Illegaler Gangster (von Lul Morina) Hotel-Bau beschlagnahmt am See, in Tirana

am 7. September 2022

Edi Rama, gibt den Polizei Direktoren eine 100 Tage Frist (Reform der Polizei), die illegalen Bauten, festzustellen.

Hauptwirtschaftszweig im NATO Land, Geldwäsche

Typischer Kosovo UCK Verbrecher, und Drogenboss

Lul Morina

http://www.panorama.com.al/foto-arrestohet-ne-itali-kengetari-i-njohur-shqiptar-pjese-e-organizates-se-kokaines/
Lu Marina ein typischer Kosovare, wo es Tausende billige Angeber, Drogenbosse und sonstwas gibt in Albanien. Gilt als Idiot und Betrüger bei den Albanern: aber Freund vom Georg Soros Mann: Olsi Rama, Bruder von dem Langzeit Drogenboss Edi Rama und baut auf gestohlenen Grundstücken angebliche Touristik Resorts in Süd Albanien bei den „Morina investiert hat eine der größten Luxushotels im Süden des Landes zu bauen, Drymades“ Stränden, wo er im Pyramid und Anlage Betrugs System erneut versucht Geld einzusammeln. Im Mafia Club der Super Drogen Bosse und Verbrecher, dem TK Tirana Fussball Club macht er ebenso mit eine der Drehscheiben des Verbrechens wie der „Rotary Club“ in Tirana.

vvv

ll

Konfiskohet pallati 9 katësh i BIZNESMENIT të njohur, pronari i RADISSON-it te Liqeni i Thatë do paguajë gjobën për çdo metër katror (DETAJET)

08/09/2022, 15:52

08/09/2022, 10:46

Është konfiskuar me vendim të qeverisë pallati i parë i ndërtuar pa leje në Tiranë, pas vendimit të qeverisë që parashikon sekuestrimin dhe përdorimin e kateve dhe shtesave pa leje për interes publik.

Pallati 9-katësh që ndodhet në Farkë, një zonë tepër e lakmuar në kryeqytet, është ndërtuar i gjithi pa leje, përkatësisht dy kate nën tokë dhe shtatë kate mbi tokë.

Ministrja e Infrastukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku u shfaq sot në ambientet e pallatit duke njoftuar konfiskimin. Ajo e quajti si “rasti më flagrant” i ndërtimit pa leje në Tiranë.

Newsbomb.al mëson se pallati është në pronësi të biznesmenit të njohur Lul Morina, dhe ndodhet përballë një tjetër biznesi të tij, Hotel Radison Morina.

Megjithatë, për të pastrehët që ëndërrojnë të pajisen me apartament falas nga qeveria, duket se ka lajme të këqija. Biznesmeni Morina do të paguajë gjobën, siç e parashikon VKM-ja e qeverisë, për çdo metër katror, në mënyrë që të shmangë sekuestrimin e plotë të godinës.

Kështu, atij do t’i duhet të paguajë gjobën prej 35.000 lekë për metër katror. Vetëm mospagimi i shumës mund të çojë në sekuestrimin e ndërtesës, qoftë kate pa leje, apo edhe shtesa pa leje.

Këto nene kanë ekzistuar në ligjin për “Zhvillimin e Territorit” por nuk janë zbatuar. Mesa duket tashmë qeveria ka ngritur mekanizmin për identifikimin e ndërtimeve pa leje në të gjithë territorin dhe për rrjedhojë vjeljen e gjobave.

LEXO EDHE: Kullat e TIRANËS, qeveria vë në zbatim ligjin e urbanistikës ndryshuar në 2020: Konfiskim kateve pa leje për interes publik kur nuk prishen dot (LIGJI – SPECIFIKIMET)

Credit: OCCRP ‘Morina Palace,’ which the Julian Morina completed shortly after signing a cooperation agreement with the Sandesaras.

https://www.occrp.org/en/investigations/above-the-law-how-a-wealthy-indian-family-evaded-justice

International bekannter Partner auch von Super Gangstern

Das illegale Mafia „Prestige Resort“, südlich Golem, wird abgerissen (Garten, Schwimming Pools) , der Hysenbelliu Gruppe

Wie lange das mit der Neuen Polizei Struktur funktioniert, ist die grosse Frage, nach 20 Jahren ähnlicher Nonsens Shows

Es wurden noch nie Strafen ausgesprochen, für illegales Bauen, immer mit Bestechungsgeld erledigt und oft sind es Hochhäuser, wie auch in Durres

Pallati i sekuestruar dhe biznesmeni Lul Morina (Julian Morina)

Nis aksioni kundër ndërtimeve pa leje, sekuestrohet pallati 9 kate i Lul Morinës! Balluku: Pronarit i japim 2 shanse, në të kundërtën ia konfiskojmë (VIDEO)

Ka nisur zbatimi i vendimit të qeverisë për konfiskimin e ndërtimeve pa leje! Ditën e sotme shteti ka sekuestruar një pallat pa leje në zonën e Liqenit të Thatë, që u denoncua një ditë më parë edhe nga vetë kreu i qeverisë Edi Rama.

Aktualitet

Kullat e TIRANËS, qeveria vë në zbatim ligjin e urbanistikës ndryshuar në 2020: Konfiskim kateve pa leje për interes publik kur nuk prishen dot…

08/09/2022, 10:20

“Më falni po është e papranueshme që të lulëzojnë shtesat dhe katet pa leje në pallatet që të kamurit ndërtojnë sa në det, sa…