„El Chapo” Guzmán“ und ihre Albanischen Partner, im Weltdrogen Schmuggel

Home

https://marina-bay-luxury-resort.hotelscheck-in.com/de/

Zimmer und Suite (22)

Speisesaal (20)

So beeinflussen an uns getätigte Zahlungen die Reihenfolge der angezeigten Preise. Die Zimmerkategorien können variieren. Fotos

Fühlen Sie sich wie ein VIP mit dem Weltklasseservice der Unterkunft Maritim Resort Marina Bay

Sie können einen Genius-Rabatt auf die Unterkunft Maritim Resort Marina Bay erhalten! Melden Sie sich an, um bei dieser Unterkunft zu sparen.

Lexo artikullin origjinal: “Cártel de Sinaloa” se alía con mafia albanesa

Ismael Zambada García i njohur si El Mayo është aleat me mafien shqiptare dhe sipas shkrimit të “El Universal” ka krijuar lidhje të ngushta me vëllezërit shqiptarë Luftar, Arben, Fatos dhe Ramiz Hysa.

Burimet e inteligjencës të medias meksikane përmendin se ky grup shqiptar ka lidhje edhe me Kartelin e Gjeneratës së Re Jalisco (CJNG), i kryesuar nga Michoacan capo Nemesio Oseguera Cervantes, El Mencho, por po kërkohen më shumë prova në lidhje me këtë. Edhe para aleancës me Ismael Zambada García, krimi i organizuar shqiptar kishte lidhje vetëm me trafikantët kolumbianë dhe ekuadorianë të drogës në Amerikën Latine.

“Duke krijuar këtë marrëdhënie të re, kartelet meksikane tani do të synojnë të zgjerohen, veçanërisht kur bëhet fjalë për fitimet e kazinove dhe pastrimin e parave, të cilat në shumicën e rasteve mbeten të pakontrolluara ose nuk mund të kontrollohen plotësisht nga qeveritë e vendeve në fjalë”, thotë shkrimi.

//Marrë nga media meksikane “El Universal”

Ismael Mario Zambada García (lindur më 1 janar 1948) është një bos droge meksikan dhe i supozuar se lider i kartelit Sinaloa, një sindikatë kriminale ndërkombëtare me bazë në Sinaloa. Ai e drejtoi kartelin Sinaloa në partneritet me Joaquín “El Chapo” Guzmán, deri në vitin 2016 kur El Chapo u kap. Tani ai ndoshta ka marrë komandën e plotë të kartelit Sinaloa. Zambada ka të ngjarë të jetë bosi më i fuqishëm i drogës në Meksikë.

Ismael Zambada është ndër personat më të kërkuar nga Shetet e Bashkuara të Amerikës dhe FBI ofron deri në 15 milionë dollarë për çdo informacion që çon në kapjen e tij. Prej vitit 2000, El Mayo është ndër në mesin e personave më të kërkuar për trafik ndërkombëtar droge.