Illegaler Gangster (von Lul Morina) Hotel-Bau beschlagnahmt am See, in Tirana

am 7. September 2022

Edi Rama, gibt den Polizei Direktoren eine 100 Tage Frist (Reform der Polizei), die illegalen Bauten, festzustellen.

Hauptwirtschaftszweig im NATO Land, Geldwäsche

Typischer Kosovo UCK Verbrecher, und Drogenboss

Lul Morina

http://www.panorama.com.al/foto-arrestohet-ne-itali-kengetari-i-njohur-shqiptar-pjese-e-organizates-se-kokaines/
Lu Marina ein typischer Kosovare, wo es Tausende billige Angeber, Drogenbosse und sonstwas gibt in Albanien. Gilt als Idiot und Betrüger bei den Albanern: aber Freund vom Georg Soros Mann: Olsi Rama, Bruder von dem Langzeit Drogenboss Edi Rama und baut auf gestohlenen Grundstücken angebliche Touristik Resorts in Süd Albanien bei den „Morina investiert hat eine der größten Luxushotels im Süden des Landes zu bauen, Drymades“ Stränden, wo er im Pyramid und Anlage Betrugs System erneut versucht Geld einzusammeln. Im Mafia Club der Super Drogen Bosse und Verbrecher, dem TK Tirana Fussball Club macht er ebenso mit eine der Drehscheiben des Verbrechens wie der „Rotary Club“ in Tirana.

vvv

ll

Konfiskohet pallati 9 katësh i BIZNESMENIT të njohur, pronari i RADISSON-it te Liqeni i Thatë do paguajë gjobën për çdo metër katror (DETAJET)

08/09/2022, 15:52

08/09/2022, 10:46

Është konfiskuar me vendim të qeverisë pallati i parë i ndërtuar pa leje në Tiranë, pas vendimit të qeverisë që parashikon sekuestrimin dhe përdorimin e kateve dhe shtesave pa leje për interes publik.

Pallati 9-katësh që ndodhet në Farkë, një zonë tepër e lakmuar në kryeqytet, është ndërtuar i gjithi pa leje, përkatësisht dy kate nën tokë dhe shtatë kate mbi tokë.

Ministrja e Infrastukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku u shfaq sot në ambientet e pallatit duke njoftuar konfiskimin. Ajo e quajti si “rasti më flagrant” i ndërtimit pa leje në Tiranë.

Newsbomb.al mëson se pallati është në pronësi të biznesmenit të njohur Lul Morina, dhe ndodhet përballë një tjetër biznesi të tij, Hotel Radison Morina.

Megjithatë, për të pastrehët që ëndërrojnë të pajisen me apartament falas nga qeveria, duket se ka lajme të këqija. Biznesmeni Morina do të paguajë gjobën, siç e parashikon VKM-ja e qeverisë, për çdo metër katror, në mënyrë që të shmangë sekuestrimin e plotë të godinës.

Kështu, atij do t’i duhet të paguajë gjobën prej 35.000 lekë për metër katror. Vetëm mospagimi i shumës mund të çojë në sekuestrimin e ndërtesës, qoftë kate pa leje, apo edhe shtesa pa leje.

Këto nene kanë ekzistuar në ligjin për “Zhvillimin e Territorit” por nuk janë zbatuar. Mesa duket tashmë qeveria ka ngritur mekanizmin për identifikimin e ndërtimeve pa leje në të gjithë territorin dhe për rrjedhojë vjeljen e gjobave.

LEXO EDHE: Kullat e TIRANËS, qeveria vë në zbatim ligjin e urbanistikës ndryshuar në 2020: Konfiskim kateve pa leje për interes publik kur nuk prishen dot (LIGJI – SPECIFIKIMET)

Credit: OCCRP ‘Morina Palace,’ which the Julian Morina completed shortly after signing a cooperation agreement with the Sandesaras.

https://www.occrp.org/en/investigations/above-the-law-how-a-wealthy-indian-family-evaded-justice

International bekannter Partner auch von Super Gangstern

Das illegale Mafia „Prestige Resort“, südlich Golem, wird abgerissen (Garten, Schwimming Pools) , der Hysenbelliu Gruppe

Wie lange das mit der Neuen Polizei Struktur funktioniert, ist die grosse Frage, nach 20 Jahren ähnlicher Nonsens Shows

Es wurden noch nie Strafen ausgesprochen, für illegales Bauen, immer mit Bestechungsgeld erledigt und oft sind es Hochhäuser, wie auch in Durres

Pallati i sekuestruar dhe biznesmeni Lul Morina (Julian Morina)

Nis aksioni kundër ndërtimeve pa leje, sekuestrohet pallati 9 kate i Lul Morinës! Balluku: Pronarit i japim 2 shanse, në të kundërtën ia konfiskojmë (VIDEO)

Ka nisur zbatimi i vendimit të qeverisë për konfiskimin e ndërtimeve pa leje! Ditën e sotme shteti ka sekuestruar një pallat pa leje në zonën e Liqenit të Thatë, që u denoncua një ditë më parë edhe nga vetë kreu i qeverisë Edi Rama.

Aktualitet

Kullat e TIRANËS, qeveria vë në zbatim ligjin e urbanistikës ndryshuar në 2020: Konfiskim kateve pa leje për interes publik kur nuk prishen dot…

08/09/2022, 10:20

“Më falni po është e papranueshme që të lulëzojnë shtesat dhe katet pa leje në pallatet që të kamurit ndërtojnë sa në det, sa…

7 Gedanken zu „Illegaler Gangster (von Lul Morina) Hotel-Bau beschlagnahmt am See, in Tirana“

 1. Sie erlaubten den Bau von Lul Morins Palast und anderen Gebäuden ohne Genehmigung in Farka, 4 Beamte des Kommissariats Nr. 1 in Tirana, darunter Häuptling Bujar Mehmeti

  Vier Beamte des Kommissariats Nr. 1 in Tirana wurden von der Polizeiüberwachungsbehörde wegen Bauarbeiten ohne Genehmigung im Gebiet Farka in Tirana ausgesetzt, einschließlich der Baugenehmigung für das 9-stöckige Lul Morin-Gebäude, das von der Regierung beschlagnahmt wurde.
  Redaktion 30. September, 12.45 Uhr | Aktualisierung: 30. September, 13:42 Uhr

  [Schrift vergrößern] [Schrift verkleinern]

  Vier Beamte des Kommissariats Nr. 1 in Tirana wurden von der Polizeiüberwachungsbehörde wegen Bauarbeiten ohne Genehmigung im Gebiet Farka in Tirana ausgesetzt, einschließlich der Baugenehmigung für das 9-stöckige Lul Morin-Gebäude, das von der Regierung beschlagnahmt wurde.

  Unter den für 30 Tage Suspendierten ist Bujar Mehmeti, Leiter der Polizeistation Nr. 1. AMP hat auch gegen Nazmi Karec, den Polizisten, der das Gebiet überwacht, Alban Rama, den Kriminalinspektor, der das Gebiet überwacht, sowie Flamur Sula, den Leiter des Postamts von Farka, die Suspendierungsmaßnahme ergriffen. Die Entscheidung fiel einen Tag, nachdem die Polizeiaufsichtsbehörde eine Untersuchung wegen eines schweren Verstoßes gegen vier Polizeibeamte eingeleitet hatte, da der Verdacht besteht, dass sie absichtlich keine Maßnahmen ergriffen haben, um Rechtswidrigkeiten zu verhindern.

  Kronikë
  Lejuan ndërtimin e pallatit të Lul Morinës dhe objekte të tjera pa leje në Farkë, pezullohen 4 zyrtarë të Komisariatit nr. 1 në Tiranë, mes tyre shefi Bujar Mehmeti

  Katër zyrtarë të Komisariatit nr. 1 në Tiranë janë pezulluar nga Agjencia e Mbikëqyrjes Policore për shkak të ndërtimeve pa leje në zonën e Farkës në Tiranë, duke përfshirë këtu lejimin e ndërtimit të pallatit 9-katësh të Lul Morinës që u sekuestrua nga Qeveria.
  Redaksia 30 Shtator, 12:45 | Përditesimi: 30 Shtator, 13:42

  [Rrit madhesinë e shkrimit] [Zvogëlo madhesinë e shkrimit]

  Katër zyrtarë të Komisariatit nr. 1 në Tiranë janë pezulluar nga Agjencia e Mbikëqyrjes Policore për shkak të ndërtimeve pa leje në zonën e Farkës në Tiranë, duke përfshirë këtu lejimin e ndërtimit të pallatit 9-katësh të Lul Morinës që u sekuestrua nga Qeveria.

  Mes të pezulluarve të 30 ditë është edhe Bujar Mehmeti, shef i komisariati nr. 1. AMP ka marrë masën e pezullimit edhe ndaj Nazmi Karecit, polici që mbikëqyr zonën, Alban Ramës, inspektori i krimeve që mbulon zonën si dhe Flamur Sulës, shef i Postës Farkë. Vendimi ka ardhur një ditë pasi, Agjencia e Mbikqyrjes së Policisë ka nisur një hetim për shkelje të rëndë, duke vënë në shënjestër 4 punonjës të policisë, pasi dyshohet se në mënyrë të qëllimshme nuk kanë marrë masa për parandalimin e paligjshmërisë.
  Jo vetëm një qendër tatuazhesh, por dhe një ‚fole‘ e kokainës !Vihen në pranga 2 të rinjtë në Tiranë! Si e përdornin biznesin për të shpërndarë drogë (EMRAT)
  LEXO EDHE:
  Jo vetëm një qendër tatuazhesh, por dhe një ‚fole‘ e kokainës !Vihen në pranga 2 të rinjtë në Tiranë! Si e përdornin biznesin për të shpërndarë drogë (EMRAT)

  Një vendim i tillë i AMP vjen pas Vendimit të qeverisë për operacionin kundër ndërtimeve pa leje, i cili nisi zbatimin nga Tirana dhe do të shtrihet në çdo qytet vetëm për ato ndërtesa që janë ndërtuar me qëllim fitimi, duke përjashtuar ndërtesat të cilat janë të paligjshme por qytetarët i kanë ngritur për veten e tyre për të strehuar familjet. Godina edhe mund të shembet vetëm në rastet kur IKMT vlerëson që nuk përmbush kriteret urbane apo të sigurisë së strukturës. Kujtojmë se deri tani përmes operacionit kundër ndërtimeve pa leje është bërë publik sekuestrimi i dy objekteve. Zbatimi i operacionit nisi me ndërtesën 9-katëshe të biznesmenit, Julian Morina. Pallati 9-katësh, me 2 kate nën tokë dhe 7 të tjerë mbi tokë, ishte ndërtuar pa leje dhe për këtë arsye u sekuestrua nga qeveria. Ndërsa shtesa tjetër pa leje ishte në një pallat në ndërtim në zonën e Farkës në Tiranë, me një sipërfaqe 1200 me 2. Shtesat e kateve pa leje janë ndërtuar në pallatin në pronësi të biznesmenit Pëllumb Salillari

  https://shqiptarja.com/lajm/lejuan-ndertimin-pa-leje-te-pallatit-te-lul-morines-dhe-objekte-tw-tjera-pa-leje-ne-farke-pezullohen-4-zyrtare-te-komisariatit-nr-1-ne-tirane

  Like

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s