Albanische Auftraggskiller, ermordeten den Griechischen Journalisten: „Giorgos Karaivaz“ in Athen

 

Griechischer Journalist ermordet – Medien – SZ.de

vor 3 Tagen Der griechische Polizeireporter Giorgos Karaivaz ist vor seinem Haus … Ein ähnlicher Mord an einem kritischen Journalisten in Griechenland .

Griechenland:Reporter ermordet

Der Polizeireporter Giorgos Karaivaz wurde in Athen ermordet.(Foto: privat via facebook)

Ein Investigativ-Journalist, der über das organisierte Verbrechen schrieb, wurde in Athen auf offener Straße niedergeschossen

Von Tomas Avenarius

Ein auf das organisierte Verbrechen spezialisierter griechischer Polizeireporter ist von Attentätern erschossen worden. Der 52jährige Giorgos Karaivaz sei in einem Vorort von Athen vor seinem Haus von zwei Männern auf einem Motorrad mit zehn Schüssen getötet worden, schrieb die griechische Zeitung Kathimerini. Der Ermordete hatte als Investigativ-Journalist über die korrupte Verbindungen zwischen griechischen Beamten und dem organisierten Verbrechen berichtet.

Der stellvertretende Minister für den Zivilschutz, Lefteris Economu, erklärte, es dürfte sich um den Auftragsmord einer Mafia-Bande handeln. Die vermummten Tätern auf dem Motorrad seien erkennbar Profi-Killer, erklärte auch die griechische Polizei. Zurzeit herrsche ein Bandenkrieg im organisierten Verbrechen. Innerhalb der letzten drei Jahre seien mehrere solcher sogenannter hit-and run-Morde geschehen. Ein ähnlicher Mord an einem kritischen Journalisten in Griechenland hatte sich laut „Deutsche Welle“ 2010 ereignet. Damals war der Reporter Sokratis Giolias erschossen worden, das Verbrechen ist bis heute unaufgeklärt.

Die Mordrate im Land ist nach Regierungsangaben aber vergleichsweise niedrig, so die griechische Polizei, Auftragsmorde seien sehr selten. Regierungschef Kyriakos Mitsotakis twitterte: „Der kaltblütige Mord an dem Journalisten Giorgios Karaivaz hat die Gesellschaft schockiert.“ Griechische Zeitungen hingegen titelten spitzzüngig: „Willkommen in Mexiko“ oder „Wir sind nun das Kolumbien des Balkans“.

https://www.sueddeutsche.de/medien/griechenland-organisiertes-verbrechen-polizeireporter-mord-1.5261263

Ekzekutimi i gazetarit të njohur, mediat greke: Vrasësit janë shqiptarë

Ekzekutimi i gazetarit grek të kronikës së zezë, George Karaivaz, nuk kaloi pa vëmendjen e mediave botërore, duke hedhur dritë mbi zbardhjen e plotë të kësaj ngjarje të rëndë.

Autoritetet policore në Greqi, janë përpjekur të bëjnë një rindërtim të ngjarjet dhe dyshimet i çojnë në përfshirjen në krim të dy shqiptarëve, të cilët për ekzekutimin sipas mediave janë paguar me “bitcoin”.

Autoritetet po i kushtojnë vëmendje ngjashmërisë së dinamikës së vrasjes së gazetarit, me atë të Manolis Karagiannis, i cili konsiderohej si bosi i mafies greke dhe u vra, në qershor të 2018. Në të dyja vrasjet, autorët kanë ndjekur të njëjtën skemë. https://boldnews.al/2021/04/14/ekzekutimi-i-gazetarit-te-njohur-mediat-greke-vrasesit-jane-shqiptare/

Die „facebook“ Manipulation Maschine in Albanien und in der Welt

IT Leute, von Edi Rama, haben eine eigene Gruppe mit facebook, mit über 600.000 Namen, accounts, Daten in Tirana gespeichert, aber identisch läuft es in Deutschland, wo jeder Deppen Wissenschaftler, Politiker facebook, twitter account hat, inklusive Ministerien, Institutionen. Volksverarschung, Manipulation auch bei Covid

Revealed: the Facebook loophole that lets world leaders deceive and harass their citizens
collage of political images, including Juan Orlando Hernández

Illustration: Erre Gálvez/The Guardian

A Guardian investigation exposes the breadth of state-backed manipulation of the platform

Julia Carrie Wong

Julia Carrie Wong in San Francisco@juliacarriewMon 12 Apr 2021 09.00 BST

Last modified on Tue 13 Apr 2021 18.47 BST

3,822

Facebook has repeatedly allowed world leaders and politicians to use its platform to deceive the public or harass opponents despite being alerted to evidence of the wrongdoing.

The Guardian has seen extensive internal documentation showing how Facebook handled more than 30 cases across 25 countries of politically manipulative behavior that was proactively detected by company staff.

The investigation shows how Facebook has allowed major abuses of its platform in poor, small and non-western countries in order to prioritize addressing abuses that attract media attention or affect the US and other wealthy countries.

https://www.theguardian.com/technology/2021/apr/12/facebook-loophole-state-backed-manipulation

PS nuk ndalet me përgjimet/ “The Guardian zbulon skandalin e manipulimit të të dhënave në Facebook

5 orë më parë

Vetëm një ditë pasi Lapsi.al publikoi lajmin e bujshëm mbi listën sekrete që Partia Socialiste ka përpiluar duke gjurmuar votuesit dhe duke zbuluar të dhëna konfidenciale të tyre, gazeta prestigjoze “The Guardian” ka publikuar një investigim të gjatë që përqëndrohet në mënyrën se si liderë të ndryshëm në vendet e botës së tretë e përdorin rrjetin social Facebook për të manipuluar dhe sulmuar qytetarët e tyre.

Ekskluzive/ Si na monitoron Rilindja nr e telefonit, nr ID, vendet e punës, të dhënat konfidenciale për 910 mijë votues të Tiranës

“The Guardian” zotëron disa dokumente që tregojnë si Facebook i ka trajtuar 30 raste mashtrimi në rrjetet sociale të kryera në 25 vende të ndryshme, mes tyre edhe Shqipëria. Hetimi tregon se si Facebook ka lejuar abuzime të mëdha në platformën e saj që të ndodhin në vendet e varfëra, të vogla dhe joperëndimore në mënyrë që t’i jepet përparësi adresimit të abuzimeve që tërheqin vëmendjen e medias në shtete si SH.B.A. apo dhe vendet e tjera të pasura. Ndërkohë në vende “irelevante” si Iraku, Mongolia, Meksika apo edhe Shqipëria, që është reshtuar me vende që kanë liderë autokratë si Afganistani apo Hondurasi, abuzimet në kuadrin politik vijojnë.

“Në mënyrë që të manipulohet debati publik, në FB janë krijuar ato që njihen si “angazhime” të rreme që i referohen pëlqimeve, komenteve, shpërndarjeve dhe reagimeve nga llogari fallco në Facebook”, shkruan Guardian.

Këto të dhëna, që mendohet se janë vetë një pjesë e vogël e mijëra shkeljeve të pazbuluara, janë bërë publike nga Sophie Zhang, një ish-eksperte e të dhënave në kompaninë Facebook. Përpara se të largohej nga detyra, Zhang dërgoi një shkresë me 7800 faqe ku përshkruheshin përpjekjet e qeverive të ndryshme që abuzonin në një shkallë të gjerë me platformën e FB për të manipuluar qytetarët e tyre. ……https://lapsi.al/2021/04/13/ps-nuk-ndalet-me-pergjimet-the-guardian-zbulon-skandalin-e-manipulimit-te-te-dhenave-ne-facebook/

Skandali i të dhënave/ Lubonja: Sa më shumë qëndrojnë në pushtet, aq më shumë kriminalizohen!

13/04/2021neAktualitet

SPAK ka nisur një hetim, mbi lajmet e portalit Lapsi.al, në lidhje me publikimin e sigurimit që Partia Socialiste i bënte të dhënave të qytetarëve, e sipas saj, çdo person kishte nga një patronazhist, i cili kishte informacion se ku orientohej vota e tyre. https://pamfleti.net/skandali-i-te-dhenave-lubonja-sa-me-shume-qendrojne-ne-pushtet-aq-me-shume-kriminalizohen/