„Kastriot Reçi“ in Lezhe durch Scharfschützen hingerichtet

Morde über Morde im Lande, wie unter Berisha, oder 1997-98, in dem von korrupt4en Internationlen Banden ruinierten Lande.Heute Mittag mit einem Scharschützen Gewehr erschossen, als er seinen Laden verliess. , Kastriot Reçi, in Rrësheni. Um die  Familie gab es schon viele Morde, wohl auch im Drogen Handel, wo vor 2 Jahren der OSHEE Chef von Lezhe:  Saimir Jaku, erschossen wurde: Er war Eigentümer eines TV Senders  “Media plus-tv” in Lezhe, Markenzeichen für Berufskriminelle, inklusive illegalem Bauen in Durres. Vor kurzem verlor er sein Sende Lizenz, weil dieser TV Sender nie eine Sende Lizenz hatte, wohl Kastriot Reci, viele Mafiosi die Geld wuschen betrogen hatte. Dere Sender hatte nicht einmal Angestellte, das übliche Betrugs Modell, bei der Mafia Justiz normal, wie der Co21, VAT, Libor Betrug in Deutschland, mit identischer Mafia Klientel Jusitz.

Etliche Familien Mitglieder kamen bei dem Erdbeben um vom 26.11. weil sie illegal gebaut hatten, als Berufs Kriminelle Familie.. Darunter Vajza Kristi, Freundin des Sohnes von Edi Rama, dem Nichts Nutz: Gregor Rama. Die Familie Edi Rama, hat nur Bekannte aus dem Drogen Milieu.

Zbulohet lidhja e biznesmenit të vrarë me familjen Reçi që u shua nga tërmeti në Durrës

Reci

Vor den Augen der Frau, und dem Kind hingerichtet! Der Täter benutzte ein Appartment ein in Haft sitzenden Verbrechers: Tonin Gjini, der zur Gross Drogen Bande des Met Kanani gehört.

Aktualitet

VIDEO e ekzekutimit të biznesmenit në Rrëshen, plumbi në zemër nga qitësi profesionist me snajper fshehur në apartamentin e ‚hasmit‘ Tonin Gjini

Kastriot Reçi, 47-vjeç, babai i një fëmije në pritje të bëhej për së dyti baba pasi bashkëshortja e tij ishte shtatzënë, u ekzekutua në një plan të mirëorganizuar me një plumb të vetëm në zemër me snajper, nga një person ende i paidentifikuar nga policia, por që dyshohet të jetë vrasës me pagesë.

Dy ditë pas ngjarjes së rëndë, në një video nga kamerat e sigurisë të një lokali, publikuar nga Dosja.al, shihet momenti teksa Reçi, ish-bashkë-aksioner i një televizioni lokal tashmë të mbyllur dhe pronar i një rrjeti kabllor, del nga makina ‚Mercedes Benz‘, të cilën e parkon pas Pallatit të Kulturës ku është dhe lokali i tij. Pasi takon një grua e cila mbante përdore një fëmijë në shëtitoren e qytetit, qëllohet me snajper dhe bie menjëherë në tokë. Sapo përqafon fëmijën, para syve të të miturit i cili ka parë ngjarjen e rëndë, Reçi qëllohet me snajper duke u rrëzuar në tokë para gruas dhe fëmijës që sapo takoi, ndërsa njerëzit më pas largohen në panik.

https://shqiptarja.com/lajm/video-e-ekzekutimit-tw-biznesmenit-nw-rrwshen-plumbi-nw-zemwr-nga-qitwsi-profesionist-me-snajper-fshehur-nw-apartamentin-e-hasmit-tonin-gjini?r=kh1

1578578345_snajeprimirdite.jpg

Das Scharfschützen Gewehr

Vrasja e biznesmenit 47-vjeçar, policia jep detajet e para

07/01/2020 – 12:10

Kastriot Reçi, 47-vjeçari i vrarë paraditen e sotme, rreth orës 11:15 në qendër të qytetit të in Rrëshenit, rezulton se është i afërmi i Eduart Reçit, një prej viktimave të tërmetit tragjik të 26 nëntorit 2019, ku mbetën të vdekur 51 persona.

Më 28 nëntor, në rrjetet sociale, Reçi  shkruante: “Lamtumirë kampion! Familja që ju krijuat ishte dhe do të jetë një shembull i shkëlqyer për të gjithë ne”.

Eduard Reçi u shua bashkë me familjen nën rrënojat e tërmetit, bashkëshorten Dolora Reçi dhe dy fëmijët, Kristi dhe Klaus. Vajza Kristi u komentua gjatë në media pasi ishte e fejuara e djalit të kryeministrit Rama. Ajo kishte një ëndërr: të bëhej doktoreshë dermatologe dhe të vazhdonte jetën në shërbim të komunitetit si mjeke.

Eduardi, ishte gjithashtu xhaxhai i këngëtares së njohur Evi Reçi.

/portali DurresLajm/

Rrëshen/ Ekzekutohet me snajper nga tarraca e pallatit pronari i një medie lokale! Dy pistat e hetimit (VIDEO)

Ekzekutohet me snajper nga tarraca e një pallati, Kastriot Reçi 47 vjeç, ish-bashkëpronar i një medie lokale në Lezhë dhe së fundi pronar i një rrjeti kabllor. Reçi u qëllua sapo doli nga lokali në pronësi të tij në qendër të Rrëshenit, teksa do hipte në makinë. Policia gjen snajperin në tarracë. Drejtuesit e policisë dhe prokurorë zbarkojnë në Rrëshen. Një seri vrasjesh e hakmarrjesh të ndodhura nga 2016-a, nisur me ekzekutimin e ish-drejtorit të OSHEE për Veriun Saimir Jaku, dyshohet të fshihen edhe pas vrasjes së Reçit, ndërsa dy vite më parë i ekzekutuan edhe vëllain në Itali. Nuk përjashtohet edhe pista e prishjes së pazareve të drogës. 

Kristi Reci und GregRama

Gregor Rama
Gregor Rama, 60.000 $ Maybach Brille

Im Null Funktion Staat, der Albaner Mafia: Umwelt Zerstörung, illegale Bebauung geht weiter

Freie Fahrt für Kriminelle, die einzige Politik einer Dumm kriminellen Regierung, seit 20 Jahren, im Modell der NATO, Berlin, den USA und Brüssel. Jede Albanische Regierung wurde von den Internationalen korrumpiert und war zu korrupt und dumm, um eine Funktion des Staates zu erreichen. Vorbild Berlin, wo sogar Tschetschenische Mörder, Folterer, Kinder Mörder nicht abgeschoben werden, es nur eine  Mafia Klientel Justiz gibt. Drogen Bosse, haben Straffreiheit in Deutschland, können ihre Gelder waschen ohne Problem, wie Kinder Händler.

Zelimkhan Khangoshvili
Zelimkhan Khangoshvili, Terrorist aus Tschetschenien, unbehelligt in Berlin, obwohl er 2 Jahre schon Ausreise pflichtig ist.

Trying to destroy the Church of St. Spiridon in Drymades, in the day of the Theophanes Day, blessed cross

SManalysis

Image result for shen spiridon dhermi

For the second time, the Churches of Drymades of Himara Region have been targeted to increase tensions between Greek Orthodox believers of Himara and Albanian authorities.

The reaction came from Drymades ‚priest, Papa Tsimoz, after coming from the theophany of the Cross in the water, seen destroying the cathedral of St. Spyridon Church, some workers of an oligarchs firm working in Drymades, from Albanian taxpayers‘ money. .

According to a devastating reaction from Priest, Papa Tzimos, shared on social media, it seems clear that part of the church has been demolished and the Church is now unable to practice its liturgy for Drymade residents, while he has strongly accused the government Albanian Goverment.

Meanwhile, Papa Tzimos, the priest, has called on the residents of Drymades and Himara to organize and protect their properties, homes and churches, as they are today’s target for disintegrating the population of Himara, from oligarchic usurpers and thieves.

It is the second time that the Churches in Drymades of  Himara are vandalized by the Albanian government represented by its employees, who are demolishing the Churches in the name of old arrangements and old houses.

It seems clear from a brief analysis of property and territory robbery, house burglary, that someone is calling for increased tension in Himara, and this again comes from state circles which, in the name of public investment, are threatening the stability and destruction of Religious Harmony. in Albania.

Link FC

ALBANIAN MAFIA Albanian drug lords are trafficking kids into Britain where they’re forced into slavery in UK’s £5BILLION cocaine market

SManalysis

Mandy Appleyard
6 Jan 2020, The Sun

FORCED by a violent father into begging on the streets at 11, trafficked into Britain by Albanian gangs at 15 to endure slave labour, mugged then put into a children’s home – Samet Mata’s short life has been more traumatic than most people can imagine.

Now 18 and facing deportation back to his native Albania, Samet arrived in Bristol by lorry three years ago after being trafficked into Britain to work in one of the modern-day slavery industries.
 Samet Mata with his foster dad John Stokes - Samet now faces deportation to Albania after a gang trafficked him into Britain as a slave
Samet Mata with his foster dad John Stokes – Samet now faces deportation to Albania after a gang trafficked him into Britain as a slave

Samet Mata with his foster dad John Stokes – Samet now faces deportation to Albania after a gang trafficked him into Britain as a slaveCredit: change.org
His fortunes changed when he managed to escape the people smugglers and eventually found safe haven with a loving foster family.

But not all the young Albanians arriving here are so fortunate.

Countless youngsters have fallen into a grisly life of crime.
Smuggled slaves
 Albanians being smuggled into Britain before being caught in Gent, Belgium
Albanians being smuggled into Britain before being caught in Gent, Belgium

Albanians being smuggled into Britain before being caught in Gent, BelgiumCredit: AFP
 Klevis Drazhi was made to sell drugs by the Albanian Mafia after he came to the UK illegally in the back of a lorry
Klevis Drazhi was made to sell drugs by the Albanian Mafia after he came to the UK illegally in the back of a lorry

Klevis Drazhi was made to sell drugs by the Albanian Mafia after he came to the UK illegally in the back of a lorryCredit: City of London Police

Endrit Vishaj entered the UK illegally aged 16, hidden on a lorry that took him to the Midlands.

Now, 18, he is serving a four year and four month jail sentence for dealing cocaine.

He was caught in a car park driving a BMW in which the police found two kilos of high quality cocaine worth £200,000 in a carrier bag with £55,500 cash – as well as his £1,000 fee for the job.

Similarly, Klevis Drazhi, 20, was caught with 11 wraps of cocaine in London and jailed for 18 months, claiming he was coerced into supplying drugs by a member of the Albania mafia after illegally entering the UK on the back of a lorry.

Alfred Hamzaj, 22, was jailed for eight months for dealing in Dewsbury, West Yorkshire, after being caught with four kilos of cannabis.

He said he had fallen into crime after losing his job at a hand car wash because of his illegal immigration status.

Increasing numbers of Albanians just like these young men are smuggled illegally into the UK with the promise of earning thousands of pounds from selling and running drugs for gangs.

Cocaine cash
 Albanian gangsters post pictures of their ill-gotten gains on social media
Albanian gangsters post pictures of their ill-gotten gains on social media

Albanian gangsters post pictures of their ill-gotten gains on social media
Shockingly, some parents in Albania are arranging for their teenage sons to be trafficked to Britain so they can join organised crime gangs controlling large tranches of the cocaine market here.

Tamara Barnett, from the Human Trafficking Foundation, says: “There is a real sense of hopelessness in Albania.

„One in two women experiences domestic violence, and violence against children is very high.

“The family might be involved, wanting to use their child to earn money, or they might want to give that child better opportunities overseas but then it all goes wrong when they get here.”

Court records show teenage Albanians who mostly entered the UK hidden in lorries have been prosecuted in towns and cities across the country after being caught with drugs worth as much as £200,000.

According to the National Crime Agency (NCA), Albania is the biggest single foreign source for people trafficking into the UK.

Some 947 cases were referred to it in 2018 – a rise of more than 50 per cent since 2015.

International law enforcement specialist Steve Harvey says the majority of Albanian boys and young men are trafficked with the complicity of their parents and the promise of big sums of money by the traffickers.

“The traffickers and exploiters promise them money, a lot of money, and they promise them a job or when the boys are minors, they promise them accommodation, or clothes, so things that they need to have,” an anonymous source told a Home Office inquiry.

In some cases family members are directly responsible for the recruitment and exploitation of male trafficking victims.

Some are smuggled here on lorries, many secure fake passports and come in by car or ferry.
Albanian Mafia
One London-based Albanian gang called the ‚Hellbanianz‘ have shared pictures of their guns online
 One London-based Albanian gang called the 'Hellbanianz' have shared pictures of their guns online
One London-based Albanian gang called the ‚Hellbanianz‘ have shared pictures of their guns online
They’ve also unashamedly shown off their performance cars bought with blood money
7
They’ve also unashamedly shown off their performance cars bought with blood moneyCredit: Instagram
Police sources have warned that Albanians illegally flooding into the UK have provided a ready-made workforce for crime groups.

Known as the Mafia Shqiptare, the groups work by their traditional codes of „besa“ – to keep promises – and „kanun“ – the ancient blood feud laws.

Dozens of Albanian drug lords have been arrested and jailed across Britain in recent years.

Albanians now make up the second highest total of foreign nationals in UK jails at 760,433 of who are in for drugs offences – just a handful behind Poland on 787 – despite only tens of thousands living in the UK compared to almost a million Polish people.

Hardened gangs, often armed with guns, promote their lifestyle to teenagers in Albania.

They include the Hellbanianz street gang of Albanian boys in south London.

They use social media to entice new recruits, sending messages boasting of their success with money, flash cars, fat cigars, women and jewellery.

Every week Albanian gang masters make local newspaper headlines after being caught dealing drugs, smuggling huge shipments of cocaine direct from Europe.

The drug is at its cheapest since the 1990s and purer than it has been for a decade.

Thousands of Albanians arrived in the UK in the late 1990s and early 2000s, many of them claiming to be Kosovan.

Many took jobs as door staff in London’s sex and vice trade then took over prostitution rackets, moving into smuggling people, guns and drugs into the UK.

They also began dealing cannabis, growing potent strains of the drug here using slave labour.

‚His dreams are shattered‘
 Samet Mata now awaits deportation to Albania - where it's feared his traffickers will prey on him once again
Samet Mata now awaits deportation to Albania – where it’s feared his traffickers will prey on him once again

Samet Mata now awaits deportation to Albania – where it’s feared his traffickers will prey on him once againCredit: change.org
Now they have penetrated the UK’s £5billion cocaine trade by building direct ties with suppliers in Latin America.

Some Albanian families send their children to the UK and overseas for the best of reasons: they want to give them the chance of a decent education and future.

But this has created a lucrative trade for smuggling gangs who can charge families up to £15,000 to get their children into the UK.

One 23-year-old Albanian paid €5,000 to be smuggled into the UK where he wanted to study and find a job.

Unable to survive financially, he started selling cannabis and small quantities of cocaine for a gang but was caught and deported back to Albania.

Now with a criminal record and limitations on his right to travel, the future looks bleak.

By contrast, Samet Mata has managed to forged a new life here in the UK after the neglect, beatings and abuse of his childhood in Albania, though he does suffer from Post Traumatic Stress Disorder.

Now studying carpentry at college, he is living a better life than he ever knew in his homeland.

Yet because he is now 18, the Home Office intends to deport Samet back to Albania.

NEWS

EXCLUSIVE
TORTURED CHILD I was locked in a cellar until I was 13 where my dad beat and stabbed me

BRUTE’S BLOODSHED Executed Iran general was James Bond, Rommel & Lady Gaga in one evil man

COMMENT
BRACED FOR REVENGE Trump’s execution of Iran general is biggest security event since 9/11

EXCLUSIVE
DR DEATH Body of ‚wife‘ in Dr Crippen’s cellar ‚was a man & may have been planted by cop‘

ODD LANG SYNE Most bizarre New Year traditions from partying in graveyards to hurling sofas
His foster father John Stokes has taken in more than 60 children in 30 years at his home in South Gloucestershire and is spearheading a national campaign to stop Samet being forced back to Albania.

“Since Samet came here to join our family, he’s really thrived,“ he says.

“Tragically, his dreams are now shattered. It is a desperate situation. If he goes back to Albania, he will fall straight back into the hands of those who trafficked him here to work in the first place.

“He’ll either end up being sent to work as a slave somewhere else, or worse, disappear because there will be no one looking out for him.“

Play Video
Albanian cocaine gangs flaunt Lamborghinis and wads of cash in rap video