7 Minister werden entlassen?: Erion Brace, wird Vize Premier Minister

Zum Jahres Wechsel? wo noch viele Fragen offen sind.

7 Minister der uebelsten Betrugs und Verbrecher Bande entlassen, aber die dumme Elisa Spiropali soll Aussenministerin werden, welche als hoechste Zoll Direktorin schon ein Debakel in 2013/2014 anrchtete, Strohdumm ist, wie etliche Deutsche Minister ebenso.

Reine Dumm Mafia Minister muessen gehen, nach vielen Skandalen, welche wie Arben Ahmeti mit seinen vielen Auslands Fluegen nur Verbrecher Projekte und Bestechungs Geschaefte promotete.

Rama SHKRIN qeverinë, shkarkon 7 ministra, bën zëvendeskryeminister Erion Braçen (EMRAT E RINJ)

Publikuar tek: politike, më 11:07 28-12-2018 Rama SHKRIN qeverinë, shkarkon 7 ministra, bën zëvendeskryeminister Erion Braçen (EMRAT E RINJ)

Edi Rama shkarkon Lindita Nikollën, Arben Ahmetajn, Ditmir Bushatin, Damian Gjiknurin, Mirela Kumbaron, Niko Peleshin e Sonila Qaton. Elisa Spiropali emerohet ministre per Marrdheniet me Parlamentin dhe Erion Brace zevendeskryeminister

Sakaq, Rama ka emëruar zevendesat e tyre.

RAMA:

Besa është me një karrirë akademike që flet vetë për të dhe ka të gjithë kapacitetet për të marrë stafetën e për të cuar para reformat e për të rritur efikasitetin e punës në ministrinë e arsimit.

2-Arben Ahmetaj pa diskutim që ka një rol absolut që lidhet me shifrat domethënëse

Anila Denaj, Anila është drejtuesja aktuale e fondit të shërbimit kombëtar shëndetësor, ka një ekspericnë të gjatë si financiere dhe për ministrat e ri

3 -Ditmir Bushati ka padyshim dhe rol. Koha që ti përkushtohet shkodrës me kohë të plotë.

Genc Cakaj, zv.ministri aktual që ndjek integrimin me një eksperiencë akademike të shkëlqyer

4-Damian Gjiknuri- Askush tjetër në ministrat që unë kam punuar, si ka kapacitetet e tij.  Belinda Balluku emërohet ministre, drejtuesja e Albcontrol, e njihni te gjithe.

5- Bledi Cuci zëvendëson Niko peleshin, Nikos i bie barra për rezultatin e Korcës

6- Mirela Kumbaro zevendesohet nga Elva Margariti, keshilltare ne Kryeministri, kordinatore e 100 fshatrave.

7-Sonila Qato- Do lerë kabinetin. Në vend të saj vihet Eduard Shalsi

8-Do rikthejnmë ministrin për Marrëdheniet me Parlamentin. Vlera më e madhe është ky grup parlamentar që kemi sot. Elisa Spiropali bëhet ministre për marrëdhëniet me Parlamenitn

9-Erion Brace zëvendëskryeministri i ri

http://www.newsbomb.al/rama-shkrin-qeverine-shkarkon-7-ministra-ben-zevendeskryeminister-erion-bracen-emrat-e-rinj-146808

5 Gedanken zu „7 Minister werden entlassen?: Erion Brace, wird Vize Premier Minister“

 1. offensichtlich hat nur Anila Denaj eine Qualifikation, der Rest sind uebliche Idioten

  Premier Rama reshuffles his cabinet, these are the fired ministers and their successors

  Al
  En

  Premier Rama reshuffles his cabinet, these are the fired ministers and their successors
  11:11, 28/12/2018

  Albanian Premier Edi Rama has announced a reshuffle of his cabinet during the assembly of the Socialist Party. Rama has dismissed the ministers with more than five years in their posts, including the ministers of Finances and of the Foreign Affairs.

  The Minister of Education Lindita Nikolla will be replaced by her deputy in the ministry, Besa Shahini.
  Lexo edhe:
  DW: Optimizëm për një marrëveshje paqeje Kosovë – Serbi në 2019

  The Minister of Finances Arben Ahmetaj will be replaced by Anila Denaj.

  The Minister of Foreign Affairs Ditmir Bushati will be replaced by Genc Cakaj.

  The Minister of Energy Damian Gjiknuri will be replaced by Belinda Balluku.

  The Minister of Culture Mirela Kumbaro will be replaced by Elva Margariti.

  The Minister of Agriculture Niko Peleshi will be replaced by Bleci Çuçi.

  The Minister of State for Entrepreneurs Sonila Qato will be replaced Eduard Shalsi.

  Erion Braçe will be appointed Deputy Prime Minister.

  Erisa Spiropali is appointed Minister for the Parliament.

  © SYRI.net
  https://www.syri.net/politike/220577/erion-brace-zv-kryeminister-te-gjithe-ministrat-qe-ikin-dhe-emrat-e-rinj/?gjuha=En

  Gefällt mir

  1. Finanz- und Wirtschafts Ministerin: Anila Denaj, beschlagnahmt persönlich 3 Strategische Projekte im Raum Durres, welche extrem problematisch sind. Am Anfang des Höhepunktes der Haupt Saison, das illegale Drogen Mafia Lokal des Mehrfach festgenommen Profi Verbrecher: Bledi Shuiapi, der 4 mal in Deutscland in Haft war, 18 Jahre hat hat in Italien/Bari und wie Alle diese Verbrecher, machen was sie wollen auf illegalen Bauen auf fremden Grundtücken und die Leute dort zusammen schlagen. Örtliche Institutionen beauftragen, führt nur zur Erpressung von Geld, Phantom und Fake Abrissen und Beschlagnahmen, auch oft wegen nicht bezahlen von Strom und Wasser, was ebenso ein Markenzeichen der Banditen ist, wo dann für Geld unter Cela, schon seit 2006, die Banditen auch für die Kallmi Strände, eigene Strom Leitungen über die Berge erhielten. Die Frau ist die Einzige im Kabinett von Edi Rama, welche eine echte Bank Ausbildung haben, Berufserfahrung ebenso.

   Vetëkorrigjimi i bizneseve është më i rëndësishëm se ndëshkimi. Kështu është shprehur Ministrja e Financave dhe Ekonomisë Anila Denaj gjatë inspektimit që ka kryer në në zonën bregdetare Currila – Golem në vijim të zbatimit të Planit Operacional Anti – Informalitet.

   Janë rreth 100 subjekte të inspektuara në pjesën e bregdetit nga Currilat deri në Golem, ku strukturat e Hetimit Tatimor kanë gjetur konstatime, sidomos në hotelet e mëdha me 4 yje, për të cilat në disa raste janë vendosur edhe shirita si pasojë e shkeljeve të përsëritura.

   Gjithashtu, janë evidentuar edhe gjetje për herë të parë, për të cilat është ndërgjegjësuar biznesi, me qëllim rritjen përmbushjes vullnetare.

   “Në konstatimet e bllokimeve për kupon tatimor, për mosdeklarim të çmimit real të dhomës së hotelit, mospublikimin e çmimeve, sidomos në hotele me katër yje, duhet të kuptojmë drejt që qeveria shqiptare ka bërë përpjekje të mëdhaja për të stimuluar turizmin. Është ulur në 6% TVSH-ja për këto hotele, që sigurisht ftojnë çdo ditë nëpërmjet shërbimit të tyre grupe turistësh si nga Shqipëria, ashtu edhe nga vende të tjera. Ne nuk mund të kërkojmë të përfitohet në aspekt të paligjshmërisë. Kështu që, ju lutemi përfitoni sa më shumë nga lehtësimi fiskal për reduktimin e TVSH-së, por deklaroni të plotë kuponin tatimor dhe çmimet”.

   Zëvendësdrejtori i Përgjithshëm i Tatimeve Ervin Hoxha nënvizoi se në vijën bregdetare Currila-Golem dhe anasjelltas janë planifikuar të gjitha grupet e inspektimit në terren.

   “Janë rreth 8 grupe, të cilët operojnë në këtë zonë, kryesisht në kontrollin e hoteleve me kapacitete të larta akomoduese dhe burime njerëzore, të cilët ofrojnë pushuesve shërbimet e tyre në ditët e nxehta të verës. Fatkeqësisht kemi konstatuar edhe hotele, të cilat nuk presin kupon. Jemi detyruar në tre subjekte me një xhiro të konsiderueshme dhe me kapacitete të mëdha të vendosim shirita bllokimi”.

   Strukturat e Hetimit Tatimor do të vazhdojnë inspektimet, ndërsa i bëjnë thirrje të gjithë subjekteve të këtyre niveleve që të vetëkorigjohen, të ndërgjegjësohen, me qëllim rritjen e të ardhurave dhe reduktimin e informalitetit. /ABC News Albania 24/7

   Gefällt mir

 2. Es wird so weiter gehen, wo ja Ballaku einschlägig bekannt ist

  Aber wer würde die Schlüssel Ministerien verlassen? In der Tat gibt es keine Hoffnung für die Albaner nach Diebstahl wird mit dem gleichen Tempo fortsetzen noch mehr. Zwei Super-Diebe heute veröffentlicht wurden, haben Sitz zwei Super-Diebe, zwei Frauen zu stehlen und Albaner rrjepjen wird fortgesetzt. Anila Denaj und Belinda Balluku sind bekannte Namen, die aufgrund ihrer enormen Reichtum, sondern auch von ihrer Beteiligung an großen Korruptionsfälle und Skandale.

  Beginnen wir mit dem Finanzminister starten, der einen verrückten Vermögen registriert:

  Anila Denaj erklären Bankkonten 20 000 Euro, 3469 ALL 9963 Euro – Anleihe in einer Bank kommerziellen, 6.019.113 lek, Ehemann, Haftung 1 461 847,89 lek. Der neue Minister hat eine Spitze Auto ‚Toyota‘, 15 000 Euro. Es ist die 100% Gesellschafterin der IPC Invest Gesellschaft (ProCredit Holding), der Wert 105 000 Euro. Minister sagt über 380 Millionen lek (1996 Erträge aus FEFAD Bank – 2001) und Procreditholding – ProCredit Bank Kosovo (2009 – 2013) behauptet , 102 900 Dollar und 136 000 Euro IPC Einkommen – Procreditholding (September 2001 – November 2007) .

  Der neue Minister für Finanzen und Wirtschaft Anila Denaj besagt andere Beträge von Unternehmen 4000 Euro, 48 260 Euro, 10 000 Euro, 50 000 Euro, 4000 Euro, 12 000 Euro, 60 000 Euro und Ehepartner durch den privaten Sektor angesammelt 1 500 000 leks. Es erklärt Erträge aus Gehälter und Boni in der Position als Mitglied des EZB-Rates AEPC 1.859.270 lek Überschuss von der Teilnahme an der öffentlichen Verwaltung Regionale Schule in Montenegro, 2125 Euro, Erträge aus Finanzanalyse Lehre von der GFA Consulting, Deutschland, 6 918,66 Euro und einen Nettogewinn vorgesehen an der School of Public Administration von der Lehre, 56 100 leks.

  Deklason Einnahmen aus der Teilnahme an dem Rat der Verwaltung „Printing House of Securities“ JSC 52 500 lek, in dem Aufsichtsrat der „INSIG“ AG 76 500 lek von der Teilnahme, die aus sechs-Monats-Zinsen Investitionen in Schatzanweisungen, 138 750 lek, Erträge aus Bankzinsen, 16.69 ALLE Erträge aus Dividenden Aktiengesellschaft IPC Invest 2, den Wert 1 619,75 EUR, Erträge aus Dividenden von IPC Invest Aktien des Unternehmens, der Wert von 1 138,5 Euro usw.

  Im Gegensatz zu den Millionen Anila, wird ein anderer Minister Rama beschrieben als ‚Damen‘ Skandal. Es handelt sich um Belinda Balluku , die seit fünf Jahren das Unternehmen mit 100% Landeshauptstadt ‚Albcontrol‘, die gestürzt hat in riesige Schulden von Millionen Euro laufen hat. ‚Pet‘ Rama hat der Staat eine enorme Schulden in Höhe von 94 Millionen Euro verursacht, und hat Milliarden für qoka ausgegeben.

  Balluku stand im Mittelpunkt von Skandalen die Verwendung der Mittel Albcontrol über, wo eine gemeinsame Ausbildung Mitarbeiter gelernt, dass sie Hunderte von Millionen ausgegeben. Aber anscheinend verantwortlich für das Infrastrukturministerium, die mehr Geld zirkulieren und schrieb Millionen Euro, sollte immer sein, Menschen mit solchen Profilen wie Balluku Herrin.

  Nun werden diese beiden Damen halten zwei wichtige Posten in Rama Schrank, wo es sicher ist, auf dem Weg des Diebstahls fortzusetzen, mehrere Millionen Euro ihres Vermögens legen.

  http://pamfleti.uk/ikin-dy-super-hajdutet-e-rames-njollat-e-zeza-te-dy-ministreve-te-reja-nga-skandalet-te-pasurite-e-cmendura/

  Gefällt mir

 3. Wer wohl schlimmer ist, wenn man einer korrupten Familie sogar ein eigenes Ministerium gibt, zum Geld stehlen, durch Karussell Geschäfte

  Elisa Spiropali ernennt die Ministerin für die Beziehungen zum Parlament und den stellvertretenden Premierminister von Erion Brace

  Als Zoll Chefin, richtete die dumme Frau Elisa Spiropali, ein Desaster an, weil man ohne Berufsausbildung ist. Also raubt man nun im Familie Clan, möglichst viel Geld.

  Aber wer ist schlimmer: Frank Walter Steinmeier mit Frau, der gerade eine Millionen teure Vergnügungs Reise nach Süd Amerika macht auf die Galapolos Inseln usw.. also nur noch Geld des Steuerzahlers, für Privat Reisen vernichtet, identisch Joschka Fischer mit einer Reise in die Südsee, mit privaten Luxus Urlaub, für eine angebliche Konferenz.

  350 MIJË USD – Bashkëshorti i Spiropalit ia dha tenderat vëllait të Elisës

  Shkurt 18, 2019</d


  Nga Boldnews.al

  Një trekëndësh biznesi ndërmjet Salarjon Totaj (bashkëshorti i Spiropalit), Enkli Spiropalit (vëllai i Spiropalit) dhe Marjus Memushajt (krushku i Spiropalit) ka shënuar ndoshta një prej skemave më arbitrare të konfliktit të interesit me tenderat bazuar në disa dhjetëra dokumente të hetuara ekskluzivisht nga BoldNews.al. Të paktën 350 mijë dollarë është shifra e përfitimeve që ka realizuar ky trekëndësh, që tabanin e vet e ka të mbështetur në karrierën politike të zonjës Spiropali.

  Por le ta nisim nga fillimi këtë histori.

  Elisa Spiropali ishte një prej dy drejtoresha beqare, të cilave kryeministri Edi Rama u besoi drejtoritë më të rëndësishme fiskale shqiptare, menjëherë pasi mori mandatin e tij të parë, pas zgjedhjeve të vitit 2013.

  Sot, Elisa Spiropali ka ecur shumë në karrierë. Ajo u emërua pak kohë më parë në postin e Ministres së Shtetit dhe qëndron në krahun e majtë të Kryeministrit Edi Rama në ulëset e Parlamentit.

  Spiropali, bashkëpunëtore e ngushtë e Erion Veliajt në organizatën “Mjaft” iu bashkua ekipit të Edi Ramës në postin e Drejtoreshës së Përgjithshme të Doganave. Zgjedhja e saj u pa me shumë skepticizëm, si nga qytetarët, por edhe nga vetë socialistët, për shkak të moshës, përvojës dhe lidhjeve të pakta me Partisë Socialiste.

  Megjithë skepticizmin, Spiropali e mori me zell detyrën e re. Ajo angazhoi strukturat e hetimit doganor për të nisur një valë kontrollesh, sidomos ndaj biznesit të madh, me argumentin zyrtar për të luftuar kontrabandën dhe informalitetit. Kundërshtarë të saj, por edhe biznesmenë të ndryshëm flisnin se fushata kundër kontrabandës, ishte më shumë një fushatë “gjobvënieje”.

  Por, përtej akuzave publike apo nën zë, Elisa Spiropali nuk u përball asnjëherë me organet e drejtësisë.

  Paralelisht me zhvillimet pozitive në karrierën zyrtare, Elisës po i ecnin mbarë punët edhe në aspektin personal. Ajo ishte një prej atyre vajzave, tek e cila shprehja “me fat në punë, pa fat në dashuri” nuk qëndron.

  Spiropali u emëruar nga Edi Rama si drejtuese e Doganave për shkak të statusit të saj civil, beqare. Megjithatë, njerëz pranë saj e dinin se ajo kishte një lidhje të qëndrueshme disa-vjeçare me një djalosh me origjinë nga Tepelena, por që familja e tij kishte vite që jetonte në Fier, Salarjon Totaj.

  Elisa dhe Salarjoni janë njohur në ditët e vështira të grevës së urisë që Partisë Socialiste zhvilloi në vitin 2010. Thonë që “dashuritë e lindura në kushte ekstreme nuk i qëndrojnë kohës”. Sërish Elisa është një prej atyre vajzave, e cila i thyen këto klishe.

  Lidhja e tyre u forcua më shumë pas ardhjes në pushtet të Partisë Socialiste. Salarjoni, si shpërblim për angazhimin e tij politik, emërohet Drejtor i Ujësjellësit të Fierit, një institucion shumë i rëndësishëm në një prej qyteteve më të mëdha të Shqipërisë.

  Këto ishin lëvizjet publike të çiftit të pa-zyrtarizuar Spiropali-Totaj. Ndërkohë, edhe familjarët e tyre kishin nisur të lëviznin, për të siguruar benefitet nga pushteti i ri.

  Në Gusht 2013, pak javë para se Elisa të merrte postin e premtuar të Drejtoreshës së Doganave, vëllai i saj mendon që t’i hyjë botës së biznesit.

  Vëllai dhë krushku

  Enkli Spiropali, një djalosh 25-vjeçar që pëlqente jetën e Bllokut, një ditë të bukur del nga Tirana dhe regjistrohet si biznesmen në Fier. Kompania e emërtoi “Solomon Constuction” dhe kishte për objekt “Import-eksport të artikujve industrialë dhe ushqimorë, makineri dhe materiale ndërtimi”.

  Kapitali fillestar i “Solomon Construction” ishte 100 mijë lekë të reja dhe dukej e paqartë se ku do të gjendeshin fondet për të vënë në lëvizje këtë sipërmarrje të madhe.

  Skema Totaj-Spiropali vendoset menjëherë në lëvizje. Në 27 Mars 2014, kompania e Enklit shpallet fituese e një tenderi të zhvilluar nga Ujësjellësi i Fierit, me vlerë 6.6 milionë lekë të reja për “Blerje materiale për ofiçinë”.

  Organizatorët e kësaj skeme e kishin të qartë që ky tender mund të ishte fundi i shpejtë për të gjithë, pasi mund të përballeshin me pasoja ligjore. Ndaj morën menjëherë masat për të fshehur gjurmët. Vetëm 4 ditë pasi Enkli Spiropali fitoi tenderin ai vendos të shesë kompaninë e tij.

  Por edhe ky operacion i shitjes ishte menduar me kujdes. Paratë e fituara në tenderin nuk duhet të largoheshin nga duart e atyre që e organizuan. Dhe zgjidhja u gjet shumë shpejt.

  Më 1 Prill 2014, Enkli Spiropali i shet kompaninë një bashkëmoshatari të tij nga Frakulla e Fierit, Marjus Memushaj. Pronari i ri i kompanisë “Solomon” ishte një njeri i besuar i Salarjon Totës, kushëriri i dytë i tij. Babai i Salarjonit dhe babi i Marjusit janë djalë halle-djalë daje me njeri-tjetrin.

  Skema e shitjes së kompanisë funksionoi. Askush nuk mund të dyshonte në lidhjen ndërmjet Salarjon Totaj dhe Marjus Memushaj, për shkak të mbiemrave të ndryshëm.

  Marjus Memushaj pagoi për kompaninë “Solomon” 100 mijë lekë, aq sa ishte vlera që Enkli Spiropali e kishte regjistruar biznesnin e tij në Qendrën Kombëtare të Regjistrimit. Ndërkohë, blerësi i ri mori bonus edhe tenderin 6.6 milionë lekë. I cili, nuk ishte i vetmi që “Solomon Construction” ka fituar nga Ujësjellësi i Fierit, që drejtohej nga Salarjon Totaj.

  Në 8 Janar 2015, “Solomon Construction” fiton tenderin e organizuar nga Ujësjellësi i Fierit, për “Blerje elektromotori pompe”, me vlerë 700 mijë lekë,

  Në Prill 2015, kompania “Solomon Construction” fiton tenderin e zhvilluar nga Ujësjellësi i Fierit për “Blerje materiale ndërtimore” me vlerë 4.4 milionë lekë të reja;

  Në Qershor 2015, “Solomon” fiton tenderin e zhvilluar nga Ujësjellësi i Fierit për “Blerje materiale ofiçine”, me vlerë 6.3 milionë lekë të reja;

  Në Janar 2016, kompania “Solomon” përfiton nga Ujësjellësi i Fierit shumën 1.2 milionë lekë të reja, si shtesë e kontratës për blerje materiale ofiçine.

  Në Maj 2016, “Solomon” fiton tenderin e Ujësjellësit të Fierit për riparimin e elektromotorëve dhe pompave. Vlera e tenderit ishte 7.4 milionë lekë të reja.

  Po në Maj 2016, kompania “Solomon” fiton edhe një tender tjetër të zhvilluar nga Ujësjellësi i Fierit për “blerje materiale ofiçine”. Vlera e tenderit ishte 6.7 milionë lekë të reja.

  Në Shtator 2016, kompania “Solomon” merr edhe një fond prej 1.4 milionë lekë nga Ujësjellësi i Fierit, si shtesë kontrate për riparimin e elektromotorëve dhe transformatorëve”.

  Kërkimi i “Boldnews.al” për tenderat e zhvilluar nga Ujësjellësi i Fierit përfundon në këtë periudhë. Në Shtator 2016, Salarjon Totaj largohet nga drejtimi i këtij institucioni.

  Ai u largua, pasi i kishte siguruar kompanisë së kushëririt të tij, Marjus Memushaj të fitonte tendera në vlerë totale prej rreth 35 milionë lekë (350 mijë USD) në rreth dy vjet.

  Një vëzhgim në regjistrin e prokurimeve publike tregon se kompania “Solomon” ka fituar dhe disa dhjetëra tendera të tjerë në institucione të ndryshme publike, çka shton dyshimet se influenca politike e zonjës Spiropali ka funksionuar gjithandej, por implikimi në ujësjellësin e Fierit, është gjurma që kryqëzon trekëndëshin ndërmjet bashkëshortit, vëllait dhe krushkut të saj.

  Foto 1 nga 15

  https://boldnews.al/2019/02/18/350-mije-usd-bashkeshorti-i-spiropalit-ia-dha-tenderat-vellait-te-elises/

  Gefällt mir

  1. es wurde Anklage erhoben, aber wie immer, wird die Akte geschlossen, weil es Staats System ist, die Funds zustehlen, direkt von der KfW kopiert korrupten Botschaftern und EU Gestalten

   Gefällt mir

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s