Altes Erpressungs Modell: eine Edi Rama Delegation fährt nach Moskau

Altes Spiel. Weil die EU nicht mit dem Verbrecher Staat, Albanien die EU Beitritts Gespräche eröffnet, fährt man mal nach Moskau, wo es nur darum geht, das man weiter EU Milliarden ohne Kontrolle erhält. Reise Spesen gibt es immer und dann kommen die Millionen für die dümmsten Kriminellen der Welt schon wieder, von der korrupten NATO, EU, USA, wo man nur Milliarden schweren Diebstahl organisiert mit korrupten Politikern.

Der EU Korruptions Motor mit Geldern für Georg Soros und der Zivilgesellschaft

Die NATO Idioten sind auch noch so blöde, da mitzumachen.

Dumm und korrupt hat Deutschland übernommen, im Georg Soros: „State Capture“

 

Profi Kriminelle, Terroristen „Zivile Gesellschaft“, stahlen überall Millarden der Aufbauhilfen

Die halbe EU ist von Georg Soros gekauft, also macht man weiter im Betrugs Modell, wo die Dümmsten noch einen Job finden.

Delegacioni shqiptar vizitë në Moskë, zbulohen diskutimet me rusët

269af938-17fd-4d30-a497-2108113bd133
Edi Rama: „functional illerate“ seit 20 Jahren als Drogen Boss dokumentiert und Geldwäsche Experte mit jedem Verbrecher wie Frank Walter Steinmeier

Një delegacion shqiptar i drejtuar nga zëvendësministri i Financave dhe Ekonomisë  Elton Haxhi zhvilloi një takim në Moskë me fokus bashkëpunimin ekonomik dhe tekniko-shkencor. Në Moskë takimi u zhvillua dje me ministrin e Zhvillimit Dixhital, Komunikimit dhe Medias së Rusisë, Konstantin Noskov.

Ambasada ruse në Tiranë përmes një postimi në rrjetet sociale thekson se palët diskutuan për një gamë të gjerë çështjesh, duke përfshirë perspektivat e bashkëpunimit në fushat e turizmit, tregtisë, bujqësisë, energjisë, teknologjive të informacionit dhe komunikacionit, arsimit, etj.

Ndërkohë që mësohet se është rënë dakord për të vijuar punën mbi përmirësimin e kuadrit ligjor bilateral me qëllim që në kuadër të sesionit të radhës të Komisionit Ndërqeveritar në Tiranë të mundësohet nënshkrimi i një numri dokumentesh bilaterale.

Në muajt e fundit në  Shqipëri ka shpërthyer një debat i fortë në lidhje me ndërhyrjen ruse, referuar lobimit të PD-së në SHBA, por edhe alarmit të ngritur nga Perëndimorët për shtrirjen e tentakulave të Moskës në Ballkan.

https://shqiptarja.com/lajm/delegacioni-shqiptar-vizite-ne-moskes-zbulohen-diskutimet-me-ruset

 

Treibstoff Diebstahl als Tradition der Albanischen Institutionen

Albanische Tradition, auch vor 20 Jahren, die EU, die Deutschen, USAID finanzieren nur Kriminelle, welche sich die Posten kaufen, was von Oben nach unten geht, oft für feste Beträge. Besonders beliebt, wenn es korrupte EU Leute finanzieren, weil die jede Geld und Projekt Kontrolle verweigern auch in Montenegro, Afghanistan, Afrika.

500 Millionen € erhielt die Albaner Mafia von der EU, erst im Herbst 2018, welche erneut gestohlen wird in Tradition.

Also übernehmen die Posten der Gefängnis Verwaltung, in Tradition nur Kriminelle, inklusiv der Justiz Minister und stehlen hier auch noch den Sprit, was besonders beliebt ist. Das Justiz Modell der EU, wo dann der Jurist der Gefängnisses, von Drenovë, Gefängnis Direktor: Herr Novruz Hoxha, den Spirt auch noch klaut, für Geld geht Alles, inklusive der Leitung der Drogen Kartelle aus dem Gefängnis heraus.

edi rama
Denuntions Methoden der Albaner Regierung: Die „Rrogozhinë“ Gefängnis Leitung wurde suspendiert<

Skandali/ Si drejtori dhe juristi i burgut vidhnin naftën e institucionit me…

SHPËRNDAJE

Drejtori i Burgut Drenovë Novruz Hoxha, bashkë më ish drejtorin Juridik akuzohen se kanë vjedhur karburantin e institucionit për përdorim personal.

 

Madje juristi është filmuar duke ngarkuar bidonët me karburant në makinën e tij. Ndërsa një tjetër punonjës është fotografuar duke mbushur me bidon automjetin në pronësi të drejtorit, brenda rrethimit të burgut Drenovë.

Pas daljes së këtyre videove Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm kërkoi nga prokuroria nisjen e një procedimi penal. Një muaj pasi filloi procedimi penal, juristi dha dorëheqjen nga puna, ndërsa drejtori ndërroi pronësinë e automjetit. Institucionet drejtuese nuk kanë marrë asnjë masë ndaj asnjërit prej tyre pavarësisht videove dhe fotove që janë bërë objekt i Kontrollit të Shërbimit të Brendshëm. Madje, edhe në dhënien e informacionit për median, përgjigja zgjati më shumë se zakonisht pasi sipas tyre kjo çështje ish nën hetim dhe duhej të pritej deri sa hetimet të përfundonin.

Në redaksinë e Fiksit, në e-mailin zyrtar mbërritën disa video dhe foto ku shfaqen individë dhe automjete në të cilat janë duke u ngarkuar bidonë të mbushur me karburant dhe njëra prej makinave është duke u mbushur me karburant nga një punonjës. Të gjitha këto pamje duken të jenë brenda rrethimit të Burgut Drenovë, ashtu siç pretendon edhe denoncuesi. Gazetarët e Fiksit fillimisht kontaktuan me drejtorin e IEPV-së, Novruz Hoxha.

Ai fillimisht pranon të japë intervistë, por pasi merr vesh që gazetarët dispononin pamje refuzon kategorikisht.

Pas këtij refuzimi gazetarët ju drejtuan më një shkresë Ministrisë së Drejtësisë. Kjo e fundit ktheu përgjigje rreth një muaj më vonë. Ata pretendojnë se kjo çështje është nën hetim nga prokuroria dhe deri sa të mbarojnë hetimet nuk mund të shprehen lidhur me këtë çështje.

Gjatë kësaj kohe gazetarët verifikuan se kush ishin pronarët e automjeteve që shfaqeshin në video. Nga ky verifikim rezultoi se njëri prej automjeteve ishte i Eduart Grecit dhe tjetri i një personi me inicialet L.S. Për këto dy emra, Fiks Fare pyeti sërish ministrinë, mbi pozicionet që ata kanë mbajtur apo mbajnë pranë IEPV-së Drenovë. Në përgjigje cilësohet se Eduart Greci ka mbajtur detyrën e specialistit në sektorin juridik.

Ndërsa shtetasi L.S. nuk ishte punonjës i burgut. Për këtë arsye Fiksi gërmoi pak më shumë dhe mësoi se shtetasi L.S ish pronari i ri i automjetit.

Pronari i vjetër i automjetit ishte vetë drejtori i IEPV-së Drenovë, Novruz Hoxha. Në video duken qartë ish juristi Greci tek mbush makinën e tij me bidonë me karburant në brendinë e IEPV Drenovë.

Në një tjetër video duket një makinë e tipit mercedes gri me targa AA584AM që mbushet po me karburant nga një punonjës i burgut po brenda këtij institucioni. Makinë kjo e drejtorit Hoxha, por që pas fillimit të hetimeve i është ndryshuar pronësia.

Pavarësisht refuzimit të parë, në daljen e këtyre fakteve të reja, gazetarët u nisën sërish drejt burgut të Drenovës. Gjatë telefonatës që patën me drejtorin e pranon që i ka ndërruar pronësinë automjetit, por nuk e sqaron pse. Ai thotë se është një person i skanuar në prokurori dhe se për këtë arsye po heton prokuroria.

Gazetarët e pritën jashtë rrethimit të burgut drejtorin për ta intervistuar, por ky i fundit me anë të shefit të turnit njoftoi se është nisur në Tiranë. Pak minuta më vonë, ai shihet tek hynë vjedhurazi në institucion i ulur në sedijen e pasme të një mjeti i cili futet me shpejtësi brenda burgut.

Madje ndaj këtij mjeti nuk u ushtrua as kontroll siç e kërkon rregullorja.

Gazetarët ia kërkojnë oficerëve roje të konfirmojnë hyrjen në institucion të drejtorit Hoxha , por asnjëri prej tyre nuk e pranon. Vetëm pas një ore dhe këmbënguljes së gazetarëve i njëjti shef turni pranoi që drejtori ishte rikthyer në institucion, pasi kishte takim me një tjetër gazetar. Takim që nuk e ndërpriste dot por do të na njoftonte pasi të dilte gazetari. Por edhe kur doli gazetari, asnjë njëri nuk donte të lajmëronte dhe drejtori u tregua kategorik në refuzimin e një intervistë për të sqaruar pozicionin e tij lidhur me këtë ngjarje.

Gazetarët e Fiks Fare u munduan të zbardhin këtë ngjarje brenda një muaji, ndërkohë prokuroria ka që në Tetor që e heton edhe ende nuk ka dalë me përfundime.  Top Channel/

Der Wahnsinn einer kriminell, dummen Regierungen. Schon wieder werden wichtige Direktoren gefeuert

Der letzte fähige Generaldirektor: Eltar Deda tritt zurück im AKU Lebensmittel-, Steuer Betrugs Skandal

Anschlag in Korce, auf einen Dumm Mafiosi

Resultat, wenn Deutschland nur Kriminelle entsendet, die Aussenminister Selbst Dumm Kriminelle sind und das Völkerrecht längst in die Müll Tonne kam, man mit der KfW, EU, Weltbank nur Raub und Plünderungs Orgien mit „useful idiots“ betreibt.

Das heutige Berufsbild und Kompetenz der Diplomaten und Politiker: „Geschwätzkundig“ muss man sein, im Berufsbild: „useful idiot“ und schon erhält man Botschafter Posten, Minister, oder Mafia Boss, was das Selbe ist.

Politik

Korce Urgestein, des Schmuggels, wo die Banden u.a. in Shiak, die grossen Drogen Super Märkte aufbauten, mit Dash Gjoka, den Treibstoff Schmuggel während dem UN Embargo organisierten. Von Deutschland massiv aufgebaut, mit einem sinnlosen und teuren Flüchtlings Camp in 1999, durch eine von Kriminellen kontrollierte Deutsche Botschaft. Und dann ging es weiter, man entsandte Architketen für Stadt Pläne, welche wie überall in der Müll Tonne landeten, wie jedes Gesetz, identisch in Montenegro.

Gerade aus dem Gefängnis gekommen, wurde auf das Luxus Auto VW „Tuareg“, ein Mafia Auto, wie die von den Deutschen aufgebaute VW Vertretung in Tirana,  ein Attentat verübt. Mateos Aliko, sass wegen Wett Büro Überfalls im Gefängniss, hatte sich also mit einem grösserem Mafiosi angelegt. Durch Zufall, weil es Dilettanten waren, entkam Mateos Aliko dem Anschlag

Breshëri ‚Touareg‘-ut në Korçë, por autorët dalin huq, shënjestra sapo kishte dalë nga burgu për grabitje (VIDEO)

KORÇE-Një atentat me armë zjarri është regjistruar mbrëmjen e sotme rreth orës 21:45 në lagjen nr. 4, por fatmirësisht nuk ka pasur të lënduar. Shënjestra e atentatit ka qenë Mateos Aliko 29-vjeç. Autorët, të cilët mendohet se kanë qenë dy, kanë hapur zjarr duke qëlluar me breshëri kallashnikovi në drejtim të automjetit të tij tip ‚Touareg‘ me targa AA915KP, që ishte e parkuar.

Pronari i makinës Mateos Aliko, me precedent penal, ka shpëtuar, pasi në momentin që autorët kanë zbrazur kallashnikovin nuk ka qenë në makinë. 29-vjeçari së bashku me një tjetër person ishin pak metra larg makinës kur ndodhi ngjarja, pasi po drejtoheshin për te automjeti.

Por sapo ka parë breshërinë e kallashnikovit, Aliko është larguar me vrap për në banesë për të marrë armën, por në momentin që është kthyer autorët ishin larguar nga vendi i ngjarjes. Report Tv ka siguruar pamjet nga vendi i ngjarjes, të makinës që u qëllua dhe të Alikos.

Policia ka shoqëruar të riun, së bashku me personin që ishte me të për ta marrë në pyetje. Ngjarja e shënuar pranë shkollës ‚Demokracia‘ ka shkaktuar panik dhe frikë te qytetarët e Korçës, ndërsa policia ka ngritur disa postblloqe për të prangosur autorët, por deri tani nuk ka asnje te arrestuar.

Pistat e hetimit dhe e shkuara e shënjestrës së atentatit
Policia ka ngritur grupin hetimor për të zbardhur ngjarjen, ndërsa pista e parë ku po punohet është e shkuara e shënjestrës së atentatit, pasi kishte vetëm pak muaj që kishte dalë nga burgu. Aliko ishte dënuar me 7 vite për një grabitje me plagosje në vitin 2008 në një pikë bixhozi që ndodhej në segmentin Dishnicë-Korçë.

Mateos Aliko së bashku me Gentian Kostën dhe Markel Bushon grabitën një sasi të konsiderueshme parash, prej 800 mijë lekësh. Të maskuar dhe të armatosur tre të rinjtë, Aliko në atë kohë 18 vjeç dhe dy të tjerët 25 dhe 32 -vjeç u futën në pikën e basteve dhe pasi morën lekët u përleshën duke lënë të plagosur tre persona, mes tyre Adrian Peno. Policia po heton në këtë pistë nëse është hakmarrje për grabitjen e 11 viteve më parë.

Mateos Aliko, pronari i makinës

https://shqiptarja.com/lajm/atentat-ne-korce-bresheri-kallashnikovi-mbi-touareg?r=kh1

Die gekaufte Ratte: Knut Fleckenstein promotet die Albaner Mafia in die EU

Steinmeer CIA

 

State Capure in Deutschland, durch Berufs Verbrecher und mit Vorsatz und vollem Wissen. Raub und Plünderung durch Kriminelle, Entführung und Folter, da schaut Steinmeier weg, bevorzugte Partner im Internationalen Spektakel, die dümmsten Verbrecher rund um NSA; CIA, Albaner, Barzani Kurden Banditen und Kopfabschneider.

Bildschirmfoto vom 2019-02-19 15-41-42

Die Partner der Internationalen Mafia, welche als „Srapari Bande“ bekannt sind schon in 2000, beschweren sich, das man der Stadt Skrapari, das Budget gesperrt hat, so das Schulen und Kindergarten geschlossen werden müssen.

Real geht es bei Ilir Meta, dem Frank Walter Steinmeier Produkt um den Anteil der gestohlenen EU Gelder, wie es Cult Projekt ist der Deutschen, EU, US Politiker, das man nur Kriminelle füttert und finanziert, für Profite aus der Privatisierung, Drogen Handel, Geldwäsche ohne Ende. Mehr Geld wird verpulvert, als eine Deutsche Gemeinde zur Verfügung hat und immer in die Schwarzen Löcher des Nichts.

 

 

Brief: des Generalstaatsanwaltes Adriatic Llalla, an den US Kongreß (Untersuchungs Ausschuss) das er Ilir Meta in 2015 verhaften wollte, das von dem US Botschafter Donald Lu verhindert wurde, ebenso Verfahren gegen Bankers Petroleum.

Mbyllja e shkollave në Skrapar, Kreu i Bashkisë letër ndërkombëtarëve: PS po bllokon qytetin

Kryetari i Bashkisë së Skraprarit, Nesim Spahiu i është drejtuar sot përfaqësive së ndërkombëtarëve në Shqipëri lidhur me situatën e bllokimit të buxhetit për Bashkinë Skrapar gjë që ka pezulluar dhe punën e institucioneve në këtë qytet.

Një javë më parë Kryetari i Bashkisë së Skraparit, në një deklaratë për mediat njoftoi se institucionet e këtij qyteti do të mbyllen pasi nuk ka buxhet. Në daklaratën e tij ai theskoi se më 14 dhjetor gjatë një mbledhje në këshillin bashkiak Skrapar nuk u miratua buxheti dhe kjo solli paralizim të funksionalizimit të administratës dhe institucioneve publike.

Pas kësaj deklarate erdhi edhe reagimi i grupit të këshilltarëve socialistë të Bashkisë së Skraparit.

Sipas tyre buxheti u miratua me 10 vota nga 15 anëtarë që përbëjnë këshillin, por vendimet pasi u zbardhën nga Sekretaria e Këshillit, u firmosën nga Kryetari i Këshillit dhe nuk u vulosën nga Kryetari i Bashkisë i zgjedhur nga LSI.

Ndërkohë në letrën e tij Trupit Diplomatik dhe Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Prezencës së Bashkimit Evropian, OSBE si dhe gjithë ambasadorëve të Bashkimit Evropian në Shqipëri, Nesim Spahiu e quan situatën e krijuar një formë presioni të partisë në pushtet për votat e zgjedhjeve të ardhshme…

https://shqiptarja.com/lajm/mbyllja-e-shkollave-ne-skrapar-kreu-i-bashkise-leter-nderkombetareve-ps-po-bllokon-qytetin-me-rryshfete-dhe-presione

42 Professoren ohne jeden Abschluß in der Uni Gjirokastre: Vetting der Diplom Abschluesse in Albanien

Endlich Zustimmung des Volkes, weil man das Chaos an Silvester jedes Jahr beendete

Sylvester verlief ruhig in Albanien. Feuerwerk war fuer LOkale etc. verboten, viele Lokale und Restaurants wie in Durres an der Kueste, wurden geschlossen, wegen frueheren Schiessereien, Messerstechereien und Morde. Edi Rama versucht seine vielen Leichen unter den Teppich zu kehren, welche er mit den korrupten Internationalen, KfW, GIZ, die Deutsche Hirnlos Deutsche Botschafts Mafia produziert hat, mit den EU Verbrecher Banden.

Eine rein kriminelle Politik, was mit der „Schock Therapie“ begann, des kriminellen Georg Soros und dummen Fans, wie aktuell Kathrina Barley, bis zum Professor Ricardo Hausmann im Solde von Gerog Soros.

Man will nun gezielt Diplom Abschluesse untersuchen, aber in Albanien sind Proffessoren, Idioten. Kopiert das Deutsche Modell, wo Susanne Baer, Bodo Hombach, die Hofschranze Friedbert Pflueger, Fake Proffesuren haben, nie eine Vorlesung hielten, von dubiosen Institutionen. Aerzte, Richter, ohne jede Kenntnisse, kein Problem in Albanien, deshalb wirbt man gezielt solche Chaotien ab. Schon vor 10 Jahren ueber den Kosovo. Dort die selbe Deppen Show, mit Fake Mafia Unis.

Wir kamen, sahen und versagten

Politik

Deutschland: Vorbild, Lehrmeister fuer Betrug und Korruption, nur an einem Beispiel, aber in Albanien mit Berlinwasser und Fortsetzung.

Viele Tote, in Indonesien, weil die Deutsche Aussenpolitik, Entwicklungshilfe ein 400 Millionen teures „Tsnami“ Frühwarn System verkaufte
2013, versprach Edi Rama, die Uni Ausbildungen zu kontrollieren, aber mit der Hirnlosen Bildungs Ministerin, Nikolla, geschah natuerlich Nichts, nur die Mafia Uni „Kristal“ und andere Unis wurden geschlossen, aber von genau hat diese dumme Frau, ihren Master her. Alles seit ueber 20 Jahren bekannt, man schreibt sich maz. 1 Semester in eine Uni ein, obwohl man keinen entsprechenden Schulabschluss hat, produziert dann gefakte Diplome, welche Zeitweise in 2013, nur noch umgerechnet 10 Euro kosteten.

Identische die Partner der Mafioesen Justiz MIssion: Null Kompetenz, keine Richter, Staatsanwalt Erfahrung nach Deutschen Vorbild, wie Margarete Kopper, Susanne Baer und schon ist man Partner der „useful idiots“ der Internationalen. Dumm umgibt sich mit dumm. Gent Ibrahami, direkt verwandt mit M. Kodheli, Beide mit gefaksten Diplometen, aber zu einem Partner der IRZ Stiftung reicht es. Agnes Bernhard, Peinlichkeit der Internationalen Inkompetenz im Mafia Stile.

siehe Angela Merkel, eine selbst ernannte Phyisckerin.++

Vetting of University Professors, new law provides high fines for plagiarism and forgery

01/02 21:05

Diebstahl und Betrug als System der Internationalen im Balkan. Hohe Milliarden Summen, welche spurlos, als angebliche Entwicklungshilfe und Demokratie Förderung spurlos verschwinden von Haiti, Afrika, Balkan als Geschäfts Modell von Dreist Kriminellen, wo schon „Wolfgang Hetzer“, als Inside Experte vor über 10 Jahren warnte. Lehrer ohne jede Schulbildung, Professoren, die nur vorlesen können, ein System in Mazedonien, Albanien, Kosovo, Motenegro *

Den Dümmsten in Europa und Deutschland, gibt man Jobs im Ausland, bekannt als „useful idiots“ ! und als GENDER Mafia

Die Amtszeit des Bujar Leskaj, läuft aus, wo er die Zustände in der Bildung dokumentiert, wo Kriminelle sich Posten nur erkaufen und die grössten Idioten, von Deutschland gefördert.

Die EU Deppen, wollen von ihrem korrupten Mafia Versagen im Balkan ablenken

Man kann kaum glauben, was diese dummen Banden heute verbreiten. Natuerlich werden die EU und US Verbrecher Banden, allein wegen ihrer korrupten Dummheit ueberall in der Welt an die Wand gefahren. Man entsendet nur Idioten, die nicht einmal einen Beruf gelernt haben. Betrug als  System, gut beschrieben schon vopr ueber 10 Jahren in der SZ:

Wir kamen, sahen und versagten

Nicht lernfaehig, also duemmer wie Tiere sind die heutigen Politiker, denn die schweren Fehler im Balkan, wurden schon kritisiert in einem EU Bericht in 2004 von Kai Eibe. Justiz Aufbau in 25 Jahren negativ und Null der EU und Deutschen Banden. Man entsendet „useful idiots“ als einzige Politik.

Hommage auf den scheidenden Chef des „STATE SUPREME AUDIT INSTITUTION“: Bujar Leskaj

Die totale Korruption im Albanien: Vorbild der Billiarden Diebstahl des korrupten „Pentagon“

Dëmi financiar/ 42 pedagogë në Gjirokastër u paguan pa u diplomuar

Universiteti “Eqrem Çabej” në Gjirokastër

Administrata e Universitetit “Eqrem Çabej” në Gjirokastër ka shpërdoruar paratë e studentëve me anë të pagesave të padrejta për pedagogët, për udhëzime në Qipro, për dieta dhe shpenzime të tjera abuzive. Sipas një raporti të Kontrollit të Lartë të Shtetit, mbi auditimin financiar në Universitetin “Eqrem Çabej”Gjirokastër, për periudhën 2010-2012, 42 persona pjesë e personelit akademik, kanë përfituar pagesa të padrejta për titull shkencor, pa mbaruar procesin e diplomimit.

“Shuma si përfitim e padrejtë nga 39 persona është në vlerën prej 12,382,340 lekë dhe shuma për 3 persona është në vlerën 387,737 lekë përfituar nga kryerja e pagesave për titull shkencor të akorduar pa mbaruar procesi i diplomimit. Në kundërshtim me vendimin e Këshillit të Ministrave nr. 467, datë 18.07.2007 “Për përcaktimin e kritereve dhe të procedurave për kualifikimin shkencor e pedagogjik , të personelit akademik” si dhe në kundërshtim me ligjin nr. 9741, datë 21.05.2007 “Për arsimin e lartë në Republikën e Shqipërisë” të ndryshuar neni 5, neni 6, janë paguar punonjës akademik për vitet 2009, 2010, 2011,2012 pa u pajisur me dokumentin zyrtar diplomë për titullin e fituar, dokumenti nuk është i akorduar dhe nuk është i regjistruar në Regjistrin Shtetëror të diplomave në MASH për 39 punonjësit akademik”, thuhet në raport.

Kontrolli i Lartë i Shtetit nga auditimi i kryer në Universitetin “ Eqrem Çabej” në Gjirokastër konstatoi se nuk interpretohen drejt dhe për rrjedhojë nuk zbatohen me korrektësi udhëzimet e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës mbi realizimin e kohës së punës për punonjësit akademik kryesisht për kohën e orëve suplementare duke përfshirë në këto orë, orët part-time që duhen të miratohen për t’u paguar, referuar akteve në fuqi.

( Kliko këtu ) për Raportin e plotë të Auditit të KLSH 2010 – 2012 në Universitetin e Gjirokastrës

Udhëtime dhe dieta  
Sipas raportit të Kontrollit të Lartë të Shtetit, 47 persona nga Universitetit “Eqrem Çabej” në Gjirokastër kanë udhëtuar brenda dhe jashtë vendit me paratë e studentëve, në mënyrë të padrejtë. Një grup pedagogësh dhe studentësh të këtij universiteti kanë shkuar në në Universitetin e Qipros me ftesë jo origjinale, ndërkohë që këto shpenzime referuar një marrëveshje të mëvonshme rezulton se ishin përballuar nga pala ftuese, dhe ku vetë Rektori ka qenë pjesë e grupit.

“Shuma si përfitim i pa drejtë nga 16 persona është në vlerën prej 773,390 lekë përfituar si pjesëmarrës në aktivitetin në Qipro si “Dieta për pjesëmarrësit në Qipro” (aktualisht shpenzime transporti). Kjo shumë është përcaktuar si detyrim referuar konstatimit se dokumentacioni bashkëlidhur urdhër shpenzimin nr. 169, datë 13.07.2009 (në bankën “Raiffeisen Bankë”) në shumën 354,345 lekë dhe urdhër pagesën nr. 36, datë 15.07.2009 në shumën prej 419,045 lekë, është dokumentacion jo i mbështetur sipas kërkesave të ligjit nr. 9228, datë 29.04.2004 “Për kontabilitetin dhe pasqyrat financiare”, i ndryshuar dhe ligjin nr. 6942, datë 25.12.1984 “Për ruajtjen dokumentimin dhe qarkullimin e vlerave materiale dhe monetare”.

Shuma si përfitim i pa drejtë nga 31 persona është në vlerën prej 1,011,300 lekë përfituar nga kryerja e pagesave për dieta brenda vendit. Kjo shumë është përcaktuar si detyrim referuar konstatimit, se janë paguar, bazuar në urdhër shpenzimet dhe dokumentacionit bashkëlidhur shpenzimit, dieta për ditët jo zyrtare të punës (të shtuna dhe të diela) në kundërshtim me VKM nr. 997 datë 10.12.2010 pika I”, konstaton KLSH.

Pagesa të tjera
KLSH ka konstatuar shkelje me kosto financiare edhe sa i takon pesave për punë të pedagogëve jashtë normales. “Shuma si përfitim në kundërshtim me aktet ligjore në fuqi i 19,731 orëve është në vlerën gjithsej prej 18,817,746 lekë nga punonjësit akademik për kohë jashtë kohës normale të punës për funksione administrative, ku përfitimi sipas viteve objekt auditimi është: Për vitin 2010 janë paguar 27 punonjës akademik për shumën totale 6,281 orë dhe vleftën 6.013.917 lekë.

Për vitin 2011 janë paguar 24 punonjës akademik për shumën totale 8,360 orë dhe vleftën 7,876,635 lekë. Për 6 mujorin e parë të vitit 2012 janë paguar 26 punonjës akademik për shumën totale 5,090 orë dhe vleftën 4,927,194 lekë. Kjo shumë është përcaktuar si detyrim, referuar konstatimit se këto pagesa janë kryer në kundërshtim me vendimin e Këshillit të Ministrave nr. 748, datë 11.06.2009 “ Për trajtimin me pagë dhe shtesa mbi pagë të punonjësve akademik të Institucioneve Publike të Arsimit të Lartë”, të ndryshuar, neni 10”, thuhet në raport.

Abuzime të tjera sipas raportit të KLSH

  1. Në Universitetin “Eqrem Çabej” nuk ka kontrata pune të konfirmuara si për punonjësit efektiv të miratuar me vendime të Këshillit të Ministrave për çdo vit buxhetor, ashtu dhe kontrata një vjeçare për personelin akademik të punësuar për nevoja të realizimit të programeve mësimore, veprime që bien në kundërshtim me ligjin nr. 7961, datë 12.07.1995, “ Kodi i Punës i Republikës së Shqipërisë” të ndryshuar dhe Statusin e Universitetit “ Eqrem Çabej”.
  2. http://shqiptarja.com/lajm/demi-financiar-42-pedagoge-ne-gjirokaster-u-paguan-pa-u-diplomuar

Das DAAD – Georg Soros System: Idioten, Betrüger an die Front, im Kosovo und Albanien

https://i1.wp.com/marina-durres.de/wordpress/wp-content/uploads/2018/07/IDEAL__Logo-large-768x321.png Auduena Stephen mit der Betrugs Politischen Consult „sprint “ ein besonders übeler Laden mit Steuergeldern finanziert. Verteilt sogar Orden mit Ilir Meta an Hirnlose Politiker, erhält dann Geld für ihre NGO, und das Albaner Konsulat in Essen.

Auduena Stephen, mit einer Deutschen Bande, darunter Jan Rudolph, dem damaligen Mercedes Vertreter, der illegal Grundstücke raubt und bebaute an der Autobahn Durres-Tirana, ein Geschäfts Modell der Drogen Kartelle, zur Geldwäsche.

Zustände in Essen

Alles von Verbrechern und Idioten ohne Verstand kontrolliert, in NRW

Schäuble und der vorbestrafte Drogen Dealer: Fatmir Mediu: Profi Verbrecher und Betrüger und das war vor 15 Jahren bekannt.

die Dümmsten mit den UN Gender, Migrations Ideen auch im Balkan, Albanien

November 22, 2018
von

2

Der Gender und UN Schwachsinn in Tradition und nun auch noch der UN Migrations Pakt, für korrupte und dumme Politiker. Im Solde von Verbrecher Banden die SPD Mafia: Einer dümmer wie der Andere. Auch der UN Migrationspakt kommt direkt von der Steinmeier Mafia mit den Goldman & Sachs Banden um Sutherland. Der Gender Schwachsinn ebenso. […]

Verschlagwortet: ,
Posted in: Albania

Montenegro: Außen öko, innen korrupt

SPIEGEL ONLINE – 07.07.2018Montenegro definiert sich per Verfassung als ökologischer Staat: Doch korrupte Politiker und Unternehmer füllen sich die Taschen, während die Natur leidet. mehr…

EU-Kandidat Montenegro: Nur an der Oberfläche demokratisch

SPIEGEL ONLINE – 04.08.2018Montenegro galt in der EU lange als erfolgreiches Beispiel ihrer Westbalkan-Politik. Doch die organisierte Kriminalität nimmt wieder zu, auch von demokratischen Standards ist das Land noch immer weit entfernt. mehr…

++

Die selbst ernannte Physickerin: Angela Merkel machte es vor, wie man mit Luft Nummern, sich mit angeblichen Akademischen Titel schmueckt, obwohl man nur einen Kommunistischen Karriere Aufsatz produzierte, auch nie Physik studierte.

 

2 jung Mafiosi aus Laprake wurden hingerichtet und der Super Gangster Edi Rama mit Arben Ndoka

Original Nachwuchs Mafiosi, bereits mit Luxus Auto unterwegs und immer ohne Beruf. Man lebt in Nachtclubs hat schon 2 Villen. Gangster Boss,ist das einzige Berugs Ziel der Albanischen Jugend, was ja lange bekannt ist. Alternativ, wandern die besseren Eltern aus. Der Rest faelscht Dokumente, wird dann Fachkraft in Deutschland, erhaelt sogar das Essener Albanische Konsulat fianziert von dummen und kriminellen Deutschen Politikern. Identisch uberall auch das Kosovo Konsultat des Enver Shala Clans, einem rein kriminellen Clan.

https://tse2.mm.bing.net/th?id=OIP.9IlUkRdPU96NL9ZlrwkviAHaHZ&pid=15.1&P=0&w=300&h=300

Sohn des Edi Rama: Gregor Rama, was Alles sagt: 60.000 $ Brille, mit Sicherheit echt.

Gesuchter Profi Verbrecher rund um Prostituion und Drogen Handel Arben Ndoka immer dabei und Edi Rama Partner

Lexo më shumë:

298.000 qm gefälschte Dokumente an der Küste von Shengin und der Mafia Bürgermeister von Lezhe, + Edi Rama und sein Partner Sait Fishta und viele Kosovo Gangster. Alles Luxus Geldwäsche Projekte seit weit über 10 Jahren bekannt.
Analize 21 Dec 2018

Amnezi dhe falsifikime: Skema e tjetërsimit të pronave në Shëngjin

Gjykata e Lezhës miratoi dërgimin në gjyq të dosjes në të cilën akuzohet kryebashkiaku Fran Frrokaj dhe 19 persona të tjerë për tjetërsimin e rreth 298 mijë metrave katrorë në bregdetin e Shëngjinit. Hetimet e prokurorisë tregojnë se të njëjtët njerëz u përfshinë edhe në tjetërsimet për të cilat akuzohet ish-deputeti i PS, Arben Ndoka e të tjerë. Të pandehurit mohojnë akuzat.

Zyrtarët akuzojnë njëri-tjetrin

Lexo edhe:

Nga Frrokaj te Ndoka, e njëjta skemë, të njëjtat duar

Kërkesa për gjykim ndaj kryebashkiakut të Lezhës Fran Frrokaj dhe 19 personave të tjerë miratuar nga Gjykata e Lezhës  dhe vendimi i Gjykatës së Krimeve të Rënda të Shkallës së Parë për caktimin e masës së sigurisë ndaj ish-deputetit të Partisë Socialiste Arben Ndoka, vëllait të tij Gjevi Ndoka dhe personave të tjerë të arrestuar me ta, dëshmojnë se dy grupet e ndryshme përdorën të njëjtën skemë dhe në disa raste, të njëjtët njerëz për të tjetërsuar sipërfaqe të bregdetit të Shëngjinit.

Vrasja e 17-vjeçares në Laprakë/ Erion Benga u konfliktua një javë më parë me autorin 19-vjeçar nga Puka

Makina ku u qëlluan Erion Benga dhe 17-vjeçarja Griselda Gjikolaj

TIRANE – Zbardhen detaje të reja nga vrasja e 17-vjeçares, Griselda Gjikolaj dhe plagosjen e të dashurit të saj Erion Benga, 23-vjeç, pasditen e djeshme në Laprakë (Lexo këtu). Report Tv mëson se Erion Benga është konfliktuar me autorin i identifikuar dhe shpallur në kërkim tashmë nga policia i cili është një 19-vjeçar nga Puka, pasi dyshohet se ky i fundit kishte ngacmuar të miturën. Ndërsa dje Benga në shoqërinë e dy vajzave, mes tyre edhe viktima, kanë qenë në ambientet e një lokali te blloku „Gintash“ kur kanë hasur edhe dy të rinj të tjerë me të cilët ishte në konflikt, një prej të cilëve autori.

Erion Benga largohet më pas nga lokali i shoqëruar nga e dashura e tij dhe mendohet se autori i ka ndjekur nga pas. Benga dhe Griselda Gjikolaj kanë ecur në drejtim të një rrugice të errët për te automjeti i tij i parkuar disa metra larg lokalit. Sapo kanë hipur në një „Benz E Class“ dhe kanë nisur të lëvizin, ata kanë parë autorin. 19-vjeçari nga Puka ka qëlluar menjëherë me armë zjarri në drejtim të shoferit Benga. Por, siç duket edhe nga pamjet e sigururuara nga Report Tv (Lexo këtu)plumbi ka shkuar në xhamin e pasëm të automjetit dhe ka kapur në kokë Griselda Gjikolajn.

E mitura humbi jetën, ndërsa Erion Benga mbeti i plagosur. Në drejtim të automjetit mësohet se është qëlluar katër herë, ndërsa autori, i ndihmuar edhe nga një person tjetër, duke përfituar edhe nga errësira, është larguar me shpejtësi duke humbur gjurmët. Report Tv mëson se policia ka ushtruar kontrolle në banesën e të dyshuarit nga Puka, me banim në Tiranë, por ai nuk është gjetur.

Ora 10:12

Kamerat e sigurisë fiksuan vrasjen e 17-vjeçares në Laprakë/ Policia sekuestron pamjet filmike

Disa kamera sigurie të bizneseve përreth kanë filmuar momentin e atentatit ndaj Erion Bengës në Laprakë pasditen e djeshme ku mbeti e vdekur 17-vjeçarja Griselda Gjikolaj. Report Tv mëson nga burime pranë grupit hetimor se janë sekuestruar pamjet filmike. Policia ka identifikuar autorin e krimit i cili është një 19-vjeçar nga Puka. I riu ka pasur për qëllim ekzekutimin e Erion Bengës me të cilin ishte konfliktuar një javë më parë për shkak të Griselda Gjikolajt.
Ora 09:49

Mbeti i plagosur dje/ Zbardhet vendimi i Gjykatës për Erion Bengën i dënuar me 1.8 vite burg për shantazh me video intime 

Erion Benga, 23-vjeçari që u plagos dje në atentat në Laprakë, ndërsa mbeti e vdekur Griselda Gjikolaj, e cila ndodhej në shoqëri me të, nuk është një emër i panjohur për policinë (Lexo këtu). Report Tv siguron vendimin e Gjykatës së Tiranës që e dënoi Bengën mer 1.8 vite burg në 2016-ën për shantazh me foto intime ndaj ish të dashurës së tij, K.L, nëse nuk do t’i jepte 2 mijë euro. Benga u arrestua në vitin 2016 sëbashku me shokun e tij 25-vjeçarin A.S, pas denoncimit të vajzës, e cila pasi negocioi me Bengën dhe mikun e tij, vendosi që të njoftonte Policinë (Lexo të plotë këtu).
Ora 09:24

Ky është ‚Benz‘-i ku u qëlluan Erion Benga dhe Griselda Gjikolaj, shenjat e plumbave në xhama (VIDEO-FOTO)

Në foton që shihni është automjeti tip „Benz E Class“ ngjyrë e zezë me targë AA266MS ku po udhëtonte Erion Benga, 23 vjeç, me të dashurën e tij Griselda Gjikolaj, 17-vjeçe, në momentin kur u qëlluan me armë zjarri (Lexo këtu). Nga plumbat humbi jetën 17-vjeçarja në Spitalin e Traumës ku u transportua nga Benga, i cili gjithashtu mbeti i plagosur. Siç duket nga kjo foto e siguruar nga Report Tv, autorët kanë qëlluar nga pjesa e pasme e makinës gjë e cila tregohet nga shenjat e plumbave në automjet. Xhami i pasëm i makinës, nga krahu i shoferit, është thyer. Autori, i ndihmuar edhe nga një person tjetër, ka pasur për objektiv Erion Bengën me të cilin kishte debatuar një javë më parë pasi i kishte ngacmuar të dashurën Griselda Gjikolaj.

Benzi ku u qëlluan Erion Benga dhe Griselda Gjikolaj
Erstelle deine Website mit WordPress.com
Jetzt starten