Von weiten zusehen: EBRD Kredite, welche Albanien zerstören u.a. mit Zementfabriken

Auch die TITAN Zementfabriken sind mit über 10 Millionen € von der EBRD Bank finanziert, ein EU – Griechisches Betrugs Modell, was Umweltschäden in Höhe von Milliarden schon anrichtete. Die Wälder von Fushne- Kruje waren einmal die Wasser Quellen auch für Durres, heute ist fast Alles abgeholzt, es gab sogar vor Jahren über 50 illegale Steinbrüche, Köhlereien, illegale Kalköfen. Identisch die Steinbrüche im Nationalpark TOMORRI, direkt von Lefter Koka und der Ilir Meta Mafia. Hunderte von EU finanzierten Wasser Kraftwerke, oft nie zu Ende gebaut, zerstören Albanien und den kompletten Balkan.

Die Titan Fabriken, einer Griechischen Oligarchen Familie, arbeiten ohne jeden Partikel Filter, blasen Schadstoffe ohne Ende in die Luft und Umgebung. **

FUSHE KRUJE CEMENT FACTORY

Location:Albania

Project number:33453

Business sector:Manufacturing and Services

Notice type:Private

Environmental category:B

Target board date:07 Sep 2004

Status:Completed

PSD disclosed:28 May 2005

Project Description

The proposed transaction provides additional support to the existing project, signed on 10 September 2004, through an update in the loan structure for mitigating the impact of the global financial crisis on the country’s construction industry.

Transition Impact

The Project is one of the few large foreign direct investments currently being undertaken in Albania. The FKCF project has, therefore, the pote

Beton- und Stein „zerstören“ Fushe-Kruje

https://shqiptarja.com/uploads/539x308/1561293538_ndotjafushekruje.jpgFushe-Kruje ist einer der Bereiche , für die ein hohes Maß an Verschmutzung bekannt. Der Grund dafür machen Zementfabriken, illegale Brüche und Kalköfen Aktivität Reifen brennen, Leder von Schuhfabriken shtëpiake.Aktualisht Artikel in Fushe-Kruje entwickeln ihre wirtschaftliche Tätigkeit einige private Unternehmen, die sind basierte vor allem bei der Herstellung von Zement, Kalk und Teer – Produktion, die schwerwiegenden Folgen dieser zonë.Por neben Umweltbelastung verursacht wird, wie in bereitgestellten Fotos gesehen CNA.al, haben diese Aktivitäten zerstört Hügel und Berge von Fushe-Kruje.

1234567891011

Takimi i amerikanëve me Bashën dhe Kryemadhin: Në rast dhune DASH do t’i klasifikojë si organizata të dhunshme

Krerët e opozitës Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi kanë takuar ditën e djeshme një përfaqësues të Ambasadës Amerikane. Ky i fundit i ka paralajmëruar që protesta e sotme të mos ishte e dhunshme.

21 Qershor, 21:35 | Përditësimi i fundit: 01:04 18 Politikë

Fabrika e çimentos në Krujë makth, banorët: ‚Titan‘-i punon në errësirë pa filtra (VIDEO)

Prej vitesh retë e zeza të tymit që dalin nga oxhaqet e fabrikave të çimentos mbulojnë natë e ditë qytetin e Krujës dhe rrethinat duke u kthyer në makth për banorët. Por një nga ndotësit më të mëdhenj sipas banorëve është fabrika gjigante me emrin e…

 

4 Gedanken zu „Von weiten zusehen: EBRD Kredite, welche Albanien zerstören u.a. mit Zementfabriken“

 1. Alle Verbrecher aus den USA sind schon wieder in Albanien, welche SP Banditen wie Edi Rama zum Partner hatten, vor über 15 Jahren

  Die Albaner Mafia investiert mit über 1 Milliarde € im Ausland.Weil Alles gefälscht ist, vor allem Grundstücks Dokumente investiert niemand mehr, seit Jahren. Die Regierung weigert sich sogar „absolute“ Grundstücke mit Staatsgaranitie nachdem Gesetz 7665 von Kriminellen zu befreien und die Staatsanwaltschaft kassiert nur Geld, die Deutschen finanzieren nur Kriminelle als System in Tirana, wie die EU

  Michael Granoff, der grösste Verbrecher der je aus den USA kam, USAID Gelder verwaltete, den Super Betrugs Verein AAEF leitete und 1 Milliarde € Entwicklungshilfe verschwinden liess. Die Betrugsbank American Bank of Albania, mit extrem vielen faulen Krediten von über 50 % wurde schnell verkauft an die Italiener, als die grosse Bankenkrise begann. Reine Geldwäsche Bank auch für den Bin Laden Financier: Yassin Kadi, 37 Bankkonten und natürlich US Pass, wie praktisch alle Amerikaner und Profi Betrüger, welche auftauchten.

  Jetzt arbeitet Michael Granoff, nur noch für die Bildungs Mafia, will dort Projekte leiten.

  Staatsbetrug, wo jeder Drogen und Geldwäsche Clan, Abgaben bezahlte an die Amerikaner, um illegal an der Autobahn Durres – Tirana zubauen.

   

   

  2001: AAEF Reklame Tafeln an der damaligen National Strasse nach Tirana, wo man Tausende von illegalen Grundstücken verkaufteDie Hinterlassenschaft der US – USAID – AAEF Banken Betrüger …

  albania.de/die-hinterlassenschaft-der-us-usaid-aaef-banken…Im Cache

  Der heute auch als Terroristen Financier bekannte US Senator John McCain, tauchte im Betrugs Geschäft von der Betrugs Firma: World.com schon in 1999 auf in Albanien

  Bizneset “arratisen” jashtë, në vite, 1.2 miliardë euro investime përtej kufijve

  Stoku i investimeve të huaja shqiptare jashtë vendit arriti në 1.2 miliardë euro në fund të vitit 2017, një shumë kjo sa 10% e Prodhimit të Brendshëm Bruto. Si po zgjerohen grupet e mëdha të…
  [lexo lajmin…]

   

  Gefällt mir

 2. Natürlich verbaut man erneut rutschige Marmor Steine, was schon Anfang April begann und man ignoriert die negative Erfahrung mit diesen bei Regen rutschigen Marmor Platten, welche angeblich importiert werden, welche ebenso leicht brechen, wie man in Durres mit dem Rathaus Platz sah, zuvor schon musste die angrenzenden Strassebeläge mit Marmor komplett saniert werden.

  Das Administrative Gericht in Durres, verbietet, jeden Weiterbau des Betrugs Projektes „Velieri“ auf Antiken Grund „Zone A“ durch den Mafia Bürgermeister Vangjush Dako, der Durres mit Beton zerstörte, 270 Antike Stätten betonieren liess. Verantwortlich ein vorbestrafter Italienischer Architekt, der ebenso den Skenderbeu Platz in Tirana, mit den rutschigen Marmor Platten bauen liess, welche vor Eröffnung teilweise schon gesprungen waren. 80 % der Strände, oft Privat Grundstücke sind auch in 2018 im Bezirk Durres, von Kriminellen besetzt.
  Die Architekten Mafia in Albanien: Marco Casamonti und Kollegen

  Intervista Rajoni Fotogaleri Blog Videogaleri

  ••
  Analize
  Gjykata Administrative lë pezull “Velierën”, vendimi nuk kënaq asnjërën palë

  Gjykata Administrative e Durrësit i ndalon Bashkisë vijimin e ndërtimit të projektit “Veliera” në zonën arkeologjike A, por rrëzoi kërkesën e shoqërisë civile për të bllokuar tërësisht projektin. Të dyja palët pritet t’i drejtohen Apelit.
  Trotuare të rrëshqitshme në Durrës. Në vend të pllakave, mermer importi

  22/05/2018 12:21

  Në infrastrukturën rrugore të qytetit bregdetar të Durrësit po kryhen disa investime të rëndësishme, për funksionalitetin e të cilave, urbanistët dhe qytetarët shprehen skeptikë, ndërkohë që Durrësi përballet me problematika më të mprehta, siç është ajo e ujit të pijshëm dhe menaxhimit të mbetjeve urbane.

  Ardian Muka, urbanist dhe këshilltar bashkiak, thotë: “Kjo është një ndërhyrje korruptive. Po shpenzohen 1,5 milionë euro për rikualifikimin e këtyre rrugëve që mund të shkonin për të zgjidhur problematikën e ujit, problematikën e plehrave që ndizen në qiell të hapur, për të zgjidhur problematikën e shimbledhësve që të shmangen përmbytjet”.

  Me një vlerë prej 252 milionë lekësh po investohet përgjatë rrugëve “Aleksandër Goga” dhe “Egnatia”, por për urbanistin dhe këshilltarin e Partisë Demokratike, kjo ndërhyrje është e destinuar që të dështojë: “Do të rezultojë shumë shpejt një investim i gabuar, siç doli Veliera, rruga e plazhit dhe sheshi”.

  Përveç sigurisë së lëvizjes së këmbësorëve në pllakat e lëmuara që po vendosen në trotuare, një tjetër shqetësim që konstatohet nga Muka është edhe fakti se këto pllaka importohen.

  “Pllakat janë të rrëshqitshme. Është i njëjti standart që është zbatuar në sheshin kryesor të qytetit. Do të jetë problem në situatë shiu. Këto lloj pllakash nuk janë karakteristike të qytetit. Po vijnë gurë nga Italia, ndërkohë që Shqipëria po eksporton gurë nga Berati e Këlcyra”, tha Muka.

  Interesimit tonë në lidhje me këtë ndërhyrje në infrastrukturë që ka zgjuar dhe reagimin qytetar e atë të specialistëve, në Bashkinë e Durrësit i përgjigjen me nevojën e zhvillimit urban të një qyteti turistik. Në këtë kuadër, sipas bashkisë, po bëhet standardizimi i rrugëve në bazë të Kodit Rrugor shqiptar dhe standardeve urbane të BE-së, duke i dhënë përparësi lëvizjes së qytetarëve dhe turistëve këmbësorë përmes trotuareve të gjera.

  Top Channel

  Gefällt mir

 3. Der Umwelt Klosi, von der Geci Mafia finanziert aus Shiak, schliesst ein paar Steinbrüche und Kalk Öfen in Kruje und ein paar Wochen später gibt der Energie Minister Gjinuri, neue Lizensen, für den Skandal dort die Wasser Quellen von Durres, die Wälder zu zerstören. Die vereinbarten Lizenz Gebühren werden nie gezahlt werden, die Abmenge wird ein Vielfaches der Genehmigung sein und Aufforsten Null

  Daimon Gjiknuri
  Jetzt fehlt nur noch die Foto Show, der vollkommen korrupten und dummen Deutschen Botschafterin erneut, odere von der KfW Betrugs Mafia.

  Skandali/ Klosi premton të heqë guroret në Krujë, Gjiknuri jep leje të reja!

  https://i0.wp.com/www.tpz.al/wp-content/uploads/2018/11/damian-gurore-768x432.jpg

  Guroret dhe furrat e gëlqeres po shëmtojnë dita ditës Krujën, një nga qytetet më historike në Shqipëri. Shumëkush mund të shohë masakrën që po u bëhet maleve dhe kodrave përreth këtij qyteti. Në vend të pemëve të dikurshme, nga ajo zonë kanë mbetur male të gërryera, kamionë të rëndë dhe tym nga furrat e gëlqeres. Pak muaj më parë, ministri i Mjedisit, Blendi Klosi, shkoi në terren dhe paralajmëroi se do të mbyllë këto gurore. Sipas tij, nuk do lejohet të punohet pa një plan, ndërsa u proceduan edhe disa pronarë të guroreve për ndotje mjedisi.

  Megjithatë, nuk kaluan pak javë nga ky “premtim” dhe vjen surpriza e radhës! Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri, ka dhënë me ankand disa zona përreth Krujës, për gurore. Pra, nga njëra anë ministri Klosi premtoi mbylljen e tyre dhe nga ana tjetër, Gjiknuri jep leje të reja. Duket se dy ministrat po bëjnë rolin e “policit të mirë (Klosi) dhe policit të keq (Gjiknuri)”.
  Por, rreziku që i kanoset zonës, është shkatërrimi, ku vetëm pak kilometra larg Tiranës dhe në një qytet historik, ka filluar një nga masakrat më të mëdha mjedisore. E gjithë ajo kurorë e gjelbër, duke filluar nga Fushë Kruja, Mamurrasi e Kruja, po prishet dita ditës dhe po zëvendësohet nga pluhuri dhe prerja në masë e pemëve që kanë mbetur.

  Tpz.al ka siguruar dokumentet e dy tenderëve që ka bërë ministri e Infrastrukturës dhe Energjisë. I pari bën fjalë për një leje në zonën minerare për objektin Shpërdhet në Mamurras. Në këtë zonë ka mineral, gur gëlqeror. Firma fituese do të investojë 28.000.000 milionë lekë dhe do të marrë një sasi të mineralit gur gëlqeror prej 10.000 m3. Sipas dokumenteve, vlera e produkteve minerare është 120.000.000 lekë.

  Ndërkohë, leja e dytë e Gjiknurit është dhënë në zonën minerare për objektin Droje në Kurbin. Edhe në këtë vend, është dhënë leje për llojin e mineralit gëlqeror. Firma fituese do të bëjë një investim prej 28.000.000 lekësh të reja, ndërsa do të përfitojë rreth 10.000 m3/vit. /TPZ.AL/

  https://i0.wp.com/www.tpz.al/wp-content/uploads/2018/11/2.png

  https://i0.wp.com/www.tpz.al/wp-content/uploads/2018/11/1-1.png

  Gefällt mir

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s