Polizei Gewalt in Tirana, mit dem Mord an Klodian Rashes

Die einmal gute Polizei Ausbildung in Albanien, Bis Ende 2007, mit Klaus. Schm. Leiter der PAMECA II Organisation, davon ist heute wenig übrig, was 2010, schon sehr deutlich war. Schläger Trupps der Polizei in Gestapo Art wie in Berlin. Ein ungewaffneter! Jugendlicher wollte Zigaretten Nacht kaufen, trotz Ausgangs Sperre! Als er bei einer Kontrolle weglief wurde er erschossen. Klientel Politik duldeten, verbrecherische EU, Deutsche und US Leute vor Ort, zerstörten Militär und Polizei, wie die Justiz. Berlin finanzierte jedes Verbrechen und die EU sowieso

Pŕoteste in Tirana, die Innere Sicherheit übernahm die Ermittlungen

Historia/ Nga justifikimi i dhunës policore te manipulimi i vrasjes së Klodian Rashës

22 orë më parë

Megjithëse pranoi që efektivi i Shqiponjave me inicialet N.H shkeli ligjin, kur i mori jetën Klodian Rashës, Policia e Shtetit tentoi të ngrejë një alibi paralele në mbrojtje të tij. Tentativa e manipulimit dallohet jo vetëm në detajet që iu përcollën medias, por edhe nga veprimet hetimore. Por si çdo alibi e sforcuar, varianti i policisë ka disa pika “që fusin ujë”.

Faktet e rreme në njoftimet për median

1) Në njoftimin e parë, policia tha se Klodian Rasha “është larguar me vrap duke i drejtuar punonjësit të policisë një send të fortë në dukje armë zjarri” Nga ky përshkrim i policisë duket sikur në momentin që efektivi i Shqiponjave N.H qëlloi me armë, Klodian Rasha i kishte drejtuar një pistoletë. Por më vonë rezultoi se pistoleta, u gjet gati 100 metra larg vendit ku Klodian Rasha mbeti i vrarë dhe se 25-vjeçari nuk ishte i armatosur në momentin që ndërroi jetë. Edhe familjarët thanë se ai ishte i paarmatosur dhe se nuk kishte asnjë armë.

Lexo edhe: Policia pranon krimin/ A ishte i armatosur 25-vjeçari Klodian Rasha?

2) Një detaj tjetër, që tenton justifikimin e policit vrasës, duke manipuluar dinamikën e ngjarjes është në fjalinë në vazhdim. “I gjendur në këto kushte dhe në mungesë të ndriçimit të plotë punonjësi i policisë ka qëlluar me armë zjarri dhe për pasojë ka mbetur i plagosur shtetasi K.R., 25 vjeç i cili ka humbur jeten në spital”. Por shikoni fotot më poshtë. Ato tregojnë vendin ku u vra Klodian Rasha.

Në mbrëmje, gazetari Spartak Koka dhe xhaxhai i viktimës kanë shpjeguar dinamikën e ngjarjes (video KETU). Por ajo që vihet re është se rruga ku po qëndronte Klodian Rasha është krejtësisht e ndriçuar. Edhe hyrja e rrugicës ku mbeti i vrarë 25 vjeçari, është më pak e ndriçuar, por polici ka qëlluar vetëm 4 metra larg 25 vjeçarit duke e vrarë atë.

3) Në të njëjtën fjali të njoftimit, ka një tjetër detaj që rezulton i pavërtetë. Aty thuhet se “ka mbetur i plagosur shtetasi K.R., 25 vjeç i cili ka humbur jeten në spital”. Por me një plumb në kokë dhe me një plumb tjetër që i preku aortën e zemrës, 25 vjeçari vdiq në vend thanë familjarët. Gazeta Panorama që u interesua pranë Spitalit të Traumës, raportoi sot se mjekët thanë se trupi i të riut mbërriti i pajetë, ndryshe nga sa pretendon policia.

4) Akoma me flagrant bëhet tentativa e manipulimit të ngjarjes në njoftimin e SHÇBA, sipas së cilës Klodiani “është larguar me vrap dhe në ndjekje e sipër është përballur me punonjësin e policisë N.H., i cili pasi nuk ka arritur të kapë dhe prangosë atë, ka hapur zjarr me armën e shërbimit në drejtim të tij”
Përshkrimi i ngjarjes është manipulativ. Sepse Klodian Rasha u qëllua pas shpine, ndërsa vraponte drejt shtëpisë dhe nuk pati asnjë “përballje” me policin N.H. https://www.facebook.com/v9.0/plugins/post.php?app_id=&channel=https%3A%2F%2Fstaticxx.facebook.com%2Fx%2Fconnect%2Fxd_arbiter%2F%3Fversion%3D46%23cb%3Df8ca8a164bb62c%26domain%3Dlapsi.al%26origin%3Dhttps%253A%252F%252Flapsi.al%252Ff2ae7cfbe09a2e4%26relation%3Dparent.parent&container_width=840&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FSHCBA.MB%2Fposts%2F1044120202731024&locale=en_GB&sdk=joey&show_text=true&width=

5) Mbetet e paqartë se përse hetimet u kryen nga Shërbimi i Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave dhe jo nga Prokuroria e Tiranës. Në përfundim të hetimeve, SHÇBA nxitoi të formulojë akuzën për policin e Shqiponjave N.H, “Vrasje e kryer në kapërcim të kufijve të mbrojtjes së nevojshme”. Por duke qenë se Klodian Rasha ishte i paarmatosur dhe u qëllua duke vrapuar rezulton se polici nuk ka qenë në kushtet e mbrojtjes, sepse nuk ka pasur asnjë sulm të padrejtë, të vërtetë dhe të çastit, sic parashikon ligji.

Nga justifikimi i dhunës tek alibia e vrasjes

Nën drejtimin e dyshes Llëshaj-Veliu, policia e shtetit ka një histori abuzimi dhe dhune ndaj qytetarëve, por po ashtu, e shoqëruar me një histori justifikimesh dhe relativizimi nga ana e eprorëve për policët që kanë abuzuar me detyrën. është flagrant momenti kur dhjetëra të rinj u rrahën nga policia në protestën paqësore kundër shembjes së godinës së teatrit kombëtar. (video KETU)

Të ulur në krah të godinës së Ministrisë së Brendshme të rinjtë u dhunuan nga policia dhe u shoqëruan në komisariate duke u tërhequr zvarrë dhe duke u rrahur nga policët. Skenat e dhunës u shfaqën në të gjitha ekranet e mediave, por veprimet e policëve u justifikuan nga Ministri i Brendshëm me këto fjalë:

“Policia nuk shkoi vetë më 17 maj tek Teatri, por u thirr në përcaktim të asaj që e detyron ligji. Policia nuk shkoi si palë, por si autoritet ligjzbatues. Policia i përgjigjet çdo pronari që i është zaptuar prona. Në iu përgjigjem Bashkisë së Tiranës, që është pronare e Teatrit. Teatri ishte uzurpuar. Policia kishte dy rrugë, të zbatonte një detyrim ligjor dhe t?i përgjigjej bashkisë, ose të mos e zbatonte atë. Ka thirrje patetike dhe histerike që i drejtohen policisë për të braktisur detyrën”.

Mes qindra të rinjve që u dhunuan në protestën kundër shembjes së Teatrit ishte edhe gazetari Alfred Lela. (VIDEO KETU) Ai tentoi të ndalte dhunën ndaj deputetes së LSI-së, kur u tërhoq zvarrë nga policët. Në përballjen me kryeministrin Rama për brutalitetin policor, shefi i qeverisë justifikoi sërish policinë, ndërsa ngrinte pyetjen“Ku është dhuna?”:

https://lapsi.al/2020/12/09/historia-nga-justifikimi-i-dhunes-policore-deri-te-manipulimi-i-vrasjes-se-klodian-rashes/

Protest Escalates in Albania One Day after the Police Killing of Young Man 

Protest Escalates in Albania One Day after the Police Killing of Young Man 

Hundreds of people have escalated their protest on Wednesday, one day after a police officer shot and killed a 25-year-old man in the early morning hours. The protest seems to have been called by several popular social media accounts focusing on political memes. At 16:00 on Wednesday, protesters gathered in front of the Ministry of…

7 Gedanken zu „Polizei Gewalt in Tirana, mit dem Mord an Klodian Rashes“

  1. Erster Lockdownbrecher erschossen

   Polizei erschießt Lockdownbrecher in Tirana.

   https://de.rt.com/international/110339-demonstrationen-in-albanien-nach-todlichen/

   . In der albanischen Hauptstadt Tirana demonstrierten Hunderte Menschen gegen die Tötung eines 25-jährigen Mannes durch die Polizei. Dieser hatte gegen eine pandemiebedingte Ausgangssperre verstoßen. Klodian Rasha wurde am frühen Dienstag von Polizeikräften erschossen. Selbst die albanische Polizei wertete dies als exzessive Gewaltanwendung durch einen Beamten. Die Ausgangssperre wurde eingeführt, um eine weitere Ausbreitung der COVID-19-Fälle einzudämmen.

   Da dürfte sich der eine oder andere Corona-Faschist klammheimlich freuen und sich sowas auch in Deutschland herbeiwünschen. KBW Kommunist Kretschmann mit sei

   Like

  2. Flächen deckender Polizei Terror, krimineller und korrupter Politiker, die mit erfundenen gafälschten Website, den Corona Terror weiter organisierten, für Mafia Phaŕma Geschäfte

   Zombi Wissenschaftler, nehmen gefälschte Amazon, Website und die Biowaffen Abteilung des Pentagon als Quelle, frei erfunden, was bei Lancet auch Anfang April schon dokumentiert war. Leopoldinas, was so auf 76 Kriminelle, die sich Wissenschaftler nennen

   Klicke, um auf 2020_Leopoldina-Stellungnahmen_Coronavirus-Pandemie_1-7.pdf zuzugreifen

   Like

 1. wegen Fotos, Berichten wurden 2 Journalisten verhaftet, davon Einer von der ältesten Zeitung: koha Jone

  Second Albanian Journalist Detained during Protests Decrying Killing of Young Man by Police
  Second Albanian Journalist Detained during Protests Decrying Killing of Young Man by Police

  Editor-in-chief of “Koha Jonë” newspaper Qamil Xhani was detained by the police as he was photographing an instance of violence against a minor during yesterday’s protests. Via a Facebook post, Xhani told how the jail cells he was brought to were filled with people who were arrested by the police, and some of them were…
  By Exit News December 12, 20

  https://exit.al/en/2020/12/12/second-albanian-journalist-detained-during-protests-decrying-killing-of-klodian-rasha-by-police/

  Like

 2. Der vollkommen unfähige DP Vertreter, fordert, das aus der Gemeinde der Rechtvertreter der Stadt gewählt wird. Er wurde vor Jahren, als Bürgermeister Kandidat ausgetrickst, durch die Lefter, Nard KOka Mafia des Ilir Meta und dann ging es mit der Stadt richtig bergab

  Like

  1. Ein Berg Neanderthaler aus Tropoje Nevaldo Hajdaraj, erschoss als Polizist Klodian Rashes! Der Polizist Hajdari, ebenso woher das Opfer kommt sagt Alles über die Zustände in Albanien. Ursache, die Fake Polizei Ausbildung der Deutschen, Britten, Amerikaner Weltweit. Für Geld kann jeder sich in die Polizei Ausbidlung einkaufen. Ausnahme Klaus Schmidt, Leiter der PAMECA Polizei Mission II, machte es richtig, machte Albanien zu einem sehr sicheren Staat verliess Albanien Ende 2007, nachdem er präktisch dort 10 Jahre war.

   Klodian Rasha u vra në ngjarjen tragjike të mëngjesit të datës 8 dhjetor, kur 25 vjeçari është qëlluar për vdekje me armë nga polici Nevaldo Hajdaraj. Ngjarja e rëndë solli reagime dhe protesta të shumta, të cilat degjeneruan në dhunë dhe shkatërrime në Tiranë dhe qytetet të tjera të vendit. https://shqiptarja.com/lajm/ska-kryer-shkelje-dhe-ka-bere-njoftimin-ne-kohe-pas-2-javesh-i-pezulluar-kthehet-ne-detyre-kolegu-i-policit-qe-qelloi-klodjan-rashen

   Like

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s