Das EU Betrugs Monster: setzt 12.000 Bücher der Nationalbiboletek unter WasserAlte Kanalisation Skenderbeu Platz

Identisch wie bei dem Vlore Betrugs Projekt „lungomare“ zerstörte man die Alte Kanalisation, baute keine neue Kanalisation, welche auch in Funktion ist. Die dümmste Regierung der Welt und ihre EU Hofschranzen erneut in Aktion.

Das angeblich Preis gekrönte Skenderbeu Platz Projekt, setzt nun in Folge und in Tradition der Baumafia, die National Biboletek unter Wasser, flutete 12.000 Bücher. siehe auch Palmen Projekt an der Autobahn, wo die Autobahn erneut unter Wasser gesetzt wurde, man jede Drainage vergaß, sogar praktisch Stauseen baute. Die Palmen mussten abgerissen werden, soweit sie nicht von selbst zerstört wurden. 5.000 € pro Palme, welche 2 Meter der Autobahn gesetzt wurden in der Welt einmalig soviel korrupte Dummheit.

Përmbytet Biblioteka Kombëtare – Shkaku, punimet e dobta në sheshin Skënderbej

Përmbytet Biblioteka Kombëtare – Shkaku, punimet e dobta në sheshin Skënderbej

“Ne do të bëjmë për Bibliotekën Kombëtare sa nuk është bërë për 25 vite të marra së bashku. Ne jemi plotësisht të angazhuar në këtë proces dhe do t’ia rikthejmë Bibliotekës pjesën e trupit…

Tirana Mayor Veliaj: National Theater Troupe Controlled by the Opposition

Tirana mayor Erion Veliaj has accused the National Theater troupe of being controlled by the opposition. During a meeting with the actors, firemen, and architects, organized by Veliaj, as soon as actor Neritan Liçaj read the troupe’s statement where they positioned themselves against the special draft law that proposes the destruction of the…

4 hrs ago

5 Gedanken zu „Das EU Betrugs Monster: setzt 12.000 Bücher der Nationalbiboletek unter WasserAlte Kanalisation Skenderbeu Platz“

 1. Korruptionsgeschäfte ohne ende
  Noch ein ausl. Architekt, der direkt seine Verbindungen zu Mafia Firmen vertuscht, Er will das Theater bauen nicht im Auftrage des Staates, sondern im Betrugs Projekt für eine private Geldwäsche Firma der Fusha Sh.P.K einschlägig bekannt oft haben diese ausl. Architekten, auch noch Albanische Ehefrauen, werden dann vollkommen betrogen auch von den Ehepartner als Tradition, oder auch ermordet!

  Diesem Ausländischen Architekten wird direkt vorgeworfen: Mitglied der Albaner OK zu sein, mit seiner Phantom Betrugsfirma, ebenso das er genau weiß das illegale Regierungs Entscheidungen getroffen wurden.

   

  Klienti i një bande mafioze
  Publikuar më 26.06.2018 nga Jola Alimemaj

  Nga Kastriot Çipi

  Z. Ingels! Emrin tuaj unë e dëgjova për herë të parë më 23 nëntor 2017. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, z. Veliaj, tha në një mbledhje të Këshillit Bashkiak, se ju ishit ofruar për të projektuar Teatrin e ri Kombëtar të Shqipërisë, madje i kishit paraqitur atij (në mënyrë ende të paqartë për opinionin publik shqiptar) projekt-idenë tuaj “fantastike”. Përralla dukej tepër e bukur për të qenë e vërtetë: Ju, starkitekti (arkitekti yll), projektuesi i një prej kullave të Qendrës Botërore të Tregtisë në Nju Jork, ishit vetofruar për t’i bërë këtë nder Shqipërisë dhe Tiranës.

  Jo se nuk e besoja famën tuaj, përkundrazi, por sepse e kisha të vështirë të besoja se një starkitekt, për të cilin kryetari im i Bashkisë thotë se homologët e tij në Londër, Tokio e Paris “shtrihen barkas për të pasur një projekt tuajin për qytetin e tyre”, kishte marrë mundimin të merrej me Tiranën tonë, të vogël e të varfër. Dyshimet e mia shtoheshin edhe për faktin se ky lajm vinte në veshët e mi nga goja e kryebashkiakut, që nuk ka ligjërisht asnjë tagër për të vendosur për Teatrin Kombëtar, i cili, ashtu si në Danimarkë, administrohet nga Ministria e Kulturës. Dyshimet e mia lidheshin gjithashtu, madje kryesisht, me një histori njëzetvjeçare që ka Kryeministri ynë aktual me Teatrin Kombëtar, por besoj se kjo histori nuk ju intereson dhe as ju përket.

  Në fund të fundit, ju jeni biznesmen dhe qëllimi i biznesmenit për të fituar para nuk është i qortueshëm në vetvete. Nga ana tjetër, ju nuk keni as kombësi, e as shtetësi shqiptare, kështu që nuk mund të pres nga ju që të merakoseni sadopak për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore të shqiptarëve, as për korrupsionin e institucioneve, që ata zgjedhin me votë. Shkurt, z. Ingels, unë nuk ju bëj me faj, nëse keni pranuar propozimin për të projektuar ndërtimin e një teatri, duke shkatërruar një monument të pazëvendësueshëm të kulturës dhe historisë shqiptare. Por pas intervistës tuaj të fundit, që u publikua në të gjitha mediat shqiptare, ju keni zhveshur kostumin e pragmatistit që vjen për të bërë biznes në një vend të varfër dhe jodemokratik dhe jeni bërë avokat i krimit shtetëror që po kryhet në këtë vend.

  Dhe ja sepse:

  Së pari, një arkitekt i huaj, i porositur për të projektuar një teatër të ri, nuk duhej të merrej fare me debatin lokal nëse duhet shembur apo jo teatri i vjetër. S’ka budalla që nuk e kupton se ju jeni në konflikt interesi, sepse nëse vendoset rikonstruksioni apo restaurimi, bie i gjithë propozimi i “Fusha ShPK” për zhvillimin e zonës dhe ju humbni paratë e honorarit tuaj zotëri!

  Së dyti, ju thoni se keni punuar një vit për këtë projekt dhe se madje keni marrë porosi, fillimisht, të gjeni zgjidhjen për rikonstruksionin, por nuk na thoni cili është klienti juaj, “Fusha ShPK” apo Bashkia Tiranë? Nëse është “Fusha ShPK”, prisni t’ju besojmë se kjo kompani private ju ka kërkuar të bëni rikonstruksionin e TK?! Nëse është Bashkia Tiranë, atëherë ju i keni hyrë me vetëdije një afere korruptive, sepse në faqen tuaj ëeb keni thënë se porositësi është “Fusha ShPK” dhe keni deklaruar madje edhe sipërfaqen, për të cilën keni marrë porosinë ta zhvilloni dhe madje thoni edhe se keni fituar konkursin për këtë!

  Ju gënjeni me vetëdije të plotë, mundoheni të fshihni gjurmët e krimit, në të cilin jeni bashkëpunëtor.

  http://shekulli.com.al/klienti-i-nje-bande-mafioze/

  http://marina-durres.de/wordpress/2018/06/25/die-mafia-eu-botschafterin-stopp-grundstuecke-kueste-legalisierungen/

  Gefällt mir

 2. Gebrochene Wasserleitung in der Tourismus Saison, der normale KfW und EU Schrott. Identische die „Palmen“ Projekte an der Autobahn, oder das man bei der Nationalbilothek, die Regen Kanäle zu betonierte. Idioten und Kriminelle, Geldwäsche und angebliche Baufirmen wie mit Orest Sota ebenso

  Gefällt mir

 3. Fortsetzung des Betrugs Bauschrott Modells mit der Fusha Sh.P.K. des Edi Rama

  Fusha shpk merr sërish 1,56 milionë euro për Sheshin Skënderbej

  15 orë më parë
  Sheshi Skënderbej
  Kompania Fusha shpk do të përfitojë edhe 1,56 milionë euro të tjera për punimet në sheshin Skënderbej, që duket se po i kushton qytetarëve gjithnjë e më tepër para.

  Më 3 shtator 2018, Bashkia Tiranë njoftoi një shtesë kontrate për kompaninë Fusha shpk me objekt “Rikualifikimin urban të Sheshit Skënderbej, faza e dytë”.

  Kujtojmë se për fazën e dytë, e cila do të ishte dhe e fundit, e rikualifikimit urban të Sheshit Skënderbej, Fusha shpk ka fituar 7,1 milionë euro në janar të 2017-ës. Ndërsa për fazën e parë të punimeve, Fusha shpk ka përfituar 5,5 milionë euro.

  Në total, për rikualifikimin urban të Sheshit Skënderbej, Fusha shpk ka marrë 14,16 milionë euro.

  E njëjta kompani ka fituar, pa konkurrencë, edhe tenderin për ndërtimin e parkimit nëntokësor tek Sheshi Skënderbej.

  Kontrata e parë për ndërtimin e parkimit mes Bashkisë Tiranë dhe Fushës u lidh në shtator 2016 me vlerë rreth 1,64 milionë euro. Por në maj 2018, Bashkia Tiranë ka bërë një shtesë kontrate në vlerën 330 mijë euro, pa dhënë arguentim për këtë shtesë, duke e çuar vlerën totale të parkimit në rreth 2 milionë euro. Bashkë me parkimin, vlera e punimeve në Sheshin Skënderbej arrin në 16,16 milionë euro, duke e kthyer këtë projekt në një nga ndërhyrjet më të kushtueshme arkitektonike në qytet.

  Prej disa vitesh, Fusha shpk është kontraktori kryesor i qeverisë, Bashkisë Tiranë dhe disa bashkive të tjera të drejtuara nga Partia Socialiste. Kompania do të ndërtojë dhe Bulevardin e Vlorës, me vlerë rreth 7,7 milionë euro. Po ashtu, Fusha shpk do të jetë ndërtuesi i projektit klientelist të godinës së re të Teatrit Kombëtar.

  Vlen të përmendet fakti se kompania Fusha shpk ka kryer “falas” një pjesë të madhe të punimeve të godinës së Kryeminsitrisë, punime që nisën sapo Edi Rama mori postin e Kryeministrit.

  https://exit.al/2018/09/fusha-shpk-merr-serish-156-milione-euro-per-sheshin-skenderbej/

  Gefällt mir

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s