Das Wahlfälschungs System mit Vangjush Dako, der Mord und Drogen Mafia Gruppe: Aydilli

Das Mord, Drogen Wahlfälschungs System der EU für Kriminelle. Hier nochmal die Peinlichkeit der gekauften und gefälschten Wahlen in Albanien in 2017, von der EU bejubelt, wo man nicht einmal die Statements der OSCE und Wahlkommission abwartete. Danach gab es Berichte, wo man den Beginn der EU Kandidaten Gespräche mit den Langzeit Profi Kriminellen empfahl. 62 CD mit abgehörten Telefonaten gibt es.

Die Abhör Protokolle, wobei sich Vangjush Dako persönlich in Restaurants mit der Gruppe traf, was normal ist auch bei Oerd  Bykylbashi, mit der „Splendid“ und sonstigen Verbrecher Clans, Polizei Chefs und Direktoren.

Për të parë dokumentet e përgjimeve klikoni këtu.

Vangjush Dako, der als Baupolizei schon in 2000, die Geldwäsche Bauten des Profi Kriminellen Lulzim Berisha aus dem Kosovo duldete und seiner Gang, holte 35 Extrem Kriminelle und verurteilte Mörder aus dem Gefängnis mit Schein Arbeits Platz Garantien im Rathaus, in der Abteilung Stadt Reinigung.

Deshalb erklärte der ESI Dummkopf Erion Veliaj, Sander Leshaj, auch das die abgelaufenen ID Karten noch bis 31.12.2019 gültig sind, ein wichtiger Bestandteil der gefälschten Wahlen, wo „Militante“ als Reisetross, überall mehrfach wählen. wikileaks ez. US Botschater Withers, beschrieb alle Details, wie man Wahlen fälscht vo r10 Jahren, aber die Details sind viel früher schon bekannt.

EU Mafia und Vangjush Dako, Adrian Cela, Hekuran Hoxha, Dash Gjoka, Yassin Avdyli, die Profi Verbrecher von Durres, im Focus der Internationalen Ermittler

wahlen tote

Diese illegalen Luxus Bauten der Aydylli Gruppe, duldete Vangjush Dako, in Nord Albanien das selbe Mafia System des Edi Rama, mit Arben Nodka, anderen Super Kriminellen wie Tom DoshiLuxus Bau, der Altin Avdyli Gruppe: National Strasse, Tirana – Kavaje, an der Abzweigung nach Shiak

Deutsche Politiker, Diplomaten, Botschafter sind immer dabei, denn für
die Erlöse werden gepanzerte Luxus Autos gekauft, von VW, Mercedes, oder
BMW Super getunte Maschinen, wie der Dalipi Mord zeigte.
n einem illegalem Mafia Bau
bei Elbasan vor.
GTZ Vangjush Dako Mafia, KfW: Betrugs Finanzierung der angeblichen Infrastruktur, wo nie etwas funktioniert
Im Zentrum der kriminellen Lokale an der Küste, gegenüber der UniversitätDas illegale Lokal, der Aydylli Familie, im Winter 2018,19 geschlossen und leer, weil Einheimische das Lokal meiden.

Kreu i PD, Lulzim Basha ka publikuar një video në Facebook, ku hedh akuza në drejtim të kreut të bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako.

Vangjush Dako, in Tradition
30 Jan 2019
Përgjimet zbulojnë rolin e krimit të organizuar në blerjen e votave

Dhjetra përgjime dhe dokumente të siguruara nga BIRN përmes dy hetimeve në Prokurorinë e Krimeve të Rënda hedhin dritë mbi përfshirjen e krimit të organizuar në episode të blerjes së votës në Durrës, Kavajë, Lezhë dhe Dibër, ndërkohë që Shqipëria po shkon drejt një procesi të ri zgjedhor.

Autor:Klodiana Lala BIRN Tiranë

Printo

Në katin e tretë të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, zyrat e prokurorëve që drejtojnë hetimet e dosjeve 339 dhe 339/1 janë të mbushura dëng me dokumente. Fletët e fashikujve gjenden të shpërndara mbi tavolina dhe dysheme, ndërkohë që një seri kutish kartoni të mbushura me CD presin radhën për t’u zbardhur.

Mbi njërën prej kutive dallon shënimi me shkrim dore “korrupsion dhe blerje votash; 42 CD”.

Një kat më poshtë, katër oficerë të policisë gjyqësore transkriptojnë përgjime që datojnë nga viti 2016. Nuk ka ende një bilanc të qartë, por mbeten ende dhjetra CD me përgjime të patranskriptuara.

Dosja hetimore 339 zuri fill në vitin 2016 me përgjimin e anëtarëve të një organizate të krimit të organizuar me bazë në Shijak dhe me fije të shpërndara në të dy skajet e Shqipërisë, të përfshirë në trafikun e heroinës dhe të kokainës. Bisedat telefonike me grupin “Avdyli” e zgjeruan rrethin e hetimeve edhe te një numër zyrtarësh dhe dy ish-deputetë të Partisë Socialiste, të cilët akuzohen për korrupsion dhe falsifikime me tokat.

E ndarë më vete në vitin 2017, nga dosja 339/1 është zbuluar vetëm “maja e ajsbergut”.

Por të dhënat e siguruara nga BIRN hedhin dritë mbi episode të dyshuara të përfshirjes së krimit të organizuar në zgjedhjet parlamentare të vitit 2017 në Durrës, Kavajë dhe Lezhë, ndërkohë që Shqipëria po shkon drejt një procesi të ri elektoral pa kryer ende një reformë të thellë zgjedhore.

Dokumente hetimore dhe përgjime të siguruara nga BIRN ngrejnë dyshime se anëtarët e grupit Avdyli u përfshinë në blerje votash në ndihmë të kryetarit të bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako gjatë zgjedhjeve parlamentare të 25 qershorit 2017.

Bisedat telefonike tregojnë gjithashtu një marrëdhënie të shtrirë në kohë mes Dakos dhe vëllezërve Avdyli, kontributi i të cilëve në zgjedhje duket se është shpërblyer me akses pranë disa institucioneve kyçe në Durrës.

Përfshirja e grupit “Avdyli” në shit-blerje votash nuk është një rast i izoluar. Një hetim i dytë i Prokurorisë së Krimeve të Rënda, i nisur pas kallëzimit të Partisë Demokratike për manipulimin e zgjedhjeve të 11 shtatorit 2016 në Dibër ekspozon gjithashtu persona me precedentë si dhe aparatin shtetëror lokal në orientimin apo manipulimin e votës.

Rekrutimi i personazheve të krimit të organizuar për mbushjen e hambarit të votave fajësohet si një ndër arsyet kryesore për rrënimin e besimit për zgjedhje të lira në Shqipëri.

Opozita akuzon kryeministrin Rama se e ka kthyer bashkëpunimin me krimin në një strategji për mbajtjen e pushtetit, ndërkohë që Partia Socialiste dhe kryeministri i kanë mohuar akuzat dhe i cilësojnë ato alibi për humbjen e zgjedhjeve.

Megjithatë, ekspertë të zgjedhjeve u bien këmbanave të alarmit se roli i grupeve kriminale në disa zona periferike është tanimë edhe më i madh se ai i partive politike.

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka konfirmuar vazhdimin e hetimeve për përfshirjen e dyshuar të Avdylajve në zgjedhje apo në korrupsion me sektorë të ndryshëm të administratës.

Në tetor 2018, prokuroria deklaroi se po hetonte edhe veprimtarinë e kryebashkiakut të Durrësit, Vangjush Dako-por pa specifikuar konkretisht se për çfarë. Dy prokurorët e çështjes, Vladimir Mara dhe Dritan Prençi refuzuan të komentonin mbi ecurinë e hetimeve.

Dako nuk i ka mohuar bisedat telefonike me vëllezërit Avdyli dhe i ka paraqitur komunikimet me ta si të barabarta me qytetarët e tjerë që e mbështesin në zgjedhje.

I kontaktuar nga BIRN, Dako refuzoi të komentonte mbi marrëdhëniet e shtrira në kohë me vëllezërit Avdyli, mbi ç’mënyrë ishte ndihmuar prej tyre në zgjedhje apo nëse në këmbim, u kishte ofruar atyre zgjidhje të problemeve.

“Unë nuk jam marrë asnjëherë në pyetje nga Prokuroria,” tha ai.

Lexo më shumë: 

Zyrtare: Veprimtaria e kryebashkiakut të Durrësit Vangjush Dako nën hetim nga prokuroria

Hetimi për trafik droge rikthen akuzat për blerje të votave

Goditja e organizatës kriminale, zbulon lidhjet e krimit në politikë e administratë

Vota, dreka dhe trafik influence

Përpara se të shfaqte interes për kryebashkiakun Dako dhe procesin zgjedhor në qarkun e Durrësit, Astrit Avdyli, 45 vjeçari nga Shijaku që akuzohet nga Prokuroria e Krimeve të Rënda si kreu i grupit të organizuar në trafikun e drogës, kishte probleme të tjera.

I dënuar me 16 vjet burg për një vrasje të ndodhur në vitin 1997, Avdyli ndërmori një betejë ligjore 10 vjeçare për lirim të parakohshëm nga burgu i Shënkollit-dhe në fund e fitoi……………

https://www.reporter.al/pergjimet-zbulojne-rolin-e-krimit-te-organizuar-ne-blerjen-e-votave/

gregor rama
Gregor Rama, ohne Beruf: 60.000 $ Brille von Maybach

Im Solde der „Ilir Meta“ Verbrecher Kartelle und in Tradition: von Frank Walter Steinmeier bis Anduena Stephan
Original Edi Rama Mafia Stile, weil er nur in illegalen Mafia Bauten an der Küste, hier nun bei Elbasan verkehrt.
bildschirmfoto vom 2019-01-07 07-45-52
Edi Rama Tradition. Kabinetts Sitzungen bei der Super Mafia in
illegalen Bauten, die nie eine Genehmigung erhielten in seinem Landraub
System
http://top-channel.tv/wp-content/uploads/2019/01/WhatsApp-Image-2019-01-06-at-11.50.14-1038x675.jpeg

Erst Anfang Januar 2019

Wahl Betrug geplant und die Phantom Wahlreform seit 18 Jahren: abgelaufene ID Karten können benutzt werden

Der Innenminister Sander Leshi, der Georg Soros Bürgermeister von Tirana, verkünden diese Wahlbetrugs Methoden, wenn man die alten ID Karten einfach verlängert, wo es mindestens 4,4 Millionen Karten gibt, bei nur 2,8 Millionen Einwohnern, und viele gaben durch Auswanderung ihre Staatsbürgerschaft ab. Viele sind verstorben und ansonsten organisiert die korrupte EU Commission, von niemanden gewählt. Justiz brauchen wir nicht: Zitat Hillary Clinton: „wer Wahlen gewinnt, bestimmen wir“ ! und Steinmeier ist der Promoter der Verbrecher Kartelle, wo ja ständig Fortschritte attestiert werden. 3-affen Der nächste Betrug ist geplant, bei den Kommunalwahlen (30. Juni 2019), durch die EU finanzierte Drogenverteil Stelle: Albanien: Abgelaufene ID Karten, auch für die Mehrfach Wahlen, sind gültig bis 31.1.2019, womit der nächste Betrug geplant ist. Lt. Angela Merkel, der EU, des korrpten Knut Fleckenstein, gibt es „erhebliche Fortschritte“ in Albanien, was der nächste und Standard Betrug ist. Am 31.12.2018, sind die 1,4 Millionen in 2009 ausgestellten ID Karten abgelaufen, welche Ferdinand Poni (verstorben), für die Berisha, Lulzim Basha Mafia für den Wahlbetrug in 2009 ausstellten, inklusive der Verteilung der Küsten Grundstücke an kriminelle Clans. Kriminelle Bürgermeister, wie Elvis Rroshi, fuhren mit 5 Identitäten nach Deutschland und Europa, als man das Betrugs Modell der Deutschen übernahm, was ja mit dem Bundesdruckerei Skandal mit Ludgar Vollmer auch so geplant war vor 18 Jahren rund um den Visa Skandal. Im Mafia Modell, wurden die ID Karten, noch bis 31.12.2019 für gültig erklärt, die nächste Wahlfälschung gezielt organisiert, wo Berisha, Ilir Meta, Edi Rama einschlägig bekannt sind, und die kriminellen Clans, welche das Spektakel finanzieren.
25 Jahre, Kandidaten Verkauf durch Geld, Kauf der Wählerstimmen
1,4 Millionen ID Karten, Pässe sind abgelaufen und was nun? Wahlreform und niemand glaubt mehr der peinlichen EU Commission und Delegation, oder der Hirnlosen „Selfie“ Foto Termin D. Botschafterin Susanne Schütz
Head of the Central Election Commission in Albania voices his concerns about the electoral reform
Head of the Central Election Commission in Albania voices his concerns about the electoral reform With the local government elections only five months away, the head of the Central Election Commission in Albania, Klement Zguri has expressed his concern today about the delays in the electoral reform. “Time is crucial. Parliament needs to make the necessary amendments in the Electoral Law in order for our institution to do its best  to push this process forward”, Zguri says. The political situation in the country is more and more similar to the one before the 2017 general elections, when a last minute agreement between PM Rama and opposition leader Basha enabled the registration of the political parties in the electoral race, while all legal deadlines had expired. The head of this institution, Klement Zguri says that he does not intend to repeat this scenario. “Of course, political parties need to comply with the deadlines and legal procedures. This is unacceptable and if there are such cases, then they should be reflected in the law, because this is the only way CEC could proceed with decision making”, Zguri said. Meanwhile, the Central Election Commission in Albania is two members short. The two members in question are proposed by the opposition. /ibna/
EU ambassador: “Electoral reform, key to Albania’s EU integration”
Die Mord Progrome des Auswaertigen Amtes an den Investoren in Albanien Das fast 20-seitige Protokoll wurde vom BKA und dem ebenfalls eingeweihten BND unter Verschluß gehalten – bis es im Oktober vergangenen Jahres plötzlich auf unerklärliche Weise illegal im Internet landete und die Machenschaften bis zum Mord in Tirana dokumentierte, durch die Joschka Fischer Diplomaten Mafia, welche versuchte so den Skandal zuvertuschen. „Zu Ronnis Freunden zählten aber nicht nur Landsleute und Dealer. Auch eine Gruppe einflußreicher europäischer Diplomaten und deutscher Manager, die sich in Albanien niedergelassen hatten, schätzten seine Gesellschaft.“ aus: http://jaessl.wordpress.com/2011/01/15 Mindestens 2 Deutsche erhielten Politischen Asyl, als die Joschka Fischer Bande, jeden verfolgte, darunter G.B. und Herr Rossner. fast 20 Jahre Profi korrupte Vertreter, wie Eugen Wohlfahrt, die EU Botschafterin und der korrupte Knut Fleckenstein, Johannes Hahn. Schaffen die jetzigen EU und OSCE Vertreter die Wahl Reform? Gekaufte Wahlen in Albanien, Kosovo sind Standard
Zgjatet përdorimi i kartave të identitetit, Veliaj e Lleshaj: Të vlefshme deri në 31 dhjetor 2019
 
Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj dhe ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj kanë bërë me dije për qytetarët lajmin e zgjatjes së vlefshmërisë së letërnjoftimeve elektronike që skadonin këtë vit deri më 31 dhjetor 2019. Njoftimi u bë gjatë një vizite në zyrat e reja të kompanisë „Aleat“ në Rrugën “Bardhyl”, të cilat u vijnë në ndihmë 120 mijë banorëve të Njësive 3 dhe 4. Sipas tyre, Bashkia e Tiranës, në bashkëpunim me Ministrinë e Brendshme dhe kompaninë Aleat, kanë nisur punën për hapjen e zyrave të reja në të gjithë qytetin, ku qytetarët mund të aplikojnë për rinovimin kartave të identitetit edhe ditën e shtunë e të dielë. “Do të kemi amendime ligjore, që pavarësisht nga data kur skadon karta në vitin 2019, skadimi final do të jetë 31 dhjetori i 2019-ës. Do të thotë se për të gjithë ata që nuk e kanë me ngut, të cilëve karta u duhet për një a dy herë, si rasti i votimeve apo një dokument tjetër brenda vendit, vlefshmëria do të zgajtet deri në datën 31 dhjetor 2019. Ky është një lajm i shkëlqyer për të ulur pak këtë presion dhe për ta shfrytëzuar gjithë vitin”, tha Veliaj.
Zyrat e reja të aplikimit në Njësitë 3 dhe 4 në Tiranë
Ndërsa në fjalën e tij, ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj siguroi qytetarët se me kapacitetet e shtuara nuk do të kenë asnjë pengesë në marrjen në kohë të shërbimit të kërkuar. …………………. Përgjatë muajve janar-qershor të këtij viti pritej që ti skadonte afati i kartës më shumë se 1.4 milionë shqiptarëve. Një fakt i tillë do të ndikonte në zgjedhjet parlamentare të qershorit. fl.mi./b.ha.

Bekleidungs Industrie hat Export Probleme

Durch den € Niedergang, erlöste man angeblich 115 Millionen € weniger in LEK, weil man für feste € Beträge nähte und exportierte. Exporte erlösen weniger, weil der € 15 % niedriger bewertet wird, wie vor 3 Jahren, in Shkoder benutzt man die Exporte als Tarnung für Drogen Schmuggel, wo Fahrer im allgemeinen überall ca. 20.000 € erhalten und das vor 20 Jahren schon.

Ballkani Shqipëri: Industria fasone në vështirësi Pëllumb Sulo


https://www.zeriamerikes.com/a/sulo-fasoneri/4750304.html Wahrscheinlich durch ein Gasleck, hatten 16 Mitarbeiter einer Bekleidungs Fabrik Schwindel Gefühle
„Albastir“ Sh.pk mit fasoneri / Bügel Aktivität. Die Mitarbeiter werden in das Krankenhaus mit Schwindel, Atemnot und Husten vorgestellt.