Vom Drogenboss: Emiljano Shegam wurden Grundstücke, Appartments, Villen beschlagnahmt

Grundstücke, Appartments beschlagnahmt, 45.000 m2 geklaute Grundstücke, 1 Villa usw. von Emiljano Shega. Alles Gefläscht

Wieder hat Gangster gefälsccht Grundstücks Urkunden

Politikë

Emiljano Shega dhe tokat e sekuestruara në Gjilek, Himarë

Konfiskohet pasuria me vlerë 3 mln euro e 31-vjeçarit në Elbasan! I dënuar në Angli, Holandë dhe Shqipëri për trafik droge dhe falsifikim dokumentesh

Konfiskohet me vlerë 3 milionë euro e 31-vjeçarit Emiljano Shega pasi dyshohet se vjen nga veprimtaritë kriminale. I riu, banues në Peqin, rezulton me të shkuar kriminale dhe i dënuar për disa vepra penale në Mbretërinë e Bashkuar, Holandë dhe… 28 Tetor, 13:19 | Përditësimi i fundit: 13:51

45.000 m2 tokë në Himarë, një vilë dhe dy apartamente, sekuestrohen 3 milionë euro pasuri: Pronari i dënuar në Angli e Holandë për drogë (EMRI)

28/10/2022, 13:17

0

Ndaje

Pamje te shperndara nga Policia e Shtetit

Lajme të ngjashëm

Plas sherri në Përmet, qëllohet me levë 33 vjeçari, niset me urgjencë drejt Traumës…

28/10/2022, 16:06

Mbolli hashash në 2014-ën, arrestohet 53-vjecari vlonjat (Emri)

28/10/2022, 15:45

Gjykata e Lartë shpall vakancën, për vendin e kryetares së Kushtetueses Vitore Tusha

28/10/2022, 15:37

Emigrantët “makth” për Anglinë, Rishi Sunak dhe Macron zotohen të bllokojnë kalimet me gomone…

28/10/2022, 14:31

PD refuzon raportimin e Ardi Veliut: Kriminel me uniformë, vrapoi të manipulonte vrasjen e…

28/10/2022, 13:43

Pasuri e paluajtshme me vlerë tre milionë euro është sekuestruar nga Policia e Elbasanit, në bashkëpunim me Agjencinë e Administrimit të Pasurive të Sekuestruara dhe të Konfiskuara. Ajo i përket një 31 vjeçari me banim në Peqin, i dënuar në Angli e Holandë për drogë.

Sipas Policisë, Emiljan Shega është dënuar në Mbretërinë e Bashkuar, për trafikim të lëndëve të forta narkotike dhe për mbajtje të armëve ofensive, është arrestuar në Amsterdam, Holandë, për trafikim të narkotikëve, si dhe është dënuar në Shqipëri, për mbajtje pa leje të armeve luftarake dhe falsifikim të dokumenteve. Pasuritë e sekuestruara:

 • Pjesë toke (kullotë) me sipërfaqe 45 000 m2,  në fshatin Gjilek, Himarë;
 • 1 apartament me sipërfaqe 130 m2, në Tiranë;
 • 2 garazhe me sipërfaqe 230 m2, në Tiranë;
 • 1 vile dykatëshe me sipërfaqe 500 m2, në Peqin;
 • 1 apartament me sipërfaqe 111 m2, në Kryevidh, Kavajë.

Më herët në 22 shtator 2022, 1 apartament dhe 5 sipërfaqe toke, në pronësi të Emiljan Shegës, i arrestuar dhe i dënuar si pjesë e një grupi kriminal që trafikoi drejt Mbretërisë së Bashkuar lëndë narkotike me vlerë 10 milion paund, i kanë kaluar përfundimisht shtetit.

Ky shtetas, ka qenë dhe subjekt i Operacionit Forca e Ligjit, dhe rreth dy vite më parë i ka shkuar formulari i vetëdeklarimit të pasurisë.

 • Pasuria e llojit “Apartament”, me sipërfaqe 130 m2, {…}, në pronësi të shtetasit E.Sh.;
 • Pasuria e llojit “Kullotë”, me sipërfaqe 5667 m2, {…}, në bashkëpronësi të shtetasve E.Sh. dhe E.K.;
 • Pasuria e llojit “Kullotë”, me sipërfaqe 3782,6 m2, {…}, në bashkëpronësi të shtetasve E.Sh. dhe E.K.;
 • Pasuria e llojit “Kullotë”, me sipërfaqe 498,8 m2, {…}, në bashkëpronësi të shtetasve E.Sh. dhe R.K.;
 • Pasuria e llojit “Kullotë”, me sipërfaqe 17328,3 m2, {…}, në bashkëpronësi të shtetasve E.Sh. dhe R.K.;
 • Pasuria e llojit “Kullotë”, me sipërfaqe 7000 m2, {…}, në bashkëpronësi të shtetasve G.H. dhe M.K.

Njoftimi i plotë i Policisë së Shtetit:

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve Ekonomiko-Financiare të DVP Elbasan, në bashkëpunim me Agjencinë e Administrimit të Pasurive të Sekuestruara dhe të Konfiskuara, në zbatim të vendimit të Gjykatës së Posaçme të Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, në kuadër të operacionit policor të koduar “Fasada 3”, kanë konfiskuar pasuri me vlerë rreth 3 milionë euro, që dyshohet se e kanë burimin nga veprimtaria kriminale e shtetasit E. Sh., 31 vjeç, banues në Peqin.

htetasi E. Sh. është dënuar në Mbretërinë e Bashkuar, për trafikim të lëndëve të forta narkotike dhe për mbajtje të armëve ofensive, është arrestuar në Amsterdam, Holandë, për trafikim të narkotikëve, si dhe është dënuar në Shqipëri, për mbajtje pa leje të armeve luftarake dhe falsifikim të dokumenteve.

Konkretisht, në zbatim të vendimit të Gjykatës u bë i mundur konfiskimi i pasurive si më poshtë:

 • Pjesë toke (kullotë) me sipërfaqe 45 000 m2,  në fshatin Gjilek, Himarë;
 • 1 apartament me sipërfaqe 130 m2, në Tiranë;
 • 2 garazhe me sipërfaqe 230 m2, në Tiranë;
 • 1 vile dykatëshe me sipërfaqe 500 m2, në Peqin;
 • 1 apartament me sipërfaqe 111 m2, në Kryevidh, Kavajë.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme.

– – –

Gjatë kësaj jave, në kuadër të operacionit “Fasada 2” janë sekuestruar pasuri me vlerë 400 000 euro, në pronësi të një 34-vjeçari të dënuar me 13 vjet burgim në Norvegji, si pjesëtar i një grupi kriminal për trafikim të narkotikëve.

https://newsbomb.al/45-000-m2-toke-ne-himare-nje-vile-dhe-dy-apartamente-sekuestrohen-3-milione-euro-pasuri-pronari-i-denuar-ne-angli-e-holande-per-droge-emri/Shtetasi E. Sh.

2 Gedanken zu „Vom Drogenboss: Emiljano Shegam wurden Grundstücke, Appartments, Villen beschlagnahmt“

 1. Beschlagnahmt, immer an der selben Stelle bei Vlore, wo Alles gefälscht ist

  Sekuestrohen 4 mijë m2 tokë te Uji i Ftohtë në Vlorë me vlerë 1.2 mln €, u përvetësua me dokumente false 4 Nëntor, 10:17https://www.youtube.com/watch?v=151qi3ekmQE

  CHRONIK

  4.000 m2 Land in Uji i Tohte in Vlora im Wert von 1,2 Millionen Euro wurden beschlagnahmt, es wurde mit gefälschten Dokumenten erworben

  Ein 4.000 m2 großes Grundstück in Uji i Tohtë in Vlorë im Wert von 1,2 Millionen Euro wurde von der Staatsanwaltschaft beschlagnahmt, nachdem nachgewiesen wurde, dass es unter Verstoß gegen das Gesetz angeeignet wurde. Report Tv erfährt, dass dieses Land durch gefälschte Dokumente von Adhurim Demiri erworben wurde.

  Redaktion4. November, 10:17 | Aktualisierung: 4. November, 11:14

   VLORE – Ein 4.000 m2 großes Grundstück in Uji i Tohtë in Vlorë im Wert von 1,2 Millionen Euro wurde von der Staatsanwaltschaft beschlagnahmt, nachdem nachgewiesen wurde, dass es unter Verstoß gegen das Gesetz angeeignet wurde. Report Tv erfährt, dass dieses Land durch gefälschte Dokumente von Adhurim Demiri erworben wurde.

  Die Anzeige gegen ihn erfolgte am 13. Dezember 2020 durch FM, einen der Miteigentümer des Grundstücks. Nach dieser Denunziation wurde festgestellt, dass ein Teil seines Eigentums, das er registriert hatte, Adhurim Demir und seinen Erben, RD, gehörte in der Stadt Vlora entsteht der zweite Teil des Projekts „Lungo Mare“.

  „Es stellt sich heraus, dass das Ursprungsdokument, auf dessen Grundlage die betreffenden Personen das Eigentum an den oben genannten Grundstücken erworben haben, der „Transkriptionsvermerk“ vom 04.04.1942 zugunsten von RD gegenüber der Staatskasse ist, wo Ihr Ziel ist der Kauf eines Grundstücks von 5 vretan von ihm, im Wert von 1200 Goldfranken, eingetragen im Register mit der Nr.232/4, Bd.12, Artikel 104, Seite 106. Aus den Überprüfungen, die der Beschwerdeführer bei verschiedenen Institutionen wie der ASHK Vlorë durchgeführt hat, hat sich herausgestellt, dass das obige Dokument nicht existiert, aber gemäß der Seriennummer gibt es nur 107 vom 14.04. 1942 und Artikel 108 vom 20.05.1942.

  Der Beschwerdeführer beantragte die Einleitung eines Strafverfahrens mit der Behauptung, dass das oben genannte Dokument von den Personen gefälscht worden sein könnte, die von dem oben genannten Vermögen profitiert hatten.Aus den nach der Registrierung dieses Strafverfahrens durchgeführten Ermittlungen, aus der Auswertung der verwalteten Daten für die Zwecke der Aufklärung dieses Strafverfahrens;Verwaltung relevanter Unterlagen;Beweise im Zusammenhang mit der untersuchten Tatsache;sowie die im Rahmen der Ermittlungen durchgeführten Schlussfolgerungen der technisch-grafischen Begutachtung und deren stimmige und einheitliche Bewertung kommen wir von unserer Seite als Verfahrensinstanz zu dem Schluss, dass wir uns in diesem konkreten Fall der Elemente der Straftat „Urkundenfälschung“ und „Säuberung von Erträgen aus einer Straftat oder kriminellen Tätigkeit“, Straftaten gemäß Artikel 186/1 und 287 des Strafgesetzbuchs.Es ist bewiesen, dass die Erben des Bürgers GD, konkret des Bürgers AD, das Dokument „NOTE TRANSCRIPTIMI“ vom 04.04.1942 zugunsten von RD gegenüber dem Staatskassenamt gefälscht haben, erstellt vom Notar AA“, ein Dokument, das laut Gesetz des technisch-graphischen Gutachtens mit der Nr. 12299 vom 10.07.2022, durchgeführt vom Wissenschaftlichen Institut der Polizei Tirana, stellte sich als vollständig gefälscht heraus“, teilt die Polizei mit.

  Nicht nur das, Demiri hat diese gefälschten Dokumente auch in Gerichtsverhandlungen vorgelegt.

  „Es wurde nachgewiesen, dass das oben genannte gefälschte Dokument in Verwaltungs- und Gerichtsverfahren verwendet wurde, insbesondere bei der Tirana Property Handling Agency (2013);Gericht erster Instanz Vlora (2016);Berufungsgericht Vlora (2018) und war das grundlegende und wichtigste Dokument, das der Anerkennung und Rückgabe des Eigentums diente und die Entscheidungsfindung des Gerichts in Bezug auf das zu beurteilende Eigentum mit einer Fläche von 6480 m2, davon 3996 m2, diktierte war frei, während der Rest mit Bauarbeiten beschäftigt war.Neben der Fälschung dieses Dokuments wurde bewiesen, dass nach den Gerichtsentscheidungen, die über die Anerkennung und Rückgabe des Eigentums entschieden, das Eigentum in den Grundbuchregistern der ASHK Vlorë unter der Nr. 43/189/1 Eigentum eingetragen wurde. zk. 8602, Bd. .95, Seite 247, mit einer Fläche von 3996,5 m2. 

  Gefällt mir

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s