Kopiert aus Deutschland. Das Dumm Quoten Frauen System: Elisa Spiropali wird angeklagt

Für die Plünderung der Funds mit dem Ehemann, der eigenen Familie, wird die neue Ministerin der Dummheit: Elisa Spiropali angeklagt, die Ermittlungen wurden beendet.

 EU Opfer: Albanien: Dumm Qouten Frauen, Justiz Aufbau Mafia, Chaos total und keinerlei Justiz
Uralte Klientel Tradition die Staats Fund zu plündern, oft mit Hilfe der korrupten KfW, Deutschen und EU Banden.

Aber wer ist schlimmer: Frank Walter Steinmeier mit Frau, der gerade eine Millionen teure Vergnügungs Reise nach Süd Amerika macht auf die Galapolos Inseln usw.. also nur noch Geld des Steuerzahlers, für Privat Reisen vernichtet, identisch Joschka Fischer mit einer Reise in die Südsee, mit privaten Luxus Urlaub, für eine angebliche Konferenz.

Original „Zivile Gesellschaft“ Made by Dumm Deutschland und mit enormen Geldsummen finanziert.

Rasti “Solomon”/ Prokuroria e Tiranës nis hetimet për Elisa Spiropalin

Nga Boldnews.al Prokuroria e Tiranës ka nisur zyrtarisht hetimet për ministren e Shtetit, Elisa Spiropalin, bashkëshortin dhe vëllain e saj, si persona që dyshohet se…

 

https://boldnews.al/2019/03/08/rasti-solomon-prokuroria-e-tiranes-nis-hetimet-per-elisa-spiropalin/

Wer wohl schlimmer ist, wenn man einer korrupten Familie sogar ein eigenes Ministerium gibt, zum Geld stehlen, durch Karussell Geschäfte

Elisa Spiropali ernennt die Ministerin für die Beziehungen zum Parlament und den stellvertretenden Premierminister von Erion Brace

Als Zoll Chefin, richtete die dumme Frau Elisa Spiropali, ein Desaster an, weil man ohne Berufsausbildung ist. Also raubt man nun im Familie Clan, möglichst viel Geld.

Aber wer ist schlimmer: Frank Walter Steinmeier mit Frau, der gerade eine Millionen teure Vergnügungs Reise nach Süd Amerika macht auf die Galapolos Inseln usw.. also nur noch Geld des Steuerzahlers, für Privat Reisen vernichtet, identisch Joschka Fischer mit einer Reise in die Südsee, mit privaten Luxus Urlaub, für eine angebliche Konferenz.

350 MIJË USD – Bashkëshorti i Spiropalit ia dha tenderat vëllait të Elisës

</d

Nga Boldnews.al

Një trekëndësh biznesi ndërmjet Salarjon Totaj (bashkëshorti i Spiropalit), Enkli Spiropalit (vëllai i Spiropalit) dhe Marjus Memushajt (krushku i Spiropalit) ka shënuar ndoshta një prej skemave më arbitrare të konfliktit të interesit me tenderat bazuar në disa dhjetëra dokumente të hetuara ekskluzivisht nga BoldNews.al. Të paktën 350 mijë dollarë është shifra e përfitimeve që ka realizuar ky trekëndësh, që tabanin e vet e ka të mbështetur në karrierën politike të zonjës Spiropali.

Por le ta nisim nga fillimi këtë histori.

Elisa Spiropali ishte një prej dy drejtoresha beqare, të cilave kryeministri Edi Rama u besoi drejtoritë më të rëndësishme fiskale shqiptare, menjëherë pasi mori mandatin e tij të parë, pas zgjedhjeve të vitit 2013.

Sot, Elisa Spiropali ka ecur shumë në karrierë. Ajo u emërua pak kohë më parë në postin e Ministres së Shtetit dhe qëndron në krahun e majtë të Kryeministrit Edi Rama në ulëset e Parlamentit.

Spiropali, bashkëpunëtore e ngushtë e Erion Veliajt në organizatën “Mjaft” iu bashkua ekipit të Edi Ramës në postin e Drejtoreshës së Përgjithshme të Doganave. Zgjedhja e saj u pa me shumë skepticizëm, si nga qytetarët, por edhe nga vetë socialistët, për shkak të moshës, përvojës dhe lidhjeve të pakta me Partisë Socialiste.

Megjithë skepticizmin, Spiropali e mori me zell detyrën e re. Ajo angazhoi strukturat e hetimit doganor për të nisur një valë kontrollesh, sidomos ndaj biznesit të madh, me argumentin zyrtar për të luftuar kontrabandën dhe informalitetit. Kundërshtarë të saj, por edhe biznesmenë të ndryshëm flisnin se fushata kundër kontrabandës, ishte më shumë një fushatë “gjobvënieje”.

Por, përtej akuzave publike apo nën zë, Elisa Spiropali nuk u përball asnjëherë me organet e drejtësisë.

Paralelisht me zhvillimet pozitive në karrierën zyrtare, Elisës po i ecnin mbarë punët edhe në aspektin personal. Ajo ishte një prej atyre vajzave, tek e cila shprehja “me fat në punë, pa fat në dashuri” nuk qëndron.

Spiropali u emëruar nga Edi Rama si drejtuese e Doganave për shkak të statusit të saj civil, beqare. Megjithatë, njerëz pranë saj e dinin se ajo kishte një lidhje të qëndrueshme disa-vjeçare me një djalosh me origjinë nga Tepelena, por që familja e tij kishte vite që jetonte në Fier, Salarjon Totaj.

Elisa dhe Salarjoni janë njohur në ditët e vështira të grevës së urisë që Partisë Socialiste zhvilloi në vitin 2010. Thonë që “dashuritë e lindura në kushte ekstreme nuk i qëndrojnë kohës”. Sërish Elisa është një prej atyre vajzave, e cila i thyen këto klishe.

Lidhja e tyre u forcua më shumë pas ardhjes në pushtet të Partisë Socialiste. Salarjoni, si shpërblim për angazhimin e tij politik, emërohet Drejtor i Ujësjellësit të Fierit, një institucion shumë i rëndësishëm në një prej qyteteve më të mëdha të Shqipërisë.

Këto ishin lëvizjet publike të çiftit të pa-zyrtarizuar Spiropali-Totaj. Ndërkohë, edhe familjarët e tyre kishin nisur të lëviznin, për të siguruar benefitet nga pushteti i ri.

Në Gusht 2013, pak javë para se Elisa të merrte postin e premtuar të Drejtoreshës së Doganave, vëllai i saj mendon që t’i hyjë botës së biznesit.

Vëllai dhë krushku

Enkli Spiropali, një djalosh 25-vjeçar që pëlqente jetën e Bllokut, një ditë të bukur del nga Tirana dhe regjistrohet si biznesmen në Fier. Kompania e emërtoi “Solomon Constuction” dhe kishte për objekt “Import-eksport të artikujve industrialë dhe ushqimorë, makineri dhe materiale ndërtimi”.

Kapitali fillestar i “Solomon Construction” ishte 100 mijë lekë të reja dhe dukej e paqartë se ku do të gjendeshin fondet për të vënë në lëvizje këtë sipërmarrje të madhe.

Skema Totaj-Spiropali vendoset menjëherë në lëvizje. Në 27 Mars 2014, kompania e Enklit shpallet fituese e një tenderi të zhvilluar nga Ujësjellësi i Fierit, me vlerë 6.6 milionë lekë të reja për “Blerje materiale për ofiçinë”.

Organizatorët e kësaj skeme e kishin të qartë që ky tender mund të ishte fundi i shpejtë për të gjithë, pasi mund të përballeshin me pasoja ligjore. Ndaj morën menjëherë masat për të fshehur gjurmët. Vetëm 4 ditë pasi Enkli Spiropali fitoi tenderin ai vendos të shesë kompaninë e tij.

Por edhe ky operacion i shitjes ishte menduar me kujdes. Paratë e fituara në tenderin nuk duhet të largoheshin nga duart e atyre që e organizuan. Dhe zgjidhja u gjet shumë shpejt.

Më 1 Prill 2014, Enkli Spiropali i shet kompaninë një bashkëmoshatari të tij nga Frakulla e Fierit, Marjus Memushaj. Pronari i ri i kompanisë “Solomon” ishte një njeri i besuar i Salarjon Totës, kushëriri i dytë i tij. Babai i Salarjonit dhe babi i Marjusit janë djalë halle-djalë daje me njeri-tjetrin.

Skema e shitjes së kompanisë funksionoi. Askush nuk mund të dyshonte në lidhjen ndërmjet Salarjon Totaj dhe Marjus Memushaj, për shkak të mbiemrave të ndryshëm.

Marjus Memushaj pagoi për kompaninë “Solomon” 100 mijë lekë, aq sa ishte vlera që Enkli Spiropali e kishte regjistruar biznesnin e tij në Qendrën Kombëtare të Regjistrimit. Ndërkohë, blerësi i ri mori bonus edhe tenderin 6.6 milionë lekë. I cili, nuk ishte i vetmi që “Solomon Construction” ka fituar nga Ujësjellësi i Fierit, që drejtohej nga Salarjon Totaj.

Në 8 Janar 2015, “Solomon Construction” fiton tenderin e organizuar nga Ujësjellësi i Fierit, për “Blerje elektromotori pompe”, me vlerë 700 mijë lekë,

Në Prill 2015, kompania “Solomon Construction” fiton tenderin e zhvilluar nga Ujësjellësi i Fierit për “Blerje materiale ndërtimore” me vlerë 4.4 milionë lekë të reja;

Në Qershor 2015, “Solomon” fiton tenderin e zhvilluar nga Ujësjellësi i Fierit për “Blerje materiale ofiçine”, me vlerë 6.3 milionë lekë të reja;

Në Janar 2016, kompania “Solomon” përfiton nga Ujësjellësi i Fierit shumën 1.2 milionë lekë të reja, si shtesë e kontratës për blerje materiale ofiçine.

Në Maj 2016, “Solomon” fiton tenderin e Ujësjellësit të Fierit për riparimin e elektromotorëve dhe pompave. Vlera e tenderit ishte 7.4 milionë lekë të reja.

Po në Maj 2016, kompania “Solomon” fiton edhe një tender tjetër të zhvilluar nga Ujësjellësi i Fierit për “blerje materiale ofiçine”. Vlera e tenderit ishte 6.7 milionë lekë të reja.

Në Shtator 2016, kompania “Solomon” merr edhe një fond prej 1.4 milionë lekë nga Ujësjellësi i Fierit, si shtesë kontrate për riparimin e elektromotorëve dhe transformatorëve”.

Kërkimi i “Boldnews.al” për tenderat e zhvilluar nga Ujësjellësi i Fierit përfundon në këtë periudhë. Në Shtator 2016, Salarjon Totaj largohet nga drejtimi i këtij institucioni.

Ai u largua, pasi i kishte siguruar kompanisë së kushëririt të tij, Marjus Memushaj të fitonte tendera në vlerë totale prej rreth 35 milionë lekë (350 mijë USD) në rreth dy vjet.

Një vëzhgim në regjistrin e prokurimeve publike tregon se kompania “Solomon” ka fituar dhe disa dhjetëra tendera të tjerë në institucione të ndryshme publike, çka shton dyshimet se influenca politike e zonjës Spiropali ka funksionuar gjithandej, por implikimi në ujësjellësin e Fierit, është gjurma që kryqëzon trekëndëshin ndërmjet bashkëshortit, vëllait dhe krushkut të saj.

7 Gedanken zu „Kopiert aus Deutschland. Das Dumm Quoten Frauen System: Elisa Spiropali wird angeklagt“

 1. Elisa Spiropali, mit dem Verstand wurde 2013 als Zoll Direktorin eingesetzt, wo Mafia Klientel Politik der Deutschen u.a. mit Margarete Kopper, Susanne Baer in der Justiz derDumm Grünen und Roten Banden nur kopiert wurde.

  Wie ein Desaster endete im angeblichen Neu Aufbau des Zolls, wo Nichts funktionierte, wie es in Berichten steht.

  Die Deutschen manipulierten die Ausschreibungen, das man nur EURO 5 Fahrzeuge finanzierten wollte mit Finanzministerium, sod das nur die Betrugs VW Fahrzeuge gewinnen hätten können. Die Britten setzen sich hierüber weg, sorgten mit eine Deutsch nahen Anwalts Knazlei vor Ort, das die Vergabe manipuliert wird, Landrover gekauft werden. EU Gelder wie immer bei totalem Betrug dabei.

  crown-agents1
  Tirana.

  The Albanian government used emergency measures to cut its projected revenues and expenditures for 2015 after the first part of the year showed sluggish growth in tax receipts, putting in doubt the current strategy that aims to revive economic growth by cutting public debt. Using a ‘normative act’ – a government decision with the power of a law that ensures rapid passage through parliament – the left-wing government cut its planned expenditures and revenues by 116 million euros, almost four per cent of its 2015 budget, in order to keep the overall deficit unchanged. The normative act was signed on 29 July but was kept secret and not published on the government’s official webpage. It was discovered by local media only after it appeared in the country’s Official Gazette on Tuesday. The government leaded by the Prime Minister Edi Rama has already been criticised for backtracking on its transparency standards, especially when its decisions concern the budget or tax policies. Ministry of Finance statistics published earlier this week showed that tax revenues were 96 million euros lower than the expectations for the first half of this year. Rama said last week that he is studying the causes of the bad performance but has come to no conclusions yet. “We are in the process and near to finishing an in-depth analysis on the causes of the revenue shortfall compared to the forecast,” he said. However, the International Monetary Fund representative in the country told Top Channel TV that he thought that there are administrative problems in the tax collection agencies. “There are some external factors, like low oil prices, low [money] interest rates or low inflation. But some others has to do with the applicability of the law and tax regulations. So, there is a problem in the administration. Taxes are not low in Albania but the performance of the revenues is not strong,” said the IMF representative in Albania Jens Reinke. The IMF has yet to give its approval to a review of its current three-year agreement with Albania. The government has promised to counter tax evasion through a mass campaign starting in September and by toughening legal punishments of tax cheaters. However, many experts have noted that the country’s revenue problem lies mostly in the customs administration service, which is responsible for collecting the majority of taxes in the country and has achieved poor results during the last several months. http://www.balkaninsight.com/en/article/albania-government-cuts-state-budged-due-to-poor-revenue-performance-08-05-2015

  Ein Tony Blair Betrugs Geschäft: 8,5 Millionen € für eine Consult, wo ein Britischer Minister Teilhaber ist, angeblich um Steuer und Zoll Einnahmen zu erhöhen. Das Gegenteil ist real der Fall.

  In Bulgarien wurden die Verträge mit Crown Agent, wegen Nicht Erfüllung der Zusagen, ebenfalls nicht verlängert, konnte nur ein Zoll Erfassungs System mit schnellerem Internet verkaufen, was funktioniert in 10 Jahren, mit 4 teuren Verträgen. Eine Firma, welche im Desaster der Inkompetenz, die gut bekannten Partner hat, wo dann Nichts mehr funktioniert:
  Crown Agents works with clients in more than 100 countries, major multilateral agencies, such as the World Bank,[4]European Commission, United Nations agencies and bilateral donors such as DFID, KfW, SIDA, CIDA and the Danish, Japanese and U.S. governments.

  crown-agents1

  Crown Agent Fahrzeug, vom Albanischen Steuerzahler bezahlt in einer Betrugs Ausschreibung, wo Landrover verkauft wurden, welche gefälschte CO2 Zertifikate hatten.
  Pseudo Versprechen auf mehr Zoll- und Steuer Einnahmen, Betrug der sich nie erfüllte sind Standard Marketing, damit man Aufträge der Regierungen erhält, identisch wie bei Hafen, Justiz, Wasser Beratung. Ein Betrugs Schema der Internationalen.
  Erst wenn diese inkomptenden Privatisierungs Betrugs Maschinen aus dem Land geworfen werden, könnte es besser werden.

  Die Pleite mit Crown Agents: Agreement between Albania and IMF has failed

  2011 Human Rights Report – Albania (May 24, 2012)

  …………….
  “Corruption in the judiciary is pervasive. Many judges issue rulings that do not appear to have any basis in law or fact, leading some to believe that the only plausible explanation is corruption or political pressure….
  http://tirana.usembassy.gov/press-releases2

  13th General Activity Report 2012

  [Strasbourg, 13/06/2013] In its annual report published today, the Council of Europe anti-corruption group (GRECO) calls on European states to bolster the legal and institutional capacity of their parliamentarians, judges and prosecutors in order to prevent and unequivocally address corruption in their own ranks.
  Europarat GRECO Bericht über die Bananen Republik Deutschland

  Der Rechnungshof moniert

  2012, vor der Neuausschreibung der privaten Dienstleistungen, untersuchte der Hessische Rechnungshof die Auftragsvergabe von 2003 und die seitherigen Erfahrungen. Die Ergebnisse waren verhalten formuliert, aber vernichtend….
  http://www.jungewelt.de/2013/07-15/004.php

  Und so funktioniert das Albaner – Mafia System der Politik! zur aktuellen Umtrieben der Albanischen Politik Mafia, rund um den Dick Marty Report
  dessen Justizsystem Norbert Mappes-Niediek 2002 [extern] wie folgt beschrieb: “Wenn Kriminalität überhaupt bekämpft wird, dann von der jeweils gegnerischen Bande, die sich gerade die Kontrolle über die Staatsorgane gesichert hat”.
  http://www.heise.de/tp/r4/artikel/33/33867/1.html
  Justiz Aufbau unerwünscht, als gekaufter Schmierfink in der Politik.

  Von Wolfgang Hetzer ist gerade das Buch „Politiker, Patrioten, Profiteure. Wer führt uns Europäer an den Abgrund?“ im Verlag Westend erschienen (287 Seiten, 17,99 Euro).

  Gefällt mir

 2. Die Frau, das unerforschte Wesen. Weil man über Jahrzehnte leugnete, dass es die Frau überhaupt gibt. Generationen von – teils hochdotierten – Berufs- und Gewerbsidiotinnen (bei uns noch in Form von Beamtinnen) zitierten Simone de Beauvoir dafür, dass man als Frau ja nicht geboren, sondern dazu gemacht werde. Eine nachvollziehbare Erklärung habe ich da nie gefunden, aber das ist da halt so, wenn man jemanden nur oft genug zitiert, dann muss es auch stimmen. So ist das bei Geisteswissenschaftlern. Ich habe mal ein in der Frühphase meiner Genderdeppenforschung ein Zitat untersucht: Judith Butler war immer wieder mit derselben – schon sprachlich bekloppten – Aussage zitiert worden, allein 4000 Stellen meldete Google. Nur nie eine Quellenangabe. Also hatte ich Judith Butler gefragt, wo sie das denn geschrieben habe, weil ich es auch in ihren Büchern mit der Suchfunktion nirgends gefunden hatte. Ihr Antwort: Sowas habe sie nie gesagt oder geschrieben, schon die Begriffe gehörten nicht zu ihrem Wortschatz. Aber in der Gender-Szene zitierte man eifrig und bestärkte sich gegenseitig darin. Ein einzelner, substanzloser Satz, und Bataillone von Professorinnen, „Wissenschaftlerinnen”, Politikerinnen, Journalistinnen rennen dem Schwachsinn hinterher wie Homöopathie.

  Gefällt mir

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s