13 Geschäftsleute verhaftet: Vorbild Betrugs System der Deutschen: Firmen stahlen 12 Millionen € durch VAT Betrug

Unter Berisha, gab es identische Skandale aber die Frankenstein Partei mit Ilir Meta machte überall weiter, promotet von Frank Walter Steinmeier in Tradition.

Ili Meta Financier:  Drogen Baron Klement Balili in diesem Skandal u.a. Salliari

 

 

Betrug das war Deutschland der Lehrmeister, schon mit Berlinwasser, Flugplatz, Bundesdruckerei und dem AAEF Fund als Partner. Kommt heute im TV bei Monitor, die vielen Betrüger und Gangster, welche Deutsche Politiker als Partner im Osten und im Balkan haben.

MONITOR vom 17.01.2019

Machtkalkül statt Europäische Werte? Die dubiosen Partner deutscher Parteien in Osteuropa

Original Ilir Meta Financier, Sarande in Tradition der Deutschen, Italienischen Betrugs Maschinen Firmen, auch rund um Abschreibungen und Reise Spesen Betrug.

Die Cum Ex – Finanz Mafia von Blackrok, Friedrich März, Emmanuel Macron den Bilderberg Kriminellen vom CIA bis Henry Krav

Wie immer Betrugs Modell der Deutschen Bank, Partner KfW, denn Betrug zieht nur Ratten der Deutschen Politiker nach Albanien.

Unternehmensberatung , von Roland Berger bis

„Scientology“ und McKinsey, Accenture, PWC,die Betrugs Maschine der Consults und Hedge Fund’s

Unfähig, eine normale Betrügerin, was im inkompetenden Haufen von McKinsey sucht und ausbaut. Grundlage des erneuten Skandales, diese korrupte und dumme Frau, wie auch General Eduard Bühler.

Korrupt und dumm: Karin Suder, Ursula von der Leyen.

„Die im Dunkeln sieht man nicht“:

Aktualitet

18 mld lekë evazion me TVSH/ Pranga 13 personave në Tiranë, mes tyre biznesmenë të njohur, 12 në kërkim, zbardhet dosja (EMRAT+SKEMA)

TIRANË – 13 biznesmenë janë vënë në pranga, 12 të tjerë në kërkom, ndërsa në total 30 biznesmenë janë nën hetim për ndërtimin e një skeme fiktive duke përfituar nga TVSH. Dëmi i shkaktuar shtetit përllogaritet në 18 milionë euro, ndërsa rrjeti ishte i shtrirë në të gjithë Shqipërinë. Prej muaj, prokuroria e Tiranë kishte nisur hetimet për kompanitë dhe biznesmenët e përfshirë se si ata qarkullonin fatura fiktive, lëviznin të ardhurat dhe shpenzimet dhe përfitonin rimbursimin e TVSH-së nga shteti.

Burimet zyrtare nga Prokuroria e Tiranës bënë me dije për Report TV se në këtë skemë janë të përfshirë 20 kompani dhe 4 studio kontabiliteti, administratorët e të cilëve janë vënë në ndjekje penale. Nga hetimet rezultoi se 20 kompanitë ndër vite bënin shkëmbi faturasht tatimore fiktive. Skema niste nga kompanitë importuese të produkteve kryesisht me bazë ushqimore por edhe materiale ndërtimi. Këto kompani importuese, me shtrirje në të gjithë Shqipërinë u shisnin mallra pa faturë tatimore pikave të tjera tregëtare dhe faturat për këto produkte u ngarkonin kompanive fiktive të përfshirë në këtë skemë, të cilat i shikoni në këtë tabelë në rreshtin e dytë. Më pas këto subjekte fiktive, realizonin shitje po fiktive në subjekte të tjera që përfitojnë kreditimin e TVSH. Pra 20 subjektet e përfshira në këtë skemë përfitonin si nga blerjet ashtu edhe nga shitjet.

Për të plotësuar skemën, këto kompani me nga 1- deri në 5 punonjës me detyra të ndryshme, lëviznin edhe xhiron vjetore për të rritur shpenzimet, manovra këto që bëheshin nga studio e kontabilitetit. Burime nga akuza e Tiranës thanë se truri i kësaj skeme që ka përfshirë jo vetëm Tiranën, por ishte i shtrirë në disa qytete të rëndësishme. Ka qenë Drejtoria e Hetimit Tatimore e Tiranës e cila ka konstatuar e para skemën në tre subjekte duke ia referuar materialet më pas Prokurorisë.

Biznesmenët e arrestuar që nesër pritet të dalin para gjykatës për masë sigurie janë: Bledar Metko, Kudret Menga, Erald Sotiri, Santiliano Çifligu, Rigerta Bakijasi, Gentjan Dedja, Anida Brahimi, Myfaret Ballushi, Asim Caci, Aleksandër Gusho, Gerti Lago dhe Kristi Rrenja. Ndërsa në total në hetim janë 30 biznesmenë e 30 kompani.

Si të përfshirë në skemë kanë rezultuar kompanitë:

SULA & LEO

BRUNA AL

JONUFRI

SIM 2B

UFI 02

ORI

LUMI 06

AA-117

R.S.I & T Group

AL-BER CO&CO

RI-GRE 96

BLE-ME-18 INVEST

EZ&LA

NADA 2005

KRIST-AL CONTSTRUCSION

ÇAÇI

UELSI

FROGY 03

LELI 17

O&B INVEST

Veç 13 biznesmenëve të arrestuar, urdhër ndalimi ka edhe për 12 biznemenë të tjerë, të cilët kanë mundur t’i shpëtojnë prangave të policisë.

( Kliko këtu ) për dokumentacionin e plotë të dosjes

Burime nga akuza e Tiranës i thanë Report Tv se truri i kësaj skeme që ka përfshirë jo vetëm Tiranën. Ka qenë Drejtoria e Hetimit Tatimore e Tiranës e cila ka konstatuar e para skemën në tre subjekte duke ia referuar materialet më pas Prokurorisë. Ditën e nesërme do të jepet masa e sigurisë për të gjithë personat e arrestuar.

Biznesmenët e arrestuar:

Bledar Metko

Kudret Menga

Erald Sotiri

Santiliano Çifligu

Rigerta Bakijasi

Gentjan Dedja

Anida Brahimi

Myfaret Ballushi

Asim Caci

Aleksandër Gusho

Gerti Lago

Kristi Rrenja

Kompanitë dhe biznesmenet nën hetim: 

SULA & LEO 
Bruno Osmani
Administrator
Anida Brahimi
Ish administrator
Erisa Islam
Ish administrator
Erald Sotiri
Ish administrator

BRUNA AL 
Luan Muka
Administrator
Petrika Treska
ish administratorë
Gerdi Lano
ish administratorë

JONUFRI
Myfaret Ballushi
Administrator

SIM 2B 
Gentjan Dedja
administator

UFI 02
Kudret Memaga
Administrator

ORI
Kristi Rrënja
Administrator

LUMI 06
Lumturije Murati
Administratore

Naxhire Gurakuqi 
Ish administratore

AA-117
Drita Frangaj
Administratore

R.S.I & T Group
Lirim Jella
Administrator

Robert Shabani
Ish administratore

AL-BER CO&CO
Esmeralda Cifligu
Administratore

Sentiliano Cifliku
Ish administratore

RI-GRE 96
Rigerta Bakijasi
Administratore

BLE-ME-18 INVEST 
Bledar Metko
Administrator

EZ&LA
Emiljano Frroku
Administrator

NADA 2005
Diana Ramizi
Administratore

KRIST-AL CONSTRUCSION
Arsen Roci
Administrator
Aleksandër Gusho
Ish administrator

ÇAÇI
Arsim Çaci
Administrator

UELSI
Dritan Cungu
Administrator

FROGY 03
Vladimir Sheshi
administrator

Leli 17
Enver Sheshi
Administrator

O&B INVEST
Gëzim Disha
Administrator
Astrit File
ish administrator

ke.mu./l.q.


 • 13 persona në pranga për 18 mld lekë evazion fiskal, reagon Rama: Mos luani me taksat se ju gjen belaja


 • Evazion fiskal me vlerë mbi 800 mijë euro/ Goditet në Itali ‚trekëndëshi‘ i kompanive të ilaçeve, një prej tyre me bazë në Tiranë

Ein Gedanke zu “13 Geschäftsleute verhaftet: Vorbild Betrugs System der Deutschen: Firmen stahlen 12 Millionen € durch VAT Betrug”

 1. Steuer Betrug als System. über 40 Jahre Zigartten Schmuggel nach Italien. 3 Tonnen beschlagnahmt bei Bergamo. Erneut mit LKW mit Zoll Siegeln TIR etc.


  Itali/ Iu kap më shumë se 3 ton cigare kontrabandë, arrestohet shqiptari
  Operacioni u ekzekutua në një zonë industriale të komunës Stezzano, pasi një patrull e policisë italiane identifikoi lëvizje të dyshimta të…


  18 mln euro evazion me TVSH/ Zbardhet skandali, si disa të varfër u bënë ‘biznesmenë’


  13 persona në pranga për 18 mld lekë evazion fiskal, reagon Rama: Mos luani me taksat se ju gjen belaja


  18 mld lekë evazion me TVSH/ Pranga 13 personave në Tiranë, mes tyre biznesmenë të njohur, 12 në kërkim, zbardhet dosja (EMRAT+SKEMA)


  Evazion fiskal me vlerë mbi 800 mijë euro/ Goditet në Itali ‚trekëndëshi‘ i kompanive të ilaçeve, një prej tyre me bazë në Tiranë

  Gefällt mir

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s