Verletzte, durch die kriminellen Horden des Salih Berisha, Lulzim Basha, als ihre illegalen Bauten abgerissen werden

Geldwäsche in illegale Bauten, aus Drogen, Frauen, Waffen, Kinder Handel, die Berisha Horden sind wieder los. Arachische Landräuberei, Banditentum, wo Raubzüge seit über 20 Jahren nach Deutschland in die Welt organisiert werden, inklusive Kinder-, Frauen-, Drogen Handel vom Albanischen Geheimdienst SHIk schon vor 25 Jahren organisiert, mit Hilfe dummer CDU Gestalten und der KAS. 1996 Wahlbetrug ohne Ende, Vernichtung der Staats Archive und der letzte Verbrecher und Innenminister dabei wie Flamur Noka und Lulzim Basha.

Ein qualifizierte Kommentar „ein barbarischer – Vandalen Akt“: Protesta te Unaza, Kokëdhima: Krim e akt barbar ndaj banorëve

 

 

Rapper verherrlichen Gewalt und Banditentum, sind die PR von kriminellen Clans
Der Vater von Stressi: Sali Lushaj, organisierte die Demonstrationen, Schlägereien gegen die Polizei als viele illegale Bauten an der neuen Ring Strasse abgerissen werden. Dort haben Berisha Leute, wie Landesweit oft 2-5 Häuser, auch Hochhäuser und Firmen.

Ka nisur protesta te „Unaza e Re“ e paralajmëruar pas përplasjes së dhunshme përpara Kuvendit. Në ditën e 19-të, protesta kryesohet nga kryetari i PD, Lulzim Basha deputetët Ervin Salianji e Klevis Balliu. Banorët kanë bllokuar sërish rrugën të të dyja anët e Unazës.

22 Nëntor, 17:10 | Përditësimi i fundit: 17:50
Lushaj

Rein kriminelle Familien, die von Landräuberei, Drogen und sonstigen kriminellen Aktivitäten leben

Identische Leute, welche Maut Stellen zerstörten aus Nord Albanien, wo Hirnlose Neanderthaler leben.

Protests Against Road Toll Turn Violent in Albania

Albania Opposition Supporters Block Roads in Toll Dispute

Violence Has Become the Only Language Albania Understands

  • Ish-truproja i Berishës, Sali Lushaj në protestën e ‘Unazës së Re’ para Kuvendit

   Babai i reperit të njohur si Stresi, ose Arkimed Lushaj, Sali Lushaj është fiksuar nga kamerat në mes të turmës së protestuesve para…

   Artan Hoxha publikon fotot: Ja si RENEA nuk ndaloi në Elbasan makinat e blinduara të Çapjave

   Në foto shihet qartë sesi kalojnë makinat e blinduara të këtyre eksponentëve të lidhur me krimin, por RENEA nuk ndërhyn, ndërkohë që qytetarët e…

   Kokainë nga Amerika Latine në Itali, shkatërrohen 3 grupe shqiptare, paratë e drogës investoheshin në Shqipëri

   ITALI – 56 të arrestuar, 24 prej të cilëve në flagrancë, 130 kg kokanë, armë, mallra dhe 1 milionë euro të sekuestruara, është bilanci i një megaoperacioni të Guardia di Finanza, duke shkatërruar tre banda kriminale shqiptare të trafikut të kokainës nga Amerika Latine drejt Europës. Operacioni ka qenë i koduar ‚Boca‘ që do të thotë ‚Breshia, Operacion krimi Albania‘. Droga e fortë kishte për destinacion Breshian në Itali, nga ku shpërndahej më pas në të gjithë Italinë e Veriut.

   Grupet kriminale besohet se ishin në gjendje të trafikonin deri në 1 ton kokainë në vit e cila ruhej në tre depo farmaceutike, një sasi aq e madhe me anë të të cilës furnizohej e gjithë zona e veriut të Italisë. Të ardhurat nga droga llogariten rreth 100 mln euro. Paratë e fituara nga trafiku i kokanës, grupet i investonin në biznese në Shqipëri.

   Arrestimet
   Në kuadër të këtij superoperacioni janë arrestuar 21 persona në Breshia, ndërkohë që janë dhënë masa paraburgimi në Itali, Shqipëri, Gjermani, Hollandë, Belgjikë dhe gjithashtu në Greqi gjatë orëve të fundit. Më shumë se 50 persona kanë përfunduar në pranga dhe në burg kryesisht shtetas shqiptarë, ndërsa po ndiqen të lirë 30 të dyshuar, mes të cilëve prindërit e një 14-vjeçari që u kap me 3 kg kokainë të pastër në një çantë shpine. Adoleshenti ishte arrestuar në dhjetor të vitit 2017. Ndërkaq në bazë të hetimeve një çift shqiptarësh ishin përgjegjës për të ruajtur shtëpinë ku ishte vendosur droga nga ana e organizatës kriminale në Breshia. U zbuluan gjithashtu tre vendodhje ku fshihej sasia e drogës, pikërisht në garazhe dhe apartamente që gjendeshin në godina të ndryshme, në rrugën “Valcamonica”, në rrugën “Milano” dhe në Cazzago San Martino.

   Hetimet
   Ishte zbulimi i pajisjes mahnitëse të instaluar në makina, ajo që çoi policinë të vinte në pranga 24 persona në kushtet e flagrancës. Hetimet zgjatënpak më shumë se 12 muaj dhe gjatë tyre janë kryer një numër i konfiskimeve dhe arrestimeve në Brescia, në Bergamo, në Lucca, Pavia, Macerata, Monza, Modena dhe në Holandë, në afërsi të aeroportit të Amsterdamit. Gjithçka filloi pas gjetjes të një sasie prej 6.6 kg kokainë një të riu rumun në Brescia, në fund të vitit 2017. Me nisjen e hetimeve pas këtij zbulimi u koordinua aksion ndërkombëtar anti-drogë, për të shkuar në gjurmët e furnizuesve të lëndëve narkotike. Nga hetimet rezultoi se u arrit çmontimi i tre organizatave me vendodhje: njëra që bënte grumbullimin në shtëpinë e një shqiptari në Belgjikë, një tjetër që e përpunonte drogën në Hollandë dhe organizata tjetër ishte aktive në Holandë dhe në Gjermani, e cila merrej kryesisht me transportin.

   Rruga e drogës/ Si trafikohej kokaina nga Amerika Latine
   Droga vinte në Europë me anije dhe më pas transportohej e fshehur në bordin e dhjetra makinave të modifikuara në mënyrë të sofistikuar teknike. Nisja e drogës bëhej që nga Amerika e Jugut. Kokaina mbërrinte në portet hollandeze. Duke korruptuar agjentët e stafit në pikat e kalimit kufitar dhe duke i joshuar me shuma të mëdha parashë, sasia e drogës më pas bënte një ndalesë në Frankfurt të Gjermanisë dhe më pas mbërrinte në Bresciano. ……………….

   Ora 17:09

   Kokainë nga Amerika Latine në Itali, shkatërrohen 3 grupe shqiptare, paratë e drogës investoheshin në Shqipëri

   5 / 5

   Kokainë nga Amerika Latine në Itali

   1 / 5

   Kokainë nga Amerika Latine në Itali

   2 / 5

   Kokainë nga Amerika Latine në Itali

   1 / 5

   In Rom wurden 30 Luxus Villen der Sinti Mafia abgerissen, welche illegal auf Antiken Grund gebaut wurden

   Polizei in Rom reißt illegal errichtete Villen von Mafia-Clan ab
   In einem Vorort von Rom hat die Polizei mit dem Abriss von illegal errichteten Villen eines mutmaßlichen Sinti Mafia-Clans begonnen. Mehr»

   die Luxus Villen, von wo aus Drogen Handel, Raubzüge organisiert werden

   in Deutschland

   Und die grossen Drogen und Kokain Banden, direkt von Angela Merkel, Steinmeier und Edi Rama promotet in Tradition

   Aktualitet

   Italienische Medien geben nicht mehr Details und Informationen über Bande Aktivität aber erklären , dass identifiziert mehr als 100 Kunden in dieser Gruppe.

   Kokainë nga Amerika Latine në Itali, shkatërrohen 3 grupe shqiptare, paratë e drogës investoheshin në Shqipëri

    ITALI – 56 të arrestuar, 24 prej të cilëve në flagrancë, 130 kg kokanë, armë, mallra dhe 1 milionë euro të sekuestruara, është bilanci i një megaoperacioni të Guardia di Finanza, duke shkatërruar tre banda kriminale shqiptare të trafikut të kokainës nga Amerika Latine drejt Europës. Operacioni ka qenë i koduar ‚Boca‘ që do të thotë ‚Breshia, Operacion krimi Albania‘. Droga e fortë kishte për destinacion Breshian në Itali, nga ku shpërndahej më pas në të gjithë Italinë e Veriut.

fgETIKETT:

Komento

UNDP Abzock Workshop mit Elvita Kabashi und Violeta Zuna

Auch in über 20 Jahren, sind weder Fischerei Gesetze implemtiert worden, noch sonstige Verordnungen und Gesetze im Wild West von kriminellen Banden an der Küste, der Abfall wird in die National Parks gekippt, in den Flüssen an der Küste entsorgt. Vollkommen unnütze Leute der komplette UN Apparat und vollkommen korrupt. Kinder Handel, ein UN System bis heute und Kinder Prostitution.

UN-Mission im Kosovo Wir kamen, sahen und versagten

Um den Kosovo vor militanten Serben und Albanern zu retten, besetzten ihn die Vereinten Nationen. Erstmals in der Geschichte übernahmen sie eine Regierung, schufen eine neue Verwaltung und trieben Steuern ein. Das Experiment ging schief – die Menschen spucken den UN-Soldaten heute ins Gesicht.

Lesen Sie weiter im SZ-Magazin…

 

Aber eine Konferenz muss gemacht werden mit Freunden, damit die Mittelverschwendung vorgeführt wird, im 1 : 1 kopierten Modell der Berufs Verbrecher System der Internationalen, für eine reine Show Nummer zur Selbstdarstellung. Viel schlimmer sind auch hier die Deutschen, die EU Kaspars im kriminellen Abzock System u.a. mit den Justiz MIssionen, welche vollkommen sinnlos sind mit diesen Pro kriminellen Idioten, oft Frauen, welche auftauchen.

25 Jahre: UN Vertuschung von Kinder- Sex Handel und Vergewaltigungen der UN Soldaten von Bosnien bis Afrika

1998 organisierte die OSCE eine identische Konferenz, mit dem Ergebnis, man sollte nicht Sprengstoff fischen betreiben, weil es schlecht für die Unterwasserwelt ist.

Auf diesem Kinder Niveau, kann man viel Geld verdienen, Milliarden verschwanden inzwischen mit dem KfW, GIZ, EU, USAID, Weltbank Betrugs System

Osman Metalla, mit echter realer Erfahrung macht auch mit

Protecting Albania’s Marine and Coastal Biodiversity

What is the project about

Karaburuni marine and coastal protected areaKaraburuni marine and coastal protected area

More than one third of the Adriatic coast in Albania is being eroded – at a rate of one to two meters per year – accelerated by removing gravel and sand from beaches for construction industry, uncontrolled construction along the coast, deforestation of large coastal areas (even inside protected areas), and agricultural development. Increased migration to coastal areas has resulted in uncontrolled harvest of coastal and marine resources (‘Protected Areas gap assessment, marine biodiversity, and legislation, UNDP 2010’)

Overfishing along the entire marine stretch has led to the depletion of breeding grounds of Sparidae, Soleidae, Mullidae and more. Foreign offshore fishing has depleted stocks, especially of fish, mollusks and crustaceans (‘Marine Protected Area Report, UNDP 2009’)
Bivalves and crustaceans have been collected illegally. Divers have illegally extracted the bivalve mollusk in a way that damages entire coastal rocks. Marine vertebrates such as sea turtle (Caretta caretta), dolphins, sharks and otter (Lutra lutra) are trapped in fishing nets, and in most of the cases are killed instead of being released.

Uncontrolled hunting is another major form of disturbance to biodiversity, especially in the winter months when migratory birds are at risk

Pollution of marine and coastal waters is increasing, especially in lagoons. Most pollution comes from urban and industrial waste, sewage, and chemicals used in agriculture (‘Analysis of the proposed potential areas as Marine Protected Areas in Albania, UNDP 2009’)

The impact of climate change is seen in: rising sea levels, changing ecosystems in lagoons, increased frequency and intensity of floods, introduction of alien and invasive species from warmer regions, and a decrease in some marine and coastal populations of fish and invertebrates.

Potential threats include extraction of sand from the bottom of the sea, plans for drilling and possible oil exploitation along the coast, and invasive species.

UNDP and the Global Environment Facility support the Government’s plans to double Marine Protected Areas, and improve their overall management. In close cooperation with national partners, this includes:
•    improving the legal and regulatory framework that supports setup and management of protected areas;
•    preparing a strategic plan for marine and coastal protected areas;
•    assisting protected area administrations with management and business plans of protected areas, including cost-effective management, conservation approaches, participation with conservationists and local communities;
•    demonstrating management and business planning at the marine protected area of Karaburuni-Sazani
•    Identifying and marking buffer zones for existing coastal protected areas followed by appropriate management scenarios.

What have we accomplished so far

Fishermen south albaniaFishermen, South of Albania. (Credit UNDP Albania)

•    UNDP in  cooperation with Ministry of Environment and Local Authorities in Orikumi has continuously steered-up synergies and efforts from all stakeholders to accomplish one main objective: improved management and conservation of marine ecosystems in the piloted area of Sazan-Karaburuni, but countrywide as well.
•    The Management Plan for Karaburun-Sazan Marine Protected Area has been developed through a participatory approach, including four stakeholders’ workshops, consultative meetings, opinion polls, etc.

http://www.al.undp.org/content/albania/en/home/operations/projects/environment_and_energy/protecting-albania-s-marine-and-coastal-biodiversity.html

Who finances it?

Year Donor  Amount
2010 GEF/UNDP/Government of Albania $ 74,701.00
2011 GEF/UNDP/Government of Albania $ 217,992.00
2012 GEF/UNDP/Government of Albania $ 217,992.00
2013 GEF/UNDP/Government of Albania $229,709
2014 GEF/UNDP/Government of Albania $300,329
2015 GEF/UNDP/Government of Albania $ 321,042

Delivery

Year  Total delivery 
2011  $ 71,520.76
2012   $ 200,221.31
2013 $211,742.62
2014  $ 296,902.74
                                2015                   $ 209,005.08

Violeta Zuna

Project Coordinator at United Nations Development Programme

HQ Location:

1 United Nations Plz, New York City, New York, United States

UNDP logo

Who finances it?

Year Donor  Amount
2010 GEF/UNDP/Government of Albania $ 74,701.00
2011 GEF/UNDP/Government of Albania $ 217,992.00
2012 GEF/UNDP/Government of Albania $ 217,992.00
2013 GEF/UNDP/Government of Albania $229,709
2014 GEF/UNDP/Government of Albania $300,329
2015 GEF/UNDP/Government of Albania $ 321,042

A vision for the sea

Sazani Island – Karaburun Peninsula is the first marine protected area in Albania, declared in 2010 as a result of an UNDP assisted project. In order to ensure the proper management of this area and to expand the marine protected areas network, a new project is currently implemented on the central and local governance level. Non-governmental and community-based organizations are considered important partners in the project implementation.

UNDP Project

Ms. Violeta Zuna, the Project Manager, emphasizes as the main goal of the project improvement of management effectiveness of marine and coastal protected areas network in Albania. As the main project outcomes, she indicates the improved bio-geographical representation of marine and coastal protected areas (MCPAs) and their management arrangements that would clarify institutional settings and provide additional capacity building.

The project will result with a long term vision titled “Developing the Strategic Plan of Marine and Coastal Protected Areas” that would include MCPA expansion scenario and set a scene for two new marine protected areas proclamation. The Institute for Nature Conservation in Albania will develop the draft document, using the previous experiences with the marine and coastal environment and in cooperation with the WWF Mediterranean Office. The document will formulate the priorities, policies, instruments and action plan that would assure meeting the objectives of the Convention on Biological Diversity, and the Aichi targets in the country. The document is planned to be a living document that would be continuously updated. The process of the strategy development and revision will be coordinated with the technical staff of the Biodiversity Directorate in the Ministry of Environment, Forest and Water Administration. Four meetings planned to be held in Lezhe, Divjake, Vlore, and Tirana will serve for discussions on document improvement. Once finalized, a draft strategy will be handed over to the Ministry of Environment as part of the revised National Biodiversity and Action Plan Strategy.

https://www.iucn.org/fr/node/14235

Natürlich inklusive Schmugglerboote in Tradition, wie bei dem Edi Rama Partner Fatmir Kuci https://tse4.mm.bing.net/th?id=OIP.c-VPy9BjMVqyidy5NqWGOQHaFR&pid=15.1&P=0&w=233&h=167 illegales Boot des Fatmir Kuci, in Himari in 2016 Drogen Labore, 94 Appartments, 31 Fahrzeuge wurden beschlagnahmt, eigene Ferien Wohnungen, Drogen Lager, Alles wie im Raum Durres nach dem selben Muster. Finanziert von der der KfW, der Deutschen Botschafterin Susanne Schütz. Verbrecher, gesuchte und verurteile Mörder Clans haben die Velipoje Strände besetzt https://tse3.mm.bing.net/th?id=OIP.a3CenHlYN7QrHiGnwfTAnAHaEO&pid=15.1&P=0&w=299&h=171 Susanne Schütz in Fiere, m