Der Bürgermeister von Kukes, will das illegale Kosovo Unternehmen Illyria Mineral Industry JSC stoppen

52 Millionen $ Umweltstrafe, für das illegale Mafia Unternehmen von Kosovo, Türkischen Kriminellen, die dort Chrom abbauen, Wälder abholzten, illegale Strassen bauten, mit enormen Umwelt Schaden auch der Erosion. Das Rathaus kennt die Konzession nicht für 35 Jahre, die man sich wie immer zusammen gefälscht hat. Kosovo Kriminelle: Gazmir Saka, 32 vjeç, Andi Rexhepi, 30 vjeç dhe Mark Caka wurden in Kruje festgenommen, welche auf Raubzug waren die Post in Kruje überfielen. Die Deutsch-Kosovaren, waren Handy Bombenbauer, Auftragskiller, was man bei der Festnahme entdeckte.**

Bergbauunternehmen , das Kalimash „IMI“ (im Bereich betreibt Illyria Mineral Industry JSC ) wurde suspendiert und $ 52 Millionen von der Stadt Kukes mit dem Argumente einer Geldstrafe, die die Umwelt zerstört und betreibt Eigenschaften im kommunalen Waldfond ohne einbringenden Gesellschaft

7 Nëntor, 16:24 | Përditësimi i fundit: 16:27 Ekonomi

Pezullohet dhe gjobitet 52 mln $ firma minerare në Kalimash, bashkia Kukës: Bëri llahtari mjedisore (VIDEO)

Bashkia e Kukësit që ka pezulluar aktivitetin pretendon se kompania nuk ka as lejet e posaçme për ushtrim aktiviteti, duke mos zbatuar kriteret që ligji parashikon. Kreu i Bashkisë Safet Gjici thotë, se nuk do të tolerohet me kjo masakër…

Um die Schulden zu bezahlen. Wir sind in unserem Recht „ , sagte der Vorsitzende von Kukes, Safet Gjici.

Inzwischen Arbeiter in der Chrom – Mine in Kalimash sind über die Beziehung Unterbrechungen in der Arbeit von der Gesellschaft mitgeteilt , dass die Ausbeutung Konzession für 35 Jahre besitzt.

 

7 Nëntor, 10:36 | Përditësimi i fundit: 13:33

**

Gjenden lekët e grabitura në postën e Krujës, 3 autorët me mina me telekomandë, armë me silenciatorë dhe makina e targa të vjedhura (VIDEO)

DURRES – Tre persona janë vënë në pranga për grabitjen e filialit të Postës Shqiptare në Fushë-Krujë, ngjarje e ndodhur tre ditë më parë, në 03:00 të mëngjesit, një orar që çuditërisht korrespondoi me mungesën e energjisë elektrike në postë. Drejtori i Policisë së Durrësit, Lorenc Shehu, në një konferencë për mediat këtë pasdite, tha se tre janë personat e arrestuar si autorë në kuadër të operacionit të koduar „Filiali“. Ata rezultojnë anëtarë të një grupi të strukturuar kriminal, që edhe më herët kanë kryer vjedhje të pronës me armë e dhunë në disa qytete, shkatërrim të pronës me eksploziv, vepra penale në fushën e krimeve ndaj personit, si dhe në fushën e narkotikëve.

Gazmir Saka, 32 vjeç, Andi Rexhepi, 30 vjeç dhe Mark Caka, 33 vjeç, të tre banues në Krujë, në bashkëpunim me njëri-tjetrin dhe me persona të tjerë, nën kërcënimin e armëve kanë vjedhur kasafortën e filialit të postës shqiptare në Krujë, një shumë që sipas drejtorit të Postës Shqiptare, ishte 13 milionë lekë të rinj dhe 1500 euro. Policia kreu kontrolle në disa banesa në Krujë dhe në Sanxhak të Laçit, aty ku u gjetën një shumë e konsiderueshme parash, dhe dy makina të vjedhura, një Range Rover dhe një Benz 320, ku i fundit i përdorur nga autorët për realizimin e grabitjes. Banesa e tyre ishte kthyer në një strehë të armëve dhe municioneve të paligjshme, deri në mina me telekomandë.

Armët, parat e sekuestruara

„U sekuestruan tre armë zjarri me tre silenciatorë, konkretisht një pistoletë, një pushkë dhe një kallashnikov, municion luftarak, një minë me telekomandë me celular, disa targa automjetesh të vjedhura dhe sende të tjera të vlefshme për hetimin“, tha drejtori i Policisë së Durrësit.

Paratë e vjedhura në postë, u gjetën në shtëpinë e një prej autoprëve, Gazmir Sakës, person me precedent kriminal në fushën e vjedhjes me armë të pronës dhe në fushën e narkotikëve.

Ndërkohë, Andi Rexhepi, i njohur me pseudonimin “Rrem Paturri” është  person me precedent të theksuar kriminal në fushën e krimeve ndaj personit e pronës dhe armëmbajtjes pa leje.

Andi Rexhepi

Hetimet e kryera zbuluan se të arrestuarit janë autorë edhe të disa vjedhjeve të tjera të ndodhura në Durrës dhe në Gjirin e Lalzit dhe grabitjeve me dhunë dhe armë në Kavajë, Durrës, Vorë, Kamzë, Laç e Mirditë. Konkretisht autorë të vjedhjes së Benz-it 320, të sekuestruar gjatë operacionit, autorë të vjedhjes së dy automjeteve Range Rover, njëri prej të cilëve u sekuestrua, si dhe vjedhjes së një supermarketi, vjedhje për të cilën autorët kanë përdorur Range Roveri-n e sekuestruar……https://shqiptarja.com/lajm/gjenden-lekwt-e-grabitura-nw-postwn-e-krujws-3-autorwt-me-mina-me-telekomandw-armw-me-silenciatorw-dhe-makina-e-targa-tw-vjedhura

7 Gedanken zu „Der Bürgermeister von Kukes, will das illegale Kosovo Unternehmen Illyria Mineral Industry JSC stoppen“

 1. Einfach peinlich das Bußgeld wurden auf 1 Million Lek gesenkt, ca.8.000 € und das Unternehmen , das keine Steuern zahlt, wurde nicht gestoppt! Die wichtige Trinkwasser Quelle wurde zerstört.

  Like

 2. Die Bergarbeiter streiken in der Skandal Chrom Mine des Samir Mane: AlbCrom, früher Todes Mine unter der Familie Depisch aus Österreich genannt.

  Samir Mane ein Profi Fälscher überall, sagt das er Sicherheits Zertifikate hätte von der US company Predictive Safety,welche gefälscht sind, denn die Firma, war nie in Albanien aktiv.
  Bulqiza Mineworkers Trade Union Responds to AlbChrome’s Denial of Neglect and Unlawful Intimidation

  From: Exit Staff 35 min. ago

  Miners in Bulqiza from the Syndicate of Unified Miners of Bulqiza (SMBB) are continuing their strike against AlbChrome, after the company unlawfully fired two of the union’s leaders in November. The SMBB was established to address the dangerous working conditions in the Albanian chrome mines and the lack of investments.As a result of Exit’s reporting, AlbChrome, which is owned by Albania’s richest oligarch, Samir Mane, sent us an official refutation stating that “AlbChrome […] excels as regards the safety of its miners in Bulqiza,” claiming that its mines had been certified by the US company Predictive Safety. Albchrome further claimed it had invested $2 million on the safety of the mines since 2013.

  Exit reached out to the SMBB for a response to AlbChrome’s claims about improving the safety of the mines. The response of the miners, which live in one of the poorest and underserved regions of Albania, was as follows: https://exit.al/en/2019/12/19/bulqiza-mineworkers-trade-union-responds-to-albchromes-denial-of-neglect-and-unlawful-intimidation/

  Like

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s