State Cadastre Agency und die Digitalisierung der Grundstücke

Alles ist praktisch gefälscht in Albanien und so werden alle Dokumente überprüft, die Grundstücke neu erfasst. Deutschland, die EU und NATO, USAID finanzierten jeden Verbrecher Bau mit gefälschten Urkunden. Vor allem der USAID Fund: AAEF mit der American Bank of Albania

 

TIRANA, May 14 /ATA/PM Edi Rama stated on Thursday that online application will ease entire process likening it to a genuine and meaningful revolution in terms of the concrete result causing the bureaucratic and corrupt system to collapse.

At the video conference organized with the Director of State Cadastre Agency, Artan Lame, and Director General of the National Agency for Information Society (AKSHI), Mirlinda Karcanaj, on the new online application for immovable properties registration office services, Prime Minister Rama said: Can you believe that the 30-year ordeal of immovable properties registration office has been put to rest and thanks to the genuine digital revolution 2020, the property document can be obtained from home either via the cell phone or PC in just a few minutes? ”

30-year ordeal of immovable properties registration office laid to rest thanks to digital revolution/ Rama: Property certificate can be obtained from home via phone or PC

State Cadastral Agency

Albania

Albania

Member information

National name
AGJENCIA SHTETËRORE E KADASTRËS
English spelling
State Agency of Cadastre
Member status
Full
Founded
1996
Legal status
Subsidiary organization
Responsible ministry/organisation
Ministry of Justice
Number of staff
700
Annual budget, €millions
10.3

Case studies

2017: Albania enhances property data and modernises registration services
 

Contact details

Head of organisation
Artan Lame
Permanent correspondent
Postal address
Rruga „Dora D’istria“, Nr. 2, Tirana, Albania 1001
Website
 

Responsibilities

State Cadastral Agency

6 Gedanken zu „State Cadastre Agency und die Digitalisierung der Grundstücke“

 1. 2 geklaute Grundstücke, des ehemaligen Richter am Obersten Gerichtes: Admir Thanzes wurden beschlagnahmt

  Das funktioniert nur weil die Deutschen korrupte Vollidioten mit der IRZ-Stiftung entsandten, für Justiz bringen. Gangster wurden Partner und befördert, mit der EU Justiz Mission Euralius ebenso
  SPAK sekuestron dy prona të Admir Thanzës, ish-anëtar i Gjykatës së Lartë
  December 17, 2021
  RIVLERESIMI I THANZA NE KPK – Gjyqtari i Gjykates se Larte, Admir Thanza, gjate nje seance te Komisionit te Pavarur te Kualifikimit, KPK, i cili ka nisur sot seancen degjimore me te. Thanza po kalon ne procesin e rivleresimit kalimtar, i njohur ndryshe si procesi i vettingut, i cili do te hetoje pasurite e tij. /r/n/r/nREVALUATION OF THANZA AT IQC – Judge of the High Court Admir Thanza, during a hearing session of the Independent Qualification Commission, IQC.

  SPAK ka firmosur sekuestro për dy prona të Admir Thanzës, ish-anëtar i Gjykatës së Lartë.

  Ish-anëtari i Gjykatës së Lartë po hetohet nga SPAK për “deklarim të rremë e fshehje të pasurisë”.

  Mësohet se në sekuestro është vendosur një garazh dhe një apartament 70 m2 në Tiranë, të dyshuara si të pajustifikuara në burime të ligjshme.

  Gjatë Vetingut rezultoi se Thanza kishte fshehur një dënim me 40 ditë burg të marrë në Itali për akuzën e “vjedhjes”, i konvertuar më pas në gjobë.
  https://kohajone.com/spak-sekuestron-dy-prona-te-admir-thanzes-ish-anetar-i-gjykates-se-larte/

  Like

 2. Hausabriss am 5. Mai, Journalist: Eigentümer werden von der Landmafia enteignet. Ja zona
  10:36: 19.01.2022
  Die grösste Kosovo Deppen Mafia, u.a. im Kombinat, wo ebenso alle Grundstücke gestohlen wurden

  Die Journalistin Aranita Brahaj hat auf die Situation in der Gegend vom 5. Mai in Tirana reagiert, wo Bewohner gewaltsam aus ihren Häusern vertrieben werden, um den Weg für einen Wiederaufbauprozess zu ebnen, während der Fall vor Gericht und eine Entscheidung ist Es wird erwartet.

  Wundern Sie sich nicht über die Ereignisse am 5. Mai, beruhigen Sie sich nicht, indem Sie sagen, diese seien ohne Briefe „gekommen“.

  Die Forced Reconstruction Zone befindet sich auch in Shkoze (3 bis 4 Generationen in Tirana), in Kombinat (2 bis 3 Generationen), und sogar einige DST 4 werden sehr nahe am Zentrum in einem der Segmente am Rande von Lana nachgewiesen “, schreibt der Journalist.

  Shtohen tensionet në zonën e “5 Majit”, i riu lidhet me pranga mbi çatinë e banesës në shenjë rezistence
  19/01/2022

  Teksa IKMT ka filluar shembjen e banesave në zonën e “5 Majit”, disa banorë ende po bëjnë rezistencë ngaj policisë.
  Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI
  -Lexo edhe:
  Opozita u përjashtua nga konsultimi për datën e zgjedhjeve, Balla tregon pse u ftua vetëm ai në Presidencë
  Operacioni ndërkombëtar kundër trafikut të klandestinëve/ Çuçi: Jemi të vendosur për të goditur çdo rrjet kriminal

  Një i ri ka ndërmarrë një veprim kestrem, ku ka hipur në çatinë e banesës së tij dhe u vetëprangos, në shenjë rezistence për shembjen e godinës. Në këtë kohë, kur fadromat e IMT-së kishin nisur shembjen e disa pjesëve të kësaj godine, forca të shumta policie janë ngjitur në çati dhe e kanë marrë djalin duke e shoqëruar në Komisariat.

  Në total IKMT-ja ka shembur katër godina në zonën e “5 majit”. Banesa e fundit ku është ndërhyrë ishte ajo në një shtëpi përballë shkollës “Ardian Klosi”. Banorët e kanë kundërshtuar shembjen e banesave pasi e konsiderojnë vendimin si të njëanshëm dhe të padakordësuar me bashkinë. Sot ishte afati i fundit për banorët për lirimin e banesave. Ata pretendojnë se nuk janë lajmëruar për prishjen e objekteve.

  Përpos forcave të policisë bashkiake në terren kanë qenë edhe Forcat Speciale si dhe Forcat Shqiponja. Bashkia Tiranë ka vendosur që në këtë zonë të ngrihen pallate me qëllim zhvillimin dhe rijetësimin e zonës.

  https://pamfleti.net/shtohen-tensionet-ne-zonen-e-5-majit-i-riu-lidhet-me-pranga-mbi-catine-e-baneses-ne-shenje-rezistence/

  Like

 3. Cadastre officials who privatized the village health center building through the alienation of property, are arrested
  23/02/2022 20:59

  6 arrest warrants have been signed by the Prosecutor’s Office of the Tirana Judicial District, 5 of which for employees and former employees of the State Cadastre Agency.

  Contrary to the law, they allowed the alienation of state property through a private legalization process.

  From the investigation carried out by the prosecution, it resulted that the citizen Hajdar Sula, has acquired ownership through the process of legalization of the building which serves as a Health Center of Qeha village, in Petrela near Tirana.

  Prosecutors said that the health center in the village of Qeha-Shetaj existed before the 90s and was not built by the citizen Hajdar Sula, as declared by him. Former employees of the state property agency ALUIZNI, who made field measurements Klediol Bilo and Petro Fusha, consumed “Abuse of duty”, and then did not declare that in building legalized as private property was located the Center Health of the village Qeha-Shytaj, which is state property.

  https://top-channel.tv/english/cadastre-officials-who-privatized-the-village-health-center-building-through-the-alienation-of-property-are-arrested/

  Like

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s