Wizz Air, fliegt wieder Tirana an, will eine Drehscheibe zu 15 Flugzielen eröffnen

 

Wizz Air Announces 15 New Routes from Tirana

From: Alice Taylor 2 hrs ago
Wizz Air Announces 15 New Routes from Tirana
Hungarian budget airline Wizz Air has announced it will be opening a new base in Albania with three new aircraft.A total of 15 new routes will fly in and out of Tirana. Travellers will now be able to fly directly to Austria, Belgium, Germany, Greece, Italy, the UK, Hungary, France, the Netherlands and Czechia.

The new routes will be operational as of 1 July.

“We see the potential to re-stimulate demand for low-cost travel and contribute to the vital recovery of tourism in these markets. With our new health and safety protocol designed to ensure that our customers and crew can fly safely, we are able to offer more affordable travel opportunities on our extensive network,” Wizz Air CEO Jozsef Varadi said.

The airline will also open bases in Milan, Larnaca, and Lviv on 1 July.

 

3 Gedanken zu „Wizz Air, fliegt wieder Tirana an, will eine Drehscheibe zu 15 Flugzielen eröffnen“

 1. Wizz Air, hat den Flug, am Sonntag den 14.Juni storniert, als genau zum Pfingst Ferien Ende, Memmingen – Tirana. Die Sabotage gegen Alles, mit korrupten Deutschen Poliitikern, der EU, hat wie geplant schwerste Folgen, was ja auch vom Pentagon so geplant war, und Kriminellen, die sich Wissenschaftler und Politiker nennen. Militär trägt keine Masken, was ja Alles sagt. Die Deatabilisierung von Europa, steht schon lange auf dem Programm der Amerikaner, wie es der US Verteidigungs Minster Pompeo, erläuterte. War Alles nur eine Übung, was ja auch um General Wolters, NATO schon lange bekannt ist, wir vor 3 MOnaten schon erklärten. Man muss nur vollkommen korrupte Wissenschaftler, Medien, Politiker haben, um die Betrugs Show rund um die WH0, Bill Gates zusehen, direkt von Angela Merkel finanziert

  Global Capitalism, “World Government” and the Corona Crisis
  By Prof Michel Chossudovsky, June 03, 2020
  The COVID-19 crisis is marked by a public health “emergency” under WHO auspices which is being used as a pretext and a justification to triggering a Worldwide process of economic, social and political restructuring.
  https://www.globalresearch.ca/global-capitalism-world-government-and-the-corona-crisis/5712312

  It’s Not an Epidemic, It’s An Operation

  US Secretary of State Mike Pompeo (slip of the tongue) tacitly admits in a somewhat contradictory statement that the COVID-19 is a “Live Exercise”, an “Operation”:

  “This is not about retribution,… This matter is going forward — we are in a live exercise here to get this right.”

  To which president Trump retorted “you should have told us”.

  Those words will go down in history.

  “Global Governance”

  A new stage in the evolution of global capitalism is unfolding. A system of “Global Governance” controlled by powerful financial interests including corporate foundations and Washington think tanks oversees decision-making at both the national and global levels. National governments become subordinate to “Global Governance”. The concept of World Government was raised by the late David Rockefeller at the Bilderberger Meeting, Baden Germany, June 1991:

  Gefällt mir

 2. am 22. Juni wird wieder normaler Flugverkehr mit Albanien bestehen

  Von der EU lange sabotiert um möglichst viele Milliarden für angebliche Corona Forschung zustehlen

  Shqipëria rihap kufijtë ajrorë, nga 22 qershori rinisin fluturimet nga Rinasi

  Ministria e Infrastrukturës njofton se duke nisur që nga data 22 qershor, rinisin fluturimet e rregullta ndërkombëtare për në aeroportin e Rinasit. Kompanitë e fluturimeve duhet të marrin vetë leje në shtetet e huaja për të fluturuar, ndërsa nga e hëna vendi pret të gjithë shtetasit e huaj që duan të vijnë në Shqipëri.
  Eliza Gjediku
  20 Qershor, 13:32 | Përditesimi i fundit: 20 Qershor, 15:46

  [Rrit madhesinë e shkrimit] [Zvogëlo madhesinë e shkrimit]

  TIRANE-Pas tre muajsh, të hënën rihapen plotësisht kufijtë ajror të Shqipërisë. Ministria e Infrastrukturës ka njoftuar se duke filluar nga data 22 qershor të gjitha kompanitë ajrore do të kenë mundësinë që të fluturojnë nga Aeroporti Nënë Tereza për në shtetet e huaja, por me një kusht. Kompanitë e fluturimeve do të duhet të marrin leje në shtetet përkatëse ku duan të fluturojnë, nëse ato do ti lejojnë të kryejnë fluturimin, apo jo. Pra ne presim shtetas të huaj në vendin tonë, por në rast se shtetet nuk japin leje për shqiptarët, fluturimi nuk bëhet.

  Konkretisht nëse një kompani do të fluturoj drejt Italisë, ajo duhet të marrë leje në Aviacionin Italian për të bërë fluturimin, pra nuk do të ketë marrëveshje mes shteteve por ju lihet në dorë kompanive të sigurojnë rezervimin e fluturimeve.
  LEXO EDHE:
  Bankat ulin interesin, por rrisin kushtet për dhënien e kredisë, ekspertja: Janë të pasigurta për vijueshmërinë e biznesit

  “Përgjatë javës që fillon në datë 22 qershor 2020, për skedulat e aktivizuara, shoqëritë ajrore duhet të marrin masa e nevojshme për të mundësuar rezervimin e fluturimeve për dhe nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Infrastrukturës.

  Po ashtu operatorët ajrorë që do të ulen dhe do të fluturojnë nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës do të jenë përgjegjës për të informuar pasagjerët për kufizimet e mundshme në fuqi për nisjet nga TIA, për në aeroportin e destinacionit të synuar, si dhe të rregullave të kujdesit dhe sigurisë së shëndetit në aeroportin e destinacionit. I gjithë ky proces do të monitorohet në mënyrë rigoroze nga Aviacioni Civil Shqiptar.

  Gjatë fluturimeve kompanitë ajrore duhet të respektojnë në mënyrë të rreptë edhe protokollet shëndetësore. Ndërsa fluturimet e rregullta, sipas edhe deklaratës së Komisionit Evropian, pritet të rifillojnë më 1 korrik. Deri më tani vendi ka filluar fluturimet vetëm me Austrinë, Greqinë dhe Serbinë, por që drejt këtyre vendeve mund të fluturojnë vetëm shtetasit rezident.

  Njoftim i plote
  Në kuadër të iniciativave për ringritjen e industrisë së aviacionit civil në Shqipëri, pas vështirësive që rezultuan nga situata e paprecedent e COVID- 19, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë së bashku me Autoritetin e Aviacionit Civil është duke ndërmarrë hapat e nevojshëm për rifillimin gradual dhe të sigurtë të aktivitetit të transportit ajror.

  Prioritet i veprimtarisë në kontekstin në fjalë është rivënia në funksionim e transportit ajror në përputhje me rregullat parandaluese dhe mbrojtëse të sigurisë së shëndetit, hartuar sipas rekomandimeve dhe udhëzimeve të organizmave ndërkombëtarë të aviacionit civil dhe atyre të shëndetit publik.

  Duke mirëkuptuar e mbështetur dëshirën dhe nevojën e shoqërive ajrore që kanë skeduluar fluturime të rregullta ndërkombëtare për dhe nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës, për të nisur sa më shpejtë aktivitetin e tyre, dëshirojmë të konfirmojmë se të gjitha përpjekjet po ndërmerren nga autoritetet shtetërore shqiptare për të mundësuar rifillimin e fluturimeve në mënyrë të koordinuar dhe të organizuar me shtetet partnere me të cilat zbatojmë Marrëveshje të Shërbimeve Ajrore.

  Duke konsideruar deklaratën e Komisionit Evropian të datës 11 qershor 2020, sipas së cilës rekomandohet ndër të tjera heqja e kufizimeve të udhëtimit për Shqipërinë, Bosnje- Hercegovinën, Kosovën, Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut dhe Serbinë, duke filluar nga 1 Korrik 2020 si dhe duke konsideruar angazhimet e disa shteteve të tjera të Zonës Shengen për të ndjekur të njëjtën qasje, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë njofton se duke filluar nga data 22 qershor 2020, do të fillojnë veprimet për operimin e fluturimeve të rregullta ndërkombëtare, në destinacionet, sipas skedulave që do të miratohen dhe komunikohen nga Autoriteti i Aviacionit Civil në vijim.

  Përgjatë javës që fillon në datë 22 qershor 2020, për skedulat e aktivizuara, shoqëritë ajrore duhet të marrin masa e nevojshme për të mundësuar rezervimin e fluturimeve për dhe nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës.

  Shoqëritë ajrore duhet të bëjnë çdo përgatitje dhe të kenë gati planet e veprimit për zbatimin e detyrimeve të parashikuara në Protokollin e Operimit të Transportit Ajror, të miratuar me Urdhërin Nr.169, datë 5 qershor 2020, të Ministrit të Infrastrukturës dhe Energjisë. Ndërkaq Autoriteti i Aviacionit Civil do të monitorojë rigorozisht zbatimin e këtyre masave.

  Operatorët ajrorë që operojnë për dhe nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës do të jenë përgjegjës për të informuar pasagjerët për kufizimet e mundshme në fuqi për nisjet nga TIA për në aeroportin e destinacionit të synuar, si dhe për kërkesat që përmbahen në Protokollin e Operimit të Transportit Ajror, si dhe të rregullave të kujdesit dhe sigurisë së shëndetit në aeroportin e destinacionit.

  Përtej lajmit të shumëpritur për rinisjen e fluturimeve ajrore Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë së bashku me Autoritetin e Aviacionit Civil do të ndërmarrin çdo veprim të nevojshëm që të garantohen operimet e sigurta, eficiente dhe mbi të gjitha siguria e shëndetit të punonjësve të këtij sektori dhe ajo e pasagjerëve“ thuhet në njoftim.
  d.ba./Shqiptarja.com

  TAG: rinas kompani ajrore Koronavirus koronavirusi ne shqiperi

  Sondazhi i ditës:
  A mendoni se do të zgjidhet ngerci i krijuar me reformën zgjedhore dhe marrëveshja do finalizohet?

  Komento
  Komente

  UKU MOMLIT: 20/06/2020 14:35

  Ku eshte pare qe te korruptuarit te shkarkojne te zgjedhurin e tyre president te korruptuar? Vetem nese ju shterngohen mengenete nga USA @ EU kjo mund dhe do te ndodhe.
  Përgjigju

  Lajme të tjera

  Spartak Braho: Krimet e Gazidedes nga operacioni kundër jugut, gjakosja e gazetarëve, përndjekja e Adem Jasharit deri tek zhdukja e Remzi Hoxhës
  Adriatik Doci
  20 Qershor, 15:54
  Fluks në Morinë/ 6 mijë qytetarë nga Kosova vetëm të shtunën! Harrojnë masat anti-covid, udhëtarëve nuk u kërkohen maskat (VIDEO)
  20 Qershor, 15:29
  Veliaj i dorëzon çelsat e banesës së re familjes në Zall Herr: Përfunduam të gjitha shtëpitë e dëmtuara nga tërmeti i shtatorit
  20 Qershor, 15:17
  Fjalimi prekës i djalit të Moikom Zeqos: Ku je tani babi? Si ike kështu? Realizova ëndrrën, por humba tim atë!
  20 Qershor, 15:05
  Vajza s’paguan taksinë dhe thirret policia, diskutimi me efektiven: Ma paguaj ti! (Pamjet në Emisionin 112)
  Antonio Çakshiri
  20 Qershor, 15:04
  Pogradeci futet në hartën e COVID, infektohet stafi mjekësor, mbyllet konsultorja
  20 Qershor, 14:20

  https://shqiptarja.com/lajm/nga-22-qershori-rinisin-fluturimet-e-rregullta-nderkombetare-per-dhe-nga-aeroporti-i-rinasit?r=kh1

  Gefällt mir

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Erstelle deine Website mit WordPress.com
Jetzt starten
%d Bloggern gefällt das: