Genc Tafili, bei der Ausreise in die Türkei, in Frankfurt verhaftet

Mit welchem Namen, wohl der Mörder, sich in Deutschland aufhalten konnte?.

Bei Ausreise, in die Türkei wurde er verhaftet

Einer der Ordinärsten Mörder in Albanien, mit Richter und unzähligen Skandalen der Justiz

Er hat damals den hoch angesehenen Polizei Chef von Shkoder erschossen: Arben Zylyftari

Als Mörder Gesuchter am Frankfurter Flughafen gefasst

Fahnder der Bundespolizei haben einen mit internationalem Haftbefehl als Mörder gesuchten Mann auf dem Frankfurter Flughafen festgenommen. Wie ein Sprecher am Dienstag berichtete, wollte der 42 Jahre alte Mann aus Albanien am Neujahrstag nach Istanbul reisen, als die Beamten seine Tour stoppten. Die albanische Justiz hatte international nach dem Mann fahnden lassen, der den Angaben zufolge im Jahr 2000 in der nordalbanischen Stadt Shkoder zusammen mit seinem Vater einen hohen Polizeibeamten erschossen hatte.

Frankfurt/Main – Nachdem er einen Teil seiner Strafe bereits verbüßt hatte, sei er im November 2017 gegen Kaution auf freien Fuß gekommen und tauchte dann unter, hieß es. dpa https://www.fnp.de/hessen/als-moerde…-91215307.html

Interpol Tirana njofton përmes një komunikate zyrtare arrestimin e Genc Tafilit në Gjermani, i cili ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar për vrasjen e kryepolicit të Shkodrës Arben Zylyftari.

Genc Tafili
Genc Tafili

Në njoftimin e Interpol theksohet se Tafili do të rikthehet në burg për kryerjen e pjesës së mbetur të dënimit për vrasjen e ish-kryepolicit të Shkodrës Arben Zylyftari në vitin 2000. Krim për të cilin u dënua me 25-vite burg, por që në vitin 2017 u lirua me kusht nga gjyqtarja e Krujës Enkelejda Hoxha.

Tafili do të rikthehet në burg për të vuajtur dhe 6 vite të tjera të dënimit të tij.

Interpol Tirana

Falë bashkëpunimit të Interpol Tiranës, me homologët dhe me agjencitë ligjzbatuese brenda dhe jashtë vendit, kapet një tjetër person i shpallur në kërkim ndërkombëtar, i dënuar për vrasje.

Si rezultat i shkëmbimit të informacionit mes Interpol Tiranës dhe Interpol Ëiesbaden, Gjermani, është bërë e mundur kapja dhe arrestimi në Gjermani, me qëllim ekstradimi drejt Shqipërisë, i shtetasit Genc Tafilaj, 43 vjeç, banues në Shkodër.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Tirana, pasi në maj të vitit 2021, Gjykata e Apelit Tiranë ka vendosur kthimin në burg të këtij shtetasi, për të vuajtur dënimin e mbetur prej 6 vitesh, për vrasje.

Shtetasi Genc Tafilaj është dënuar nga Gjykata e Lartë, në vitin 2002, me 25 vjet burgim dhe pasi ka vuajtur një pjesë të dënimit, Gjykata e Rrethit Krujë, në vitin 2017, ka vendosur ta lirojë me kusht.

Më datë 02.08.2000, në Shkodër, shtetasi Genc Tafilaj, në bashkëpunim me babain e tij, ka vrarë me armë zjarri Drejtorin e Drejtorisë së Policisë Shkodër të asaj kohe, Arben Zylyftari.

Interpol Tirana, në bashkëpunim me agjencitë ligjzbatuese, vijon punën për plotësimin e  dokumentacionit, me qëllim ekstradimin e këtij shtetasi në Shqipëri, për të kryer pjesën e mbetur të dënimit.© Panorama.al

Ein Gedanke zu “Genc Tafili, bei der Ausreise in die Türkei, in Frankfurt verhaftet”

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s