„Linda Rama“ verkaufte ihre Schrott Villa, ohne Fenster

Mit gefälschten Grundstücks Urkunden, der berüchtigten Richterin Fatmir Hajdari, (ihre eigenen Grundstücks Urkunden in Tirana, wurden für ungültig erklärt) zu Vermögen. Nun wird wegen Bauschrott, nicht einemal Fenster, das Bau verkauft, wie Linda Rama erklärte. Auch der jetzige EU Botschafter Soreo, hatte in dem Club Zirkel eine Wohnung, was nur dem Spesen Betrug dient, wie es bei Deutschen Diplomaten auch schon normal war, vor 15 Jahren. Alle von Richtern, erteilten Grundstücks Urkunden, wurden vor 2 Jahren für ungültig erklärt, da nie eine Kompetenz, für die Justiz, oder Gesetz hierzu in Kraft war.

Die Dezentralisierung von Albanien, ermöglichten diese Skandal Geschäfte, ein Idioten Projekt der EU, denn nur Verbrecher Strukturen wurden so aufgebaut.

Richterin, ohne Schulabschüsse, Studium und von Salih Berishas Gnaden

Fatmir Hajdari, rechts, bei der KSK Vorladung wo es um ihre Vermögen ging

Die Frage des Landerwerbs und seines tatsächlichen Eigentums wird seit langem gemunkelt, und es wird sogar gesagt, dass ein Gericht unter dem Vorsitz von Fatmira Hajdari die Entscheidung zugunsten der Frau des Premierministers gefälscht und die Beweise von Menschen, die nicht leben, als Beweismittel vorgelegt hat.

„Ich habe es an Dhurata Relit verkauft. Sie ist unsere Mitbewohnerin und ich habe sie verkauft, weil ich in einer finanziellen Notlage war. Zu dieser Zeit war das der Preis für Land hier, weil sich niemand für dieses Dorf interessierte. „Ich weiß, dass Dhurata das Land für die Tochter und die Enkelin gekauft hat, aber viel später fanden wir heraus, dass die Enkelin Linda war, die Frau von Edi Rama“, – sagte Isufi, ungefähr 60 Jahre alt. Linda Ramas Eigentumserklärung besagt, dass sie 2005 zwei Grundstücke im Dorf Surrel (2528 m2 und 1955 m2) mit einem Gesamtwert von 10,8 Millionen ALL gekauft hat.

INTERVISTA / Edi Rama flet për ‘shtëpinë’ e tij: Vetëm vilë që nuk quhet ajo. Është kontribut i Lindës, do vijë dita do jetë pikë referimi (FOTO)

December 27, 2020 00:01

INTERVISTA / Edi Rama flet për ‘shtëpinë’ e tij: Vetëm vilë që nuk quhet ajo. Është kontribut i Lindës, do vijë dita do jetë pikë referimi (FOTO)

Vilë? Shtëpi? Kompleks? E vështirë të gjesh një emër për të. Në vështrim të parë nuk duket luksoze. Fjala më e saktë ndoshta është “ndryshe”.

Por “Gjëja” e Edi Ramës është përfolur për shpenzime unike, si tavani i xhamit për shkak të mungesës së ditareve dhe sende të shtrenjta sipas shijeve shpesh ekstravagante të kreut të së majtës shqiptare. Disa japin shifra që variojnë nga 400 mijë në 5 milion euro.

Në një intervistë këtë të enjte, si thuajse përherë në TV Klan, kryeministri u pyet eshe për banesën e tij. “Folët për një apartament ndërkohë që jeni në një vilë” – ishte pyetja e intervistuesit të tij. Dhe kreu i ministrave përgjigjet:

“E para vetëm vilë që nuk quhet ajo. E dyta është një, nga thuajse gjysmë milionë shtëpitë që janë ndërtuar në Shqipëri. Në shtëpinë ku jetojmë ne, ngado të kthesh kokën janë vila 3-4 katëshe dhe nuk ka asnjë politikan aty. E treta, unë vetë deri ditën kur jam bërë burri i Linda Ramës dhe kam shumë fat që jam burri i Linda Ramës, unë kam pas idenë që: Pse duhet të kem unë shtëpi? Unë jetoj me qira. Shtëpitë e mia me qera janë gjithmonë minimaliste.

Linda kishte një tjetër ide: Që shtëpia është një hapësirë ku zhvillohet historia e përditshme e një familjeje dhe ku mblidhen kujtimet dhe janë pasuri edhe e fëmijëve. Në atë kohë ajo kishte një tokë që në fillim të viteve 2000 kur nuk ishim fare me njëri-tjetrin dhe erdhëm tek ideja për ta bërë atë shtëpi.

Është kontributi i saj për ta bërë atë shtëpi. Është një hapësirë e shtrirë në një kat. Ka një veçanti që muret e jashtme dhe të brendshme i ka një, por do vijë dita që me siguri do jetë pikë referimi nga pikëpamja e arkitekturës”.

Në nëntor 2015 DITA publikoi një seri artikujsh mbi shtëpitë e politikanëve kryesorë të vendit, shoqëruar me foto.

Mes atyre shkrimeve ishte dhe ai për shtëpinë e Ramës. Pjesë nga ai shkrim po ribotojmë më poshtë:

Kopertina Dita 08 Nëntor 2015

“Gjëja” e Edi Ramës

Kur në fillim të 2013-s një televizion informativ dha pamjet e para të themeleve, Rama e quajti “shtëpi ekologjike” dhe njoftoi se ishte projektuar nga një arkitekt italian.

Por bashkëshortja e kryeministrit, Linda Rama në një intervistë dhënë në 30 dhjetor 2014, tha se ideja e një banese të tillë unike ishte e Edi Ramës.

“Kontributi im ka përshkuar fillin e kreativitetit të Edit, vështirësia ime ka qenë e disafishtë… Banesa është një banesë e ngrohtë dhe ndjehem mirë, edhe pse me materiale shumë të varfra… Kështu ndahemi në shtëpinë tonë. Me materiale të lira. Shtëpisë ia japin vlerën banorët dhe jo materialet, – tha Linda Rama.

Kur shtëpia kishte marrë disi formë nisën kritikat e para.

U përfolën kostot dhe shijet e kreut piktor të qeverisë.  Gjatë u morën me faktin që kjo shtëpi nuk ka dritare anësore por tavan xhami, prej ku merr dritën dhe ajrin.

“Tavanët janë një fjalë e fundit e teknikës së ndërtimit, për t’i lejuar kryeministrit që të komunikojë lirshëm me qiellin” – ironizonte me këtë rast një portal, të cilin thonë që Rama e lexon shumë.

Është përfolur gjatë çështja e blerjes së tokës dhe pronësia e saj reale, madje thuhet se një trup gjykues i kryesuar nga Fatmira Hajdari ka falsifikuar në favor të bashkëshortes së kryeministrit vendimin duke paraqitur si prova dëshmi personash që nuk jetojnë.

Isuf Isufi, një banor vjetër i zonës thotë se e ka shitur këtë prone më shumë se 12 vjet të shkuara.

Fillimisht dy dynym e më pas dy të tjera, e jo më shumë se 4 mijë lekë të vjetra metri katror.

“Ia kam shitur Dhurata Relit. Është bashkëfshatarja jonë dhe unë e kam shitur sepse isha në gjendje të rëndë ekonomike. Asokohe kaq ishte çmimi i tokës këtu sepse askush nuk interesohej për këtë fshat. Di që Dhurata e bleu tokën për vajzën dhe mbesën, por shumë më vonë e kemi marrë vesh që mbesa ishte Linda, gruaja e Edi Ramës”, – është shprehur Isufi, rreth të 60-tave.

Në deklaratën e pasurisë së Linda Ramës thuhet se në vitin 2005 ajo ka blerë dy sipërfaqe toke në fshatin Surrel, (2528 m2 dhe 1955 m2) me një vlerë totale 10.8 milionë lekë.

Kurse në deklaratën e fundit të pasurisë çifti Rama ka shkruar se ka marrë 80 mijë euro kredi për godinën në fjalë.

Fotot e mëposhtme janë realizuar nga fotoreporteri Klevis Janko i gazetës DITA të enjten, datë 5 nëntor 2015.

Shtëpia duket e pambaruar, por në oborrin e pasëm shihen tesha të varura ndërsa në hyrjen e sipërme shihet kabina e gardistit dhe një person afër, çka do të thotë që shtëpia banohet dhe ruhet.

Çifti Rama njoftoi hyrjen në këtë shtëpi që në festimin e Vitit të Ri, 2014.

A ka marë kjo shtëpi e çuditshme formën e vet përfundimtare? Ndoshta jo. Ndoshta prej kritikave dhe vëmendjes së shtuar, Rama ka mbyllur pjesën e brendshme dhe ka lënë përgjysëm veshjen e jashtme të saj.

Xhami në vend të çatisë është eksperimentuar edhe më parë nga Rama.

Një prej biznesmenëve të Tiranës që ishte qiradhënësi i shtëpisë ku banoi për disa vjet ish-ambasadori i BE në Tiranë, Ettore Sequi, u thoshte shpesh miqve që atë banesë dupleks e kishte ideuar Edi Rama.

Banesa nuk kishte tavan, por një kube xhami, drejt së cilës, ngrihej një pemë reale, e lartë, që rritej brenda shtëpisë.

Pamje e tanishme: Foto e bërë të enjten, 5 nëntor 2015

Pamje e tanishme: Foto e bërë të enjten, 5 nëntor 2015

Foto e Shtator 2014, ndërsa punimet vijonin

Pamje e tanishme: Foto e bërë të enjten, 5 nëntor 2015

Pamje e tanishme: Foto e bërë të enjten, 5 nëntor 2015

http://www.gazetadita.al/intervista-rama-flet-per-shtepine-e-tij-vetem-vile-qe-nuk-quhet-ajo-eshte-kontribut-i-lindes-do-vije-dita-do-jete-pike-referimi-foto/

Grundstücksraub in Sarande: erfundene Kadaster Grundstücke, in Öffentlichen Parks, die totale Fälschungen

Aktualitet

Skandali me pronat publike, Bashkia e Sarandës hesht për grabitjen e…

I.Z. – 26 December, 2020

2 Gedanken zu „„Linda Rama“ verkaufte ihre Schrott Villa, ohne Fenster“

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s