1,4 Millionen ID Karten, Pässe sind abgelaufen und was nun?

http://www.kohajone.com/2019/01/09/pasaportat-po-skadojne-po-perfundon-afati-10-vjecar-ja-si-aplikohet/Sylvester verlief ruhig in Albanien. Feuerwerk war fuer LOkale etc. verboten, viele Lokale und Restaurants wie in Durres an der Kueste, wurden geschlossen, wegen früheren Schiessereien, Messerstechereien und Morde. Edi Rama versucht seine vielen Leichen unter den Teppich zu kehren, welche er mit den korrupten Internationalen, KfW, GIZ, die Deutsche Hirnlos Deutsche Botschafts Mafia produziert hat, mit den EU Verbrecher Banden.

Nach 10 Jahren sind vor allem unzählige Pässe abgelaufen, oft Mehrfach ausgestellt, mit leicht verschiedenen Namen. Der Haupt Verantwortlich war der inzwischen verstorbene Vize Innenminister:

Ferdinand Poni, Bujar Nishani, Flamur Noka, Lulzim Basha und Salih Berisha.

Alte Tradition die Tropoje, Klientel Banden der absurden Dummheit, wo dann jeder sogar Bürgermeister sich 5 Identitäten kaufte, auch für die Wahl Fälschungen promotet durch die korrupte EU, wo es nur um Posten geht.

Links: Ferdinand Poni, Flamur Noka, Abhör Experte: der „Grosse“ Rechts in der zweiten Reihe Abhör Mannschaft unter Berisha: Flamur Noka

Extrem teure Gebuehren bei der Verlängerung der ID Karten,Pässe denn nun sind 1,4 MIllionen Karten abgelaufen, oft vergeben fuer Geld, mit falscher Identität, fuer gesuchte Kriminelle. Die Meisten sind so Strohdumm, das sie nicht wissen, das die Karten abgelaufen sind,m was bei dem Bildungs System fuer Dumme nicht verwundert.

Erinnert an die Mafia Geschaefte der Deutschen mit der Bundesdruckerei mit Ludgar Vollmer, wo Berufs Kriminelle des Auswaertigen Amtes die Bestechungs Orgien organisierten mit Ilir Meta, bis es zur Verhafttung der Polizie Spitze kam, im Oktober 2002 mit Bujar Himci, dem Vize Innernminister.

Danach kam die fr. SAGEM, welche das Passport System direkt an die Albaner Mafia verkaufte. wo es heute 4,8 Millionen ID Karten gibt, Albanische Buergermeister, Politiker mit bis zu 5 Identitaeten nach Europa reisten. Die meisten Adressen stimmen nicht, Tote Waehler wie in den USA, als System eines Betruges. Alles was Auslaender begannen in Albanien war Betrug, artetete im Chaos aus, so auch die TUEV Stempel mit der Firma SIGMA.

Skadojnë kartat e identitetit për 1.4 milionë shqiptarë, si duhet vepruar për të marrë të rejat

Përgjatë muajve janar-qershor të vitit 2019 skadon
afati i kartës së identitetit për 1.4 milionë shqiptarë. Në disa dalje
publike, opozita thotë se ky është shqetësim real dhe ndikon në
zgjedhjet parlamentare të qershorit.

Por duket se qytetarët nuk kanë qenë të informuar se
letërnjoftimet e tyre po skadojnë. Të ndodhur përballë kësaj situate,
strukturat shtetërore kanë nisur një fushatë sensibilizimi. Megjithatë,
Ministria e Brendshme dhe pushteti lokal kanë marrë edhe masa të tjera,
për të mos u gjendur përballë një fluksi të madh aplikuesish me afrimin e
qershorit. Posta Shqiptare, si pjesë e këtij bashkëpunimi mes
institucioneve, iu bën apel qytetarëve të nxitojnë.

Nëse për kartat e identitetit mjafton vetëm kuponi në postë dhe
paraqitja pranë kompanisë Aleat, e kundërta qëndron për pasaportat.
Aplikuesit duhet të paraqiten pranë komisariatit që i ka nën
juridiksion.

Për një pasaportë me procedurë të përshpejtuar çmimi është 18 mijë
lekë. Shqiptarët që jetojnë në Greqi dhe Itali duhet të paguajnë nga 130
euro për t’u pajisur me pasaporta biometrike. Po aq duhet të paguajnë
ata që jetojnë në Itali. Ndërsa ata që jetojnë në Belgjikë e Zvicër
duhet të paguajnë nga 170 euro. 144 paund duhet të paguajnë shqiptarët
që jetojnë në Britaninë e Madhe dhe 240 dollarë ata që jetojnë në
Shtetet e Bashkuara.

Deri në datën e zgjedhjeve, shqiptarët kanë afro 6 muaj kohë për t’u
pajisur me letërnjoftimet e reja, pasi në të kundërt nuk do të munden të
votojnë./a2news.com

Te lidhura

Pasaporta dhe karta identiteti, nga nesër aplikohet edhe në Romë

Skadojnë kartat e identitetit për 1.4 milionë shqiptarë, si duhet vepruar për të marrë të rejat
Jan 1, 2019
SHPËRNDAJE
Përgjatë muajve janar-qershor të vitit 2019 skadon afati i kartës së identitetit për 1.4 milionë shqiptarë. Në disa dalje publike, opozita thotë se ky është shqetësim real dhe ndikon në zgjedhjet parlamentare të qershorit.

karta-1100×620-1024×577

Por duket se qytetarët nuk kanë qenë të informuar se letërnjoftimet e tyre po skadojnë. Të ndodhur përballë kësaj situate, strukturat shtetërore kanë nisur një fushatë sensibilizimi. Megjithatë, Ministria e Brendshme dhe pushteti lokal kanë marrë edhe masa të tjera, për të mos u gjendur përballë një fluksi të madh aplikuesish me afrimin e qershorit. Posta Shqiptare, si pjesë e këtij bashkëpunimi mes institucioneve, iu bën apel qytetarëve të nxitojnë.

Nëse për kartat e identitetit mjafton vetëm kuponi në postë dhe paraqitja pranë kompanisë Aleat, e kundërta qëndron për pasaportat. Aplikuesit duhet të paraqiten pranë komisariatit që i ka nën juridiksion.

Për një pasaportë me procedurë të përshpejtuar çmimi është 18 mijë lekë. Shqiptarët që jetojnë në Greqi dhe Itali duhet të paguajnë nga 130 euro për t’u pajisur me pasaporta biometrike. Po aq duhet të paguajnë ata që jetojnë në Itali. Ndërsa ata që jetojnë në Belgjikë e Zvicër duhet të paguajnë nga 170 euro. 144 paund duhet të paguajnë shqiptarët që jetojnë në Britaninë e Madhe dhe 240 dollarë ata që jetojnë në Shtetet e Bashkuara.

Deri në datën e zgjedhjeve, shqiptarët kanë afro 6 muaj kohë për t’u pajisur me letërnjoftimet e reja, pasi në të kundërt nuk do të munden të votojnë./a2news.com
Te lidhura
Pasaporta dhe karta identiteti, nga nesër aplikohet edhe në Romë
19366522_1790954837793639_5157358978949165424_n
“Mos mblidhni karta identiteti”, kandidati i LSI-së publikon mesazhet e ministres së PS-së që…

.

Kokain Albaner in Deutschland

http://www.gazetadita.al/ryshfet-per-ujesjellesin-rama-erion-braces-i-merrni-te-keqen-te-gjithe/

7 Gedanken zu „1,4 Millionen ID Karten, Pässe sind abgelaufen und was nun?“

 1. Verhafter in Spanien: Kreshnik Farruku, Profi krimineller seit langem, unter Berisha, frei Hand, auch unter dem Nachfolger und Innenminister Samir Tahiri, wo er mit neue Identitär erneut in Europa und Spanien operierte. Unter dem Namen „Budlla “ erneut verhaftet in Spanien, auf Grund eines Interpol verhaftet, wo er in Albanien wegen Drogen Handel ebenso verhaftet war, eine Immobilie im Golf von Laze beschlagnahmt wurde, Schiesseien, sein Bruder wurde in Durres erschossen,Shiak Drogen MAFIA:: 10 Identitäten wurden festgestellt.
  Erniu, ist sein jüngerer Bruder, und Devi Kasmi der Auftragskiller der Organisation Kreshnik Farruk, Die Spur mit Morden, führt quer durch Europa. Kreshnik Farruku, konnte 2014 aus Albanischen Gefängnis entkommen. Ermordete auch die Auftragskiller, seines Bruders in Amsterdam, denn Reise Freiheit für Kriminelle ist die EU und Deutsche Politik für die Drogen und Verbrecher Clans.

  Madrid

  Domingo, 12 mayo 2019 – 02:14

  Kreshnik Farruku fue relacionado con la banda que asaltó el chalé de José Luis Moreno y también se le investigó por dos asesinatos cometidos en el Molar y en la calle Telémaco de Ciudad Lineal

  Mendzici Nurarin, a la izquierda, junto a Devi Kasmi, ambos asesinados. E. M.

  “Pazaret e drogës, dy atentatet e 1 mln euro pasuri e sekuestruar”

  20 Korrik 2015 | 10 : 54

  Plagosja e gruas, zbardhet e kaluara e objektivit

  Nga hetimet disaditore ka rezultuar se prishja e pazareve të drogës në Itali dhe Spanjë, dyshohet se ka qenë shkaku i përplasjes me armë në “Don Bosko” mesditën e së premtes. Në këtë ngjarje mbeti e plagosur rastësisht në verandën e lokalit shtetasja Rezarta Laknori. Prokuroria dyshon se Kreshnik Farruku, i cili ka ndryshuar mbiemrin, duke marrë atë të bashkëshortes Budlla, ka qenë objektivi i këtij atentati. Sipas akuzës, Farruku kishte pak ditë që ishte kthyer nga Spanja, ku kishte vuajtur disa vite burg për akuzën e “trafikut të drogës”. Po për të njëjtën akuzë, policia thotë se Farruku është dënuar edhe në Itali në vitin 2007, dënim të cilin e ka përfunduar. Farruku ishte në shoqërinë e kunatit Rinald Budlla dhe dy shokëve të tij Alfred Levanit dhe shtetasit me inicialet SH.H., kur në tavolinën e lokalit në rrugën “Muzaka” janë afruar dy persona. Fillimisht, referuar edhe kamerave të sigurisë, dy personat ende të paidentifikuar kanë pasur debate me Kreshnik Farrukun ku ka ndërhyrë edhe kunati i tij Rinald Budlla. Pas debateve me tone të larta, dy personat janë larguar për t’u kthyer vetëm pak minuta më pas me pistoleta në duar duke qëlluar në drejtim të tavolinës ku ndodhej Kreshnik Farruku. Edhe ai është kundërpërgjigjur me armë zjarri, ku rastësisht plumbat kanë qëlluar shtetasen Rezarta Laknori, e cila ndodhej së bashku me bashkëshortin dhe fëmijën në lokal. Hetuesit thonë se mes tyre janë shkëmbyer 12 plumba me tre armë të ndryshme, ku edhe janë sekuestruar 12 gëzhojat e qitura në verandën e lokalit dhe në rrugën pranë tij. Gjatë marrjes në pyetje, Kreshnik Farruku dhe personat që tashmë janë arrestuar, nuk kanë pranuar të bashkëpunojnë me policinë, duke mos identifikuar atentatorët, me pretendimin se nuk i njihnin. Për konfliktet e Kreshnik Farrukut në Spanjë dhe Itali për trafikun e drogës, në korrik të 2014-s i është bërë atentat vëllait të tij në Durrës me 19 plumba, ku fatmirësisht shpëtoi me një plagë të lehtë në shpatull. Me vendim të Gjykatës së Durrësit në vitin 2012 i është sekuestruar Kreshnik Farrukut dhe familjarëve të tij një pronë e blerë në Gjirin e Lalëzit me vlerë 920 mijë euro, që dyshohet se kanë ardhur nga aktivitetet e paligjshme jashtë Shqipërisë. Në korrik të vitit 2014, Kreshnik Farruku u qëllua me armë zjarri në një pritë, ndërsa ishte në lëvizje në aksin Manës- Maminas. https://www.gazeta-shqip.com/2015/07/20/pazaret-e-droges-dy-atentatet-e-1-mln-euro-pasuri-e-sekuestruar/

  Shqiperia

  Spanjë arrestohet narkotrafikanti Kreshnik Farruku: Telashe për politikanë në Durrës e Tiranë

  Nga
  GAZETA IMPAKT

  May 12, 2019

  Polica spanjolle këtë fundjavë prangosi Kreshnik Farrukun të kërkuar nga Interpol Roma për trafik ndërkombëtar droge dhe pjesëmarrje në organizatë të strukturuar kriminale. Kreshniku i njohur edhe me mbiemrin Budlla në vitin 2007 ishte dënuar në Itali për trafik ndërkombëtar droge. Përvecse në kërkim nga pala italiane Kreshnik kishte pasur probleme edhe me drejtësinë spanjolle, sepse dyshohej që nga viti 2008 si pjesëmarrës në grabitje me dhunë dhe në vrasje. Arrestimi i Farrukut u krye në Lagjen Tetuan të Madridid. Farruku ka pasur probleme edhe me drejtësinë shqiptar, që i ka sekuestruar mbi 1 milion euro pasuri të tundshme e të patundshme. Farruku ka rënë pre e një atentati në zonën e Don Boskos në Tiranë në vitin 2015. Në këtë atentat u plagos një kliente e një bari, ndërsa pinte kafe me të shoqin dhe fëmijën e vet të mitur. Në vitin 2014 vëllait të Kreshnikut iu bë një atentat në Durrës.

  Policia spanjolle po përpiqet të kuptojë edhe lidhjet e Farrukut me politikanë shqiptarë në Tiranë dhe në qytetin port të Durrësit, si edhe kontakte të tijat me segmente të devijuara të policisë shqiptare. Me interses për thellimin e hetimeve të policisë spanjolle është zbërthimi i mekanizmit të gjakmarrjes midis fiseve Farruku dhe Kërtalla në Shijak dhe Manzë, dy qyteza, që ndodhen ndërmjet Tiranës kryeqytetit shqiptar dhe Durrësit, portit kryesor të Shqipërisë./GJERGJI THANASI/GAZETA IMAPKT

  Kam gegen ca. 180.000 € Kaution vorläufig frei: Pëllumb Petritaj, der Super Grundstücks Urkunden Fälscher und Partner von dem SP Gangster Boss aus Vlore: und von Edi Rama: Fidel Yilli

  Fidel Yllit; Vlore Abgeordneter und MAFIA Boos

  E rëndë në Vlorë/ Gjykata liron kundrejt 25 mln lekë ‚peshkun e Madh‘ të tjetërsimit të pronave

  Gefällt mir

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s