Bildung auf Deutsch. Ehrenbürgerin von Vlore: Romana Vlahutin

Total Ausfall der Albanischen Küstenwache wieder. Die Italiener fangen ein Drogenschmuggler Boot ab mit Vlore Skafisten. Und die korrupte EU Botschafterin der Hirnlosen Inkompetenz erhält dafür von der Verbrecher Stadt: Vlore: die Ehrenbürgerschaft, weil man gemeinsam so einfach für Bauschrott, viele Millionen stahl.

Für das peinliche Beton Projekt „lungomare“ mit über 50 Millionen und Beton Betrugsschrott, mit direkter Abwasser und Regen Einleitung an der Promenade, erhält die korrpute EU Botschafterin aus Kroatien die Ehrenbürgerschaft von Vlore. Eine Beton Wüste heute, wo es im Sommer 50 ° heiss wird, fast keinen Schatten gibt, was Negativ Weltrekord ist in der Welt.

EU Verbrecher Bande in Tirana, der Inkompetenz

200 Bäume wurden gepflanzt, 698 Bäume bezahlt, genauso Betrugs Schwachsinn der EU, mit den Palmen an Autobahn, welche schon wieder entfernt wurden.

Für das peinliche Beton Projekt „lungomare“ mit über 50 Millionen und Beton Betrugsschrott, mit direkter Abwasser und Regen Einleitung an der Promenade, erhält die korrpute EU Botschafterin aus Kroatien die Ehrenbürgerschaft von Vlore.

(Foto) Romana Vlahutin shpallet qytetare nderi e Vlorës/ Zbulon dhuratën e…

Në mbyllje të mandatit të saj si Ambasadore e BE në vendin tonë, Romana Vlahutin është nderuar sot me titullin ‘Qytetar Nderi i Vlorës’. Çmimi.

(Foto) Romana Vlahutin shpallet qytetare nderi e Vlorës/ Zbulon dhuratën e…

Në mbyllje të mandatit të saj si Ambasadore e BE në vendin tonë, Romana Vlahutin është nderuar sot me titullin ‘Qytetar Nderi i Vlorës’. Çmimi.

Itali- Falë patrullimit nga ajri, Guardia Di Finanza ka mundur të ndalojë një gomone me drogë në Brindizi. Në bordin e mjetit lundrues, të gjatë shtatë metra dhe me motorë të fuqishëm, ishin fshehur plot 535 kg marijuanë, që dyshohet se vinte nga Shqipëria. Po ashtu janë arrestuar edhe skafistët, të dy shqiptarë. Mediat italiane raportojnë se bëhet fjalë për shtetasit me iniciale  D.G.46-vjeç i dhe  V.S 38-vjeç të dy nga Vlora. Ata do të hetohen për akuzën e trafikut ndërkombëtar të drogës.

Sipas raportimit të mediave italiane, nëse sasia e drogës arrinte të hidhej në treg, fitimi do të ishte 5 milion euro.

Operacioni u zhvillua në orët e para të ditës së sotme, ku gjatë patrullimit nga ajri është pikasur gomonia që po iu drejtohej brigjeve italiane. Autoritetet kanë vënë re një ngarkesë të dyshimtë në bord dhe kanë sinjalizuar forcat e Guardia Di Finanza të Barit, të cilët janë vënë në ndjekje. Skafistët shqiptarë kanë shtuar shpejtësinë në momentin që kanë kuptuar që po ndiqeshin, por e kanë pasur të pamundur të shpëtojnë.
http://shqiptarja.com/galeri/1245

Pasi janë neutralizuar nga policia italiane, në bordin e gomones u gjetën 26 pako me marijuanë.

Pas kapjes së gomones, autoritetet italiane nisën hetimet për të zbuluar më shumë detaje rreth origjinës së drogës, duke bashkëpunuar me Njësinë Kufitare të Guardia Di Finanza të stacionuar në Durrës dhe zyrën ndërlidhëse të Policisë Shqiptare në Itali.

Operacioni i radhës kundër trafikut të drogës në Kanalin e Otrantos, u finalizua edhe me mbështetjen e mjeteve detare të operacionit “Themis 2018” të Agjencisë ‚Frontex‘ të koordinuar në nivel kombëtar nga Qendra Ndërkombëtare e Koordinimit, të ngritur në komandën operative detare Pratica di Mare në Romë dhe në Puglia.

Mediat italiane thonë se që nga fillimi i vitit 2018 janë konfiskuar 12 anije, me rreth 13 ton marijuanë dhe janë arrestuar 31 kontrabandistë e nga Guardia di Finanza në Puglia.

ma.nd.

NATO, Berliner Förderungs Modell: UCK, die Albaner und Kosovoaren Mafia, Geldwäsche Landräuberei

Wie vor 25 Jahren. Diie Kosovaren reine Verbrecher Banden von der US und Deutschen Politik mit ihren Drogen Netzwerken überall und Luxus Bordellen. In Deutschland haben die Banden Freie Fahrt, sind vor jeder Justizverfolgung geschützt.

IN Sizitlien wurde nun auch eine Bande festgenommen, Geldwäsche ist immer vor allem südlich Durres ein Stanadrd Programm der kriminellen EU, US; Berliner Politik bei den Albanern.

14:39 [Rubikon]
Die Gehirnwäsche – Die strategische Kommunikation der NATO setzt auf Massenmanipulation.
In einem Informationskrieg vergiftet die Nato die Gehirne der Menschen systematisch mit ihrer Gewaltpropaganda. Sie manipuliert die Öffentlichkeit, indem sie sich nicht nur gegen das aktuell als staatlichen Hauptfeind auserkorene Russland sowie gegen den von ihr selbst in den Golfkriegen genährten Terror in Stellung bringt. Sie legt es auch gezielt darauf an, die Kräfte, die für den Frieden aktiv sind, als „feindliche Kräfte“ auf vielfältige Weise zu schwächen. Sie erkennt damit auch an, wie erfolgreich die Kräfte des Friedens wirken. Dies offenbaren NATO-Dokumente zum Thema „Strategische Kommunikation“.
Die NATO suchte damals in 1998, 1999 eine neue Aufgabe, seitdem bombardiert man Staaten, zerstört Alles um Kriminelle als Regierungschef einzusetzen, auch für die Privatisierungs Mafia

Trafik emigrantësh dhe riciklim diamantesh, 17 arrestime në Palermo, mes tyre 8 shqiptarë (Emrat)

Karabinierët e Palermos kanë arrestuar 17 persona si pjesë e një grupi që trafikonte qenie njerëzore, kalonte emigrantë, si dhe riciklonte diamantë.

Pjesë e grupit kriminal ishin 7 shqiptarë, pjesë e grupit të njohur si “UÇK-ja e re”, të lidhur fort me qarqet xhihadiste.

Ata kalonin armë kontrabandë, kryenin pastrim parash, si dhe kalonin emigrantë  nga Ballkani drejt Zvicrës, duke iu dhënë leje qëndrimi të rreme.

Dy grupet vepronin në Milano, Trieste, Palermo, Luzern dhe Como. Ata kishin kontakte me Cosa Nostrën dhe UÇK-në e re, për të kaluar paratë, dhe për të zhdukur njollat e bankomate.

Për prokurorët, Geri Ferrara dhe Carlo Marzella të dyja organizatat janë të sinkronizuara me njëra-tjetrën dhe veprojnë në fusha të ndryshme: Njëri nga grupet kalonte qytetarë nga Kosova drejt Zvricrës, ndërsa grupi tjetër, shumë herë më i strukturuar raportojnë mediat italiane, merrej me trafik armësh, riciklim diamantesh dhe pastrim parash.

Të arrestuarit janë: Fatmir Ljatifi, Driton Rexhepi, Arben Rexhepi, Xhemshit Vershevci, Franco Mapelli, Titian Moreno Mapelli, Ibrahim Latifi, Jlenia Fele Arena, Giuseppe Giangrossio, Djemilj Xhaferi, Denis Nikci, Urran Ameti, Francesco Tinnirello, Salvatore Morello, Gabriel Torres, Dario Vitellaro, Luan Dobjani

http://shqiptarja.com/galeri/853


Të arrestuarit

Në krye të këtij grupi ishin Fatmir Ljatifi, banor i provincës Bolognetta e Palermo, si dhe Driton Rexhepi, i cili jeton në provincën e Sondrio.

Nga marrëdhëniet me subjekte afër Cosa Nostras, kanë filluar dhe hetimet në tetor të 2016-ës.  Fillimisht është raportuar se grupi blinte dhe shiste armë.

Fatmir Ljatifi, maqedonas, kishte nën patronazh një bar pranë rrugës së Unazës së Palermos, dhe menaxhonte të gjithë biznesin e organizatës.

Në Palermo, organizata kishte krijuar një shoqëri që kërkonte punëtorë nga Maqedonia dhe Kosova.

Një kompani fantazmë që përdorej për të marrë leje qëndrimi të përhershme për migrantët. Çdo migrant pagoi shtatë mijë euro tek kjo organizatë kriminale.

l.q./b.ha.http://shqiptarja.com/lajm/trafik-emigrantesh-dhe-riciklim-diamantesh-17-arrestime-ne-palermo-mes-tyre8-shqiptare

Goditet grupi i drogës në Shkodër, arrestohen në kompleksin e njohur 6 trafikantët (EMRAT)

Publikuar tek: aktualitet, më 12:50 16-06-2018 Goditet grupi i drogës në Shkodër, arrestohen në kompleksin e njohur 6 trafikantët (EMRAT)

Foto ilustruese

Arrestohen pranë  vendit të quajtur Kompleksi “Univers”, 6 anëtarë të një grupi të përfshirë në trafikun e lëndëve narkotike.

 

Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Shkodër në bashkëpunim me Drejtorinë e Policisë së Qarkut Shkodër në një kohë të shpejtë, brenda 7 ditëve, përfundoi suksesshëm operacionin për goditjen e një grupi trafiku të lëndëve narkotike.

Në datën 7 qershor 2018 Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Shkodër regjistroi procedimin penal mbi bazën e informacionit të dhënë nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Shkodër se Ramadan Mustaf Dushaj, i datëlindjes 03.10.1957 lindur dhe banues në fshatin Dobre të Malësisë së Madhe, organizonte veprimtari për financimin dhe transportin e lëndëve narkotike (marijuanë) në Qarkun e Shkodrës.

Me marrjen e këtij informacioni me autorizim dhe drejtim të Prokurorise së Rrethit Gjyqësor Shkodër, grupi hetimor lejoi aplikimin e metodave speciale të hetimit per sqarimin dhe zbulimin e këtij aktiviteti kriminal.

Si rrjedhojë, njofton policia, më 15 qershor 2018, ora 23:54 punonjës të policisë të Drejtorisë së Forcës së Posaçme Operacionale në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, pranë vendit të quajtur Kompleksi “Univers” kanë bërë kapjen në flagrancë të shtetasve:

Nderkaq, për efekt të veprimeve hetimore ka persona të shpallur në kërkim.

Ardit Sali Haxhagici, i datëlindjes 15.03.1984 Shkodër

Bardh Simon Gostini, i datëlindjes 01.04.1981 Lezhë

Neritan Sulejman Saraçi, i datëlindjes 24.12.1967, Shkodër

Rezart Xhelal Çarçani, i datëlindjes 24.04.1984, Shkodër

Ramadan Mustafa Dushaj i datëlindjes 03.10.1957, Malësi e Madhe

Vilson Gjergj Ndoka, i datëlindjes 26.11.1991, Lezhë.

Deutschland ist Hauptgeldwäsche Land für Drogen und Kinderhandel, was auch de UN feststellte

Die Gehirnwäsche

Die Gehirnwäsche

Die strategische Kommunikation der NATO setzt auf Massenmanipulation.

Albanien, zentrale Drogen Verteilungs Stelle in Europa

keine Regierung, nur Geldwäsche, Betrug, Geldwäsche oft aus Drogen und Betrug auf allen Ebenen, was der IMF schon kritisierte.

Europäischen Zentrums für Drogen und Drogensucht (EBDD),