Der Edi Rama Besuch in den USA und der Verbrecher: Damir Fazlic tauchte auf

Der Super Gangster Damir Fazlic, der nur Schulden in Albanien hinterliess, überall nur Geldwäsche Firmen aufbaute, rund um Energie tauchte mit Tom ‚Rich in Tirana auf, erhielt von Salih Berisha Privilegien, und Tom Rich: 500.000 $ als angebliche Beratung, eines der grossen Betrugsgeschäfte der Amerikaner, wo auch einmal Haftbefehl gegen Damir Fazlic ausgestellt war, ein Britischer Agent, schon im Bosnien Krieg. Die beiden berüchtigen Gestalten der Albaner Politik, sind organisiert in Washington, weil gerade Polizei Aktionen laufen, denn es sind die Hauptpartner der Albanischen Verbrecher Clans, die sich aus der Schuss Linie so bringen im Albanischen Demokratie Verständnis.

Real Bestechungsgeld, damit Albanien in die NATO kommt und die USA, über die Verbrechen des Salih Berisha erneut hinweg sehen

Das die Verbrecher Organisation Atlantik Council, für einen Auftritt der Verbrecher zur Verfügung stand, sollte nicht verwundern. Andere US NATO Organisationen, bauten das Verbrecher Kartell: des Ilir Meta, und Edmond Haxhinasto auf.

fund_of_peace

Partner: die LSI Gangster Ilir Meta, Edmond Haxhinasto, Edmon Panertii, eine Gründung ders US NATO Fund: „Fund of Peace“, wo nur Kriminelle überall installiert werden

Ein unendlicher Skandal in Albanien bis heute diese Gruppe: Tom Rich, Erion Isufi (Schwager von Lulzim Basha, und uralt Betrugs Familie in Albanien), Argita Berisha, Johana Qeleshi

Die Mafia Gerichtspräsidentin von Durres: „Joana Qeleshi“ Partnerin der Berisha Bande, trat nun zurück

Bildschirmfoto vom 2020-02-07 07-26-54
Damir Fazlic, beim Metting des Atlantic Consil in Washington: Feb. 2020

Washington, Prime Minister Rama talks EU accession, Iran, international challenges

VIDEO-LAJM: Damir Fazliç shfaqet pranë Ramës në Washington

February 6, 2020 22:30

VIDEO-LAJM: Damir Fazliç shfaqet pranë Ramës në Washington
Weltweite Betrugs Geschäfte der Amerikaner, welche Albanien verwüsteten, hier mit Geldern von USAID, wo die Profite aus illegalen Geschäften für Kriminelle, in der American Bank of Albania gewaschen wurden, wo der Bin Laden Financier: Yassin Kadi 35 Bank Konten hatte, die 2001 beschlagnahmt wurden.

aaef-neu
2001: AAEF Reklame Tafeln an der damaligen National Strasse nach Tirana, wo man Tausende von illegalen Grundstücken verkaufte

I akuzuar për pastrim parash, Fazliç ka arritur të shtrijë rrënjët e tij brenda qeverisë shqiptare, ku jo më larg se dy muaj më parë, një projekt i biznesmenit serbo-boshnjak është diskutuar në një nga mbledhjet e qeverisë Rama.

Një personazh “interesant” shfaqet në takimin që kryeministri Edi Rama ka zhvilluar paraditen e sotme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Damir Fazliç, biznesmeni i akuzuar nga opozita socialiste në kohën e qeverisë Berisha, është një dëgjues i vëmendshëm i kryeministrit shqiptar në Washington.

I akuzuar për pastrim parash, Fazliç, ka arritur të shtrijë rrënjët e tij brenda qeverisë shqiptare.

Jo më larg se dy muaj më parë, një projekt i biznesmenit serbo-boshnjak është diskutuar në një nga mbledhjet e qeverisë Rama.

Projekti është kundërshtuar nga Ministria e Energjisë dhe Transporteve.

Biznesmeni serbo-boshnjak është akuzuar për pastrim parash.

Përmes një shoqërie të themeluar në Shqipëri në vitin 2005 me ortak dhe zotërues të vetëm serbo-boshnjakun Damir Fazliç, me aktivitet tregtar në fushën e projekteve të zhvillimit urban dhe të ndërtimit, biznesmeni u akuzua t’i ketë shkaktuar shtetit shqiptar një dëm prej 2 milionë eurosh, duke ndjekur një skemë mashtrimi me rimbursimet fiktive.

Emri i Fazliç është denoncuar shpesh nga opozita socialiste në atë kohë për përfitime dhe privatizime të paligjshme të pronave në vendin tonë.

Ai njihet si mik i ngushtë i Sali Berishës, i cili së paku në një rast e ka shpëtuar personalisht nga arrestimi duke përdorur policinë e shtetit kundër një urdhëri ndalimi të Prokurorisë.

d.a. / dita

 

Persona non grada in Washington in 2011, heute wieder Empfang! Der Alt Verbrecher Fatmir Mediu, ist ebenso in Washington, der für seine Waffen Geschäfte auch bekannt ist, mit dem AEY Skandal, wo man uralte Chinesische Muntion umpackte, an die NATO verkaufte.

AKTUALITET

Presidenti Meta takon sekretarin amerikan të shtetit dhe pritet në Senatin e SHBA

Sot Presidenti Ilir Meta takoi Sekretarin Amerikan të Shtetit, Michael Pompeo. Pas takimit ai shkroi në facebook: Kënaqësi të ndiqnim…

video

Inisiativa e ‘3 Deteve’ me mbështetjen e SHBA dhe BE, Mediu vë theksin te bashkëpunimi i Shqipërisë me Këshillin e Atlantikut

Kaum zuglauben, gleich mit 2 Super Verbrechern in Berlin

https://albaniade.files.wordpress.com/2020/02/71826-fatmir2bmediu252c2bdr.2bfranz2bjung252c2bagron2bduka.png

Super korrupte Mafia: Fatmir Mediu, Dr. Jung (Lobbyist Rheinmetall), Agron Duka (uralt Drogen Boss, Verbrecher und Schwager des Lefter und Nard Koka) Bruder: der Mafia Fussball Präsident: Armando Duka

Fatmir Mediu, Bogdani, anderen Berisha Kriminellen hat man den Diplmoten Status fuer US Reisen weggenommen.

Bildergebnis für naTO fatmir mediu

NATO Kriminelle, mit dem verurteilten Betrüger und Drogen Boss: Fatmir Mediu

NATO Kriminelle, mit dem verurteilten Betrüger und Drogen Boss: Fatmir Mediu

War Dogs in 2016.[9]

Chef Patrone, des  „Pëllumb Petriti“ Verbrecher Kartelles, welche 342 Hektar Land stahlen wo es einen TAZ Bericht gibt. Partner von dem Amerikaner der US Albanischen Mafia wie Edi Rama: mit Efraim Diveroli.</a Die Verbindungen zur „Sacra Corona Unita“ bestens dokumentiert

5 Gedanken zu „Der Edi Rama Besuch in den USA und der Verbrecher: Damir Fazlic tauchte auf“

  1. Überfall auf einen Juwelier in Durres, Elbasan. Am hellichten Tage und so intelligent: Überfall ohne Maske. Schule Null, Beruf Null, aber in Deutschland als Fachkraft verkauft, real zu dumm zum arbeiten, weil functional illerate, wie die Meisten Albaner. Inklusive Minister, ähnlich in Deutschland. facebook, twitter Bildung, wie bei Heiko Maas.

   Grabitja e argjendarisë, autori i dyshuar i shumëkërkuari në Durrës

   Lajme të Lidhura:

   Me precedentë penalë, ja kush është grabitësi që plagosi të zotin e shtëpisë në Durrës (FOTO)
   Grabitet argjendaria pranë Drejtorisë së Policisë në Elbasan

   15/02/2020 – 19:56

   Policia ka zbardhur autorin e vjedhjes së argjendarisë në Elbasan.

   Autori i dyshuar është Astrit Thaçi, i cili disa ditë më parë plagosi me armë 42-vjeçarin Rexhep Tereziu në lagjen nr.13 në Durrës teksa kishte hyrë për të vjedhur banesën.

   Identiteti i tij është zbuluar nga policia pas kqyrjes së kamerave të sigurisë.

   27-vjeçari, i liruar së fundmi nga burgu italian dyshohet se është edhe autor i dy grabitjeve të ndodhura në harkun e tre ditëve në qytetin e Durrësit.

   https://durreslajm.al/kronike/grabitja-e-argjendarise-autori-i-dyshuar-i-shumekerkuari-ne-durres

   Das Vermögen, Immobilien, 4 Fahrzeuge, Firmen, Bankkonten werden von Bledar Seferi (alias Hakorja) beschlagnahmt, der in Eduador einsitzt und Partner des Italieners: Giovanni Di Cosimo, der vor Monaten in Durres verhaftet wurde. Zur Tarnung hat man eine Plastik Fabrik in Shiak, der alten Drehscheibe für Drogen, Firence Verbrecher in Italien, der Kokain Vertrieb dort aufbaute. Kunststoff Firma: in Shiak, Neben Erwerb; Drogen, Kokain

   Bledar Seferi, mehrere Identitäten

   Operacioni / U arrestua për trafikimin e 20 kg kokainë nga Brazili, SPAK vendos sekuestron e pasurive në Shqipëri të ‘bosit’ të drogës (EMRI)

   Feb 11, 2020

   Gjykata e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka urdhëruar sekuestrimin e pronave të Bledar Seferi (Hakorjes) i dënuar në Itali për trafik…

   Ligji Anti-Mafia, SPAK sekuestron pasuritë e Bledar Seferit dhe bashkëpunëtorit të tij italian/ LISTA

   SPAK i ka vënë sekuestron pasurisë së Bledar Seferit i dënuar në Itali për trafik ndërkombëtar droge dhe bashkëpunëtorit të tij italian Giovanni Di Cosimo i arrestuar në Durrës rreth një vit më parë, i cili konsiderohet si një ndër personat kryesorë të trafikut të drogës në zonën e Barit.

   Mafiozi italian i pandehur në gjykatë për një sasi hashashi

   Italia sjell kërkesën për ekstradimin e Sokol Taçe

   Redaksia 13 Shkurt, 10:12 | Përditesimi i fundit: 13 Shkurt, 16:29

   TIRANE- SPAK i ka vënë sekuestron pasurisë së Bledar Seferit i dënuar në Itali për trafik ndërkombëtar droge dhe bashkëpunëtorit të tij italian Giovanni Di Cosimo i arrestuar në Durrës rreth një vit më parë, i cili konsiderohet si një ndër personat kryesorë të trafikut të drogës në zonën e Barit.

   Prokuroria e Posaçme Anti-Korrupsion i ka bllokuar italianit Giovanni Di Cosimo 9 asete pasurore, mes tyre një fabrikë për prodhimin e lëndëve plastike në Shijak, arë dhe truall me sipërfaqe 5mijë e 954 m2, 4 makina dhe 2 llogari bankare 3 mln lekë e 22 mijë €. Ndërkohë që familjarëve të Seferit i janë sekuestruar 4 llogari bankare me vlerë rreth 50 mijë €.

   Kompania e Cosimo Rey Plastica ka kaluar në pronësi të familjarëve të Seferit. Në regjistrin e bizneseve kjo kompani figuron e regjistruar në emrin e bashkëshortes së Bledar Seferit, Erjola Seferi.

   Pasurite e sekuestruara

   Një fabrikë për prodhimin e lëndëve plastike në Shijak, Durrës. Asetet, aksionet/kuotat dhe pasuritë e subjektit “REY PLASTICA” sh.p.k. me NIPT L71325502Q, me status aktiv.

   Pasuria e llojit Arë+Truall me sipërfaqe 5954 m², nga kjo sipërfaqe ndërtesë 3070 m², ndodhur në Durrës. Në këtë pasuri ushtron aktivitetin subjekti “REY PLASTICA” sh.p.k.

   Pasuria e llojit ullishtë me sipërfaqe 6550 m², ndodhur në Tiranë.

   Automjetet e markës “Fiat”, modeli 500, viti prodhimit 2008 dhe markës “Land Rover”, modeli RANGE ROVER, viti prodhimit 2014;

   Automjet i markës “AUDI”, modeli A2, viti prodhimit 2001;

   Automjet i markës “Fiat”, modeli 500L, viti prodhimit 2014;

   Automjet i markës “Mercedes Benz”, modeli B180 CDI, viti prodhimit 2012;

   Llogari bankare në shumën 3.103.244 lek.

   Llogari bankare në shumën 21.022 euro……

   Like

  1. Kassierte 500.000 $ der vollkommen korrupte Tom Ridge, von den MEK Terroristen nochmal, tauchte mit Damir Fazllic, dem grossen Betrüger und MI6 Agenten auf

   My letter to Tom Ridge

   H.E. Lulzim Basha
   Minister of Foreign Affairs
   Republic of Albania
   Tirana, Albania
   Lulzim Basha
   Zoti Basha:
   Below is my May 30 letter to Tom Ridge. As of this date, I have not received a response from Mr. Ridge. Perhaps you can shed some light on these questions? It would be greatly appreciated if you could be so kind as to provide your input.
   With respect to another issue, as you know, Greek soldiers were caught on video chanting, „we will use the intestines of Albanians to make our shoelaces.“ Just in case you haven’t seen it, here’s the video . As Minister of Foreign Affairs, why haven’t you demanded that the Greek government discipline the soldiers who made those racist, anti-Albanian statements? For some advice, I suggest you ask President Bush what he thinks about this outrage.
   Sincerely,
   Gary Q. Kokalari

   May 30, 2007
   The Hon. Thomas Ridge
   Thomas Ridge LLC
   Washington, DC
   Dear Governor Ridge:
   In light of Lulzim Basha’s recent visit to Washington and President Bush’s impending historic visit to Albania, I have a number of questions about your relationship with Albania and I am requesting that you respond to the following:
   1. In the interest of transparency, as I have previously requested, what is the nature of the services you are providing to Albania, how much are you being paid and who is paying this fee to you?
   2. What was the purpose of accompanying Lulzim Basha on his visit to Capital Hill?
   3. Bechtel was recently granted a contract for a major road construction project in Albania. This appears to be another Albanian tender process where there were was a minimal attempt at transparency. Did you in any way function as an intermediary in this deal? Have you acted as an intermediary with regard to any other company’s efforts to secure business in Albania? If so, did you receive any form of remuneration for your efforts? Does this present a conflict of interest?
   4. Below is my May 6, 2007 letter to Congressman Engel regarding Foreign Minister Lulzim Basha’s recent visit to Washington, and you were copied on the letter. Many of these subjects have been brought to your attention before including questions about the source of Basha’s wealth. Have you asked Basha about the source of his wealth? Have you inquired about his family’s ties to the Vefa pyramid scheme? How is it possible for Basha, a young man with little professional experience, to have accumulated $1 million in assets (that’s just what he’s declared, there may be more)? Can he provide pay stubs, tax returns and records of stock transactions to support his claims? I know this would not seem an unreasonable accomplishment in the U.S., but this is Albania and knowing the situation there quite well, I can tell you that in the best case it’s highly suspicious. In a related matter, as I previously informed you, Basha’s father-in-law was a key figure at Vefa, one of the largest of Albania’s notorious pyramid schemes that were responsible for fleecing the large majority of Albanians and subsequently plunged the country into chaos in 1997. Despite the fact that Berisha was repeatedly warned about the danger associated with these schemes, he maintained a close relationship with Vefa and ignored all warnings. Did you ask Basha if he is aware if his father-in-law was able to abscond with illegal gains from Vefa and did Basha in any way profit from these assets?
   5. In light of the recent events related to Fort Dix and the fact that three of the alleged „terrorists,“ the Dukas, were Albanian illegal immigrants, and given your former position as Director of Homeland Security, did you do anything about the information I provided to you about illegal trafficking in Albania?
   6. I have made a number of concrete suggestions to Sali Berisha about attacking crime and corruption in Albania and you have been made aware of this information. Supposedly, you have been retained to provide counsel on these issues. Other than suggesting a national identity card plan, what have you done in this regard?
   7. I forwarded a report to you that was provided to me via email by one of Sali Berisha’s closest advisors that alleges various acts of corruption and criminal enterprise against Former Prime Minister Fatos Nano and members of his government. This report contains very specific charges and was given to me with Berisha’s full knowledge and approval. It was also made a key election issue when I made this information a matter of public record in Albania 2005. What have you done about this?

   8. Regarding Telecom & Transport Minister Sokol Olldashi (former Interior Minister), you were also provided with a similar report that discusses various allegations about Olldsashi’s relationships with Albanian criminals. Have you discussed this matter with Berisha?

   9. You were provided information about Defense Minister Fatmir Mediu’s unexplained wealth and allegations that he was arrested in Italy with a reputed Albanian gangster alleged to be engaged in human and drug trafficking. Have you inquired about the source of Mediu’s wealth or the allegations that he maintained a relationship with a reputed Albanian gangster?
   10. I have informed you about possible security breaches at the U.S. Embassy in Tirana? What have you done about this matter?
   11. Based on his actions, it is now clear Sali Berisha blatantly lied to the people of Albania about his intentions related to fighting crime and corruption and governing with transparency. Have you discussed this matter with him? If so, does he intend to do anything to rectify this matter?

   12. Despite various DP campaign promises to rectify various problems in the telecom sector (your office has been kept fully abreast of these issues), Berisha and Basha have made a complete about face on their promises. It is known that Basha has forged a close relationship with executives of Greek owned AMC. Are you aware if Basha has received any form of remuneration from AMC in exchange for his cooperation on matters that are beneficial to the economic interests of AMC but detrimental to the people of Albania?

   13. Recently, there was a large demonstration in Tirana to protest Sali Berisha’s heavy handed attempts to censor media. Did you advise Berisha that such attempts to stifle free speech are direct affronts to democracy?
   Your input on these matters would be greatly appreciated.
   Thank you.
   Sincerely,
   Gary Q. Kokalari

   http://www.albca.com/aclis/modules.php?name=News&file=print&sid=1264

   Like

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s