Ylli Manjani, bezeichnet den Bürgemeister Erion Veliaj, als „Funktionalen Analaphabet“

Ohne Zweifel eine richtige Feststellung, wobei wie in Deutschland, Tirana noch Schlimmere gibt.

Dumm, korrupt, Schwuchtel Club  von der EU und Georg Soros bezahlt, auch von der Erste Stiftung, Bosch Stiftung, die nur Dumm Kriminelle Schwuchteln überall finanzierten, für ihre Geschäfte. Der beste Justizminister in den letzten 20 Jahren war Ylli Manjani. Als er die Drogen Verbindungen rund um Edi Rama ansprach wurde er gefeuert und seitdem ging es sehr steil bergab.

“Analfabet funksional, i paditur, tapë topi”/ Manjani “shpërthen” ndaj Veliajt

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar ashpër ndaj Kryebashkiakut Erjon Veliaj, që e quan një analfabet fuksional, të paditur dhe tapë topi.

Manjani shkruan se i pazgjedhuri kryetar i bashkisë Tiranë, sa herë flet për historinë tregon se sa i paditur është.

“Vojo Kushin e dinte si të vrarë nga gjermanët. Teatrin Kombëtar e di si vend qejfi fashist. Madje teatrin e di si landfild të bashkisë që mund të bëjë çtë dojë!!! Është e tepërt të kërkosh nga tapa e topit që ska as punë e as kompetencë me objektet e trashëgimisë kulturore e historike që e tejkalojnë Tiranën.

Nuk ka e as mos prisni të ketë turp kur lëshon aq rrjedhshëm grumbuj fjalësh që tregojnë se sa i paditur është për Tiranën dhe historinë e saj.

Në thelb padituria e tij përdorët për të shprehur denë propagandistike se : “Tiranën e themeloi Edi Rama”.!!

Dhe i padituri tapë topi nuk është se nuk e beson këtë marrëzi”, shkruan Manjani.

Postimi nga Ylli Manjani

I pazgjedhuri kryetar i bashkisë Tiranë, sa herë flet për historinë tregon se sa i paditur është.

Tapë topi duket të ketë dalë nga arsimi bazik 8 vjeçar. Analfabet funksional. Natyrshëm nuk mund të kishte një profesion në jetë një tapë topi i tillë.

Por 8 klasë të rregullta duhet ti mjaftonit të lexonte e të kuptonte të paktën historinë e qytetit ku e kanë vënë të shërbejë.

Vojo Kushin e dinte si të vrarë nga gjermanët. Teatrin Kombëtar e di si vend qejfi fashist. Madje teatrin e di si landfild të bashkisë që mund të bëjë çtë dojë!!! Është e tepërt të kërkosh nga tapa e topit që ska as punë e as kompetencë me objektet e trashëgimisë kulturore e historike që e tejkalojnë Tiranën.

LEXO EDHE  Filantropi Lazim Destani dhuron qindra tablete për nxënësit nga familjet në nevojë në Shqipëri

Nuk ka e as mos prisni të ketë turp kur lëshon aq rrjedhshëm grumbuj fjalësh që tregojnë se sa i paditur është për Tiranën dhe historinë e saj.

Në thelb padituria e tij përdorët për të shprehur denë propagandistike se : “Tiranën e themeloi Edi Rama”.!!

Dhe i padituri tapë topi nuk është se nuk e beson këtë marrëzi.

Në fakt paditurinë nuk e ka vetëm me historinë për me çdo fushë tjetër. Psh kopaçja që ka këputur në varrimin e të ndjerit Maks Velo tregon njohuri ekstremisht të varfra nga aritmetika (matematika jo e jo). 6 vitet e vështira të të burgut të Maksit i dolën gjysma e jetës së tij 85 vjeçare. Sipas artimetikës së tapës së topit i ndjeri ndërroi jetë 12 vjeç!!!

Pfffff. Tapa e topit fyen të gjallë e të vdekur sa herë flet.

I padituri zakonisht mëshirohet, por kur është në pushtet nuk meriton mëshirë.

I padituri në pushtet është qënia më e ligë që bën dëmin më të madh.

Hall i madh është me këtë takëm të paditurisht që, ashtu si pleshti rrinë në bythë të kalit e shesin pordhë që tërheqin karrocën. Ndërkohë si çdo parazit bën dëm pa dyshim…

Schwuchtel Idioten Club, nachdem Modell von Berlin Brüssel

Der jetzige Vize Bürgermeister von Tirana flog auf Kosten der Betrugs Firma Fusha, nach Barcelona, wo ihm eine 900 € teure Hotel Übernachtung von der Fusha Baufirma bezahlt wurde, was aber Deutsche Firmen, CEZ usw.. ebenso vormachten. Gesammelt hat man die Banditen mit EU Geldern, wo über die Mjaft NGO, auch Ferienlage in Dhermi finanziert wurde, so das man viele Mitglieder hatte, die auch für Demonstrationen damals schon bezahlt wurden, ein uraltes EU, Georg Soros System


Der Betrugs Schwuchtel Club von Georg Soros, von der Robert Bosch Stiftung, Erste Stiftung, EU Kokain Bananen Importe, USAID usw..

Shkëlqim Fusha >Rechts: Arben Mazniku

Der Berliner, EU , Georg Soros LGBT Club, mit Erion Veliaj, erfindet einen UN Preis für die Stadt Tirana

Volkommen Georg Soros Schwuchtel Club verblödet mit Twitter, facebook account wie  Deutsche Politiker.

 

Erion Veliaj schwafelt etwas von einem Preis der UN für die Stadt Tirana, nur gibt es solche Preise bei der UN nicht.Man tarnt mit solchen Lügen teure US Reisen

Vize-Bürgermeister von Tirana: „Arben Mazniku“ Mitglied im EU finanzierten „Schwuchtel Club“ – Mjaft, lies sich von der Baufirma Fusha Sh.P.K. bestechen

Der jetzige Vize Bürgermeister von Tirana flog auf Kosten der Betrugs Firma Fusha, nach Barcelona, wo ihm eine 900 € teure Hotel Übernachtung von der Fusha Baufirma bezahlt wurde, was aber Deutsche Firmen, CEZ usw.. ebenso vormachten. Gesammelt hat man die Banditen mit EU Geldern, wo über die Mjaft NGO, auch Ferienlage in Dhermi finanziert wurde, so das man viele Mitglieder hatte, die auch für Demonstrationen damals schon bezahlt wurden, ein uraltes EU, Georg Soros System


Der Betrugs Schwuchtel Club von Georg Soros, von der Robert Bosch Stiftung, Erste Stiftung, EU Kokain Bananen Importe, USAID usw..

15 Bäume im TV PR pflanzen im PR von Georg Soros werden es dann wie bei der DEutschen Regierungs, wo Nichts mehr funktioniert mit den inkompetenden Halbaffen: 25.000 Bäume

 

Erion Veliaj’s Claim Tirana Won A UN Award Found to Be False

From: Alice Elizabeth Taylor
Erion Veliaj’s Claim Tirana Won A UN Award Found to Be False An actual award received by Mayor Veliaj in 2018
Mayor of Tirana Erion Veliaj has been caught out lying about an “award” that he claims Tirana won from the United Nations (UN) as “one of the 10 cities with the best economic performance”.He made the extraordinary claim on social media, adding that “over the next four years we will make Tirana not only the most important pole in Albania’s economy but most likely, even the most important economic pole of the entire Balkan region”.

veliaj-lie-un.png

Veliaj posted on 6 September after attending the annual UN Bridge for Cities 4.0 Conference held in Vienna where he took part in a roundtable discussing the implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development.

His claim provoked questions from “Faktoje” who communicated with the organisers of the event to find out whether any awards had been distributed at the event, or whether Tirana, or Veliaj had been commended in such a way.

A response was sent to enquiring journalist Inva Hasanaliaj stating that the UN “did not distribute any award nor conduct any evaluations”. They added that the Mayor had just taken part in a ‘Mayors Roundtable’ and voiced the cities support to the initiative.

UN-reply.png

Based on their response it would appear that Veliaj has made false claims about the UN, the event, and Tirana in order to gain  more political support from his followers.

Veliaj’s false statement was shared by the Albanian ambassador to the US, the deputy minister of the interior, a former minister of culture, Municipality of Tirana employees, PS officials and PS supporters. Concerningly, it was also retweeted by Albania’s ambassador to the UN, who would have known that what Veliaj wrote was not true….
Moreover, the exact same news as prepared by Veliaj’s team was broadcast throughout the day in news programs of the three major TV stations in Albania: TV Klan, Top Channel and Vizion Plus.

https://exit.al/en/2019/09/10/erion-veliajs-claim-tirana-won-a-un-award-found-to-be-false/

 

Und wieder Wild West Wasserkratwerke oft miot KfW, EU Geldern und immer mit  gefälschten Umwelt Gutachten

Montenegro to Grill Albania Over River Power Plants

Podgorica says Tirana has not consulted it enough about its plans to build hydro-power plants on the pristine Cijevna River – which have angered villagers and environmentalists in Montenegro.

Erion Veliaj, Georg Soros und ESI Mann: Der System Raub über Ausschreibungen der EU Gelder

Die Dumm Quoten Frauen des Edi Rama, der fleissig die Dümmsten in die Regierung holt. Nun neue Vize Bildungsministerin: Lorena Haxhiu, ohne Beruf, gefakte Wirtschafts Diplom, aktiv in TV Shows, aktiv im Betrug mit Edi Rama dabei, als man einen Flug mit der angeblichen Albanien Airlines organisierte.

1 : 1 übernommen vom Dumm korrupten Deutschen Minister Reigen

Municipality of Tirana Gives €360 Thousand in a Suspicious Tender

The Municipality of Tirana will give €360 thousand (€23 thousand per months) to Abkons shpk for registering the municipality farmers, in what seems to be another corrupt tender. Two bidders participated in the tender: Abkons and a joint venture between Grama shpk and Albadi shpk. The municipality disqualified Grama and Albadi companies…

Super Dumm, ohne Erfahrung, haben in Fortsetzung, die Albanische Bildung übernommen, was an Deutschland erinnert, wo dumm schon lange regiert.

Schwuchtel Club der EU und von Georg Soros

Das Lagerfeuer Bildungs Niveau von Georg Soros Idioten: Gent Cakaj, Besan Shahini

„Vorbestrafter Vlore Mafiosi: Sinan Idrizi wird Teilhaber Geschäftsführer der Mafia „Albanien Airline“ 3 Auflage

Wer wohl schlimmer ist, wenn man einer korrupten Familie sogar ein eigenes Ministerium gibt, zum Geld stehlen, durch Karussell Geschäfte

Elisa Spiropali ernennt die Ministerin für die Beziehungen zum Parlament und den stellvertretenden Premierminister von Erion Brace

Als Zoll Chefin, richtete die dumme Frau Elisa Spiropali, ein Desaster an, weil man ohne Berufsausbildung ist. Also raubt man nun im Familie Clan, möglichst viel Geld.

Aber wer ist schlimmer: Frank Walter Steinmeier mit Frau, der gerade eine Millionen teure Vergnügungs Reise nach Süd Amerika macht auf die Galapolos Inseln usw.. also nur noch Geld des Steuerzahlers, für Privat Reisen vernichtet, identisch Joschka Fischer mit einer Reise in die Südsee, mit privaten Luxus Urlaub, für eine angebliche Konferenz.

350 MIJË USD – Bashkëshorti i Spiropalit ia dha tenderat vëllait të Elisës

</d

Nga Boldnews.al

Një trekëndësh biznesi ndërmjet Salarjon Totaj (bashkëshorti i Spiropalit), Enkli Spiropalit (vëllai i Spiropalit) dhe Marjus Memushajt (krushku i Spiropalit) ka shënuar ndoshta një prej skemave më arbitrare të konfliktit të interesit me tenderat bazuar në disa dhjetëra dokumente të hetuara ekskluzivisht nga BoldNews.al. Të paktën 350 mijë dollarë është shifra e përfitimeve që ka realizuar ky trekëndësh, që tabanin e vet e ka të mbështetur në karrierën politike të zonjës Spiropali.

Por le ta nisim nga fillimi këtë histori.

Elisa Spiropali ishte një prej dy drejtoresha beqare, të cilave kryeministri Edi Rama u besoi drejtoritë më të rëndësishme fiskale shqiptare, menjëherë pasi mori mandatin e tij të parë, pas zgjedhjeve të vitit 2013.

Sot, Elisa Spiropali ka ecur shumë në karrierë. Ajo u emërua pak kohë më parë në postin e Ministres së Shtetit dhe qëndron në krahun e majtë të Kryeministrit Edi Rama në ulëset e Parlamentit.

Spiropali, bashkëpunëtore e ngushtë e Erion Veliajt në organizatën “Mjaft” iu bashkua ekipit të Edi Ramës në postin e Drejtoreshës së Përgjithshme të Doganave. Zgjedhja e saj u pa me shumë skepticizëm, si nga qytetarët, por edhe nga vetë socialistët, për shkak të moshës, përvojës dhe lidhjeve të pakta me Partisë Socialiste.

Megjithë skepticizmin, Spiropali e mori me zell detyrën e re. Ajo angazhoi strukturat e hetimit doganor për të nisur një valë kontrollesh, sidomos ndaj biznesit të madh, me argumentin zyrtar për të luftuar kontrabandën dhe informalitetit. Kundërshtarë të saj, por edhe biznesmenë të ndryshëm flisnin se fushata kundër kontrabandës, ishte më shumë një fushatë “gjobvënieje”.

Por, përtej akuzave publike apo nën zë, Elisa Spiropali nuk u përball asnjëherë me organet e drejtësisë.

Paralelisht me zhvillimet pozitive në karrierën zyrtare, Elisës po i ecnin mbarë punët edhe në aspektin personal. Ajo ishte një prej atyre vajzave, tek e cila shprehja “me fat në punë, pa fat në dashuri” nuk qëndron.

Spiropali u emëruar nga Edi Rama si drejtuese e Doganave për shkak të statusit të saj civil, beqare. Megjithatë, njerëz pranë saj e dinin se ajo kishte një lidhje të qëndrueshme disa-vjeçare me një djalosh me origjinë nga Tepelena, por që familja e tij kishte vite që jetonte në Fier, Salarjon Totaj.

Elisa dhe Salarjoni janë njohur në ditët e vështira të grevës së urisë që Partisë Socialiste zhvilloi në vitin 2010. Thonë që “dashuritë e lindura në kushte ekstreme nuk i qëndrojnë kohës”. Sërish Elisa është një prej atyre vajzave, e cila i thyen këto klishe.

Lidhja e tyre u forcua më shumë pas ardhjes në pushtet të Partisë Socialiste. Salarjoni, si shpërblim për angazhimin e tij politik, emërohet Drejtor i Ujësjellësit të Fierit, një institucion shumë i rëndësishëm në një prej qyteteve më të mëdha të Shqipërisë.

Këto ishin lëvizjet publike të çiftit të pa-zyrtarizuar Spiropali-Totaj. Ndërkohë, edhe familjarët e tyre kishin nisur të lëviznin, për të siguruar benefitet nga pushteti i ri.

Në Gusht 2013, pak javë para se Elisa të merrte postin e premtuar të Drejtoreshës së Doganave, vëllai i saj mendon që t’i hyjë botës së biznesit.

Vëllai dhë krushku

Enkli Spiropali, një djalosh 25-vjeçar që pëlqente jetën e Bllokut, një ditë të bukur del nga Tirana dhe regjistrohet si biznesmen në Fier. Kompania e emërtoi “Solomon Constuction” dhe kishte për objekt “Import-eksport të artikujve industrialë dhe ushqimorë, makineri dhe materiale ndërtimi”.

Kapitali fillestar i “Solomon Construction” ishte 100 mijë lekë të reja dhe dukej e paqartë se ku do të gjendeshin fondet për të vënë në lëvizje këtë sipërmarrje të madhe.

Skema Totaj-Spiropali vendoset menjëherë në lëvizje. Në 27 Mars 2014, kompania e Enklit shpallet fituese e një tenderi të zhvilluar nga Ujësjellësi i Fierit, me vlerë 6.6 milionë lekë të reja për “Blerje materiale për ofiçinë”.

Organizatorët e kësaj skeme e kishin të qartë që ky tender mund të ishte fundi i shpejtë për të gjithë, pasi mund të përballeshin me pasoja ligjore. Ndaj morën menjëherë masat për të fshehur gjurmët. Vetëm 4 ditë pasi Enkli Spiropali fitoi tenderin ai vendos të shesë kompaninë e tij.

Por edhe ky operacion i shitjes ishte menduar me kujdes. Paratë e fituara në tenderin nuk duhet të largoheshin nga duart e atyre që e organizuan. Dhe zgjidhja u gjet shumë shpejt.

Më 1 Prill 2014, Enkli Spiropali i shet kompaninë një bashkëmoshatari të tij nga Frakulla e Fierit, Marjus Memushaj. Pronari i ri i kompanisë “Solomon” ishte një njeri i besuar i Salarjon Totës, kushëriri i dytë i tij. Babai i Salarjonit dhe babi i Marjusit janë djalë halle-djalë daje me njeri-tjetrin.

Skema e shitjes së kompanisë funksionoi. Askush nuk mund të dyshonte në lidhjen ndërmjet Salarjon Totaj dhe Marjus Memushaj, për shkak të mbiemrave të ndryshëm.

Marjus Memushaj pagoi për kompaninë “Solomon” 100 mijë lekë, aq sa ishte vlera që Enkli Spiropali e kishte regjistruar biznesnin e tij në Qendrën Kombëtare të Regjistrimit. Ndërkohë, blerësi i ri mori bonus edhe tenderin 6.6 milionë lekë. I cili, nuk ishte i vetmi që “Solomon Construction” ka fituar nga Ujësjellësi i Fierit, që drejtohej nga Salarjon Totaj.

Në 8 Janar 2015, “Solomon Construction” fiton tenderin e organizuar nga Ujësjellësi i Fierit, për “Blerje elektromotori pompe”, me vlerë 700 mijë lekë,

Në Prill 2015, kompania “Solomon Construction” fiton tenderin e zhvilluar nga Ujësjellësi i Fierit për “Blerje materiale ndërtimore” me vlerë 4.4 milionë lekë të reja;

Në Qershor 2015, “Solomon” fiton tenderin e zhvilluar nga Ujësjellësi i Fierit për “Blerje materiale ofiçine”, me vlerë 6.3 milionë lekë të reja;

Në Janar 2016, kompania “Solomon” përfiton nga Ujësjellësi i Fierit shumën 1.2 milionë lekë të reja, si shtesë e kontratës për blerje materiale ofiçine.

Në Maj 2016, “Solomon” fiton tenderin e Ujësjellësit të Fierit për riparimin e elektromotorëve dhe pompave. Vlera e tenderit ishte 7.4 milionë lekë të reja.

Po në Maj 2016, kompania “Solomon” fiton edhe një tender tjetër të zhvilluar nga Ujësjellësi i Fierit për “blerje materiale ofiçine”. Vlera e tenderit ishte 6.7 milionë lekë të reja.

Në Shtator 2016, kompania “Solomon” merr edhe një fond prej 1.4 milionë lekë nga Ujësjellësi i Fierit, si shtesë kontrate për riparimin e elektromotorëve dhe transformatorëve”.

Kërkimi i “Boldnews.al” për tenderat e zhvilluar nga Ujësjellësi i Fierit përfundon në këtë periudhë. Në Shtator 2016, Salarjon Totaj largohet nga drejtimi i këtij institucioni.

Ai u largua, pasi i kishte siguruar kompanisë së kushëririt të tij, Marjus Memushaj të fitonte tendera në vlerë totale prej rreth 35 milionë lekë (350 mijë USD) në rreth dy vjet.

Një vëzhgim në regjistrin e prokurimeve publike tregon se kompania “Solomon” ka fituar dhe disa dhjetëra tendera të tjerë në institucione të ndryshme publike, çka shton dyshimet se influenca politike e zonjës Spiropali ka funksionuar gjithandej, por implikimi në ujësjellësin e Fierit, është gjurma që kryqëzon trekëndëshin ndërmjet bashkëshortit, vëllait dhe krushkut të saj.

Wahl Betrug geplant und die Phantom Wahlreform seit 18 Jahren: abgelaufene ID Karten können benutzt werden

Der Innenminister Sander Leshi, der Georg Soros Bürgermeister von Tirana, verkünden diese Wahlbetrugs Methoden, wenn man die alten ID Karten einfach verlängert, wo es mindestens 4,4 Millionen Karten gibt, bei nur 2,8 Millionen Einwohnern, und viele gaben durch Auswanderung ihre Staatsbürgerschaft ab. Viele sind verstorben und ansonsten organisiert die korrupte EU Commission, von niemanden gewählt. Justiz brauchen wir nicht: Zitat Hillary Clinton: „wer Wahlen gewinnt, bestimmen wir“ ! und Steinmeier ist der Promoter der Verbrecher Kartelle, wo ja ständig Fortschritte attestiert werden. 3-affen Der nächste Betrug ist geplant, bei den Kommunalwahlen (30. Juni 2019), durch die EU finanzierte Drogenverteil Stelle: Albanien: Abgelaufene ID Karten, auch für die Mehrfach Wahlen, sind gültig bis 31.1.2019, womit der nächste Betrug geplant ist. Lt. Angela Merkel, der EU, des korrpten Knut Fleckenstein, gibt es „erhebliche Fortschritte“ in Albanien, was der nächste und Standard Betrug ist. Am 31.12.2018, sind die 1,4 Millionen in 2009 ausgestellten ID Karten abgelaufen, welche Ferdinand Poni (verstorben), für die Berisha, Lulzim Basha Mafia für den Wahlbetrug in 2009 ausstellten, inklusive der Verteilung der Küsten Grundstücke an kriminelle Clans. Kriminelle Bürgermeister, wie Elvis Rroshi, fuhren mit 5 Identitäten nach Deutschland und Europa, als man das Betrugs Modell der Deutschen übernahm, was ja mit dem Bundesdruckerei Skandal mit Ludgar Vollmer auch so geplant war vor 18 Jahren rund um den Visa Skandal. Im Mafia Modell, wurden die ID Karten, noch bis 31.12.2019 für gültig erklärt, die nächste Wahlfälschung gezielt organisiert, wo Berisha, Ilir Meta, Edi Rama einschlägig bekannt sind, und die kriminellen Clans, welche das Spektakel finanzieren.
25 Jahre, Kandidaten Verkauf durch Geld, Kauf der Wählerstimmen
1,4 Millionen ID Karten, Pässe sind abgelaufen und was nun? Wahlreform und niemand glaubt mehr der peinlichen EU Commission und Delegation, oder der Hirnlosen „Selfie“ Foto Termin D. Botschafterin Susanne Schütz
Head of the Central Election Commission in Albania voices his concerns about the electoral reform
Head of the Central Election Commission in Albania voices his concerns about the electoral reform With the local government elections only five months away, the head of the Central Election Commission in Albania, Klement Zguri has expressed his concern today about the delays in the electoral reform. “Time is crucial. Parliament needs to make the necessary amendments in the Electoral Law in order for our institution to do its best  to push this process forward”, Zguri says. The political situation in the country is more and more similar to the one before the 2017 general elections, when a last minute agreement between PM Rama and opposition leader Basha enabled the registration of the political parties in the electoral race, while all legal deadlines had expired. The head of this institution, Klement Zguri says that he does not intend to repeat this scenario. “Of course, political parties need to comply with the deadlines and legal procedures. This is unacceptable and if there are such cases, then they should be reflected in the law, because this is the only way CEC could proceed with decision making”, Zguri said. Meanwhile, the Central Election Commission in Albania is two members short. The two members in question are proposed by the opposition. /ibna/
EU ambassador: “Electoral reform, key to Albania’s EU integration”
Die Mord Progrome des Auswaertigen Amtes an den Investoren in Albanien Das fast 20-seitige Protokoll wurde vom BKA und dem ebenfalls eingeweihten BND unter Verschluß gehalten – bis es im Oktober vergangenen Jahres plötzlich auf unerklärliche Weise illegal im Internet landete und die Machenschaften bis zum Mord in Tirana dokumentierte, durch die Joschka Fischer Diplomaten Mafia, welche versuchte so den Skandal zuvertuschen. „Zu Ronnis Freunden zählten aber nicht nur Landsleute und Dealer. Auch eine Gruppe einflußreicher europäischer Diplomaten und deutscher Manager, die sich in Albanien niedergelassen hatten, schätzten seine Gesellschaft.“ aus: http://jaessl.wordpress.com/2011/01/15 Mindestens 2 Deutsche erhielten Politischen Asyl, als die Joschka Fischer Bande, jeden verfolgte, darunter G.B. und Herr Rossner. fast 20 Jahre Profi korrupte Vertreter, wie Eugen Wohlfahrt, die EU Botschafterin und der korrupte Knut Fleckenstein, Johannes Hahn. Schaffen die jetzigen EU und OSCE Vertreter die Wahl Reform? Gekaufte Wahlen in Albanien, Kosovo sind Standard
Zgjatet përdorimi i kartave të identitetit, Veliaj e Lleshaj: Të vlefshme deri në 31 dhjetor 2019
 
Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj dhe ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj kanë bërë me dije për qytetarët lajmin e zgjatjes së vlefshmërisë së letërnjoftimeve elektronike që skadonin këtë vit deri më 31 dhjetor 2019. Njoftimi u bë gjatë një vizite në zyrat e reja të kompanisë „Aleat“ në Rrugën “Bardhyl”, të cilat u vijnë në ndihmë 120 mijë banorëve të Njësive 3 dhe 4. Sipas tyre, Bashkia e Tiranës, në bashkëpunim me Ministrinë e Brendshme dhe kompaninë Aleat, kanë nisur punën për hapjen e zyrave të reja në të gjithë qytetin, ku qytetarët mund të aplikojnë për rinovimin kartave të identitetit edhe ditën e shtunë e të dielë. “Do të kemi amendime ligjore, që pavarësisht nga data kur skadon karta në vitin 2019, skadimi final do të jetë 31 dhjetori i 2019-ës. Do të thotë se për të gjithë ata që nuk e kanë me ngut, të cilëve karta u duhet për një a dy herë, si rasti i votimeve apo një dokument tjetër brenda vendit, vlefshmëria do të zgajtet deri në datën 31 dhjetor 2019. Ky është një lajm i shkëlqyer për të ulur pak këtë presion dhe për ta shfrytëzuar gjithë vitin”, tha Veliaj.
Zyrat e reja të aplikimit në Njësitë 3 dhe 4 në Tiranë
Ndërsa në fjalën e tij, ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj siguroi qytetarët se me kapacitetet e shtuara nuk do të kenë asnjë pengesë në marrjen në kohë të shërbimit të kërkuar. …………………. Përgjatë muajve janar-qershor të këtij viti pritej që ti skadonte afati i kartës më shumë se 1.4 milionë shqiptarëve. Një fakt i tillë do të ndikonte në zgjedhjet parlamentare të qershorit. fl.mi./b.ha.