Die „Malltese Falcan“, wird aus dem Hafen Durres geworfen, nachdem sich Auron Tare als Schiffs Agent ausgab: Nichts machte

Der bekannte vollkommen korrupte Hafen Kapitän: Paulin Ndreu, wirft eine berühmte Yacht aus dem Hafen von Durres, erlaubt nicht die Versorgung mit Diesel, was im Seerecht illegal ist. Ein Not Anlauf ist überall erlaubt im Seerecht, vor allem weil Montenegro ein Einlaufen verboten hat. Aber real, hat Auron Tare, sich als Schiffs Agent ausgegeben und nicht die vorgeschriebenen Einklarierungs Formalitäten gemacht

Die Anweisung das die Yacht den Hafen verlassen muss, was auf ein Chaos im Hafen hindeutet und Auron Tare hat schon viel dubiose Dinge der Unfähigkeit gemacht

Illegal trat Auron Tare, als Schiffs Agent auf, wo die Yacht keine Einreise Formalitäten machte, weil man sich auf die Einladung des Tourismus Direktor verliess. Deshalb flog die Yacht einen Tag nach Ankunft aus dem Hafen, weil der Kapitän, Skipper keine Ahnung hat von normalen Gepflogenheiten, das man umgehend nach Einlaufen zur Kapitanerie geht.

Illegal trat Auron Tare, als Schiffs Agent auf, wo die Yacht keine Einreise Formalitäten machte, weil man sich auf die Einladung des Tourismus Direktor verliess. Deshalb flog die Yacht einen Tag nach Ankunft aus dem Hafen, weil der Kapitän, Skipper keine Ahnung hat von normalen Gepflogenheiten, das man umgehend nach Einlaufen zur Kapitanerie geht.

Paulin Ndreu, ist bekannt, das er Bestechungs Geld fordert, was wohl nicht gezahlt wurde, als Sicherheits Chef vom Hafen Durres, Partner auch der EMS Shipping,
Bildschirmfoto vom 2020-04-06 13-59-32 Statement, der Sicherheits Abteilung des Hafens Durres, zu dem Rauswurf, der illegal im Hafen liegenden „Malltese Falcon“ mit dem Agenten Auron Tare, der weder eine Genehmigung als Schiffs Agent hat, noch die Yacht bei den Hafen Behörden, Polizei, Zoll anmeldete mit Crewliste, einen Notfall vortäuschte.

Incidenti me velierën në Durrës/ Përplasja Tare-Ndreu, DPD: Do t’i bëjmë padi për dhunim të institucioneve

05/04/2020 – 19:00

Drejtoria e Përgjithshme Detare ka reaguar pak minuta më parë përmes një statusi në Facebook për deklaratën e ish-drejtorit të Agjencisë Kombëtare të Turizmit, Auron Tare.

Në një postim më herët gjatë ditës, Tare e cilësoi në një postim në rrjete sociale “Mihali i Kapitenerisë shqiptare” kreun e DPD, Paulin Ndreu.

Ndërkohë në sqarimin për mediat të DPD-së, të drejtuar nga Paulin Ndreu, theksohet se “Drejtoria e Pergjithsnme Detare me pergjegjesi ligjore dhe institucionale deklaron se Auron Tare ka genjyer jahtin se pari dhe autoritetet Shqiptare, pasi jahtit i ka premtuar qe ta fuse 2 jave ne port duke zene kalaten per interesa private te tij ne kete kohe krize kur Drejtoria Detare kishte nxjerre nje urdher nje dite me parë se nuk do lejohej qendrimi i jahteve ne porte me shume se koha e furnizimit me nafte dhe uje. Pra jo me shume se 24 orë.”

Më tej, DPD thotë se do të ngrejë padi ndaj Auron Tares.

“Jahti ka qendruar ne raden e porti nga e shtuna deri te dielen dhe pasi nuk mundi te siguronte qendrim dy javor ne port eshte larguar pa kerkuar furnizim apo ushqime. E gjitha pjesa tjeter nga Auron Tare eshte trillim dhe sot ka shpethyer ne shpifje ndaj institucionit te Kapitenerise Portit Durres dhe per ketë ne do ti bejme padi per dhunim te institucioneve shteterore.”,- shkruhet në reagimin e DPD-së.

Njoftimi i plotë:

Sqarim per mediat

Drejtoria e Pergjithshme Detare si institucioni qe ka ne varesi Kapitnerite e Porteve hedh poshtë manipulimin e situates nga Agjenti i agjensise z.Auron Tare ne lidhje me jahtin Maltese Falcon

Auron Tare krijon situata per te fituar e zhvatur ne kohen pademie, dhe keto na i shet si dhunim te turizmit. Te gjitha keto vetem e vetem qe ai te beje ligjin ne porte si në Durres e ne Sarande me presione dhe duke dhunuar institucionet shteterore. Ai arrin deri aty sa krijon skena duke provokuar fyer sharë dhe denigruar inspektorin e kapitenerise ne zyren e tij,me arsyen se ai do te jetë padron i portit edhe ne kohe pandemie dhe atij nuk duhet tia prishe askush.

Drejtoria e Pergjithsnme Detare me pergjegjesi ligjore dhe institucionale deklaron se Auron Tare ka genjyer jahtin se pari dhe autoritetet Shqiptare, pasi jahtit i ka premtuar qe ta fuse 2 jave ne port duke zene kalaten per interesa private te tij ne kete kohe krize kur Drejtoria Detare kishte nxjerre nje urdher nje dite me parë se nuk do lejohej qendrimi i jahteve ne porte me shume se koha e furnizimit me nafte dhe uje. Pra jo me shume se 24 orë.

Jahti ka qendruar 24 ore ne port që premten deri te shtunen dhe nuk ka marre furnizim as nuk ka kerkuar furnizim duke u justifikuar se do e marr javes tjeter po ti duhet. Ne kontaktet qe ka bere autoriteti i Kontrollit Shteteror Portual i eshte thene nga kapiteni se kam marre leje te qendroj dy jave ne port. Jahtin nuk eshte larguar por i eshte thene te dali ne rade te portit deri sa te vije furnizimi i naftes te henen pasi e gjjthe skema ishte mashtim. Jahti ka qendruar ne raden e porti nga e shtuna deri te dielen dhe pasi nuk mundi te siguronte qendrim dy javor ne port eshte larguar pa kerkuar furnizim apo ushqime. E gjitha pjesa tjeter nga Auron Tare eshte trillim dhe sot ka shpethyer ne shpifje ndaj institucionit te Kapitenerise Portit Durres dhe per ketë ne do ti bejme padi per dhunim te institucioneve shteterore.

Drejtoria e Pergjithshme Detare eshte ne krye te punes per monitorinin e anijeve te mallrave dhe nuk do lejojë të zhantazhohet nga individë apo agjensi që kanë interesa private dhe duan te zhvasin e mashtrojnë ne kohe pandemie.

Drejtoria e Pergjithshme Detare

Ein Gedanke zu “Die „Malltese Falcan“, wird aus dem Hafen Durres geworfen, nachdem sich Auron Tare als Schiffs Agent ausgab: Nichts machte”

 1. In der Currilla, war der Startschuss, wieder für Strand Urlaub, aber schon vor 3 Wochen

  Shtohen pushuesit në Durrës, operatorët: Fundjava e parë që kemi lëvizje, respektohet distanca 3.5 m mes çadrave (VIDEO)

  Plazhi i Durrësit ka nisur të gjallërohet. Kjo është fundjava e parë ku vihet re një numër i shtuar pushuesit. Nga vëzhgimi i Report Tv shihet se më i frekuentuari është plazhi i Currilave.

  Plazhi i Durrësit ka nisur të gjallërohet. Kjo është fundjava e parë ku vihet re një numër i shtuar pushuesit. Nga vëzhgimi i Report Tv shihet se më i frekuentuari është plazhi i Currilave.

  https://shqiptarja.com/lajm/shtohen-pushuesit-ne-durres-operatoret-fundjava-e-pare-qe-kemi-levizje-respektohet-distanca-35-m-mes-cadrave

  Like

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s