Wenn Justiz, nur noch der Beschäftigung von Idioten dient: Albanien

Man macht Hinter Zimmer Entscheidungen, entlässt den Richter Luan Daci, weil er 1997, als Richter gefeuert wurde, was aber praktisch mit allen Berisha Richtern damals geschah. Und schon verliert die Justiz Bestelungs Kommission KPA, Eines der Wenigen Mitglieder. Bis zum Skandal EUGH, haben die dümmsten Georg Soros Gestalten heute wichtige Posten, kennen weder Logik, Gesetze und faire Gerichtsverhandlungen. Diese Idioten stellen heute die Gestalten im Deutschen Justiz Ministerium, im Albanischen: Deshalb funktioniert Nichts mehr. Und den Dümmsten aus der Gruppe, hat man sogar zum Deutschen Aussenminister gemacht: Heiko Maas, Nachfolger von Frank Walter Steinmeier der nicht mal das Völkerrecht respektierte.

Die korrupten und inkompetenden EU Idioten haben Deutschland, die EU geplündert, und die Posten, überall mit Idioten besetzt, die sich als Experten verkauften

Will the Justice Reform Eat Itself?

Will the Justice Reform Eat Itself?

The Albanian political commentariat was abuzz when on May 21 the US and EU ambassadors tweeted, rapidly after one another, cryptic messages about the Justice Reform. US Ambassador Yuri Kim warned against „a back-room deal to kill justice reform,“ while EU Ambassador Luigi Soreca stated that it „is not the time to reopen the discussion…

 

Vetting Judge Appeals Suspension by Anti-Corruption Court

Vetting Judge Appeals Suspension by Anti-Corruption Court

Special Appeal Chamber (KPA) judge Luan Daci has appealed the Special Anti-Corruption Court’s decision to suspend him for hiding his dismissal as judge in 1997. Daci claims he is innocent and “did not falsify…

3 Gedanken zu „Wenn Justiz, nur noch der Beschäftigung von Idioten dient: Albanien“

 1. Im Mafia Stile, werden von den EU, US Vertretern, mit Edi Rama bei persönlichen Treffen, Mafiöse Gestalten heimlich installiert, durch Absprachen der übelsten Art, Justiz unerwünscht, wie in Deutschland, EU GErichtshöfen, kommen so die korrupten Gestalten in Positionen, wie u.a. Susanne Baer, mit Null Richter Erfahrung, die nie eine Vorlesung las, gefakte Georg Soros UET Professur hat.

  Publikohen SMS-të në anglisht, ku Kryeministri Rama përcakton emrat në Gjykatën Kushtetuese

  Presidenti Ilir Meta ka zbardhur te Fevziu në “Opinion” detaje nga përplasja me qeverinë për emërimet në Gjykatën Kushtetuese dhe bllokimin e reformës në drejtësi.

  Në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu, Presidenti publikoi një mesazh të dërguar nga një diplomat në Tiranë në emër të Ambasadës së SHBA dhe BE-së. Mesazhi i përket kohës kur kreu i shtetit emëroi Marsida Xhaferrllarin si anëtare të Gjykatës Kushtetuese, ndërsa qeveria “Rama” për të njëjtin vend në gjykatë kërkoi emërimin e Arta Vorbsit, në shkelje të Gjykatës Kushtetuese. Pasi kreu i shtetit ka sqaruar, në atë kohë, ndërkombëtarët për problemet ligjore që emërimi i Arta Vorpsit dhe betimi i saj në noteri dhe jo në Presidencë, një diplomat ka nisur këtë mesazh: “Mirëmëngjes Beni. I takova kolegët e mi amerikane dhe të BE dhe folëm më Ramën në telefon dhe nuk e mbështesin pozicionin e presidentit për pezullimin dhe këtë nuk ma thanë në darkë. Ata besojnë që arta Vorpsi tani është caktuar si rezultat i mekanizmit zhbllokues dhe ata do të dalin sot publikisht dhe kemi rënë dakord që mos t’ju njoftojmë më herët. Rama megjithatë ra dakord që Marsida Xhaferllari të jetë në listën e presidentit për nominim për tjetrën. Dhe Rama nuk do përpiqet të bllokojë këtë”.
  Duke sqaruar përmbajtjen e SMS-së, Presidenti tha se “ky mesazhi këtu është se si funksionojnë diplomatët në Tiranë. Nuk e ka nisur me emrin e tij por në emër të Ambasadës Amerikane dhe Bashkimit Evropian. Ka qenë në takimin që unë kam pasur. Në darkë nuk i kishin të qarta opinionet. …Ky është mesazhi i një diplomati që ishte në takim në darkë me mua dhe që ishte shumë korrekt. Aty është qëndrimi i tyre”, tha Meta. Emri i diplomatit që ka dërguar SMS-në për arsye etike nuk është bërë publik, por përmbajta e tij është e mjaftueshme për të kuptuar mënyrën sesi po sabotohet reforma në drejtësi dhe se si ajo drejtohet nga Edi Rama.
  Mesazhi tregon se një ndërkombëtar, nga këta që flasin për dobinë e reformës në drejtësi dhe zbatimin e ligjit, i kërkon pazar kreut të shtetit. Teksti i SMS-së është i qartë, ndërkombëtarët i thonë kreut të shtetit që të dekretojë kandidaten e Ramës për në Kushtetuese Arta Vorpsin. Më pas, ata sugjerojnë se emri i Marsida Xhaferrllarit do të mbështetet nga Rama në një tjetër raund të përzgjedhjes së kandidaturave për në Gjykatën Kushtetuese. Mënyra sesi është bërë oferta-pazar, aq më tepër nga një diplomat, është një skandal i përmasave të papara ndonjëherë në Shqipëri. Diplomatët apo ekspertët e huaj që monitorojnë reformën në drejtësi kanë ardhur në Shqipëri për të vendosur standardet e zbatimit të ligjit dhe kontrollin e institucioneve të reja të drejtësisë. Ajo që shohim nga kjo SMS është se një pjesë e këtyre diplomatëve janë kthyer në pazaxhinj me ligjet e Shqipërisë dhe Kushtetutën. Më keq se kaq, ky SMS-së tregon se po një pjesë e këtyre diplomatëve janë kthyer në sekserë të Edi Ramës për të kapur reformën në drejtësi.
  Mesazhi është një provë e fortë që diskretiton gjithë pavarësinë e reformës në drejtësi dhe institucioneve të saj. Shprehja se “Edi Rama ka rëndë dakord për (iksin) në Gjykatën Kushtuese…” është provë për një vepër të rëndë penale. Kandidatët për në Gjykatën Kushtetuese s’kanë asnjë lidhje me qeverinë. Ata kalojnë në filtrat e institucioneve të reja të drejtësisë, te Këshilli i Emërimeve në Drejtësi dhe te verifikimi i ndërkombëtarëve. Të gjitha këto institucione kanë rënë me një SMS dhe nuk vlejnë më, pasi sipas asaj që shkruhet në tekst, ai që vendos është vetëm Edi Rama.
  Shkeljet ligjore që dëshmon ky mesazh janë të pafundme. Por mbi të gjitha, ky tekst u tregon shqiptarëve me pak rreshta se reforma në drejtësi e drejtuar personalisht nga Edi Rama dhe nga disa diplomatë në Tiranë është totalisht një dështim që në vend të zgjidhte problemet e Shqipërisë i ka komplikuar edhe më keq. Për të gjithë ata që thonë se pas reformës është SHBA, BE, ndërkombëtarët etj, mjaftojnë të lexojnë këtë tekst mesazhi. Pas reformës është Edi Rama dhe ndonjë burokrat ambasadash që bëjnë shantazhe, pazare dhe tallen me të gjithë ne, shqiptarët.
  Mili Xhani

  Gefällt mir

 2. Die SPAK, die neue Sonderstaatsanwaltschaft ist jetzt schon gescheitert, wie diese Fall zeigt

  vor einem Jahr
  Kritische Wort von „Martin Henze“ über den Jubel, das nun die ersten Sonder Staatsanwälte der „SPAK“ ernannt wurde

  Three’s a Crowd: the Albanian Crime Gang that Wasn’t
  In 2018, Albanian authorities said they had busted an organised crime group with tentacles reaching across Europe. Then a newly-created team

  June 8, 202008:46

  In 2018, Albanian authorities said they had busted an organised crime group with tentacles reaching across Europe. Then a newly-created team of special prosecutors backtracked.

  On the evening of September 21, 2018, police special forces raided a pool hall in the Albanian capital, Tirana, in search of Safet Bajri.

  Thirty-six-year-old Bajri was among more than a dozen people rounded up that day by police in Tirana, the northern Albanian town of Shkodra and the Dutch port of Rotterdam.

  Albania’s Serious Crime Prosecution hailed the arrests as the culmination of a two-year international investigation to take down what it said was an organised criminal enterprise involved in extortion, illegal gambling, football match-fixing and illegally influencing public officials.

  The Serious Crime Prosecution was disbanded barely a year later and replaced by a team of dedicated anti-corruption and organised crime prosecutors under a landmark overhaul of Albania’s much-maligned justice system.

  Much was expected of the Special Anti-Corruption and Organised Crime Prosecution, better known by its acronym SPAK, but within weeks it had ruled that the so-called Bajri Group was not a group at all, saying it had no evidence to prove any of the crimes, bar the match-fixing, was committed by more than two of the defendants at a time – the benchmark for an organised criminal enterprise under Albanian law.

  The decision, coupled with months of procedural wrangling between courts, mean the defendants are only now nearing trial, but in a lower court in Shkodra where several of them grew up and hold significant business interests. Some have walked free after their pre-trial detention expired. The charges they face have been heavily watered down.

  The developments, pieced together via court documents obtained by BIRN, raise fresh questions about the effectiveness of the 2019 justice overhaul under the Socialist-led government of Prime Minister Edi Rama, and of SPAK in particular.

  Its creation was hailed as a major step in the fight against deep-rooted organised crime and graft in Albania, but SPAK already faces criticism over the collapse of money-laundering charges in the case of 3.4 million euros found by police stuffed in the door cavities and upholstery of two imported cars in mid-2018.

  So far, it can boast only of the arrest on April 3 this year of two mid-level prison officials on suspicion of taking bribes to facilitate the sale of over-priced goods to prisoners.

  Rich criminal backgrounds

  Gefällt mir

 3. Die SPAK, die neue Sonderstaatsanwaltschaft ist jetzt schon gescheitert, wie diese Fall zeigt

  vor einem Jahr
  Kritische Wort von „Martin Henze“ über den Jubel, das nun die ersten Sonder Staatsanwälte der „SPAK“ ernannt wurde

  Three’s a Crowd: the Albanian Crime Gang that Wasn’t

  In 2018, Albanian authorities said they had busted an organised crime group with tentacles reaching across Europe. Then a newly-created team

  June 8, 202008:46

  In 2018, Albanian authorities said they had busted an organised crime group with tentacles reaching across Europe. Then a newly-created team of special prosecutors backtracked.

  Much was expected of the Special Anti-Corruption and Organised Crime Prosecution, better known by its acronym SPAK, but within weeks it had ruled that the so-called Bajri Group was not a group at all, saying it had no evidence to prove any of the crimes, bar the match-fixing, was committed by more than two of the defendants at a time – the benchmark for an organised criminal enterprise under Albanian law.

  The decision, coupled with months of procedural wrangling between courts, mean the defendants are only now nearing trial, but in a lower court in Shkodra where several of them grew up and hold significant business interests. Some have walked free after their pre-trial detention expired. The charges they face have been heavily watered down.

  The developments, pieced together via court documents obtained by BIRN, raise fresh questions about the effectiveness of the 2019 justice overhaul under the Socialist-led government of Prime Minister Edi Rama, and of SPAK in particular.

  Its creation was hailed as a major step in the fight against deep-rooted organised crime and graft in Albania, but SPAK already faces criticism over the collapse of money-laundering charges in the case of 3.4 million euros found by police stuffed in the door cavities and upholstery of two imported cars in mid-2018.

  So far, it can boast only of the arrest on April 3 this year of two mid-level prison officials on suspicion of taking bribes to facilitate the sale of over-priced goods to prisoners.

  Rich criminal backgrounds

  Gefällt mir

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s