Klodian Gradeci, verhaftet, der frühere Energie Chef, Partner der korrupten, EU, Berliner, KfW Banden in Albanien

Klodian Gradeci verhaftet, Partner vieler krimineller und korrupter EU, KfW Partner. Lernte Betrug bei einem 4jährigen Harvard Studium

Die neue Ministerin: Belinda Balluku, storniert Lizensen und PPP Projekte mit Bashkim Ulaj! Klodian Gradeci tritt zurück

Die vollkommen korrupte, inkompetende Albanische Strassen  und Energie Behörden in Fortsetzung der Geldwäsche und Betrugs Geschäften. Keine Ausschreibungen, wo immer Deutschland Vorbild ist bei solchen Manipulationen.

Bei jeden Betrug dabei: EU Vertreter und die Deutsche Botschafterin, auf dem Niveau von einem Selfie Foto Kind1544784461_ahmwtajgjiknuriGanoven und Verbrecher TV Konferenz in Tirana. Mafia Minister, Susanne Schütz schon wieder mit der Dumm Tussi: Genoveva Ruiz Calavera (links)Langzeit Betrug mit den Studenten Wohnungen, für angebliche Energie Effinenz, wo die Gelder immer zu 90 % gestohlen werden, mit gefälschten Unterlagen.
Deutschland ist Motor für Korruption, Manipulation bei Auftrags Vergaben, was überall wie bei dem BER Flugplatz, usw. gut sichtbar ist..

Das Ratten Betrugs System mit DH-Albania, Avni Ponari, Bashkim Ulaj, Gener-2, Sigma,Ledy Hysenj, Avdjol Dobi, Naser Ramaj

Neffe, der Enver Hoxa, Energie Chefs

Nipi i ‘Sillos’, Drejtori i ri i ‘Operatorit të Sistemit të Transmetimit’

Sulo Gradeci ishte shefi personal i sigurisë dhe një nga njerëzit më të afërt të Enver Hoxhës për 30 vjet kur diktatori drejtoi me grush të hekurt Shqipërinë. Sot familja Gradeci, me Rilindjen në pushtet duket se nuk është harruar nga Edi Rama. Prej pak ditësh raportohet se nipi i Sulo Gradecit, ka marrë detyrën e lartë të drejtorit të Operatorit të Sistemit të Transmemit të Energjisë, duke zëvendësuar në këtë mënyrë ish paraardhësin e tij, Ëngjëll Zeqaj.

SKANDAL pas skandali/ Si iu shpëtoi prangave Klodian Gradeci, iku nga Shqipëria një ditë para fletëarrestit, kush e dekonspiroi aksionin? Lidhjet e forta me ish-ministrin e Ramës
3 weeks më parë
0

Pak ditë më parë në media u trumbetua me bujë një aksion i ndërmarrë nga Prokuroria e Tiranës, në bashkëpunim madje dhe me FBI-në që coi në pranga 5 zyrtarë të Agjensisë së Burimeve Natyrore, por që me një hije të fortë dyshimi për dekonspirim.

Kjo për faktin se personi më i kërkuar, e që do të duhej të ishte i pari që të jepte llogari për abuzimin me 1.4 milionë dollarëve, drejtori i Hidrokarbureve Klodian Gradeci, ishte arratisur nga Shqipëria vetëm pak orë para nxjerrjes së fletëarresteve.

Sipas burimeve të Faxweb, në sistemin TIMS Gradeci është larguar në drejtim të Turqisë, vetëm një ditë para se prokurori Julian Xhengo të firmoste fletëarrestet për 7 zyrtarë të AKBN-së, si dhe dy biznesmenë.

Gradeci, i cili ka mbajtur postin e drejtorit të Hidrokarbureve, duket se nuk e ka aspak të pastër CV-në e tij sa i takon skandaleve, dhe hijeve korruptive, që për çudinë e të gjithëve, e sigurisht për fatin e tij të mirë, duket se ka mundur që të shpëtojë pa asnjë gjemb në këmbë, kjo edhe për lidhje shumë të forta me një prej ish-ministrave të qeverisë së Edi Ramës.

Një tjetër emër që i shpëtoi të njëjtit aksion është dhe ai i Isuf Berberit, një biznesmen në fushën e hidrokarbureve, i cili ka në pronësi kompaninë “Phoenix Petroleum”, që ka pasur si detyrë që të investonte në puset e naftës, duke marrë para për këtë, e që në fakt nuk e ka bërë.

Dëmi që ka pësuar në mënyrë të drejtpërdrejtë AKBN nga veprimet e kundraligjshme të punonjësve të saj, me në krye titullarin Klodian Gradeci, është 1.472.766 USD, të cilat më pas sollën dhe një ndjekje të çëshjet dhe nga hetues amerikanë.

Në fakt emri i Gradecit nuk është i panjohur, pasi teksa mbante më herët detyrën e drejtorit të Operatorit të Sistemit të Transmetimit (OST), Klodian Gradeci dha dorëheqjen pas skandalit me DH Albania, një kompani fantazmë e cila fitoi tenderin prej 12 milionë eurosh për linjën e transmetimit të energjisë Burrel-Peshkopi.

Theksojmë këtu se e njëjta kompani falsifikoi dokumentet si e regjistruar në shtetin Delaëare në Shtetet e Bashkuara dhe fitoi tenderin 20 milionë euro të Unazës së Madhe, gjë që çoi vetëm në hetimin e një personi të dorës së dytë, edhe pse dyshimet ishin se pas kësaj megaafere të qendronte kompania Gener 2 në pronësi të biznesmenit Bashkim Ulaj.

Pasi skandali mori përmasa të mëdha asokohe, Gradeci u largua nga detyra që mbante, dhe vetëm pak kohë më pas iu besua një tjetër detyrë të rëndësishme, në krye të AKBN. Një vit më pas ai shpallet person në kërkim për një tjetër skandal në zyrën e radhës të shtetit.

Padyshim që pyetja që ngrihet në këtë rast është: kush po e mbron kaq shumë Klodian Gradecin, dhe kush e lajmëroi vetëm një ditë përpara se të priteshin fletëarrestet? Duket se të gjitha përgjigjet të çojnë lart në zyrat e shtetit dhe në majat e politikës, por për fakte të tjera rreth kësaj çështje do të na duhet të presim ditët në vijim…

(E.K/Faxweb.al)

Die neue Ministerin: Belinda Balluku, storniert Lizensen und PPP Projekte mit Bashkim Ulaj! Klodian Gradeci tritt zurück

Die neue Ministerin im Rattenloch des Transport Ministerium: Belinda Balluku, will die eingesparten Gelder in die Bildung weiter geben, was auch nur Politik Show ist wie in Deutschland.

Die Amerikaner sind echt verärgert, weil Baskhim Ulaj, ein Lanzeit Gangster und Partner der EU, US Regierungs Dokumente rund um die Baufirma DH-Albania, fälschten im alten Edi Rama Stile. Im Verbrecher Kartell, immer die KfW und EU Banden auch bei dem Zerstören der National Parks, der letzten Flüsse. Das teuerste Projekt der EU, mit Nghradeta, Bashkim Ulaj, 2,8 Milliarden Bestechungsgeld. Karin Strenz, CDU u.a. aktiv dabei. Was jeder Albaner weiß: Deutschland, EU, Weltbank sind der Motor für Bestechung und Betrug, also konnte Nichts mehr verwundern, weil überall sichtbar.

TAP Gas Pipeline: Der EU Partner und Gangster Bashkim Ulaj, mit seinem System des Ausschreibungs und Rechnungs Betruges, nach „Bechtel“ Model

Chaos als EU, Weltbank Programm: Dezentralisierung der Grundstücks Registrierungen im Sinne der Albaner Mafia

Daimon Gjiknuri
Daimon Gjiknuri

Klodian Gradeci, der Chef der Starkstrom Netze, tritt zurück, nachdem auch er einen Millionen Auftrag der Betrugs Baufirma der EU, DH-Albania gab von Bashkim Ulaj.

Das Ratten Betrugs System mit DH-Albania, Avni Ponari, Bashkim Ulaj, Gener-2, Sigma,Ledy Hysenj, Ledy Hysenj, Avdjol Dobi, Naser Ramaj

Die sogenannte neue Transport Minsterin, annulliert den Auftrag für die selbe Baufirma der EU Partner: des Bashkim Ulaj: ein Betrugs Projekt, für die erneute Strasse: Thumanë-Kashar. Über 78 PPP Projekte wurden von der EU untersucht, Alle ein finanzielles Desaster, wobei die KfW, die korrupten Dummen der BMZ, Deutsche Minister, wie Heidemarie Wieczorek-Zeul den Betrug auch mit Berlinwasser, der Elber Sh.P.K. promoteten und die Dümmsten als Manager entsanden. Betrugs Beratung für die Drogen und Verbrecher Kartelle der Deutschen heute, bis 2000 zurück. Nur die Millionen und Milliarden verschwinden spurlos.

 

Profi Gangster Bank, um auch die Milliarden der TAP Gas Pipeline zu stehlen, wo schon 2,8 Milliarden € Bestechungsgeld flossen. Seit über 10 Jahren, werden höchste Militär Ränge nur noch verkauft, wo der Fall der angeblichen Kapitänin:

Qeveria anulon PPP për aksin Thumanë-Kashar, Balluku: Fondi 225 milionë euro do të kalojë për ‚Paktin për Universitetin‘

https://i0.wp.com/www.tpz.al/wp-content/uploads/2019/01/thumanekashar-1024x628.png

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku ka bërë me dije këtë të hënë se qeveria ka anuluar PPP për ndërtimin e aksit rrugor Thumanë-Kashar dhe se fondi 225 milionë euro i parashikuar për të do të vendoset në funksion të universiteteve të vendit.

belinda bllaku
Bellinda Ballaku, die neue Transport Ministerin. Dumm, keinen Beruf, nur in Betrug und gefakten Dokumenten Erfahrung

21 Janar, 13:21

Meta propozoi këshilltarin e tij në krye të KLSH-së, Manja: Problem serioz kushtetues

Pas propozimit të presidentit Ilir Meta për të vendosur në krye të Kontrollit të Lartë të Shtetit këshilltarin e tij, ka reaguar kryetari i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja: Për sa i takon Komisionit të Ligjeve e shoh realisht të pamundur dritën…

21 Janar, 12:19 Politikë

Skandali me firmën ‘DH Albania’/ Jep dorëheqjen drejtuesi i OST-së, ja kush e zëvendëson

Drejtori i Operatorit të Sistemit të Transmetimit Klodian Gradeci ka dhënë dorëheqjen nga detyra pas skandalit me firmën ‘DH Albania’.

21/01/2019 – 13:56

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, çon në Bordin e OST kërkesën për shkarkimin e kreut të OST pas skandalit të “DH Albania”. Bëhet fjalë për Klodian Gradecin, drejtor i Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes.