Kopiert aus Deutschland. Das Dumm Quoten Frauen System: Elisa Spiropali wird angeklagt

Für die Plünderung der Funds mit dem Ehemann, der eigenen Familie, wird die neue Ministerin der Dummheit: Elisa Spiropali angeklagt, die Ermittlungen wurden beendet.

 EU Opfer: Albanien: Dumm Qouten Frauen, Justiz Aufbau Mafia, Chaos total und keinerlei Justiz
Uralte Klientel Tradition die Staats Fund zu plündern, oft mit Hilfe der korrupten KfW, Deutschen und EU Banden.

Aber wer ist schlimmer: Frank Walter Steinmeier mit Frau, der gerade eine Millionen teure Vergnügungs Reise nach Süd Amerika macht auf die Galapolos Inseln usw.. also nur noch Geld des Steuerzahlers, für Privat Reisen vernichtet, identisch Joschka Fischer mit einer Reise in die Südsee, mit privaten Luxus Urlaub, für eine angebliche Konferenz.

Original „Zivile Gesellschaft“ Made by Dumm Deutschland und mit enormen Geldsummen finanziert.

Rasti “Solomon”/ Prokuroria e Tiranës nis hetimet për Elisa Spiropalin

Nga Boldnews.al Prokuroria e Tiranës ka nisur zyrtarisht hetimet për ministren e Shtetit, Elisa Spiropalin, bashkëshortin dhe vëllain e saj, si persona që dyshohet se…

 

https://boldnews.al/2019/03/08/rasti-solomon-prokuroria-e-tiranes-nis-hetimet-per-elisa-spiropalin/

Wer wohl schlimmer ist, wenn man einer korrupten Familie sogar ein eigenes Ministerium gibt, zum Geld stehlen, durch Karussell Geschäfte

Elisa Spiropali ernennt die Ministerin für die Beziehungen zum Parlament und den stellvertretenden Premierminister von Erion Brace

Als Zoll Chefin, richtete die dumme Frau Elisa Spiropali, ein Desaster an, weil man ohne Berufsausbildung ist. Also raubt man nun im Familie Clan, möglichst viel Geld.

Aber wer ist schlimmer: Frank Walter Steinmeier mit Frau, der gerade eine Millionen teure Vergnügungs Reise nach Süd Amerika macht auf die Galapolos Inseln usw.. also nur noch Geld des Steuerzahlers, für Privat Reisen vernichtet, identisch Joschka Fischer mit einer Reise in die Südsee, mit privaten Luxus Urlaub, für eine angebliche Konferenz.

350 MIJË USD – Bashkëshorti i Spiropalit ia dha tenderat vëllait të Elisës

</d

Nga Boldnews.al

Një trekëndësh biznesi ndërmjet Salarjon Totaj (bashkëshorti i Spiropalit), Enkli Spiropalit (vëllai i Spiropalit) dhe Marjus Memushajt (krushku i Spiropalit) ka shënuar ndoshta një prej skemave më arbitrare të konfliktit të interesit me tenderat bazuar në disa dhjetëra dokumente të hetuara ekskluzivisht nga BoldNews.al. Të paktën 350 mijë dollarë është shifra e përfitimeve që ka realizuar ky trekëndësh, që tabanin e vet e ka të mbështetur në karrierën politike të zonjës Spiropali.

Por le ta nisim nga fillimi këtë histori.

Elisa Spiropali ishte një prej dy drejtoresha beqare, të cilave kryeministri Edi Rama u besoi drejtoritë më të rëndësishme fiskale shqiptare, menjëherë pasi mori mandatin e tij të parë, pas zgjedhjeve të vitit 2013.

Sot, Elisa Spiropali ka ecur shumë në karrierë. Ajo u emërua pak kohë më parë në postin e Ministres së Shtetit dhe qëndron në krahun e majtë të Kryeministrit Edi Rama në ulëset e Parlamentit.

Spiropali, bashkëpunëtore e ngushtë e Erion Veliajt në organizatën “Mjaft” iu bashkua ekipit të Edi Ramës në postin e Drejtoreshës së Përgjithshme të Doganave. Zgjedhja e saj u pa me shumë skepticizëm, si nga qytetarët, por edhe nga vetë socialistët, për shkak të moshës, përvojës dhe lidhjeve të pakta me Partisë Socialiste.

Megjithë skepticizmin, Spiropali e mori me zell detyrën e re. Ajo angazhoi strukturat e hetimit doganor për të nisur një valë kontrollesh, sidomos ndaj biznesit të madh, me argumentin zyrtar për të luftuar kontrabandën dhe informalitetit. Kundërshtarë të saj, por edhe biznesmenë të ndryshëm flisnin se fushata kundër kontrabandës, ishte më shumë një fushatë “gjobvënieje”.

Por, përtej akuzave publike apo nën zë, Elisa Spiropali nuk u përball asnjëherë me organet e drejtësisë.

Paralelisht me zhvillimet pozitive në karrierën zyrtare, Elisës po i ecnin mbarë punët edhe në aspektin personal. Ajo ishte një prej atyre vajzave, tek e cila shprehja “me fat në punë, pa fat në dashuri” nuk qëndron.

Spiropali u emëruar nga Edi Rama si drejtuese e Doganave për shkak të statusit të saj civil, beqare. Megjithatë, njerëz pranë saj e dinin se ajo kishte një lidhje të qëndrueshme disa-vjeçare me një djalosh me origjinë nga Tepelena, por që familja e tij kishte vite që jetonte në Fier, Salarjon Totaj.

Elisa dhe Salarjoni janë njohur në ditët e vështira të grevës së urisë që Partisë Socialiste zhvilloi në vitin 2010. Thonë që “dashuritë e lindura në kushte ekstreme nuk i qëndrojnë kohës”. Sërish Elisa është një prej atyre vajzave, e cila i thyen këto klishe.

Lidhja e tyre u forcua më shumë pas ardhjes në pushtet të Partisë Socialiste. Salarjoni, si shpërblim për angazhimin e tij politik, emërohet Drejtor i Ujësjellësit të Fierit, një institucion shumë i rëndësishëm në një prej qyteteve më të mëdha të Shqipërisë.

Këto ishin lëvizjet publike të çiftit të pa-zyrtarizuar Spiropali-Totaj. Ndërkohë, edhe familjarët e tyre kishin nisur të lëviznin, për të siguruar benefitet nga pushteti i ri.

Në Gusht 2013, pak javë para se Elisa të merrte postin e premtuar të Drejtoreshës së Doganave, vëllai i saj mendon që t’i hyjë botës së biznesit.

Vëllai dhë krushku

Enkli Spiropali, një djalosh 25-vjeçar që pëlqente jetën e Bllokut, një ditë të bukur del nga Tirana dhe regjistrohet si biznesmen në Fier. Kompania e emërtoi “Solomon Constuction” dhe kishte për objekt “Import-eksport të artikujve industrialë dhe ushqimorë, makineri dhe materiale ndërtimi”.

Kapitali fillestar i “Solomon Construction” ishte 100 mijë lekë të reja dhe dukej e paqartë se ku do të gjendeshin fondet për të vënë në lëvizje këtë sipërmarrje të madhe.

Skema Totaj-Spiropali vendoset menjëherë në lëvizje. Në 27 Mars 2014, kompania e Enklit shpallet fituese e një tenderi të zhvilluar nga Ujësjellësi i Fierit, me vlerë 6.6 milionë lekë të reja për “Blerje materiale për ofiçinë”.

Organizatorët e kësaj skeme e kishin të qartë që ky tender mund të ishte fundi i shpejtë për të gjithë, pasi mund të përballeshin me pasoja ligjore. Ndaj morën menjëherë masat për të fshehur gjurmët. Vetëm 4 ditë pasi Enkli Spiropali fitoi tenderin ai vendos të shesë kompaninë e tij.

Por edhe ky operacion i shitjes ishte menduar me kujdes. Paratë e fituara në tenderin nuk duhet të largoheshin nga duart e atyre që e organizuan. Dhe zgjidhja u gjet shumë shpejt.

Më 1 Prill 2014, Enkli Spiropali i shet kompaninë një bashkëmoshatari të tij nga Frakulla e Fierit, Marjus Memushaj. Pronari i ri i kompanisë “Solomon” ishte një njeri i besuar i Salarjon Totës, kushëriri i dytë i tij. Babai i Salarjonit dhe babi i Marjusit janë djalë halle-djalë daje me njeri-tjetrin.

Skema e shitjes së kompanisë funksionoi. Askush nuk mund të dyshonte në lidhjen ndërmjet Salarjon Totaj dhe Marjus Memushaj, për shkak të mbiemrave të ndryshëm.

Marjus Memushaj pagoi për kompaninë “Solomon” 100 mijë lekë, aq sa ishte vlera që Enkli Spiropali e kishte regjistruar biznesnin e tij në Qendrën Kombëtare të Regjistrimit. Ndërkohë, blerësi i ri mori bonus edhe tenderin 6.6 milionë lekë. I cili, nuk ishte i vetmi që “Solomon Construction” ka fituar nga Ujësjellësi i Fierit, që drejtohej nga Salarjon Totaj.

Në 8 Janar 2015, “Solomon Construction” fiton tenderin e organizuar nga Ujësjellësi i Fierit, për “Blerje elektromotori pompe”, me vlerë 700 mijë lekë,

Në Prill 2015, kompania “Solomon Construction” fiton tenderin e zhvilluar nga Ujësjellësi i Fierit për “Blerje materiale ndërtimore” me vlerë 4.4 milionë lekë të reja;

Në Qershor 2015, “Solomon” fiton tenderin e zhvilluar nga Ujësjellësi i Fierit për “Blerje materiale ofiçine”, me vlerë 6.3 milionë lekë të reja;

Në Janar 2016, kompania “Solomon” përfiton nga Ujësjellësi i Fierit shumën 1.2 milionë lekë të reja, si shtesë e kontratës për blerje materiale ofiçine.

Në Maj 2016, “Solomon” fiton tenderin e Ujësjellësit të Fierit për riparimin e elektromotorëve dhe pompave. Vlera e tenderit ishte 7.4 milionë lekë të reja.

Po në Maj 2016, kompania “Solomon” fiton edhe një tender tjetër të zhvilluar nga Ujësjellësi i Fierit për “blerje materiale ofiçine”. Vlera e tenderit ishte 6.7 milionë lekë të reja.

Në Shtator 2016, kompania “Solomon” merr edhe një fond prej 1.4 milionë lekë nga Ujësjellësi i Fierit, si shtesë kontrate për riparimin e elektromotorëve dhe transformatorëve”.

Kërkimi i “Boldnews.al” për tenderat e zhvilluar nga Ujësjellësi i Fierit përfundon në këtë periudhë. Në Shtator 2016, Salarjon Totaj largohet nga drejtimi i këtij institucioni.

Ai u largua, pasi i kishte siguruar kompanisë së kushëririt të tij, Marjus Memushaj të fitonte tendera në vlerë totale prej rreth 35 milionë lekë (350 mijë USD) në rreth dy vjet.

Një vëzhgim në regjistrin e prokurimeve publike tregon se kompania “Solomon” ka fituar dhe disa dhjetëra tendera të tjerë në institucione të ndryshme publike, çka shton dyshimet se influenca politike e zonjës Spiropali ka funksionuar gjithandej, por implikimi në ujësjellësin e Fierit, është gjurma që kryqëzon trekëndëshin ndërmjet bashkëshortit, vëllait dhe krushkut të saj.

Die Brittin Alice Taylor verlor ihre Aufenthalts Genehmigung

Hoch Schwanger von ihrem Albanischen Freund, verlor nun die Brittin Alice Taylor, ihre Aufenthalts Genehmigung in Albanien, weil sie so wenig Verstand hat, das man nicht schwieg. Ein normaler Vorgang in allen Ländern wo noch ein Rechtstaat existiert. Nur Verbrecher, Terroristen und Drogen Barone sind in Albanien willkommen und angebliche Aufbauhelfer, welche Millionen mit kriminellen Partner stehlen.

Albaner wandern Alle aus, bei der kriminellen Misere, was die Deutschen und EU Leute dort treiben, früher auch vor allem die Amerikaner. Warum die EU Idioten und korrupte Botschafter, Delegationen entsendet, ist die nächste Frage.

260.000 Albanians have received EU citizenship in past 5 years

Grenzenlos naiv, hetzte die Brittin gegen die Albanische Regierung, wurde selbst dann verleumdet, durch Regierungs nahe Medien.
Albanian Government Refuses to Renew Journalist’s Residency Permit                         Die peinliche Frau, der Dummheit operiert mit Jugend Fotos, real sieht die Hirnlose Frau so aus, wohl auch wegen Drogen ins Paradies Albanien gezogen. Viele Ausländer leben illegal in Albanien, wo vor Jahren unter Berisha, schon die gefakten Ein- und Ausreise Stempel bekannt waren, und falsche Angaben. Gangster, Betrüger, sogar der gesuchte frühere Geheimdienst Chef von Peru, wurden im Eldorado für Kriminelle schon festgenommen. Dumme Frauen aus Deutschland, waren Partner von Kopfabschneidern, Drogen Bossen, Kriminellen. Oft waren wie Verwandte auch bei Waffen Einkäufen und Transport gerne behilflich, schon vor über 20 Jahren. Da laufen in Tirana, noch so ein paar dumme ausländische Ehepartner herum.

Die Frau, hätte rechtzeitig, vor 29. Januar 2019 einen Antrag auf Verlängerung der vorläufigen Aufenthaltsgenehmigung stellen müssen, was sie nicht tat, wurde mit 20.000 LEK – ca. 140 € Bußgeld belegt, denn nur 60 Tage Aufenthalt ist in Albanien erlaubt. So dumm ist die Frau und ihre Pseudo Freund. Eine Frage, wann Sie ins Abschiebe Zentrum kommt, abgeschoben wird.

E6949A15-15D5-438F-92F7-967FF4AC88E7_cx0_cy2_cw0_w1023_r1_s

Eine weitere Hormon gestörte dumme Amerikanerin: Catherine Bohne, hat einen Mafia Freund, der im Valbano Tal, ein illegales Hotel baute, hat identische Probleme. Die Verrückte organisierte Demonstrationen im Valbona Tal, wo nicht einmal der Strom bezahlt wurde, für das illegale Mafia Hotel. Viele solcher Idioten laufen Weltweit herum, auch aus Deutschland.

Identisch dumme Frauen, gab es schon vor Jahrzehnten überall. In Deutschland wird man mit soviel Dummheit, Verfassungsrichterin wie Susanne Baer, Parlamentspräsidentin wie Claudia Roth, Justizministerin, oder Generalstaatsanwältin wie Margarete Kopper in Berlin. Identisch die dümmsten Schwuchtel Männer von Rot-Grün, ohne jeden Verstand und unter Drogen stehend.

Albanian Government Refuses to Renew Journalist’s Residency Permit

The Albanian government has refused to renew the residency permit of Alice Elizabeth Taylor, blogger at The Balkanista and a regular contributor to Exit and Malta-based The Shift. On Twitter, Taylor reported that the Immigration Directorate had suddenly canceled the process to renew her residency permit.

Taylor has been living in Tirana with her Albanian partner for more than one year. Few weeks ago she wrote about her arduous journey to renew her residency permit. Two weeks ago her application for permit renewal was accepted and she was told to go back to the immigration office to acquire her permit in two weeks. Given that she is pregnant with a high-risk pregnancy, the immigration officer told her that her partner could pick up the renewed permit instead.

Today, Taylor’s partner was told in the same office that her residency permit would not be renewed. When asked about the reason, the officer reportedly said that those were the “orders from above.” Taylor’s partner demanded to have a written document stating the reasons for refusal but the immigration officers refused to do so. Instead, they said that they might issue such a document tomorrow.

Furthermore, the officers told her partner that she needed to exit Albania, enter again, and re-apply for a new permit, after preparing all the required documents once again, some of which take a long time because of her residency history in several countries. However, Taylor has spent a good part of her high-risk pregnancy bedridden and cannot travel long distances. Immigration officers said that they could provide her no help regarding her inability to travel and insisted she leave the country.  When asked if she

would be able to renew her permit once she meets all the requirements officers had mentioned,  officers replied that she would probably not get it, but that she should give it a try.

The timing of the sudden withdrawal of Taylor’s permission to stay comes on the heels of a campaign of government-allied media to paint Taylor as a “Russian spy,” after she gave an interview to TV station RT in which she voiced criticism of the government. Nevertheless, Taylor was in the past frequently cited, even by Prime Minister Rama, for her reviews highlighting Albanian nature and culture.

The cancellation of Taylor’s residency permit therefore appears to be a direct attack on the freedom of the press and a retaliation against the criticism of one of the few independent journalists in Albania.

Even though press freedom in Albania has been among the worst in Europe, the European Union has frequently ignored the threats against journalists, even when coming from the Prime Minister’s mouth. When Prime Minister Rama attacked the press openly during a free speech event funded by the EU, EU Commissioner Johannes Hahn refused to condemn his words by stating  “everyone has the right to express their viewpoints.”

Die Intelligenz ist ausgewandert, bei den kriminellen Umtrieben der KfW, EU Banken

9 Wohnungen, 2 Geschäfte usw. wurden von denr Brüdern Gorezi beschlagnahmt.

Aktualitet

Sekuestro 2 mln € prona në Tiranë e Durrës të vëllezërve Gorezi, historia e vrasjes për drogë dhe prostitucion

Disa prona të cilat dyshohet se janë blerë me të ardhura nga aktiviteti kriminal i dy vëllezërve. Policia e Tiranës thotë se Seksioni i Pastrimit të Parave, sekuestroi 9 apartamente, dy dyqane dhe një garazh, prona në qytetet e Tiranës dhe Durrësit, që sipas policisë kapin vlerën e dy milionë e dy qind mijë euro. Operacioni u kodua „Vëllazëria“ ndërsa pasuritë janë të vëllezërve Armando dhe Alket Gorezi, 44 dhe 47 vjeç. Hetimet ndaj tyre kishin nisur në vitin 2018, dhe akuzohen për „Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”

Në kuadër të këtij hetimi ubë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës dhe sekuestrimi preventiv i pronave.

Armando Gorezi është arrestuar në vitin 2015, në Tiranë, pasi ishte shpallur në këkrim nga autoritetet italiane për vrasjen e një shqiptari (Indrit Kuçi) në vitin 2011 në Torino të Italisë. Shkak i kësaj vrasje rezultoi prishja e pazareve për tregun e drogës dhe prostitucionit. Por në Janar të vitit 2017, edhe pse ishte dënuar në mungesë me 12 vite burgim për vrasje, një gjykatë e apelit në Itali e shpalli të pafajshëm Armando Gorezin dhe e liroi nga të gjitha akuzat pasi nuk kishte prova të mjaftueshme për ta shpallur fajtor

Gjithashtu ndaj tij, Prokuroria e Beratit vite më parë kishte nisur procedim penal për veprën penale të “Trafikimit të personave”, pasi Armando Gorezi dyshoheej të kishte trafikuar një vajzë me inicialet E.K. e cila është shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Tirana si person i humbur

https://shqiptarja.com/lajm/sekuestro-2-mln-prona-nw-tiranw-e-durrws-tw-vwllezwrve-gorezi-historia-e-vrasjes-pwr-drogw-dhe-prostitucion