Schmuggler Flugzeug, strandete beim Start in Vermosh, an der Montenegro Grenze

VERMOSH- Ein verdächtiges Flugzeug ohne Identifikationsmerkmal stürzte in Vermosh ab, während das Ereignis geheimnisumwittert ist. Report Tv hat erfahren, dass das Flugzeug auf der Wiese von Vermoshi, 200 m ohne Grenzübertritt in Richtung Montenegro, gegen 09:00 Uhr gelandet ist, aber es gelang nicht! Nach 30 Minuten versuchte er wieder aufzustehen, kollidierte dann aber mit einer Kiefer, wo er Mängel in der Struktur erlitt. Unter Bezugnahme auf die exklusive Aussage, die der Dorfälteste für Report Tv, Prek Vata, gemacht hat, wurden zwei Personen am Tatort gesehen, von denen angenommen wird, dass sie der Pilot und die andere Person sind, die kam und ihn schnell mit einem weißen SUV von der Wiese entfernte.

Përdorej për trafik kanabisi? Avioni pa asnjë shenjë identifikimi rrëzohet në Vermosh, zero kontakt me shërbimet e aviacionit civil! Arratiset piloti, e morën me një fuoristradë të bardhë

Një avion i dyshimtë, pa asnjë shenjë identifikimi është rrëzuar në Vermosh, e ndërsa ngjarja është mbuluar me mister. Report Tv ka mësuar se avioni ka tentuar që të ngrihej, por ka pësuar një avari, piloti së bashku me pasagjerin kanë tentuar sërish që të ngrihen pas rreth 30 minutash pushim, por më pas avioni ka pësuar një defekt dhe është përplasur me një shtyllë pishe. Siç shihet në foto që Report TV brenda në avion ka disa bimë, por nuk dihet se çfarë lloji janë.

Redaksia 4 Tetor, 12:40 | Përditesimi i fundit: 4 Tetor, 16:07

1633347409_1633345959avioni1.jpg

VERMOSH- Ein verdächtiges Flugzeug ohne Identifikationsmerkmal stürzte in Vermosh ab, während das Ereignis geheimnisumwittert ist. Report Tv hat erfahren, dass das Flugzeug auf der Wiese von Vermoshi, 200 m ohne Grenzübertritt in Richtung Montenegro, gegen 09:00 Uhr gelandet ist, aber es gelang nicht! Nach 30 Minuten versuchte er wieder aufzustehen, kollidierte dann aber mit einer Kiefer, wo er Mängel in der Struktur erlitt. Unter Bezugnahme auf die exklusive Aussage, die der Dorfälteste für Report Tv, Prek Vata, gemacht hat, wurden zwei Personen am Tatort gesehen, von denen angenommen wird, dass sie der Pilot und die andere Person sind, die kam und ihn schnell mit einem weißen SUV von der Wiese entfernte.

1633347409_1633345959avioni1.jpg

VERMOSH– Një avion i dyshimtë, pa asnjë shenjë identifikimi është rrëzuar në Vermosh, e ndërsa ngjarja është mbuluar me mister. Report Tv ka mësuar se avioni u ul në livadh të Vermoshit, 200 m pa kaluar kufirin drejt Malit të Zi, rreth orës 09:00, por nuk ia doli! Tentoi të ngrihej sërish pas 30 minutash, por më pas u përplas me një pemë pishe ku dhe pësoi defekte në strukturë. Referuar dëshmisë ekskluzive që kryeplaku i fshatit ka bërë për Report Tv, Prek Vata në vendngjarje janë parë dy persona, që mendohet të jetë piloti dhe personi tjetër që ka ardhur dhe e ka larguar me shpejtësi nga livadhi me Fuoristradë të bardhë

Burime për Report Tv bëjnë me dije se avioni nuk ka qenë në kontakt me shërbimet e aviacionit civil dhe për këtë arsye çështja i është referuar organeve të policisë vendore atje për të marrë të dhëna. Burimet thonë se një grup nga Shërbimi i Incident/Aksidenteve është nisur për në vendngjarje. Organi në fjalë ( Inc/ Aksident/Investigation) është organ i pavarur në mënyrë që të jetë transparent në dhënien e ekspertizës.

LEXO EDHE:
Tentoi të kalonte në Greqi 20 kg kanabis të fshehur në sediljen e makinës, arrestohet 25-vjeçari në Kakavijë! Nën hetime edhe 5 të huaj, gjatë kontrollit të makinave u kapën me 63 doza kanabis

VERMOSH- Ein verdächtiges Flugzeug ohne Identifikationsmerkmal stürzte in Vermosh ab, während das Ereignis geheimnisumwittert ist. Report Tv hat erfahren, dass das Flugzeug auf der Wiese von Vermoshi, 200 m ohne Grenzübertritt in Richtung Montenegro, gegen 09:00 Uhr gelandet ist, aber es gelang nicht! Nach 30 Minuten versuchte er wieder aufzustehen, kollidierte dann aber mit einer Kiefer, wo er Mängel in der Struktur erlitt. Unter Bezugnahme auf die exklusive Aussage, die der Dorfälteste für Report Tv, Prek Vata, gemacht hat, wurden zwei Personen am Tatort gesehen, von denen angenommen wird, dass sie der Pilot und die andere Person sind, die kam und ihn schnell mit einem weißen SUV von der Wiese entfernte.Sipas dëshmisë së barinjve në ato zonë, 2 personat identiteti i të cilit nuk dihet ende, janë larguar me një Fuoristrade të bardhë, ku gjurmët e makinës janë ende të dukshme. Barinjtë e kanë parë këtë skenë dhe kanë shkuar për t’i ndihmuar, por nuk janë lejuar, se si janë ndaluar është ende e paqartë. E gjithë kjo ngjarje ngre dyshime se mund të bëhet fjalë për trafik të drogës, nisur edhe nga fakti se kryeplaku thotë se në këtë zonë ka pasur parcela me kanabis si edhe operacione nga policia për shkatërrimin e tyre. Dyshimet thellohen edhe sepse gjithë avionët e këtij lloji kanë një kod në bishtin e saj, por te ky avion i rrëzuar sot në Vermosh nuk duket asnjë shenjë identifikuese.

Kush është piloti dhe personi tjetër, në çfarë ore ka mbërritur avioni, a ka pasur leje fluturimi? Cila ka qenë pesha e tij në fluturim? Sa karburant ka patur në sabrator? Funksiononin apo jo pajisjet e transmetimit GPS, si dhe shpejtësia e fluturimit, këto janë disa pyetje që nuk kanë marrë ende një përgjigje. Siç shihet në foto që Report TV, brenda në avion ka pasur disa bimë, por nuk dihet se çfarë lloji janë. Gjithashtu një detaj është se mund të ketë pasur edhe një modifikim të vendit të pasagjerit, për të hapur më shumë hapësirë. Qëllimi? Nuk dihet ende.

Kjo skenë rikthen në vëmendje rastet e avionëve të rënë në Durrës dhe Lushnje, ku u zbulua se po përdoreshin për trafik kanabisi. Bëhet fjalë për ngjarjen e ndodhur në vitin 2014, kur një avion i tipit “Piper” i drejtuar nga piloti italian, Giorgio Riformato u ul në plazhin e Divjakës, në Lushnje, për të marrë një sasi prej rreth 300 kg kanabis sativa si edhe rastin e pilotit italian Guido Guidi, i cili pranoi se do të transportonte 200 kg kanabis, por në momentin e gjetjes së avionit në Ishëm në bordin e avionit nuk u gjet drogë.https://shqiptarja.com/galeri/6664

Avioni i rrëzuar

Rendit zhvillimet sipas orarit: Ora 13:56 Flet kryetari i bashkisë së Malësisë së Madhe: Banorët donin t’i vinin në ndihmë, s’i kanë lejuar, u kanë thënë nuk kemi problem https://shqiptarja.com/lajm/rrwzohet-njw-avion-rrwzohet-nw-zonen-e-kelmendit-ne-malesi-te-madhe?r=kh1