim pronash…

Gjykata e Lartë ka rikthyer në arrest shtëpie oligarkun, Helidon Gjikoka. Bëhet fjalë për një personazh kontrovers që ka grabitur prona në Vlorë, por që sërish mbetet jashtë qelisë.


Hetimet kanë siguruar prova të pakundërshtueshme se Helidon Gjikoka, i ka marrë pronën nëpërmjet dokumenteve të falsifikuara, pronarit të “Ambel Beach”, Ilir Koka në Himarë. Konkretisht Helidon Gjikoka ku rezulton se disa vite më parë ka marrë me qira një pronë dhe disa objekte në Himarë nga shtetasi Ilir Koka.

Synimi i fshehtë i këtij personi nuk ka qenë asnjëherë biznesi por përvetësimi i kësaj prone, e cila ndodhet në një zonë tepër strategjike dhe të kërkuar, pikërisht buzë bregdetit në Dhërmi. Pra bëhet fjalë për një hotel dhe një truall. Objektin, Helidon Gjikoka arriti ta përvetësojë nëpërmjet dokumenteve të falsifikuara dhe bërë pronar nëpërmjet sistemit të legalizimit të objekteve.

Më pas nisi hetimet prokuroria, e cila gjeti shkelje dhe ngriti dy akuza ndaj tij, atë të “Falsifikimit të dokumenteve” dhe “Vjedhjes me Anën e Mashtrimit”. Ai u shpall në kërkim, pasi strehohej në Angli. Në mars të këtij viti ai u arrestua nga policia, por qëndroi në burg vetëm 20 ditë.  Vendimi për zbutjen e masës së sigurisë nga “Arrest në burg” në “Arrest shtëpie”, u mor në 24 Mars nga gjyqtari i Apelit Vlorë, Engert Pëllumbi.

Gjatë seancës gjyqësore, Gjikoka dhe avokati i tij, Irakli Koço, pretenduan se biznesmeni ishte dorëzuar në ambientet e komisariatit të Vlorës dhe se kërkonin lirimin nga qelia pasi ai nuk kishte rrezik largimi. Por prokurorja e çështjes, Elida Hoxha, e vuri theksin në një dokument të nxjerrë nga sistemi TIMS, ku sipas saj personi i pandehur Helidon Gjikoka është arrestua nga policia dhe jo vetëdorëzuar. Por pavarësisht kësaj, gjykata e nxori nga qelia dhe e la në “arrest shtëpie”.

Në vijim, i pandehuri ka paraqitur kërkesë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Vlorë (gjyqtarit të hetimeve paraprake), për zëvendësimin e masës së sigurimit “Arrest në shtëpi” caktuar ndaj tij, me një masë sigurimi më të butë. Gjykata e refuzoi dhe ai ju drejtua Apelit, i cili ja hoqi masën “arrest shtëpie”, duke e lënë të lirë. Por prokurori i është drejtuar Gjykatës së Lartë, duke kërkuar që ai të kthehet në “arrest shtëpie”.

Gjykata e Lartë në një vendim të marrë së fundmi dhe që e disponon “Pamfleti”, e ka pranuar kërkesën dhe e ka rikthyer në “arrest shtëpie”. Ky vendim është një sinjal i mirë, por nuk është i plotë. Gjikoka sërish do jetë i lirë, edhe pse kemi të bëjmë me një përvetësim të tillë. Në burg janë ftuar njerëz që kanë ndërtuar një copë muri pa leje, ndërkohë ata që rrëmbejnë resorte mbeten jashtë. /Pamfleti

https://pamfleti-net.translate.goog/grabitja-e-pronave-ne-dhermi-gjykata-e-larte-rikthen-ne-arrest-shtepie-helidon-gjikoken-mbetet-serish-jashte-burgut/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=de&_x_tr_hl=de

 

2 Gedanken zu „„Helidon Gjikoka“ hat man festgenommen: Illegales Bauen, Landraub bei Himari“

 1. nochmal Himari

  Ein illegales Appartment Haus wird in Himari abgerissen

  VIDEO/ IKMT vazhdon aksionin për lirimin e hapësirave publike! Përgatitet për tu prishur një objekt pa leje në Himarë

  Inspektorati Kombëtar i Mbrojtës së Territorit po vazhdon aksionin për lirimin e hapësirave publike

  https://shqiptarja.com/lajm/ikmt-vazhdon-aksionin-per-lirimin-e-hapesirave-publike-pergatitet-per-tu-prishur-nje-objekt-pa-leje-ne-himare

  Like


 2. BND Massaker mit Kriminellen: Suharto: über 100,000 Morde

  Langjährig und intensiv unterstützte der Bundesnachrichtendienst (BND) die indonesischen Militärs mit Logistik und Waffen. Über die Bundeswehr und den Bundesgrenzschutz gab’s für die fernen Freunde – unter dem Vorwand der „Drogenmissbrauchsbekämpfung” – Hilfestellung in Form von Ausbildungskursen für Offiziere an der Bundeswehrakademie Hamburg-Blankenese sowie Spezialtrainings bei der Elitetruppe GSG-9 in Hangelar bei Bonn. Unter anderen hatte dort auch der Schwiegersohn Suhartos, General Prabowo Subianto, 1981 eine Sonderausbildung erhalten. In seine Heimat zurückgekehrt, avancierte Subianto zum Chef der indonesischen militärischen Spezialeinheiten und übernahm zudem das Kommando über das wegen seiner Brutalität gefürchtete „Detachment 81“. [6] Als einer der Drahtzieher von Liquidierungskampagnen gegen Oppositionelle inkriminiert, konnte sich Subianto nach dem Suharto-Rückzug im Sommer 1998 unbehelligt ins Exil nach Jordanien absetzen.

  Der frühere BND-Chef, Reinhard Gehlen, kommentierte Suhartos Militärputsch und blutigen Machtantritt im Jargon des Kalten Kriegers:

  „Der Erfolg der indonesischen Armee, die (…) die Ausschaltung der gesamten kommunistischen Partei mit Konsequenz und Härte verfolgte, kann nach meiner Überzeugung in seiner Bedeutung gar nicht hoch genug eingeschätzt werden.”[7]

  Laut Recherchen des WDR-Fernsehmagazins Monitor bildete der BND auch indonesische Agenten in Deutschland aus. Überdies lieferte man aus Deutschland militärische Elektronik, zum Beispiel über die BND-nahe Firma Telemit. Die Geheimdienstkontakte hatten sich dermaßen eng gestaltet, dass der BND in der Deutschen Botschaft in Jakarta eigens eine sogenannte legale Residentur einrichten konnte.

  https://www.nachdenkseiten.de/?p=98054

  Dem Internationalen Währungsfonds (IWF) und westeuropäischen Banken gingen die von Jakarta in Aussicht gestellten Maßnahmen zur Überwindung der „Asienkrise” nicht weit genug. Da genügte allein das Gerücht, der IWF gedenke, im Verbund mit der Weltbank (WB) und der Asiatischen Entwicklungsbank (ADB mit Sitz in Manila) das für Indonesien geschnürte Hilfspaket von 43 Mrd. US-Dollar zu trimmen, um die Rupiah in den Keller absacken zu lassen.

  Like

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s