Ilir Rrapaj und die Pharma Mafia in Albanien

 

Emigranti që fitoi koncesionin 100 milionë USD të sterilizimit

Në prill të këtij viti, qeveria finalizoi koncesionin e katërt në sektorin e shëndetësisë.

Kontrata koncesionare u firmos në mbledhjen e 24 prillit nga zv.kryeministri Erion Braçe, në mungesë dhe me porosi të kryeministrit Edi Rama.

U dhanë me koncesion edhe 18 laboratorët e analizave mjekësore të vendit, në të njëjtat gjurmë me tre kontratat e tjera të partneritetit publik privat në shëndetësi 1-për kontrollin mjekësor bazë (Check-Up), 2-hemodializën dhe 3-sterilizimin e pajisjeve kirurgjikale.

Katër koncesionet e shëndetësisë janë parashikuar se do t’u kushtojnë taksapaguesve shqiptarë rreth 40 miliardë lekë [320 milionë dollarë] përgjatë 10 viteve të operimit të tyre.

Koncesionet janë kthyer në simbol të qeverisjes së drejtuar nga kryeministri Edi Rama në 6 vitet e fundit si dhe në burim kritikash nga brenda dhe jashtë vendit për shmangie të konkurrencës dhe paracaktim të fituesve.

Institucione të ndryshme ndërkombëtare, përfshirë Fondin Monetar Ndërkombëtar, Departamentin Amerikan të Shtetit apo Komisionin Europian kanë ngritur pikëpyetje të mëdha mbi format ekstraligjore të ndjekura nga qeveria aktuale për negocimin e kontratave koncesionare në kurriz të taksapaguesve shqiptarë.

Në terren pasojat e tyre po rrezikojnë edhe jetë njerëzish.

Denoncimi dje i një mjeku kirurg (kliko KËTU) risolli në vëmendje koncesionin e sterilizimit   

Artikulli i mëposhtëm është botuar në 24 nëntor 2015 si pjesë e iniciativës “Fuqizimi i Bashkëpunimit mes Shoqërisë Civile dhe Gazetarëve Investigativë” dhe ka për autor gazetarin Elton Qyno.

Një biznesmen i vogël shqiptar nga Peruxhia, pronar i një agjencie ndërmjetësimi dhe një kompanie ndërtimi qëndron pas tenderit të kontestuar me vlerë 100 milionë USD të Ministrisë së Shëndetësisë për sterilizimin e pajisjeve kirurgjikale dhe sallave të operacionit.

Realisht ai? Apo koperturë?

I pyetur asokohe mbi akuzat se në këtë koncesion një mik i kryeministrit Edi Rama dhe ministrit Beqaj ishte shpallur fitues, Rrapaj tha se: “nuk më interesojnë këto gjëra dhe nuk merret me politikë,” duke shtuar se ky koncesion ka për të qenë “një sukses”.

Për të ka qenë vërtet sukses.

Të dhënat zyrtare tregojnë se koncesioni i sterilizimit të pajisjeve kirurgjikale, u ka kushtuar taksapaguesve shqiptarë më shumë se 320 milionë lekë vetëm në 10 muajt e parë të operimit.

Në qershor 2016, Rama inspektoi funksionimin e koncesionit të sterilizimit të kompanisë Sani Service dhe e quajti atë “një operacion të jashtëzakonshëm… dhe një tjetër hap me rëndësinë funksion të rilindjes së sistemit shëndetësor”.

Më poshtë, pjesë nga artikulli i botuar 4 vite më pare edhe nga DITA:

 

*****

 

Ilir Rrapaj dhe kryeministri Edi Rama gjatë një takimi në Pallatin e Brigadave në kuadrin e nismës “Thuaji Po Shqipërisë”

Për më shumë se një dekadë, Ilir Rrapaj drejtoi një kompani të vogël ndërtimi me vetëm një të punësuar, të regjistruar në një zonë të qetë rezidenciale në qytetin e Peruxhias të rajonit Umbria në Itali, të cilën e themeloi së bashku me dy të afërm të tij në vitin 2000 me një kapital të vogël prej 1500 eurosh.

Pas fitores së Rilindjes në zgjedhjet e qershorit 2013, emigranti me origjinë nga fshati Rexhepaj i Vlorës u kthye në Shqipëri dhe pas kthimit u pa shpesh në kontakte me kreun e shëndetësisë shqiptare, Ilir Beqaj.

Dy vjet pas rikthimit në atdhe, me anë të një kompanie të regjistruar në Kosovë, Rrapaj është shpallur fituesi kryesor i kontratës koncesionare për Sterilizimin prej 100 milionë dollarësh.

Nëpërmjet kompanisë së tij Investital LLC, e cila ka një kapital prej vetëm 1.000 eurosh dhe është e regjistruar në Prishtinë, Rrapaj zotëron 40 % të aksioneve të një bashkimi kompanish italiane, të cilat fituan këtë tender.

 
http://www.gazetadita.al/emigranti-qe-fitoi-koncesionin-100-milion-usd-te-sterilizimit/

 

Koncesioni i sterilizimit u kushton 3.2 milionë USD shqiptarëve në 10 muajt e parë

Të dhënat e siguruara në Fondin e Sigurimit të Detyrueshëm tregojnë se koncesionari i sterilizimit të pajisjeve kirurgjikale ka mbuluar rreth 14 mijë ndërhyrje kirurgjikale me një kosto prej rreth 320 milionë lekësh gjatë 10 muajve të parë të operimit të tij.

Prokuroria nis hetimet për koncesionet multimilionëshe të Beqajt

Njësia Antikorrupsion në Prokurorinë e Krimeve të Rënda regjistron procedimin penal për koncesionet e dyshimta të shëndetësisë pas një serie shkrimesh investigative. “Asnjë zyrtar nuk përjashtohet nga hetimi”.

Emigranti shqiptar fiton koncesionin 100 milion USD të Sterilizimit

Një biznesmen i vogël shqiptar nga Peruxhia, pronar i një agjencie ndërmjetësimi dhe një kompanie ndërtimi qëndron pas tenderit të kontestuar me vlerë 100 milionë USD të Ministrisë së Shëndetësisë për sterilizimin e pajisjeve kirurgjikale dhe sallave të operacionit.

2 Gedanken zu „Ilir Rrapaj und die Pharma Mafia in Albanien“

 1. Der Australische Nobelpreis Gewinner für Medzin, entdeckte nicht nur die Ursache, ein Bakterium im Magen, sondern heilte umgehend auch die Beschwerden mit billigem Magnesium, weil das den Schutzfilm der Bakterie im Magen zerstörte, wo dann die Magensäure das Bakterium vernichtete und zwar umgehend. Das war zu billig, was zu dem nächsten Betrug der Pharma Industrie führte mit einem 5 Milliarden € Markt heute, für “ Omeprazol „ in jeder Apotheke, frei erhältlich.

  Das korrupte System der Deutschen kopiert, mit der Pharma Industrie. Vilma Nushi, erhält weiter Pharma Versorgung Lizenzen für Krankenhäuser, welche 100 % Betrug sind.

   

  Denoncimi/ Rama i dhuron Vilma Nushit 8.5 mln € me koncesionin e check up-it

  16:20 – 03/01/20

  Magensäureblocker Das Zaubermedikament wird zum Fluch


  REUTERS

  Ärzte verordnen viel zu oft Magensäureblocker – und verkennen, wie sehr die Pillen Patienten schaden können. Und wie schwierig es ist, die Mittel wieder abzusetzen. Von Veronika Hackenbroch mehr…

  Like

 2. Noch einmal ein Familien Mord, wo ein selbst ernannter Apotheker, Nord Albaner seine Frau ermordete

  Schockierende Bilder kommen in die Redaktion von Lapsi.al, wo sie als Tochter des heutigen Opfers in Durres gesehen wird, die weint und schreit, um ihre Mutter zu sehen.

  Das Opfer bleibt der 59-jährige Hajdije Tosuni, der nach einer hitzigen Debatte in seinem Unternehmen von Ehemann Ruzhdi Tosuni getötet wurde. © Lapsi.al

  (VIDEO) Britmat rrëqethëse të vajzës kur mëson për vrasjen e të ëmës në Durrës
  5 orë më parëPamje rrënqethëse vijnë në redaksinë e Lapsi.al ku shihet si vajza e viktimës së sotme në Durrës qan dhe bërtet …

   

  Like

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s