Auch in Shengin, werden illegale Bauten entfernt und Strand Besetzungen

 

 

IKMT nis aksionin për shembjen e ndërtimeve pa leje në plazhin e Shëngjinit

 

 

14/06/2021 – 18:30

Në vijim të operacionit “Bregdeti ynë” për prishjen e ndërtimeve pa leje në zonat bregdetare, aksioni i IKMT ka nisur pasditen e sotme dhe në zonën turistike të Shëngjinit.

Fillimisht aksioni ka nisur në vendin e quajtur “Rana e Hedhun”, për të vijuar më pas në zona të tjera të vendit.

Rezulton se janë rreth 10 objekte në plan për t’u shembur në Shëngjin. IKMT ka bërë me dije se në objektet e parashikuara për t’u prishur, parashikohen ato me konstrukt betoni, edhe kioskat e ndryshme metalike.

Në mbështetje të IKMT kanë shkuar edhe policia dhe inspektorati Vendor i Bashkisë Lezhë.

Operacioni “Bregdeti ynë” nisi fillimisht në Ksamil dhe Velipojë, ku aktualisht po pastrohen inertet e ndërtesave të shembura.

/portali DurresLajm/

2 Gedanken zu „Auch in Shengin, werden illegale Bauten entfernt und Strand Besetzungen“

 1. Operacioni “Bregdeti Ynë”, ministri Çuçi: 67 milionë lekë gjoba në Ksamil, Velipojë e Shëngjin! Askush të mos mendojë të ndërtojë më pa leje, IKMT vijon punën për pastrimin e bregdetit

  67 milionë lekë të reja gjoba janë vendosur deri më tani nga IKMT ndaj 44 subjekteve që kanë ndërtuar pa leje në bregdet. Shifrat i tregon Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi teksa po vijon operacioni “Bregdeti Ynë”

  Pamje nga aksioni IKMT-së
  Redaksia 17 Qershor, 14:51 | Përditesimi i fundit: 17 Qershor, 15:15

  [Rrit madhesinë e shkrimit] [Zvogëlo madhesinë e shkrimit]

  67 milionë lekë të reja gjoba janë vendosur deri më tani nga IKMT ndaj 44 subjekteve që kanë ndërtuar pa leje në bregdet. Shifrat i tregon Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi teksa po vijon operacioni “Bregdeti Ynë”.

  “Që prej nisjes së operacionit dhe deri më sot Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit krahas shembjes së ndërtimeve pa leje dhe pastrimit të inerteve, ka vendosur 67 milionë lekë gjoba për 44 subjekte. IKMT dhe Policia e Shtetit po vijojnë operacionin sipas planit të punës në ato zona të bregdetit ku janë evidentuar objektet e ngritura në shkelje të ligjit. Po e pastrojmë të gjithë vijën bregdetare nga Velipoja në Ksamil, me bindjen se kjo është rruga e duhur për të mbrojtur këtë pasuri tonën të përbashkët dhe për të mbështetur zhvillimin e qëndrueshëm të turizmit. Gjej shesh të lirë, zapto e ndërto pa leje, të mos e mendojë më askush”, shprehet ministri Çuçi.
  LEXO EDHE:
  Jep dorëheqjen drejtori i IKMT-së në Shkodër, ja kush vjen në vendin e tij (EMRI)

  Pjesa më e madhe e subjekteve të gjobitura është në zonën e Ksamilit, më pas vijon me Velipojën e Shëngjinin. Dy ditë më parë IKMT dhe Policia e Shtetit e shtrinë operacionin në Shëngjin. Në ditët e ardhshme do të vazhdohet me zona të tjera të bregdetit sipas hartës me njollat ku janë evidentuar objekte të ngritura pa leje.

  M.Q./Shqiptarja.com

  Like

 2. Cadastre officials who privatized the village health center building through the alienation of property, are arrested
  23/02/2022 20:59

  6 arrest warrants have been signed by the Prosecutor’s Office of the Tirana Judicial District, 5 of which for employees and former employees of the State Cadastre Agency.

  Contrary to the law, they allowed the alienation of state property through a private legalization process.

  From the investigation carried out by the prosecution, it resulted that the citizen Hajdar Sula, has acquired ownership through the process of legalization of the building which serves as a Health Center of Qeha village, in Petrela near Tirana.

  Prosecutors said that the health center in the village of Qeha-Shetaj existed before the 90s and was not built by the citizen Hajdar Sula, as declared by him. Former employees of the state property agency ALUIZNI, who made field measurements Klediol Bilo and Petro Fusha, consumed “Abuse of duty”, and then did not declare that in building legalized as private property was located the Center Health of the village Qeha-Shytaj, which is state property.

  https://top-channel.tv/english/cadastre-officials-who-privatized-the-village-health-center-building-through-the-alienation-of-property-are-arrested/

  Like

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s