2011, kaufte der Gangster Lulzim Basha, der Militär Geheimdienst Chef, verbotene C-Waffen, gegen Demonstrationen, bei der Israel Mafia

Berisha, und Lulzim Basha, bestellten bei dem Professor Meir Hefer Gachtan, mit seiner Offshore Firma in Belize, verbotene Gas Granaten und Vorrichtungen, für Aufstand Bekämpfung, wo die Rest Bestände von den Banden eingesetzt werden und dumme CDU Banden, treffen sich sogar erneut mit dem Verbrecher Clan: Berisha, Lulzim Basha, organisierten mit ihren Verbrecher Banden die Randale in Tirana und Albanien. Lulzim Basha, Berufs Betrüger war damals Innenminister, bei der Skandal Demonstration im Januar 2011, wo 4 Demonstranten von der Polizei erschossen wurden. Die kauften damals auch spezielle Abhör Einrichtungen in Israel.
Der damalige Geheimdienst Chef des SHIU, Der Militär Geheimdienst Chef: Ylli Zyla macht private Waffen Geschäfte:

Israelische Abhör Maschine, in Tirana, wo die Italiener usw.. ähnliche Produkte haben.

DOKUMENTI EKSKLUZIV/ ‚Gazi helmues‘ i paditur nga opozita, u ble nga Basha e Berisha në shkurt 2011

“Gazi helmues” i llojit “CSS”, i përdorur nga Policia në javët e fundit gjatë trazirave me protestuesit e opozitës tek selia e Qeverisë dhe ajo e Kuvendit dhe për të cilin dje Partia Demokratike ka bërë kallzim penal kundër ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj dhe disa drejtuesve të Policisë, në të vërtetë është blerë për Policinë shqiptare pikërisht nga Lulzim Basha, kur ai ka qenë ministër i Brendshëm. Prova për këtë është në një dokument ekskluziv, të cilin e ka siguruar dhe po e publikon Redaksia Investigative e Shqiptarja.com. Fjala është për faturën e pagesës së bërë shoqërisë “PortCroft Ltd“ me seli në Belize, një parajsë fiskale e Amerikës Qendrore, më 8 mars 2011, me të cilën janë blerë nga Policia e Bashës 600 granata me gaz lotësjellës model “G-303- CSS”, të njejtat që janë përdorur ditët e fundit në Tiranë. Granatat e gazit lotësjellës “CSS” janë paguar me 62.1 euro secila për një total 37.260 euro.

Me të njejtin urdhër u blenë nga Lulzim Basha edhe 40 “lëshues gazi lotësjellës” (teknisht ato quhen Protectojet), një armë kjo shumë e fuqishme, që e hedh gazin nga një distancë e largët: këto armë speciale janë paguar 1.787 euro secila, me një kosto totale prej 71.480 eurosh, së cilës i shtohen 31.900 euro të tjera për gazin lotësjellës me të cilin mbushen. Ne atë kohë janë blerë edhe 500 granata shurdhuese, edhe këto (ndryshe nga Projectojet-ët) të përdorura ditët e fundit gjatë trazirave të Tiranës. Vlera e përgjithshme e faturës është 171.690 euro.

Fatura e paguar nga qeveria ‚Berisha‘ për blerjen e granatave gaz-lotsjellëse

Paradoksi në këtë histori është se sot Lulzim Basha dhe e gjithë opozita akuzojnë Policinë se përdorin “armë kimike” të ndaluara ose gazra lotësjellës vdekjeprurës, ndërkohë që fjala është pikërisht për të njejtët gazra lotsjellës që bleu të Lulzim Basha kur ishte ministër i Brendshëm dhe deri tani kanë qenë në magazinat e Policisë. Kur i blenë donin t’i perdornin kunder opzitoreve socialiste. Paradoksi qendron ne faktin se ditën e djeshme Partia Demokratike ka dorëzuar një padi penale në Prokurorinë e Tiranës përmes sekretarit të përgjithshëm Gazment Bardhi. “Është e provuar se gjatë zhvillimit të protestës Policia e Shtetit, duke shpërdoruar detyrën, ka dhunuar dhe sulmuar me mjete të helmimit masiv dhe ujë me presion qytetarë, të cilët po protestonin paqësisht”, thuhet në letrën shoqëruese, që Bardhi ka dërguar në Prokurorinë e Tiranës.

Blerjet e “lëndëve helmuese” u autorizuan nga Sali Berisha në cilësinë e kryeministrit dhe u vendosën pak ditë pas incidenteve të 21 janarit 2011, kur një raport i SHKB-së së ministrisë së Brendshme denoncoi mungesa të mëdha tek Policia gjatë përleshjeve me opozitën socialiste, që sollën vrasjen e 4 protestuesve dhe plagosjen e 40 të tjerëve nga ana e Gardës.
SHKB evidentoi në raportin e tij se Policia provoi të përdorte gazrat lotsjellës, por policët nuk ishin të pajisur me maska kundërgaz dhe kështu që, për shkak të erës, ato gazra goditën policët, në vend të protestuesve. Më pas, Policia dha urdhër të ngrihej një helikopter për të lëshuar gaz lotsjellës mbi turmën nga lart, por duket se helikopteri pati një difekt dhe nuk mundi të fluturojë.

Model granate gaz-lotsjellëse CSS

Atëhere Garda e zgjidhi problemin duke hapur zjarr mbi protestuesit dhe duke bërë masakër.

Raporti i SHKB-së konkludonte duke sugjeruar që të adoptoheshin menjëherë kundërmasa për të pajisur Policinë me të gjitha instrumentat teknike të nevojshme për të përballuar protesta të reja. Kështu, Berisha dhe Basha e urdhëruan menjëherë Policinë që të vijonte me blerjet pa bërë asnjë tender. Kontrata për furnizimin e parë të “pajisjeve anti-kryengritje” u nënshkrua më 20 shkurt 2011 me shoqërinë “PortCroft Ltd“ me selli në Belize, president i së cilës ishte Meir Hefer Gachtan, një profesor universiteti izraelit nga Tel Avivi, që dukej se kishte lidhje me shërbimet e fshehta. Nuk dihet se në bazë të çfarë procedure u përzgjodh kjo firmë. Sipas një denoncimi të bërë publik nga ana e deputetit socialist Erjon Braçe në vitin 2012, me të njejtën procedurë urgjente, pra pa asnjë lloj gare dhe as ndonjë formë transparence, Lulzim Basha urdhëroi blerjen e pajisjeve të tjera anti-kryengritje me një vlerë të përgjithshme prej 1.660.810 eurosh. Po në këtë kohë, u blenë me urdhër të Berishës e Bashës edhe dy autobotë ujëhedhës për Policinë, edhe këto të përdorura ditët e fundit kundër protestuesve të dhunshëm të opozitës, por që tani opozita i konsideron mjete të paligjshme.

Model i ‚pushkës‘ gaz-lotsjellëse

https://shqiptarja.com/lajm/dokumenti-ekskluziv-gazi-helmues-i-paditur-nga-opozita-sot-u-ble-nga-basha-e-berisha-n-shkurt-2011

https://albaniade.files.wordpress.com/2019/09/35083-doris-pack.jpg?w=300&h=225

Doris Pack mit Orden versehen, machte durchaus einen guten Job, aber immer diese Orden sind trotzdem peinlich, wenn man gescheitert ist.

15/1/15-Presidenti Nishani dekoron zonjën Doris Pack me Dekoratën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani i akordoi dt. 15/1/2015, nr. dekreti 8896 zonjës Doris Pack Dekoratën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” motivacionin: “Për kontributin e çmuar dhe mbështetjen e pakursyer që ka dhënë, si Kryetare e Delegacionit për Evropën Juglindore në Parlamentin Evropian, në mbështetje të proceseve dhe konsolidimit të institucioneve demokratike në Shqipëri si mike pa ekuivok e shqiptarëve në Shqipëri dhe rajon. Për rolin shumë aktiv dhe mbështetjen e sinqertë e miqësore në realizimin e lëvizjes pa viza të shqiptarëve në zonën Schengen, si dhe për marrjen e Statusit të Vendit Kandidat në Bashkimin Evropian”.

http://president.al/old/15115-presidenti-nishani-dekoron-zonjen-doris-pack-me-dekoraten-gjergj-kastrioti-skenderbeu/

2 Gedanken zu „2011, kaufte der Gangster Lulzim Basha, der Militär Geheimdienst Chef, verbotene C-Waffen, gegen Demonstrationen, bei der Israel Mafia“

  1. In Litauen, ist eine Soldates Albanischen Militärs umgekommen, die aus Tropoje stammt, als bei den Albanern zu den „Menschen ohne Kultur“ zählen, also Hirnlos ist: Zarife Hasanaj

    Gefällt mir

    1. Bei einer Minen Übung umgekommen, als im Munition Transport Fahrzeug, Übungs Munition explodierte, 2 weitere Offiziere verletzte, darunter einen schwer.

      Gefällt mir

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s