Ein Pole starb in Tirana, Geschäftspartner der Berisha Bande, um Ex-Geheimdienst Chef: Ylli Zyla

Der Partner im Internationalem Waffen Handel, ein Pole starb in Tirana. Partner der Ehefrau des damaligen Geheimdienst Chefs: Ylli Zyla und Orginal Verbrecher Geschäfte von Salih Berisha, Ilir Meta.

Eigentlich Alles bekannt, mit Arben Imani, der auch schon vor 1996 solche Geschäfte tätigte.

The „mystery“ of the death of the Polish arms dealer in Tirana is revealed

2022-07-26 18:04:46AktualitetSHKRUAR NGA REDAKSIA VOX

The balcony with rusty satellite receivers belongs to Andrzej Izdebski’s apartment. Photo: Michal Kokot

Andrzej Izdebski

Andrzej Izdebski, the notorious arms dealer at the center of a scandal involving medical ventilator tenders in Poland, died suddenly in Tirana at the age of 71 of a heart attack, leaving behind a viral wave of speculation that his death may have been staged. 

By Michal Kokot and Vladimir Karaj – BIRN

Andrzej Izdebski did not answer repeated knocks on the door of his apartment in Tirana at noon on June 20.

Outside the rented apartment, on the second floor of one of the Soviet-built buildings in the center of the capital known as the Dawn Palaces, Ylli Zyla – a senior armed forces officer and former head of the Intelligence Service – stood anxiously. of the Army, RAIN.

Together with the owner of the apartment, Zyla tried to open the door with a copy of the key, but it was locked from the inside and the tenant’s key was left in the lock. Worried about his Polish friend, Zyla called the fire department and the police. A few minutes after their arrival, the administrator of the building, Tomorr Baruti, and one of the firefighters climbed the stairs to the balcony of the apartment closed with windows.

„We just removed the mosquito net from the window,“ Baruti said. „I entered from one side, while the fireman entered from the other side,“ he added.

Gunpowder and the fireman found Izdebski dead, lying on the bed in the bedroom.

„There was blood on the mattress, on both of his arms,“ ??he recalled.

Police reported the death in a brief press release the same day. Izdebski was mistakenly identified in the communique with the initials AH and as 73 years old.

When the death was learned in Poland a month later, the communique’s errors and the victim’s dark past as an arms dealer blacklisted by the United Nations raised suspicions. For more, the businessman was under investigation in his country, for at least 8 million euros in unpaid obligations from a contract with the Polish government to supply hospitals with breathing apparatus for patients with COVID-19. Speculation of a faked death to avoid unpaid debts gripped tabloids in Poland.

However, in Tirana the police and the prosecution insist that the death was due to natural causes.

„The main suspicion is that he died of a heart attack,“ said Arens Çela, head of the Tirana Prosecutor’s Office, who added that 20 similar cases are registered every month in the capital. Çela emphasized that in order to call the case closed, the Prosecutor’s Office is waiting for a final analysis from the Institute of Forensic Medicine. https://www.voxnews.al/english/aktualitet/zbulohet-misteri-i-s-se-tregtarit-polak-te-armeve-ne-tirane-i15266

Vdes në Tiranë ‚mbreti‘ polak i tregtisë së armëve! Trafikoi armë nga Shqipëria me gruan e ish-kreut të SHIU, Ylli Zyla! Shqiptarja.com zbuloi skandalin

Andrzje Izdebski, 71-vjeçar nga Polonia, i njohur si një tregtar armësh dhe aparatesh respiratorë gjatë kohës së pandemisë COVID-19 është ndarë nga jeta në Shqipëri. Mediat polake shkruajnë se ai ka vdekur në Tiranë dhe lajmi është konfirmuar edhe nga INTERPOL! Ai ishte ortak në disa kompani me gruan e ish-kreut të SHIU, Ylli Zyla, i cili pasi Shqiptarja.com zbuloi skandalin dha dorëheqjen. 

Redaksia 26 Korrik, 15:41 | Përditesimi i fundit: 26 Korrik, 19:53

Andrzje Izdebski, 71-vjeçar nga Polonia, i njohur si një tregtar armësh dhe aparatesh respiratorë gjatë kohës së pandemisë COVID-19 është ndarë nga jeta në Shqipëri. Mediat polake shkruajnë se ai ka vdekur në Tiranë dhe lajmi është konfirmuar edhe nga INTERPOL!

“Faktin e vdekjes e konfirmuam përmes kanaleve tona, direkt në Shqipëri dhe përmes Europolit ”, tha një oficer i Shtabit të Policisë për median e Polonisë TVN24.

Spiuni polak që vdiq në Tiranë pjesë e grupit të Berishës që çoi fishekët e Shqipërisë në Nigeri, ortak me gruan e ish kreu të SHIU-t Ylli Zyla, historia e skandalit në 2012-n

Ai jetonte te Pallatet Agimi në Tiranë. Varrimi i Andrzje Izdebski u bë në Poloni më 15 korrik. Gruaja e tij Eëa (69 vjeçe) tha se ai dy ditë para vdekjes u ankua për dhimbje zemre. Ndërkohë që autoritet shqiptare konkluduan se vdekja ishte natyrale. Por cila ishte arsyeja se pse ai ndodhej në Shqipëri? Ai kishte miq të vjetër në Tiranë, pasi kishte bërë tregti armësh disa kompanive të regjistruar në vitin 2011 në Qendrën Kombëtare të Regjistrimit  me emrin UNIMESKO me ortakë  edhe dy shqiptarë. Liljana Zyla, bashkëshortja e ish-kreut të SHIU, Ylli Zyla, ka qenë bashkëaksionere e një kompanie që kryente tregtinë e armëve nga Shqipëria në Nigeri. Ka qenë Shqiptarja.com që e ka zbuluar këtë skandal përmes një investigimi.

Liljana Zyla, bashkëshortja e ish-kreut të SHIU, Ylli Zyla, ka qenë bashkëaksionere e një kompanie që kryente tregtinë e armëve nga Shqipëria në Nigeri. Zyla zotëronte aksione në “Dardi Security” shpk dhe „Ëind Sun Ëater Initiative“, ku për këtë të fundit ka shitur aksionet tek shtetasi Lorenc Goca, veprim i cili është bërë në muajin shtator 2012. Ndërsa për kompaninë “Dardi Security”, Liljana Zyla ka pezulluar aktivitetin. Këto veprime janë kryer vetëm një muaj pasi gazeta “Shqiptarja.com” zbuloi skandalin. Ylli Zyla dha dorëheqjen pas publikimit të këtij skandali. 

Bashkëshortja e ish- kreut të Shërbimit Informativ Ushtarak Shqiptar Ylli Zyla, gjatë vitit 2008-2012 është bashkëaksionere me disa tregtarë të licensuar për eksport armatimi në Shqipëri, duke shkelur në mënyrë të hapur ligjin „Për konfliktin e Interesit“. Liljana Zyla që prej vitit 2008 është bashkëaksionare në kompaninë “Ëind Sun Ëater Initiative“ (ËSËI) së bashku me shtetasit Lorenc Goca dhe Andrzej Izdebeski (shtetasi polak), të cilët në të njëjtën ditë që kanë themeluar kompaninë me gruan e shefit të SHIU-t, kanë krijuar edhe dy kompani të tjera në Tiranë me objekt aktiviteti tregtinë e materialeve ushtarake dhe armatimit.

Por duket se në të njëjtën datë dhe ditë dy ortakët e Zylës, Goca dhe Izdebeski kanë shkuar në QKR për të riregjistruar dhe dy kompani të tjera, të quajtura UNIMESKO dhe NITRO-CHEM, të cilat janë kompani që kanë si objekt të aktivitetit të tyre, tregtinë në sektorin e materialeve ushtarake dhe eksportin e armatimeve. Të dyja këto kompani kishin marrë marrë leje për të eksportuar armatime nga Ministria e Mbrojtjes e Qeverisë Berisha në atë kohë.

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e plotë, Liljana Zyla, bashkëshortja e ish-kreut të SHIU, ka qenë bashkëaksionere )

Ngjarja në Poloni dhe mashtrimi me respiratorët

https://shqiptarja.com/lajm/ne-tirane-ka-vdekur-mbreti-polak-i-tregtise-se-armeve-dhe-i-respiratoreve-gjate-pandemise-covid

Postimi i Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit

SKANDALI/ Kush është politikani i lartë shqiptar me iniciale I.M që rezulton ish bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit? Partia e Metës: Nxirrni dokumentet

Një “personazh me profil të lartë politik“ shqiptar me iniciale I.M rezulton të ketë qenë bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit.  Autoriteti për Informim mbi Dosjet e Sigurimit te Shtetit thotë se ka arritur ta zbulojë këtë në një verifikim që ka bërë. 

1011121314151617

Erion Veliaj në mbledhjen e Këshillit Bashkiak

Bashkia e Tiranës hap garën për ndërtimin e Teatrit Kombëtar, Veliaj: Do kemi teatrin më modern në Ballkan

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka bërë me dije në mbledhjen e Këshillit Bashkiak të Tiranës se është hapur gara për ndërtimin e Teatrit Kombëtar. 26 Korrik, 17:34 | Përditësimi i fundit: 18:24 3 Politikë

Takimi i Anthony Blinken me Vjosa Osmanin dhe Albin Kurtin

Osmani dhe Kurti takohen me Blinken! Sekretari amerikan i Shtetit: Kosova partner i palëkundur i SHBA-së

Pas takimit në Uashington, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price tha se gjatë takimit Sekretari Blinken theksoi partneritetin e qëndrueshëm midis Shteteve të Bashkuara dhe Kosovës dhe se falënderoi dy udhëheqësit për mbështetjen e tyre për… 27 Korrik, 07:17 | Përditësimi i fundit: 07:31 Kosova & Rajoni

Andrzje Izdebski dhe ish-kreu i SHIU Ylli Zyla

Vdes në Tiranë ‚mbreti‘ polak i tregtisë së armëve! Trafikoi armë nga Shqipëria me gruan e ish-kreut të SHIU, Ylli Zyla! Shqiptarja.com zbuloi skandalin

26 Korrik, 15:41 | Përditësimi i fundit: 19:53 4

Kronikë

Platformë armësh ‚HIMARS‘ gjatë sulmeve të ushtrisë ukrinsae

Lufta në Ukrainë/ Zelensky: Moska përdor gaz për të terrorizuar Evropën! SHBA: Raketa të tjera ‘Himars’ dërgohen së shpejti në Kiev

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka akuzuar sërish Rusinë për përdorimin e rritjes së çmimeve të gazit për të terrorizuar Evropën dhe ka bërë sërish thirrje për më shumë sanksione kundër… 27 Korrik, 07:25 | Përditësimi i fundit: 07:38 Bota

4 nga viktimat e ekzekutimeve mes dy familjeve në Rrëshen

Sot u zbardh një prej tyre/ 6 vrasje për 4 vite, nga eliminimi i drejtorit të OST-së në 2016 deri tek ekzekutimi i Anton Kelit! Kronologjia e krimeve mes dy fiseve në Rrëshen

2 fise dhe një histori vrasjes që kanë tronditur, jo vetëm Rrëshenin por edhe qytete të tjera të vendit, por edhe kryeqytete të Evropës. Vrasja e cila u zbardh sot ajo e Sajmir Jakut ishte e para mes disa të tillave që kanë nisur kështu historinë e… 26 Korrik, 11:30 | Përditësimi i fundit: 11:47 Kronikë

FOTOLAJM/ Kurora me lule në varrin e trafikantit polak të armëve: Nga miqtë e tu të dashur në Tiranë

FOTOLAJM/ Kurora me lule në varrin e trafikantit polak të armëve: Nga miqtë e tu të dashur në Tiranë

26 Korrik, 16:44 | Përditësimi i fundit: 16:46 Kronikë

Itali-Shqipëri

Shqipëria dhe Italia përfundojnë negocimin teknik të marrëveshjes për pensionet! Rama: Do të përfitojnë rreth 500 mijë shqiptarë

Shqipëria dhe Italia sapo kanë përfunduar negocimin teknik të marrëveshjes për pensionet. Marrëveshja për pensionet i vjen në ndihmë 500 mijë shqiptarëve që jetojnë e punojnë në Itali. Këtë e bëri të ditur kryeministri Edi Rama duke thënë se do të… 26 Korrik, 09:41 | Përditësimi i fundit: 19:46 37 Sociale

Foto ilustruese

Temperatura deri në 36 gradë, parashikimi i motit për sot

Ditën e sotme moti do të jetë me kthjellime përgjatë zonës perëndimore, dhe vranësira në shtim mesatare në zonat malore dhe reshje shiu dhe stuhi lokale. 27 Korrik, 07:15 | Përditësimi i fundit: 07:34 Sociale

Andrzje Izdebski, Sali Berisha dhe ish-kreu i SHIU Ylli Zyla

Spiuni polak që vdiq në Tiranë pjesë e grupit të Berishës që çoi fishekët e Shqipërisë në Nigeri, ortak me gruan e ish kreu të SHIU-t Ylli Zyla, historia e skandalit në 2012-n

Aktiviteti i dyshimtë në Shqipëri i polakut Andrzje Izdebski, ortak me gruan e njeriut të Berishës Ylli Zyla, çoi municionet shqiptare në Nigeri…